Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2010., 11:48   #41
Na guranje pali samo ako je pumpa mehanicka, ako je elektricna nemoj.
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 11:52   #42
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
Na guranje pali samo ako je pumpa mehanicka, ako je elektricna nemoj.
Zašto?

Pretpostavka je da akumulator ne daje dovoljno struje.
Za ECU, paljenje, i električnu pumpu valjda ima dovoljno kapaciteta.


Meni je ko laiku čisto besmisleno ići gurati auto koji uopće nema akumulator, ili mu akumulator ne daje niti malo struje.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 11:53   #43
Da da, zupčasti može priskočit.

Zato na starijim autima sa lancem nema problema. U drugu brzinu, zaleti i pusti kvačilo i pali ko grom
Divus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 11:57   #44
Vidio sam jedan slucaj, tad sam ja davao struju, kad auto nije htio upalit na kablove. Posvadio se s vlasnikom, koji je tvrdio da nece jer je njegov akumulator toliko los, ja sam tvrdio da nesto drugo ne valja. To je rijedak slucaj, ali bio je u pravu..Moj je bio malog kapaciteta (pegilca) a njegov je bio u skoro kratkom spoju (Golf duja). Kod samo ispraznjenih akumulatora ili ne tako unistenih nema problema..
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 11:58   #45
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Zašto?

Pretpostavka je da akumulator ne daje dovoljno struje.
Za ECU, paljenje, i električnu pumpu valjda ima dovoljno kapaciteta.


Meni je ko laiku čisto besmisleno ići gurati auto koji uopće nema akumulator, ili mu akumulator ne daje niti malo struje.
Kad guras auto koji ima mehanicku pumpu sa motorom i pumpa radi direktno, dok ako je ajnspric pumpu nema sta pogurati.
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:03   #46
kod paljenja na guranje, akumulator mora biti u autu (bar malo struje u njemu) jer inače nemaš struju pobude u alternatoru i motor neće nikad upaliti.

sa kablovima pališ tako da auto davač ima UGAŠEN motor.
plus davača na + primatelja, minus davača na MASU primatelja.
ako su kablovi dobri (a oni za 40 kn na INI nisu dobri), auto pali bez problema.

a sad zašto:
primatelj dobiva kabel na masu jer se u njegovom akumulatoru započinje proizvoditi struja, to oslobađa plinove koji bi se mogli upaliti ako kod odspajanja kabla preskoči iskra. zato se kabel ne spaja na pol akumulatora nego na masu (motor, mjenjač, šasija...).

a motor davača nesmije raditi jer u njegovom akumulatoru ionako ima dovoljno struje za pokretanje motora, svojeg ili tuđeg.
kad primatelj upali, alternator davača još uvijek radi punom snagom i puni oba akumulatora. a kad odspojiš primatelja, dolazi do naglog porasta napona koji MOŽE spržiti elektroniku davača. nije pravilo, ali nije ni nemoguće.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:07   #47
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
kod paljenja na guranje, akumulator mora biti u autu (bar malo struje u njemu) jer inače nemaš struju pobude u alternatoru i motor neće nikad upaliti.

sa kablovima pališ tako da auto davač ima UGAŠEN motor.
plus davača na + primatelja, minus davača na MASU primatelja.
ako su kablovi dobri (a oni za 40 kn na INI nisu dobri), auto pali bez problema.

a sad zašto:
primatelj dobiva kabel na masu jer se u njegovom akumulatoru započinje proizvoditi struja, to oslobađa plinove koji bi se mogli upaliti ako kod odspajanja kabla preskoči iskra. zato se kabel ne spaja na pol akumulatora nego na masu (motor, mjenjač, šasija...).

a motor davača nesmije raditi jer u njegovom akumulatoru ionako ima dovoljno struje za pokretanje motora, svojeg ili tuđeg.
kad primatelj upali, alternator davača još uvijek radi punom snagom i puni oba akumulatora. a kad odspojiš primatelja, dolazi do naglog porasta napona koji MOŽE spržiti elektroniku davača. nije pravilo, ali nije ni nemoguće.
Akumulator davača moze imat dosta snage bez da motor radi ako je u idealnom stanju, ako primateljev nije skroz prazan i osim toga duplo veceg kapaciteta od davacevog, pa bi u tom slucaju oba mogli zavrsiti tako da zovu HAK.

Kad motor davatelja radi, tog problema nema. Spajanje minusa direktno na akumulator osigurava bolji spoj, iskra ce jednko poskocit neovisno gdje je masa spojena, ako je dobro spojena...

Teorija o "prženju" zbog naglog porasta napona , kod ovih elektronickih auti bi mozda mogla biti, iako regler regulira napon , ali to su kratke spice, pa tko zna sto se sve moze dogodit. Zadnje sto sam primao struju je bilo na gore opisan nacin a auto koji ju je davao bio je novi Clio, dakle i sa ECU i elekrtonikom itd..

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 12:13.
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:31   #48
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
kod paljenja na guranje, akumulator mora biti u autu (bar malo struje u njemu) jer inače nemaš struju pobude u alternatoru i motor neće nikad upaliti.
Posve jasno.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
sa kablovima pališ tako da auto davač ima UGAŠEN motor.
Jasno, radi mogućnosti "prženja" elektronike


Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
plus davača na + primatelja, minus davača na MASU primatelja.
ako su kablovi dobri (a oni za 40 kn na INI nisu dobri), auto pali bez problema.

a sad zašto:
primatelj dobiva kabel na masu jer se u njegovom akumulatoru započinje proizvoditi struja, to oslobađa plinove koji bi se mogli upaliti ako kod odspajanja kabla preskoči iskra. zato se kabel ne spaja na pol akumulatora nego na masu (motor, mjenjač, šasija...).
Ovo mi nikako nije jasno.


A kakav bi postupak bio kod "paljenja guranjem".

Dam kontakt, ubacim u 2. brzinu (?) i držim stisnuto kvačilo.Nekoliko likova počne gurati auto, i kad se auto dovoljno zaleti, lagano otpustim kvačilo, i tad motor treba upaliti.
Jesam li što propustio?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:36   #49
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Akumulator davača moze imat dosta snage bez da motor radi ako je u idealnom stanju, ako primateljev nije skroz prazan i osim toga duplo veceg kapaciteta od davacevog, pa bi u tom slucaju oba mogli zavrsiti tako da zovu HAK.
ako ima dovoljno struje za pokrenuti vlastiti mootr, onda uz dobre kablove ima i struje za drugi auto.
Quote:
Kad motor davatelja radi, tog problema nema. Spajanje minusa direktno na akumulator osigurava bolji spoj, iskra ce jednko poskocit neovisno gdje je masa spojena, ako je dobro spojena...
da, preskočit će iskra.
ako preskoči sa kabla na blok motora, nikom ništa.
ako preskoči sa kabla na minus pol akumulatora, upalit će plinove koji izlaze iz akumulatora.

Quote:
Teorija o "prženju" zbog naglog porasta napona , kod ovih elektronickih auti bi mozda mogla biti, iako regler regulira napon , ali to su kratke spice, pa tko zna sto se sve moze dogodit. Zadnje sto sam primao struju je bilo na gore opisan nacin a auto koji ju je davao bio je novi Clio, dakle i sa ECU i elekrtonikom itd..
prouči način na koji se stvara iskra u bobini pa se onda vrati na raspravu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:40   #50
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Ovo mi nikako nije jasno.
+ davača na + primatelja.
- davača NE na - primatelja nego na masu negdje na autu.

kad primatelj upali, u akumulatoru započinje kemijski proces stvaranja struje. to oslobađa plinove koji su zapaljivi.
kod odspajanja kablova sa akumulatora primatelja, može doći do preskakanja iskre, a ta iskra može upaliti te plinove.
Quote:
A kakav bi postupak bio kod "paljenja guranjem".

Dam kontakt, ubacim u 2. brzinu (?) i držim stisnuto kvačilo.Nekoliko likova počne gurati auto, i kad se auto dovoljno zaleti, lagano otpustim kvačilo, i tad motor treba upaliti.
Jesam li što propustio?
kontakt obavezno, i to tako da gore sve kontrolne lampice.

kad te dovoljno pogurnu, treća brzina i polako puštaš kvačilo (kao kod kretanja). čim počne loviti, lagano dodaš gas, stiskaš kvačilo da se uvjeriš da motor može raditi u leru nesmetano.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:43   #51
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
upalit će plinove koji izlaze iz akumulatora.

Misliš na vodik?
Zar njega može toliko puno nastati u tako kratkom trenutku, dovoljno da prouzroči neku veću štetu čak i ako se zapali?



Znači - kod paljenja guranjem, mjenjač ubacujem u treću. Thx.

E da - koliko to šteti zupčastom remenu? Jeli netko imao loših iskustava?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:44   #52
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post


Ovo mi nikako nije jasno.


A kakav bi postupak bio kod "paljenja guranjem".

Dam kontakt, ubacim u 2. brzinu (?) i držim stisnuto kvačilo.Nekoliko likova počne gurati auto, i kad se auto dovoljno zaleti, lagano otpustim kvačilo, i tad motor treba upaliti.
Jesam li što propustio?
U 2. brzinu najbolje, kontakt upaljen i samo kad te likovi dobro poguraju naglo pustis kuplung i po gasu.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:51   #53
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
Kad guras auto koji ima mehanicku pumpu sa motorom i pumpa radi direktno, dok ako je ajnspric pumpu nema sta pogurati.
I Wonder jel ovo tacno? To sam davno cuo od nekih starih majstora pa sad mi se javi neka sumnja da oni nemaju pojma i ja prosipam njihovu lafinu ili grijesim sad?
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:57   #54
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
I Wonder jel ovo tacno? To sam davno cuo od nekih starih majstora pa sad mi se javi neka sumnja da oni nemaju pojma i ja prosipam njihovu lafinu ili grijesim sad?

Nije.
Ako akumulator nije skroz krepao, pokrenut će i električnu pumpu goriva.

A ako je skroz krepao, neće pokrenuti ni pumpu, ni elektroniku potrebnu za paljenje motora.


Bar ja tako razmišljam.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:59   #55
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Nije.
Ako akumulator nije skroz krepao, pokrenut će i električnu pumpu goriva.

A ako je skroz krepao, neće pokrenuti ni pumpu, ni elektroniku potrebnu za paljenje motora.


Bar ja tako razmišljam.
Znam da na kontaktu nadruka pritisak od nekih 3.5bar ali dali ce se dizne otvoriti kad guras auto, to mi malo smrdi...
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 13:03   #56
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Misliš na vodik?
Zar njega može toliko puno nastati u tako kratkom trenutku, dovoljno da prouzroči neku veću štetu čak i ako se zapali?



Znači - kod paljenja guranjem, mjenjač ubacujem u treću. Thx.

E da - koliko to šteti zupčastom remenu? Jeli netko imao loših iskustava?
šansa za zapaljenje postoji, isto kao kod točenja benzina (motor ugašen, GSM zabranjen, pušenje nix...) ili kod popravaka. meni dovoljno.

meni je u trečoj uvijek bolje, jer se za istu brzinu guranja motor brže zavrti kad pustiš kvačilo.
kolko god puta sam palil na guranac, nikad se ništa nije dogodilo. ne znači da se nemože dogoditi preskakanje remena. može, ali rijetko. obično ako je remen previše labav.

Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
I Wonder jel ovo tacno? To sam davno cuo od nekih starih majstora pa sad mi se javi neka sumnja da oni nemaju pojma i ja prosipam njihovu lafinu ili grijesim sad?
da.
ako ja akumulator u potpunom kratkom spoju, struje nema nimalo, auto neće uapliti da ga gurš do portugala. što zbog alternatora, što zbog pumpe, što zbog paljenja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 13:04   #57
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
Znam da na kontaktu nadruka pritisak od nekih 3.5bar ali dali ce se dizne otvoriti kad guras auto, to mi malo smrdi...
Što se ima otvarati?


Tlak goriva imaš, ECU je u funkciji, sve lampice na instrument tabli su se pogasile(one koje se trebaju pogasiti).
Još samo nešto treba zavrtiti radilicu. A to ćeš ti s guranjem.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 13:10   #58
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da.
ako ja akumulator u potpunom kratkom spoju, struje nema nimalo, auto neće uapliti da ga gurš do portugala. što zbog alternatora, što zbog pumpe, što zbog paljenja.
Hvala
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Što se ima otvarati?


Tlak goriva imaš, ECU je u funkciji, sve lampice na instrument tabli su se pogasile(one koje se trebaju pogasiti).
Još samo nešto treba zavrtiti radilicu. A to ćeš ti s guranjem.
Ok, rijeseno i to znaci
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 13:23   #59
Megane 1, 1.4 16 v 2001 godina, upalio na guranje bez problema kad je riknuo akumulator.. Kontakt, u drugu nizbrdo i lagano s kvačilom.. Nije mi se dalo čekat kablove
__________________
SVE JE TO RELATIVNO
54321012345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:17   #60
Quote:
54321012345 kaže: Pogledaj post
Megane 1, 1.4 16 v 2001 godina, upalio na guranje bez problema kad je riknuo akumulator.. Kontakt, u drugu nizbrdo i lagano s kvačilom.. Nije mi se dalo čekat kablove
E da, to je velika prednost kad si na nizbrdici, rekli bi sreca u nesreci cak
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.