Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2011., 14:10   #1
Question Otvaranje uzgajivačnice

Bok forumaši!
Zna li netko koliko otprilike košta pokretanje uzgajivačnice pasa?
švicarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 14:44   #2
Uzgajivačnica nije ništa drugo nego registrirana robna marka.
Ti ime prijavljuješ HKS-u, a on ga prosljeđuje FCI-u.
Time je garantirano da je tvoje ime jedinstveno u svijetu.
Ime uzgajivačnice potom čini dio imena psa i tvoji se
štenci zovu "švicarkina bela", "švicarkina blaža", "švicarkina bojana",
a da nemaš uzgajivačnicu zvali bi se samo "bela", "blaža" i "bojana".

Troškovi samog uzgoja (kotilice, boksevi, hrana, liječenje, članstva,
kotizacije, uzgojne, izložbe, snimanja, testovi) su isti imala registriranu
uzgajivačnicu ili ne. Sam trošak registracije je mislim 500 kuna.

I to se teško može zvati otvaranjem, bolji izraz je registracija,
budući je sve to s uzgajivačnicom samo adminstrativna problematika.

Zadnje uređivanje LininLjud : 26.05.2011. at 15:35.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:00   #3
Quote:
LininLjud kaže: Pogledaj post
.....Troškovi samog uzgoja (kotilice, boksevi, hrana, liječenje, članstva,
kotizacije, uzgojne, izložbe, snimanja, testovi) su isti imala registriranu
uzgajivačnicu ili ne. Sam trošak registracije je mislim 500 kuna....
kaj to znači, da ak nemaš regsitriranu uzgajivačnicu isto možeš ići na izložbe???
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:08   #4
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
kaj to znači, da ak nemaš regsitriranu uzgajivačnicu isto možeš ići na izložbe???
Da.

"Ići na izložbe" i "uzgajivačnica" nemaju veze jedno s drugim. Brdo ljudi vodi ljubimce na izložbe bez ikakve namjere uzgoja, a izlagati se mogu i kastrirani primjerci u odgovarajućoj klasi.

Također, uzgoj čistokrvnih pasa s pedigreom moguć je i bez registrirane uzgajivačnice - dovoljno je registrirati legla.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:26   #5
Samo, ukoliko imate prijavljeno leglo, ali ne i uzgajivačnicu, onda štencima možete dati samo ime od jedne riječi, dok psi iz registriranih uzgajivačnica, uz ime izgajivačnice mogu dobiti ime i od više riječi dokle god broj slova ne prelazi zadanu normu.
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:33   #6
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
kaj to znači, da ak nemaš regsitriranu uzgajivačnicu isto možeš ići na izložbe???
S tim da bi se uzgajivačnica registrirala mora imati barem jednu ženku. Vlasnici isključivo mužjaka nemaju uzgajivačnicu već štenci nose ime mamine uzgajivačnice
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:33   #7
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
kaj to znači, da ak nemaš regsitriranu uzgajivačnicu isto možeš ići na izložbe???
Hm, pa naravno da je moguće.

Ovo mi miriše kao da si nesvjesno pala žrtvom štancersko švercerske propagande.

Moguće je slijedeće:

A: Izlagati a bez da uzgajaš.

B: Uzgajati bez da izlažeš.

C: Uzgajati da nemaš registriranu uzgajivačnicu.

D: Imati registriranu uzgajivačnicu bez da uzgajaš.

E: Polagati ispite sa zadnjom đukelom.

F: Imati psa s rodovnicom, i ne biti član HKS-a, ne ići na izložbe i nemati s cijelom kinološkom scenom nikakvih dodira i obaveza.

Nije moguće slijedeće:

A: Izlagati pse bez rodovnice.

B: Uzgajati bez uzgojne dozvole.

C: Izlagati, uzgajati ili polagati ispite ako nisi član HKS-a.

D: Imati čistokrvnog psa bez rodovnice.

E: Ne dobiti rodovnicu za štene ako ju braća i sestre imaju.

F: Imati leglo s kojim je sve u redu ali da psi nemaju rodovnicu.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 17:37   #8
Quote:
ChiliKimi kaže: Pogledaj post
S tim da bi se uzgajivačnica registrirala mora imati barem jednu ženku. Vlasnici isključivo mužjaka nemaju uzgajivačnicu već štenci nose ime mamine uzgajivačnice
Ime uzgajivačnice se može registrirati čak i ako osoba nema nijednog psa.
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 21:12   #9
fala svima na odgovorima
@linin ljud - nisam žrtva štancera, samo sam ja unatoč svojim godinama (a i ne poznavanju teme) još uvijek naivna i u mojoj glavi čistokrvni, ili rasni (ili ni to nije isto ) dolaze iz registriranih uzgajivačnica a one imaju sve kaj propisuje kinološki ili nekikaksevećzove savez, udruga itd, itd.... i takvi psi idu na izložbe i dobivaju , ili ne dobivaju, neke cacibe i cacove i zvjezdice ili kaj već dobivaju
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 21:43   #10
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
fala svima na odgovorima
@linin ljud - nisam žrtva štancera, samo sam ja unatoč svojim godinama (a i ne poznavanju teme) još uvijek naivna i u mojoj glavi čistokrvni, ili rasni (ili ni to nije isto ) dolaze iz registriranih uzgajivačnica a one imaju sve kaj propisuje kinološki ili nekikaksevećzove savez, udruga itd, itd.... i takvi psi idu na izložbe i dobivaju , ili ne dobivaju, neke cacibe i cacove i zvjezdice ili kaj već dobivaju
No, pa dolaze iz uzgajivačnice (ili) iz registriranog legla. Ali netko kupi štenca i odluči s njim ići na izložbe, taj ne mora imati uzgajivačnicu pa čak niti jedno leglo svog psa ako ne želi. Ili ako ima mužjaka vodi ga na parenja a štenci kasnije nose ime mamine uzgajivačnice

Surefire krivo sam se izrazila - da bi se dobio naziv uzgajivač potrebno je biti vlasnik barem jedne ženke, vlasnici samo mužjaka nemaju naziv uzgajivači.
Naravno da uzgajivačnicu može svatko registrirati ali bez ženke nema nekog smisla
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 21:51   #11
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
fala svima na odgovorima
@linin ljud - nisam žrtva štancera, samo sam ja unatoč svojim godinama (a i ne poznavanju teme) još uvijek naivna i u mojoj glavi čistokrvni, ili rasni (ili ni to nije isto ) dolaze iz registriranih uzgajivačnica a one imaju sve kaj propisuje kinološki ili nekikaksevećzove savez, udruga itd, itd.... i takvi psi idu na izložbe i dobivaju , ili ne dobivaju, neke cacibe i cacove i zvjezdice ili kaj već dobivaju
Ne baš.

Uvijet za dolazak na izložbu ovisi o kategoriji; ugrubo postoje tri: kategorija spolno sposobnih pasa s rodovnicom (s brdom podkategorija), kategorija kastrata i kategorija ljubimaca (za pse bez rodovnice).
Tebe zanimaju čistokrvni psi s rodovnicom, kojima je jedini uvijet za pristupanje izložbi prilaganje valjane rodovnice ovjerene od HKS-a.

Registrirani uzgoj i registrirana uzgajivačnica nisu ekvivalentni. Za registrirani uzgoj čistokrvnih pasa dovoljna je čistokrvna ženka sa uzgojnom dozvolom uparena sa čistokrvnim mužjakom sa uzgojnom dozvolom, te registracija legla pri HKS-u i podizanje legla uz nadzor vođe uzgoja iz lokalnog kinološkog kluba.

Uzgojna dozvola za psa se dobiva ovisno o pasmini; odnosno - ovisno o pasmini - potrebno je dobiti određene ocjene na izložbama, položiti određene ispite, priložiti određene medicinske nalaze itd. Dakako, potrebno je imati pedigree.
C.A.C., C.A.C.I.B., B.O.B. i ostale laskave titule mjerila su uzgojne vrijednosti, ali nisu nužne za ishodovanje uzgojne dozvole.

Ovisno o vlastitoj "ozbiljnosti" u bavljenju kinologijom; uzgajivači registriraju ili ne registriraju svoj uzgoj. Vlasnici 1-2 kujice koji odu tu i tamo na izložbu i godišnje produciraju 1-2 legla vrlo će se rijetko odlučiti na registraciju uzgajivačnice. Ozbiljni uzgajivači, pak, rade od sebe "brand" i na taj način podižu i cijenu, a nadamo se i kvalitetu, svojih štenaca.

Obzirom na malo znanjem, smijem li znati zašto te ovo zanima...? Provjeravaš uzgajivača, ili...?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 02:56   #12
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
fala svima na odgovorima
@linin ljud - nisam žrtva štancera, samo sam ja unatoč svojim godinama (a i ne poznavanju teme) još uvijek naivna i u mojoj glavi čistokrvni, ili rasni (ili ni to nije isto ) dolaze iz registriranih uzgajivačnica a one imaju sve kaj propisuje kinološki ili nekikaksevećzove savez, udruga itd, itd.... i takvi psi idu na izložbe i dobivaju , ili ne dobivaju, neke cacibe i cacove i zvjezdice ili kaj već dobivaju
Ma žrtva si u smislu da neke tvoje naivne ideje vuku korjene iz švercersko štancerske propagande, koja ide za tim da zamuti sve moguće pojmove
vezane uz uzgoj, ne bi li organiziranu kinologiju predstavili kao pohlepne izrabljivače pasa, a sebe maltene kao spasitelje i robin hudove.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 09:32   #13
CK, TF i LLJ fala na odgovorima
ne zanima mene - nisam ja otvorila temu nego Švicarka
a moj post je bio samo pitanje da kaj se može na izložbe i ak nemaš regsitriranu uzgajivačnicu

LininLjud
Quote:
Ma žrtva si u smislu da neke tvoje naivne ideje vuku korjene iz švercersko štancerske propagande, koja ide za tim da zamuti sve moguće pojmove
vezane uz uzgoj, ne bi li organiziranu kinologiju predstavili kao pohlepne izrabljivače pasa, a sebe maltene kao spasitelje i robin hudove.
a propo ovoga gore, mislim da si malo previše u tim vodama
naime, do prije par mjeseci nisam imala pojma o pasjem svijetu i jako se čudila kad sam naišla na sve na kaj sam naišla na KL i PŠ
i da postoje štanceri

a i kak se poklapaju moje naivne (?) ideje da u uzgoju sve mora biti po PS-u (a i mislim da bi trebalo biti) s tim kaj štanceri pričaju i blate kinološki itd, itd... bla, bla

@TF, ne provjeravam ,ali ak će mi trebati znati ću di da pitam
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 09:46   #14
Quote:
LininLjud kaže: Pogledaj post
Uzgajivačnica nije ništa drugo nego registrirana robna marka.
Ti ime prijavljuješ HKS-u, a on ga prosljeđuje FCI-u.
Time je garantirano da je tvoje ime jedinstveno u svijetu.
Ime uzgajivačnice potom čini dio imena psa i tvoji se
štenci zovu "švicarkina bela", "švicarkina blaža", "švicarkina bojana",
a da nemaš uzgajivačnicu zvali bi se samo "bela", "blaža" i "bojana".

Troškovi samog uzgoja (kotilice, boksevi, hrana, liječenje, članstva,
kotizacije, uzgojne, izložbe, snimanja, testovi) su isti imala registriranu
uzgajivačnicu ili ne. Sam trošak registracije je mislim 500 kuna.

I to se teško može zvati otvaranjem, bolji izraz je registracija,
budući je sve to s uzgajivačnicom samo adminstrativna problematika.
Hvala ti na brzom odgovoru!
Znači ako ne mislim otvoriti, odnosno registrirati uzgajivačnicu, mogu kupiti npr mužjaka sa rodovnicama, pedigreima itd. iz registrirane uzgajivačnice, pariti ga sa ženkama drugih uzgajivača. Da li u tome slučaju potomci ostaju kod ženke ili je to stvar dogovora?
Ili je onda bolje nabaviti ženku pa pariti sa mužjacima iz uzgajivačnica?
Sorry ak pitam bedastoće, htjela bi se što bolje informirat o svemu...
švicarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 10:03   #15
Quote:
švicarka kaže: Pogledaj post
Hvala ti na brzom odgovoru!
Znači ako ne mislim otvoriti, odnosno registrirati uzgajivačnicu, mogu kupiti npr mužjaka sa rodovnicama, pedigreima itd. iz registrirane uzgajivačnice, pariti ga sa ženkama drugih uzgajivača. Da li u tome slučaju potomci ostaju kod ženke ili je to stvar dogovora?
Ili je onda bolje nabaviti ženku pa pariti sa mužjacima iz uzgajivačnica?
Sorry ak pitam bedastoće, htjela bi se što bolje informirat o svemu...
Ovisi koliko kvalitetnog mužjaka imaš, neki vlasnici mužjaka traže paprene iznose za parenja. Štenci moraju ostati kod ženke da ih odhrani i socijalizira, tek nakon navršenih 8tjedana mogu ići u nove domove.
rodovnica = pedigre

O kojoj pasmini se konkretno raspituješ? Mislim da bi morala otići na neki Cacib, dobro se raspitati i porazgovarati s uzgajivačima pasmine koja te zanima, odabrati kvalitetnog psa....
I zanima me zašto se uopće želiš baviti uzgojem kad vidim da se ne razumiješ ni u osnovne stvari
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 10:05   #16
Quote:
švicarka kaže: Pogledaj post
Hvala ti na brzom odgovoru!
Znači ako ne mislim otvoriti, odnosno registrirati uzgajivačnicu, mogu kupiti npr mužjaka sa rodovnicama, pedigreima itd. iz registrirane uzgajivačnice, pariti ga sa ženkama drugih uzgajivača. Da li u tome slučaju potomci ostaju kod ženke ili je to stvar dogovora?
Ili je onda bolje nabaviti ženku pa pariti sa mužjacima iz uzgajivačnica?
Sorry ak pitam bedastoće, htjela bi se što bolje informirat o svemu...
Za parenje nije dovoljno da su mužjak i ženka iz uzgajivačnica,
zapravo uopće nije potrebno što ti je već rečeno.

POtrebno je da psi imaju rodovnicu i da zadovolje uvete za
uzgojnu dozvolu, koji su od pasmine do pasmine različiti.


Potomci ostaju kod ženke i štenci pripadaju vlasniku ženke.

Vlasnik ženke na neki način plaća vlasniku mužjaka,
obično jedno štene iz legla ili neki iznos u kešu.

Običaj je da ženka ide kod mužjaka u goste.
Vlasnik mužjaka izdaje potvrdu o parenju, kojom
svjedoči da su se ta dva psa zaista sparili, jedan
primjerak ostaje njemu, a jedan ide vlasniku ženke.

Pri prijavi legla treba priložiti oba primjerka potvrde,
a vlasnik mužjaka vlasniku ženke svoj primjerak
daje tek kad mu ovaj podmiri dogovorene obaveze.

Možeš imati i samo mužjake, ali mužjaka u uzgoju ima
neusporedivo manje. Ženka može imati jedno leglo
godišnje, a mužjak može pariti puno više puta naravno.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:07   #17
Quote:
LininLjud kaže: Pogledaj post
Običaj je da ženka ide kod mužjaka u goste.
Samo mala replika - nije pitanje običaja, već problema koje teritorijalna ženka zna stvoriti kad joj seronja dođe u "goste"
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 13:28   #18
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Samo mala replika - nije pitanje običaja, već problema koje teritorijalna ženka zna stvoriti kad joj seronja dođe u "goste"
Običaj u smislu uobičajeno.

A zašto se tako uobičajilo, evo ti si opisala.
A postoji i to da bi traženi mužjak u suprotnom trebao ići na turneje.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 13:34   #19
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Samo mala replika - nije pitanje običaja, već problema koje teritorijalna ženka zna stvoriti kad joj seronja dođe u "goste"
Ne samo zbog toga, a to i nije glavni razlog. Glavni je razlog da se mužjak navikne na to da kuja dolazi k njemu, dakle, da dobiva komada na tanjuru, a ne da si ga sam mora tražiti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 15:14   #20
Ako imaš uzgojnu dozvolu, ali ne i registriranu uzgajivačnicu da li štenci mogu dobiti rodovnicu?
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.