Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2013., 14:52   #21
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Islam tvrdi da je nemoguća opcija da se Bog nekada direktno obrati ili nekako ukaže čovjeku, jer je tako nešto nedostojno Boga. Unižavanje Boga bi bilo da se Bog obrati jednom tako malom, u odnosu na Njega, biću. Zato Bog nije sam govorio Muhamedu, već je poslao anđela Džibrila (Gabrijela) da mu prenese Božju objavu, vijest.
rade, ovo nije tačno...
primjeri poslanika ti to dokazuju...
posebno primjer Musa a.s. koji nosi ime Kelimullah- Allahov sagovornik.

Također Muhammed a.s. je na Miradžu, tu se slažu svi islamski teolozi, razgovarao sa Allahom.


Quote:
Međutim, postavlja se pitanje: ako je za Boga nedostojno da se obrati tako malom biću kao što je čovjek, zar onda nije nedostojno da se obrati i anđelu???
isuviše kršćanski je interpetirano ovo.
sama formulacija da je neko nedostojan nečega je u osnovi rasistička... jer implicira da je neko uprljan s nečim što ga čini nižim ili višim
Allah je onaj sa kojim se niko i ništa ne mogu upoređivati.
reći da je čovjek nedostojan Allaha je poređenje sa Njim i samim time pogrešno.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 22:39   #22
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
rade, ovo nije tačno...
primjeri poslanika ti to dokazuju...
posebno primjer Musa a.s. koji nosi ime Kelimullah- Allahov sagovornik.

Također Muhammed a.s. je na Miradžu, tu se slažu svi islamski teolozi, razgovarao sa Allahom.



isuviše kršćanski je interpetirano ovo.
sama formulacija da je neko nedostojan nečega je u osnovi rasistička... jer implicira da je neko uprljan s nečim što ga čini nižim ili višim
Allah je onaj sa kojim se niko i ništa ne mogu upoređivati.
reći da je čovjek nedostojan Allaha je poređenje sa Njim i samim time pogrešno.
Lijepo rečeno,,. Aferim
__________________
""Nije Znanje Znanje Znati, Već Je Znanje Znati Znanje Drugom Dati""
nur-xxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 22:56   #23
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
i da pređe i da ne pređe - Rade je naš brat, kako god..

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam... A neke i ne dovede nego im stegne grudi i učini umornim, kao da čine napor da levitiraju.. pa ostanu bespomoćni. ..

@ Kabijja,
ti si zlo
Takvi ljudi obično prilaze bradatome Maharishiju i njegovom TMu , a ne islamu.


Ovi izgleda nisu bespomoćni.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 23:06   #24
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Takvi ljudi obično prilaze bradatome Maharishiju i njegovom TMu , a ne islamu.


Ovi izgleda nisu bespomoćni.
mmmmda, oni mirno ushićeno levitiraju, a kravate i kosa im laprdaju naokolo. valjda u slobodnom padu
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 23:08   #25
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
mmmmda, oni mirno ushićeno levitiraju, a kravate i kosa im laprdaju naokolo. valjda u slobodnom padu
Momci se trude
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 23:12   #26
Taj grah
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 23:15   #27
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Taj grah
bit će da je to neki posebni duhovno-plinsko-raketni pogon.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 23:20   #28
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
bit će da je to neki posebni duhovno-plinsko-raketni pogon.
To je jedna od sekti pastafarijanizma https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=270


A sada malo ozbiljnijeg:
Što nije zapisano:

Čitanje Prve knjige o Samuelu

U one dane: Samuel je spavao u svetištu Gospodnjem, ondje gdje je bio Kovčeg Božji. Tada Gospodin zovnu Samuela. On odgovori: »Evo me!« I otrča k Eliju i reče: »Evo me! Ti si me zvao!« A Eli reče: »Ja te nisam zvao. Vrati se i spavaj!« On ode i leže. I Gospodin opet zovnu Samuela. Samuel usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« A Eli odgovori: »Ja te nisam zvao, sine moj! Vrati se i spavaj!« Samuel još nije poznavao Gospodina, još mu ne bijaše objavljena riječ Gospodnja. I Gospodin zovnu Samuela treći put. On usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« Sada Eli razumje da je Gospodin zvao dječaka. Zato reče Samuelu: »Idi i lezi; ako te zovne, ti reci: 'Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša.'« Samuel ode i leže na svoje mjesto. I dođe Gospodin i stade i zovnu kao prije: »Samuele! Samuele!« A Samuel odgovori: »Govori, sluga tvoj sluša.« Samuel je rastao, a Gospodin je bio s njim i nije pustio da ijedna od njegovih riječi padne na zemlju.


Ovdje se ne spominje anđeo, nego Bog direktno !

Zadnje uređivanje krena : 01.01.2013. at 23:25.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 23:59   #29
Let je moguc, u bestezinskom stanju..samo vam je potrebna komora..il' da vas neko ispali na gore
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:07   #30
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Već je Alčak objasnio na ovoj temi, čemu sad dizanje nove?
Samo površno. Nema ničeg konkretnog u ovom navedenom odgovoru.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:16   #31
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
rade, ovo nije tačno...
primjeri poslanika ti to dokazuju...
posebno primjer Musa a.s. koji nosi ime Kelimullah- Allahov sagovornik.

Također Muhammed a.s. je na Miradžu, tu se slažu svi islamski teolozi, razgovarao sa Allahom.
Mojsija kao islamski argument ne mogu prihvatiti, no ovo što si spomenuo o Miradžu volio bih da mi malo argumentiraš i daš neki konkretni citat.



Quote:
isuviše kršćanski je interpetirano ovo.
sama formulacija da je neko nedostojan nečega je u osnovi rasistička... jer implicira da je neko uprljan s nečim što ga čini nižim ili višim
Allah je onaj sa kojim se niko i ništa ne mogu upoređivati.
reći da je čovjek nedostojan Allaha je poređenje sa Njim i samim time pogrešno.
Kršćanstvo nema ničeg rasističkog u sebi, naprotiv. To su opće mjesta.

Sa druge strane, prihvatam da sam se nezgodno izrazio i ispričavam se. Htio sam reći upravo to što si rekao: u islamu Allah (Bog) se shvaća kao onaj sa kim se nitko ne može uspoređivati, nezamislivo uzvišeniji od bilo čega. Te otuda i stav da se Bog ne obraća čovjeku, jer je On neshvativo uzvišeniji od čovjeka da bi se "unizio" do čovjeka i obratio mu se. Ja tako shvaćam to, ispravi me ako griješim.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:17   #32
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To je jedna od sekti pastafarijanizma [url]h
Što nije zapisano:

Čitanje Prve knjige o Samuelu

U one dane: Samuel je spavao u svetištu Gospodnjem, ondje gdje je bio Kovčeg Božji. Tada Gospodin zovnu Samuela. On odgovori: »Evo me!« I otrča k Eliju i reče: »Evo me! Ti si me zvao!« A Eli reče: »Ja te nisam zvao. Vrati se i spavaj!« On ode i leže. I Gospodin opet zovnu Samuela. Samuel usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« A Eli odgovori: »Ja te nisam zvao, sine moj! Vrati se i spavaj!« Samuel još nije poznavao Gospodina, još mu ne bijaše objavljena riječ Gospodnja. I Gospodin zovnu Samuela treći put. On usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« Sada Eli razumje da je Gospodin zvao dječaka. Zato reče Samuelu: »Idi i lezi; ako te zovne, ti reci: 'Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša.'« Samuel ode i leže na svoje mjesto. I dođe Gospodin i stade i zovnu kao prije: »Samuele! Samuele!« A Samuel odgovori: »Govori, sluga tvoj sluša.« Samuel je rastao, a Gospodin je bio s njim i nije pustio da ijedna od njegovih riječi padne na zemlju.


Ovdje se ne spominje anđeo, nego Bog direktno !
Dakako!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 10:00   #33
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Dakako!
Znači da je kod Boga svašta moguće što se tiče komunikacije: direktno , indirektno preko anđela, u snu sa ili bez anđela, u nekom transu , bez transa.........itd....
Nekome se objavljuje Bog osobno, nekome Krist osobno, nekome djevica Marija.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 11:19   #34
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Znači da je kod Boga svašta moguće što se tiče komunikacije: direktno , indirektno preko anđela, u snu sa ili bez anđela, u nekom transu , bez transa.........itd....
Nekome se objavljuje Bog osobno, nekome Krist osobno, nekome djevica Marija.
Dakako!
Rekao bi brat Rade...

Uostalom,nije Bog ograničen mogućnostima,kao mi ljudi.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 11:21   #35
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Znači da je kod Boga svašta moguće što se tiče komunikacije: direktno , indirektno preko anđela, u snu sa ili bez anđela, u nekom transu , bez transa.........itd....
Nekome se objavljuje Bog osobno, nekome Krist osobno, nekome djevica Marija.
Da, ali u slučaju Djevice Marije radi se o posredniku, a ne osobnom susretu sa Bogom.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 13:28   #36
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Samo površno. Nema ničeg konkretnog u ovom navedenom odgovoru.
Ok, najkonkretnije: Bog se objavljuje Poslaniku i direktno i preko anđela Gabrijela.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 13:37   #37
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Znači da je kod Boga svašta moguće što se tiče komunikacije: direktno , indirektno preko anđela, u snu sa ili bez anđela, u nekom transu , bez transa.........itd....
Nekome se objavljuje Bog osobno, nekome Krist osobno, nekome djevica Marija.
Nema ništa loše u tome da netko tako doživljava da nije počelo se druge tabore nazivati lažnjacima ili lažnim prorocima ili pak lažnim ukazanjima.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 14:08   #38
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ok, najkonkretnije: Bog se objavljuje Poslaniku i direktno i preko anđela Gabrijela.
Primjer direktnog obraćanja?
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 14:27   #39
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ok, najkonkretnije: Bog se objavljuje Poslaniku i direktno i preko anđela Gabrijela.
Ja nisam vidio nigdje direktnije,dapače ima ih par još u lancu kod nekih...

Inače Gabrijel je autoritet i u starom zavjetu on pojašnjava Danielu viđenja da ih bolje razumije a i Mariji što će da se zdesi itd

Dakle jedan Gabrijel je zalog onako ne loše po mome mišljenju ima referenci ...
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 14:27   #40
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Primjer direktnog obraćanja?
Bismilahi Rahmani Rahim.
Kome se to Allah obraca? Koga to i sa cim velica? Sam sebe sebi, posredstvom tebe,tebi, i radi tebe.

Ili u salatu(muslimanskoj molitvi, pet puta dnevno) na stajanju...
semi Allahu limen hamidah...Čuo je Allah onoga ko Ga hvali!
To sam Allah govori preko jezika svoga roba
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba

Zadnje uređivanje Bostan : 02.01.2013. at 14:36.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.