Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2013., 14:01   #3501
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Je sve to stoji, no nije rijec o poslodavcu koji nema love, radi se o dobroj gradskoj firmi..kvarno su ju izradili no ok to me zanima ima li kakvo pravo na otpremninu.
Kako su oni nju kvarno izradili?
Je l na ugovoru pisalo do kad radi? Je l do tad radila? Ja ne razumijem šta je tu "kvarno izrađeno"?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 18:41   #3502
Ugovor Za Stalno! Molim za savjet...

Poštovanje!
Dakle stvar je sljedeca, zaposlio sam se u jednoj dobrostojecoj firmi, placa na vrijeme, putni u cijelosti, topli obrok, kava, sveusvemu firma na mijestu.
E sad, stvari stoje ovako, naime ta firma uvijek ima potražnje za ljudima zbog jednog razloga a to je što dosta ljudi radi pod ugovorom i jednostavno im ne produze ugovor, da objasnim detaljnije ; produživaju ugovore samo po mijesec dana a ugovore od mijesec dana smiju produljivat samo 18 mijeseci, a oni te nakon tih 18 mijeseci posalju kuci.
Npr, zaposle Peru (bezveze kazem peru) i drze ga godinu i po na ugovorima od mijesec dana i tako godinu i pol tj. 18 mijeseci i onda ga posalju kuci i opet uzmu Ivicu i također ga drže godinu i pol.

Zanima me dali postoji kakva caka da se nakon tih 18 mijeseci izvuče nekako produljenje ugovora, npr pred kraj zadnjeg ugovora, tj pred kraj 18 mjeseca si nesto uradis na poslu i odes na bolovanje pa te nemoze otpustiti tj, mora ti produziti ugovor...
A opet ako te otpusti das ga na sud, pa opet neku paru izvuces?!!?

Ajde da cujem vas i vase ideje, ili mozda iskustva a i savjet strucne osobe nebi bio na odmet...

Zadnje uređivanje tek tolko da je : 08.02.2013. at 19:03. Reason: nasloo
tek tolko da je is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 19:20   #3503
Jednostavno - nema ništa što možeš. Nakon isteka ugovora, poslodavac nema nikakve obveze prema tebi. Svejedno jesi ti na bolovanju ili ne - ti tamo više ne radiš. Nikako ga ne možeš "prisiliti" na ugovor na neodređeno. Osim ako....ali taj ako nećeš nikako moći dokazati...recimo, ako ti poslodavac kasni s ugovorom, pa počneš novi mjesec bez novog ugovora, onda ti mora dati na neodređeno. No, kako ćeš to dokazati ili ga na to natjerati?

Nemoj reći da razmišljaš o ozljedi na radu kao vid produženja ugovora? Neće ti proći, eventualno, mislim da imaš pravo na još mjesec dana bolovanja plaćenog, nakon isteka, no to nisam sigurna.

Okani se bilo kakvih ideja, jer bi mogao samo sebi napraviti sranje.

Inače - zašto je baš 18 mejseci?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 21:02   #3504
Možda bi bilo bolje da pitaš na pdf Pravo, imaš baš temu za radno pravo i ugovore.
Nešto su govorkali da je došlo do nekih izmjena zakona o radu vezano za produživanje ugovora na određeno, detalje ti ne znam.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 22:20   #3505
...zar nije po zakonu moguće produljanje ugovora na određeno max 3 puta...a četvrti mora ići na neodređeno..??? ovakvu situaciju sam čuo samo kada jedna firma ima 2-3 kćeri firme, pa se ugovor svaki put produljuje na drugu firmu..???
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 22:45   #3506
Nisam sigurna. Meni su isto tako rekli da su 3 ugovora max. i uputili na odvjetnika. U zakonu o radu nisam nasla te stavke, samo da moze biti maksimalno 3g, osim za zamjene.

Sent from my Pink Unicorn using Tapatalk
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 22:42   #3507
Pozdrav, imamo na poslu jednu cudnu situaciju pa mme zanimaju vasa misljenja.. Dakle cura je pocela raditi 17.7.2012., dakle, sada ce biti 7 mj da je zaposlena, ugovor joj istice 20.2.2013. i dala je otkaz sada pod nekim cudnim izlikama, mada je to njezina stvar i nije me bas briga...nego situacija je sljedeca...dali onaa sada ima pravo na godisnnji odmor koji nije koristila uopce(inace koristimo 2 tjedna zimi, 2 ljeti i trebala je sada ici na taj zimski)?dali ima pravo na puni godisnji tj sve iskoristiti? i posto je rekla da ce biti do kraja ugovora dali joj na otkaznom ugovoru mora stajati prekid radnog odnosa po isteku ugovora ili moze biti i sporazumni raskid ugovora(mada mi to bas i nije neka opcija) ili postoji kombinacija da joj pise prekid po isteku ugovora na zahtjev posloprimca? pitam jer bi sa prekidom po isteku ugovra imala pravo na naknadu a to bass i nije ok obzirom da je sama odlucila ne potpisati novi ugovor koji bi joj bio ponuden....
jajaisamoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 23:13   #3508
Ima pravo na cijeli godisnji odmor, ako je ugovor na odredjeno vrijeme istekne a nije potpisala novi ponudjeni automatski joj prestaje radni odnos.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 07:57   #3509
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Jednostavno - nema ništa što možeš. Nakon isteka ugovora, poslodavac nema nikakve obveze prema tebi. Svejedno jesi ti na bolovanju ili ne - ti tamo više ne radiš. Nikako ga ne možeš "prisiliti" na ugovor na neodređeno. Osim ako....ali taj ako nećeš nikako moći dokazati...recimo, ako ti poslodavac kasni s ugovorom, pa počneš novi mjesec bez novog ugovora, onda ti mora dati na neodređeno. No, kako ćeš to dokazati ili ga na to natjerati?

Nemoj reći da razmišljaš o ozljedi na radu kao vid produženja ugovora? Neće ti proći, eventualno, mislim da imaš pravo na još mjesec dana bolovanja plaćenog, nakon isteka, no to nisam sigurna.

Okani se bilo kakvih ideja, jer bi mogao samo sebi napraviti sranje.

Inače - zašto je baš 18 mejseci?

18 mjeseci ti smije davati ugovore po mjesec dana...i nemogu ga nikako natjert da kasni sa ugovorom, jer sam vec upozoren da se moram javiti 4 do 5 dana prije isteka svakog ugovora u kadrovsku da potpisem novi...
tek tolko da je is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 13:00   #3510
obračun plače nakon porodiljnog

Do 5.1.2013 sam bila na porodiljnom a od 6.1. koristim stari godišnji odmor u cjelosti.Dobijam prvu plaču i ostajem u čudu dobila sam 1640 kn plaču.Naravno u računovodstvo i pitam kako tako malo da bi mi odgovorili da mi nemaju na temelju čega izračunati plaču jer nisam u proteklih 3 mj. radila i da nemaju prosjek.
Sad meni nije jasno kakav prosjek,na temelju kakvog se to prosjeka obračunavaju plače i godišni odmori.Zar svi koji dođu sa porodiljnog im se izračunava plača po nekakvom prosjeku.
Jer ako sam takvu plaču dobila sa godišnjim odmorom kakva če tek biti bez nj. ako se plača isplačuje po prosjeku .
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 13:56   #3511
"Zakon o radu"

Naknada plaće za vrijeme godišnjeg odmora

Članak 60.

(1) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:23   #3512
Dali jos vrijedi onaj zakon ako netko da/dobije otkaz prije 1.7. da ima pravo samo na jednu dvaanaestinu godisnjeg za svaki mj rada/ili u tekucoj godini?
jajaisamoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:34   #3513
Pogledaj:

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 59.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona, za svaki mjesec rada:

1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

2) ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,

3) ako radni odnos prestane prije 1. srpnja,

4) ako je tijekom kalendarske godine u radnom odnosu kod više poslodavaca, pri čemu pravo na godišnji odmor za tu godinu kod svih poslodavaca može ostvariti ukupno u najdužem trajanju određenom na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona.

(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora, a najmanje polovica mjeseca rada zaokružuje se na cijeli mjesec.

(3) Kada radniku radni odnos prestaje točno u polovici mjeseca koji ima parni broj dana, pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora za taj mjesec ostvaruje kod poslodavca kod kojeg mu prestaje radni odnos.

(4) Iznimno od stavka 1. podstavka 4. ovoga članka, radnik koji je stekao pravo na godišnji odmor na način propisan odredbom članka 58. stavka 1. ovoga Zakona i kojem radni odnos prestaje nakon 1. srpnja, pravo na godišnji odmor u cijelosti za tekuću kalendarsku godinu ostvaruje kod poslodavca kod kojeg mu prestaje radni odnos.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 17:16   #3514
Pitanje o godišnjem: u jednom članku zakona stoji otprilike ovako - radnik ima pravo na jedan dan godišnjeg odmora kada on to poželi, ali mora tri dana prije obavijestiti poslodavca o tome.

Sad, mene zanima da li se to odnosi na jedan jedini dan u godini ili se može koristiti npr. jedan dan u ožujku, jedan dan u travnju i tako nekoliko puta?

Pitanje drugo: radim od 8 do 15 radnim danom, subotom od 8 do 12. To je zimi, ljeti se radi od 7.30 tako da je godišnja kvota sati kako treba biti. Imam 4 tjedna godišnjeg odmora. Ako ja sad uzmem godišnji u petak i u subotu hoću biti doma (dani prije Uskrsa) jel mi se uzme subota pod godišnji kao jedan cijeli dan ili što?
__________________
Ja nisam luzer, naprotiv, meni je osmeh lajt motiv...
rebecca1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 12:53   #3515
Misli se na jedan dan u godini.

Brojit će ti se i subote, ali ionako je svejedno, jer budući daa radiš subotama, tvoj će godišnji biti 24 radna dana, dok onima koji ne rade u subotu će biti 20 radnih dana...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 13:00   #3516
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
Ovako dobio sam presudu na sudu protiv OŠ (poslodavac) zbog nezakonitog izvanrednog otkaza o radu ,da li sad mene skola mora primit natrag na radno mjesto i da li me mora obestetit za ove mjesece sto neradim? hvala
dok sam ja radio u skoli jedan kolega je isto tako dobio otkaz....morali su ga vratiti na posao i platiti mu plaće za vrijeme koje je bio bez posla...
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 17:14   #3517
Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
dok sam ja radio u skoli jedan kolega je isto tako dobio otkaz....morali su ga vratiti na posao i platiti mu plaće za vrijeme koje je bio bez posla...
U roku od 30 dana nakon donošenja presude morate se javiti poslodavcu,i oni moraju postupiti po riješenju suda,to vam sve znade i odvjetnik.
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 23:27   #3518
Quote:
tek tolko da je kaže: Pogledaj post
18 mjeseci ti smije davati ugovore po mjesec dana...i nemogu ga nikako natjert da kasni sa ugovorom, jer sam vec upozoren da se moram javiti 4 do 5 dana prije isteka svakog ugovora u kadrovsku da potpisem novi...
Od kud ti tih 18 mjeseci?
Poslodavac te ima pravo do 3 godine držati na ugovorima na određeno i tu ne možeš apsolutno ništa.

Quote:
đulic kaže: Pogledaj post
U roku od 30 dana nakon donošenja presude morate se javiti poslodavcu,i oni moraju postupiti po riješenju suda,to vam sve znade i odvjetnik.
Ako je presuda pravomoćna - što on nije napisao.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:19   #3519
Jedno pitanje. Radnik ima ugovor na neodredjeno, poslodavac mu zeli dati poslovno uvjetovani otkaz, radnik moze dokazati da posljednjih godinu dana svakodnevno radi minimalno jedan sat prekovremeno zbog velike kolicine posla, ima li smisla zaliti se?
Katja78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:22   #3520
Molim pomoć : danas, znači 15.2. poslodavac dolazi,i meni i kolegi kaže: "ide vam novi ugovor o radu sa smanjenjem plaće na minimalac". Međutim, datum na ugovoru je 01.02., i to se odnosi na cijelu veljaču prema mišljenju poslodavca, znači bez obzira što smo odradili pola mjeseca ne znajući da će nam smanjiti plaće. Zanima me da li se može tako retroaktivno smanjiti plaća ako je pola mjeseca već odrađeno?
SPOT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.