Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2007., 10:00   #1
Nespušteni testisi

Do sada je bilo sve ok. Sa 5mj smo mm i ja primjetili da su mu se jaja skroz uvukla i da su vrećice prazne. Znamo da se do škole trebaju spustiti ali čemu tek sada sa 5mj su se povukli. Jako sam zabrinuta ako mi ko može dati kakvo iskustvo u svezi toga
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:38   #2
ovdje je dosta detaljno opisano, prenosim ti dio

Quote:
Nespušteni i uvrnuti testisi

Kako muška beba raste u majčinoj utrobi, tako se oformljuju njegovi testisi; obično u trbušnoj šupljini i spuštaju se u mošnju pred sam porod. No u pojedinim slučajevima ne dolazi do tog spuštanja i novorođenče se rađa sa nespuštenim testisima. Medicinski naziv za ovo stanje je kriptorhizam (cryptorchidism).

Ovo stanje pogađa otprilike 30% muške nedonoščadi i oko 3% novorođenih dječačića koji su rođeni u terminu.

U polovici slučajeva, nespušteni testisi se sami od sebe spuste do bebinog prvog rođendana. Ukoliko do ovoga ne dođe, važno je obratiti se liječniku za tretman s obzirom da nespušteni testisi mogu imati utjecaj na plodnost djeteta u budućnosti i mogu dovesti do drugih zdravstvenih problema.

Liječnici mogu otkriti nespuštene testise odmah po rođenju. Nespušteni testisi možda neće uzrokovati nikakvu bol, no mogu prouzročiti otjecanje ili kvrgu u području prepona vašeg djeteta. Ukoliko primijetite takvo nešto, dobro bi bilo da posjetite liječnika. Čak i ako se ne radi o nespuštenim testisima, možda je u pitanju neki drugi problem, kao što je kila, koja zahtijeva liječničku pozornost.

Postavljanje dijagnoze

Liječnici obično dijagnosticiraju kriptorhizam za vrijeme pregleda neposredno nakon poroda ili nedugo nakon poroda. Ukoliko je u novorođenčeta prisutno ovo stanje, liječnik neće moći opipati jedan ili oba testisa u mošnji i stoga se može činiti kao da testisa nema ili da su neproporcionalni.

Neke se bebe rađaju sa uvučenim testisom koji se nalazi u mošnji ali se ponekad privremeno uvuče ili povuče prema preponama ili trbuhu. Najčešće nije potrebno tretirati uvučeni testis s obzirom da će se on sam spustiti prije puberteta
s 5 mjeseci svakako treba pratiti, ali bez panike do godine dana
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 11:17   #3
nama je pedijatrica pokazala kako ih spuštati.
Makar, njemu pobjegne samo jedan,i sad povremeno ali ništa zabrinjavajuće (ima 5 god.). Mom mužu isto tako, rekao mu je doktor kad je bio mali da je to sve ok, da znači da će mu prvo dijete biti sin pogodio je.

Uglavnom,nek ti pedijatar pokaže kako ih vratiti dole i onda se s vježbom to može "popraviti".
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 11:11   #4
Hvala, ovo sam i ja našla ali njemu su bili spušteni do 5mj normalno i sada su se uvukli da nije kila u pitanju?

Sada sam izmjerila imam temp. poludit ću ali mali nema još.
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 11:18   #5
Quote:
crvena11 kaže: Pogledaj post
Hvala, ovo sam i ja našla ali njemu su bili spušteni do 5mj normalno i sada su se uvukli da nije kila u pitanju?

Sada sam izmjerila imam temp. poludit ću ali mali nema još.
ma ne brini, to se može tako desiti, i mom su bili spušteni pa su onda odšetali gore
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 11:41   #6
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
ma ne brini, to se može tako desiti, i mom su bili spušteni pa su onda odšetali gore
Ovom me stvarno ohrabrilo hvala!!!!!!!!!!
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 15:00   #7
Quote:
crvena11 kaže: Pogledaj post
Ovom me stvarno ohrabrilo hvala!!!!!!!!!!
vidjet će pedijatar na redovnom pregledu i vjerojatno pokazati kako ih spustiti dole
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 15:54   #8
Mome je malome samo jedan bio gore, tj. malo gore-malo dolje. Sa negdje 1,5 god. smo isli na pregled na Salatu i dok je rekla da je jako cesto da deckima budu jajceka gore. Ali ne predugo, jer moze doci do neplodnosti ( spermici ne vole biti na vrucem ). Do negdje trece godine mu se sam spustio i vise ne ide gore.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 11:25   #9
Najviše me strašio što do sada je sve bilo ok. Najedamput su se digli gore i tamo stoje a vrećice su se stisla prazna, kada malo popipam osjetim da su visoko!!
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 21:36   #10
Quote:
crvena11 kaže: Pogledaj post
Najviše me strašio što do sada je sve bilo ok. Najedamput su se digli gore i tamo stoje a vrećice su se stisla prazna, kada malo popipam osjetim da su visoko!!

kad ih tako napipaš onda ih lagano spustiš dole.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 23:42   #11
Pazite na to,mom bivsem su se isto tako dizala pa je jedno u nekom momentu zafrknulo se i ostalo pre dugo gore i morali su mu ga odstraniti a drugo je vjerojatno u isto tako nekom momentu pre dugo bilo gore i ostao je ne plodan. To se sve desavalo kasnije u pubertetu tako da ne znam kako to ide kod malih beba ali pitajte pedijatre i inzistirajte na odgovorima. A kasnije imajte odnos sa sinovima takav da vam kaze kad se nesto desava a nije siguran da li je to OK. Ovaj moj nije imao normalan odnos sa svojima i zato je do toga doslo.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 21:41   #12
Mislim da je to ozbiljan problem i hvala vam svima na iskustvima !!
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 16:39   #13
testisi su još gore i ne spuštaju se .......teta pedijatrica je rekla da se ne brinemo. ali ja se itekako brinem jer imamo 7 mj i kod čiščenja miša kad ga nategnem nema glavića.

Svekrva ima 2 sina i ona mi je na to ukazala i šta sada na kontroli kao bez brige .......kako, to baš nije ok.

Savjeti mama koje imaju dečkiće.......umirem od brige.

Da li da odemo na ultrazvuk , što?
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 18:00   #14
dal ti je pokazala kako da ih spuštaš?
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 21:18   #15
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
dal ti je pokazala kako da ih spuštaš?
Ja lijepo do kirurga na kantridi sve ok ali moguća fimoza drugo sve 5!!!

E sad sam mirna
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 11:58   #16
Moj mališan ima 2,5 godine i jedan testis mu se nikada nije spustio.
Neki dan smo bili kod urologa i poslao nas je na color dopler. Na color dopleru su našli nešto što bi trebao biti testis koji se nije spustio, napravili nalaz i ponovo nas uputili k urologu. Kažu, rješavat će se operativnim putem....

Dakle.... šta sad?

Moj mališan nikada nije bio u bolnici, po noći spava s nama i bojim se (kao i svaka druga mama) da nikako neće prihvatiti boravak u bolnici. Inače, još uvijek se noću budi i po nekoliko puta ide piškiti, obavezno provjerava jesmo li kraj njega... i čini mi se da bi u bolnici napravio pakao (i sebi i sestrama).

Zanima me zna li netko, kada je pravo vrijeme za ići na tu operaciju. Može li to kada bude nešto stariji? Npr. 4 god? Ili mora sada?
Lara123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 09:58   #17
Dižem temu: mene je počelo zabrinjavati što našem mališi od 9mjeseci testisi stalno idu gore-dolje (da, smiješno zvuči ). Otprilike kod svakog mijenjanja pelena su ili uvučeni gore ili normalno spušteni u mošnje. Je li to normalno? Čak se pojavilo malo crvenila na jednom dijelu mošnje. Sve si govorim da ne paničarim. Još nisam zvala ped..
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 11:18   #18
Sada ste me totalno zabrinule, mojem malom(10 mj)su ivučeni a kirurg mi je reko da je to od debljine koje ne znam ima 11kg što znači školski jrer je rođen s 4kg*3=12kg s godinu dana.

Mišić sam mu malo uspjela nategnut pa vidimo glavić ali dalje od toga nisam uspjela............
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 16:28   #19
kao mama 9godisnjaka mogu vam rec da nemate sta brinut bar ne do 6-7 godine zivota (do tad su testisi slobodni 'lutat')..pri promjeni temperature..naglih pokreta itd testisi se povuku gore
i ja sam u pocetku panicarila dok mi nas doktor nije objasnio da je to sasvim normalno i da ce se sve stabilizirat do njegove 7e godine..mogu vam rec..tako je i bilo
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 17:19   #20
Sa koliko mj,treba počet navlačit i čistit miša?moj mali seronja ima mj i tj dana,rečeno mi je ne još,točnije sestra patronažna.....................
ina25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.