Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2011., 03:53   #61
Ovdje je velika konfuzija izmedju sjedenja i posjedanja, cini mi se da dosta ljudi to uopce ne razumije.

Djeca cesto mogu sjediti bez oslonca kad ih mi stavimo u taj polozaj s vec 5-6 mjeseci. A pokazuju 'zelju' kontrakcijom trbusnih misica i odizanjem glavice iz ledjnog polozaja i ranije, s 3-4 mjeesca.

No posjesti se iz potrbusnog stava je puno teze i vecinom uspiju tek nakon 7 mjeseci.

I razvoj obrana ide nezavisno od podizanja iz potrbusnog stava.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 10:36   #62
U pravu si!! Moj dečko ima 8,5 mjeseci... može sjedit bez oslonca al se još nezna sam posjest...
__________________
19.02.2006. - rodila se naša ALESSANDRA

13.08.2010. - rodio se naš GABRIEL
Nina2910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 11:12   #63
Quote:
ova beba kaže: Pogledaj post
Meni se maleni sa 6 mj sam posjeo, sad ima 2 ipo i sve je ok, a malena je sa 4 mj htjela sjedit. Sad ima 6 mj i još se sama ne posjeda, al stalno želi bit u sjedečem položaju.

Tako da moje mišljenje je ako djete želi nek sjedi, nekom prije nekom kasnije to dođe....
ako se dijete želi igrati kuhinjskim nožem, nek se igra
ako želi kovanicu staviti u usta, nek stavi
ako s 12 god želi voziti auto, nek vozi
???

dijete može/smije sjediti kad se samo može dovesti u sedeći položaj i u tom se položaju zadržati, sve ostalo je forsiranje nespremne kralježnice.

ako želite forsirati svoje dijete, forsirajte, ali ne prodavajte priče kako to dijete želi. odgovornost je na roditelju a ne na djetetu.

eto, posjednite dijete s 4 mj, sa 6 ga dignite ne noge a do godine dana neka obavezno svlada i tablicu množenja.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 11:22   #64
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ako se dijete želi igrati kuhinjskim nožem, nek se igra
ako želi kovanicu staviti u usta, nek stavi
ako s 12 god želi voziti auto, nek vozi
???

dijete može/smije sjediti kad se samo može dovesti u sedeći položaj i u tom se položaju zadržati, sve ostalo je forsiranje nespremne kralježnice.

ako želite forsirati svoje dijete, forsirajte, ali ne prodavajte priče kako to dijete želi. odgovornost je na roditelju a ne na djetetu.

eto, posjednite dijete s 4 mj, sa 6 ga dignite ne noge a do godine dana neka obavezno svlada i tablicu množenja.

i zaboravljaš važnu stavku- onda se dođite hvaliti na forum da imate napredno dijete
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 11:26   #65
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post

i zaboravljaš važnu stavku- onda se dođite hvaliti na forum da imate napredno dijete
ma ne na forum, po susjedstvu, po familiji i tak.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:26   #66
Kad ste počeli stavljati dijete u hranilicu? Znači, samo dok pojede i van. Isto kad se sam posjedne?
Elijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:32   #67
Quote:
Elida kaže: Pogledaj post
Kad ste počeli stavljati dijete u hranilicu? Znači, samo dok pojede i van. Isto kad se sam posjedne?
ovisi o hranilici. ako je ona s nagibima, staviš u polusjedeći. moja nema nagibe pa sam bebonju hranila u as-u dok nije sjedio. s 8,5 mj smo prešli u hranilicu.

kad bi to bilo tako jednostavno - staviš-nahraniš-izvadiš. moj je na početku dohrane jeo i po sat vremena 50 ml kašice, u boljim danima smo bili gotovi za 20-ak min.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:41   #68
Quote:
Elida kaže: Pogledaj post
Kad ste počeli stavljati dijete u hranilicu? Znači, samo dok pojede i van. Isto kad se sam posjedne?
ja sam čekala da se sam posjedne
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:53   #69
Oprostite, nisam se htjela hvaliti samo sam iznjela svoje mišljenje...i to dal dijete sjedi il ne sjedi ne znači hvalit se.
I molim vas nemojte uspoređivati igranje s nožem i sjedenje....
Hvala vam
__________________
Album
ova beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 19:06   #70
Quote:
ova beba kaže: Pogledaj post
Oprostite, nisam se htjela hvaliti samo sam iznjela svoje mišljenje...i to dal dijete sjedi il ne sjedi ne znači hvalit se.
I molim vas nemojte uspoređivati igranje s nožem i sjedenje....
Hvala vam
ne odnosi se ovo striktno na tebe, ali prerano sjedenje nije dobro, štetno je. a što se hvaljenja tiče, puno mama se voli hvaliti čije je dijete ranije prohodalo, prosjedilo... npr. moja šogi je prohodala s 8,5 mj. što ona danas ima od toga? ništa.

kad se dijete može posjesti, neka sjedi-
kad se može samo ustati na noge, neka stoji.
može li prirodnije? normalnije? zdravije?
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 23:01   #71
Protiv sam silovanja toka kojim stvari prirodno idu, ali porediti nož sa posjedanjem je baš pretjerivanje. Znači ja svog dečka nisam trebala stavljati u sjedeći položaj do 18 mjeseci, kad se posjeo. Dotad je prilično stabilno trčao.
A malenu sam trebala nositi do koznakad u šetnji na rukama. Jednostavnije mi ju je bilo pridići u polusjedeći sa pet i po mjeseci. Ne mislim da sam joj uništila kičmu, mada ne volim gledati djecu kako sjede.
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 23:18   #72
Quote:
Manch kaže: Pogledaj post
Protiv sam silovanja toka kojim stvari prirodno idu, ali porediti nož sa posjedanjem je baš pretjerivanje. Znači ja svog dečka nisam trebala stavljati u sjedeći položaj do 18 mjeseci, kad se posjeo. Dotad je prilično stabilno trčao.
A malenu sam trebala nositi do koznakad u šetnji na rukama. Jednostavnije mi ju je bilo pridići u polusjedeći sa pet i po mjeseci. Ne mislim da sam joj uništila kičmu, mada ne volim gledati djecu kako sjede.
nisam nigdje niti napisala da je sjedenje isto kao igra nožem.

to je bio osvrt na rečenicu "ako dijete želi sjediti, neka sjedi". ja sam samo pokušala objasniti da za dobro vlastitog djeteta ne trebamo dopustiti djetetu sve što hoće. mi smo roditelji i odgovornost je na nama. djete želi štošta, pa mu ne dopuštamo da se ne ozlijedi, zašto onda dopuštati sjedenj s npr 4 mj?
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 23:36   #73
Quote:
Manch kaže: Pogledaj post
Protiv sam silovanja toka kojim stvari prirodno idu, ali porediti nož sa posjedanjem je baš pretjerivanje. Znači ja svog dečka nisam trebala stavljati u sjedeći položaj do 18 mjeseci, kad se posjeo. Dotad je prilično stabilno trčao.
A malenu sam trebala nositi do koznakad u šetnji na rukama. Jednostavnije mi ju je bilo pridići u polusjedeći sa pet i po mjeseci. Ne mislim da sam joj uništila kičmu, mada ne volim gledati djecu kako sjede.
To je prilicno kontroverzna tema. Raspravljali smo o tome na temi 'motorika'.

U Hrvatskoj (i ex-Yu) pedijatrijski fizioterapeuti su izrazito protiv stavljanja u sjed prije no sto se posjedne.

Kod mene na Novom Zelandu (i, koliko sam shvatila s teme, u nizu drugih zemalja) uopce nema govora o tome. Ovdje se smatra da to nema veze i da se dijete moze stavljati da sjedi kad moze sjediti stabilno, moglo se ono posjesti ili ne i da to nema nikakvog utjecaja na kasniju kraljesnicu itd.

Na kraju, nakon citanja i razmisljanja i promatranja djece, moje misljenje je da je jedini razlog zasto to ne valja ciniti je ako se dijete stavlja da sjedi dugo i ne daje mu se prilika da provede sto vise vremena u potrbusnom stavu i razvija vjestine puzanja i posjedanja.

Moja je curica mogla stabilno sjediti kad bih je ja posjela s oko 7.5 mjeseci, i jako je to voljela jer se naravno tako mogla bolje igrati no lezeci; i ja bih je stavila na neko krace vrijeme, no nastojala sam je opet vratiti sto prije u lezeci stav.
Posjela se sama s nepunih 9 mjeseci.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 23:48   #74
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Meni su rekli ovako: sve što dijete može napraviti samo, u redu je. Znači, ako se tvoja beba samostalno posjeda i stabilno sjedi, to je teoretski OK. Ali ako je sama stavljaš u sjedeći položaj, to nije u redu, unatoč stabilnom sjedenju.

Moja beba od 5 mjeseci ne sjedi sama. Ali uredno stavlja nožni palac u usta. Ovo zadnje navodno ima veze sa sjedenjem jer se na taj način isteže donji dio kralježnice što predstavlja pripremu za sjedenje. Ako bih bebu sad posjedala, "sabijala" bih joj taj dio leđa i zato prerano posjedanje nije dobro.
vrlo zanimljiva informacija o nožnom palcu u ustima...moj mali ima 6 i pol mj. i još nije uspio staviti nožni palac u usta, stalno diže nogice i pokušava ih uhvatiti ali ne ide mu još. Ortoped je rekao ne sjedenju u kolicima prije 8 mj. zbog kralježnice jer sam ga pitala za to. ali je rekao da je najbolje da se prepustimo prirodi i onako kako dijete može i hoće.
svijet27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 00:14   #75
Quote:
Elida kaže: Pogledaj post
Kad ste počeli stavljati dijete u hranilicu? Znači, samo dok pojede i van. Isto kad se sam posjedne?
Ja sam čekala da se posjedne - 7 ipo mjeseci, do tada sam je hranila u AS koja je u biti super za tu namjenu jer je stisnuta
__________________
"Racionalni um je sluga intuitivnom umu. Mi smo zaboravili na kraljevski dar i dali smo počast sluzi."
Zaraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 00:40   #76
Moj mali ima 9,5 mjeseci i jos se nije sam posjeo. Kasno se i okretati poceo, u biti kasni u svemu. Zbog toga smo isli na preglede i dijagnoza: on je zdravo i sretno dijete kojem se ne zuri. Ne voli lezati i ljuti se pa posto ga ne zelim stavljat sjediti dosta je na rukama... iako u sjedecem stavu je ful stabilan ali se ne posjeda. AS mu je nocna mora i posljednjih mjesec dana smo ipak presli u hranilicu. Isto toliko smo i u sportskom u kolicima i preporodila sam se... nema protesta, samo razgledava, milina...
Znam da nije tema al moram se pohvalit sva sam jucer je rekao prvu rijec: tata, na kraju ce prije posteno progovorit nego hodat....
"maslinica" is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 00:51   #77
Moji su se posjeli sa 6 mj...sami... pokazala im par puta kako se do kraja odići od podloge jer nisu znali što bi sa rukom...

Već od 4,5 mj su se odizali ako bi ja sjedila a oni bili naslonjeni na mene, u kolicima jer su se mogli primiti za bočne stranice al nisam dala da sjede, vratila bi ih ili promjenila položaj
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 08:08   #78
moj maleni je stavljao nogicu u usta s 4.5,5 mjeseci,ali se tek prije neki dan(s punih 10 mjeseci)sam posjeo.zadnja dva mjeseca se posjedao na koso i nije mogao stabilno sjediti duže od nekoliko sekundi.sad napokon lijepo i ravno sjedi i sa zanimanjem promatra svijet oko sebe
__________________
Plačimačak
hanzi1010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 08:44   #79
Nama je doktor kada je beba imala 6 mjeseci rekao da joj ne treba braniti sjedenje ako je sposobna sama stabilno sjediti.
Mango_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 10:02   #80
nikad nije stavila palac (nožni) u usta, a lijepo se sama posjeda ...
@dri@n@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:32.