Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2006., 16:17   #21
da, govorim iz iskustva....

a testking nisam ni spominjal, jer nisam ni mislil na takve matrijale kad sam pisao o knjigama koje služe za pripremu ispita. Mislil sam na knjige izdavača tipa Syngres i Sybex i sl. koje puno opširnije, detaljnije i sustavnije obrađuju neku temu nego što se to radi na MOC-ovima, pogotovo ako koristiš sve matrijale koje uz takve knjige i dobiješ...

što se tiče cisca: ti možda i možeš polagati npr. ccnp ispit bez da imaš položeni ccna, ali ti se to neće biti dovoljno za ccnp certifikat, bar dok ne položiš i ccna ispit.

nisi mi baš uvjerljiv sa svojom pričom o nesposobnosti valjanja gluposti
ali ne znam zašto misliš da je to na moju žalost ili sreću?! to se mene baš i ne dotikavlje
__________________
Le molesta que de de pecho aqui?
Tip is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 19:55   #22
Quote:
Tip kaže:
da, govorim iz iskustva....

a testking nisam ni spominjal, jer nisam ni mislil na takve matrijale kad sam pisao o knjigama koje služe za pripremu ispita. Mislil sam na knjige izdavača tipa Syngres i Sybex i sl. koje puno opširnije, detaljnije i sustavnije obrađuju neku temu nego što se to radi na MOC-ovima, pogotovo ako koristiš sve matrijale koje uz takve knjige i dobiješ...

što se tiče cisca: ti možda i možeš polagati npr. ccnp ispit bez da imaš položeni ccna, ali ti se to neće biti dovoljno za ccnp certifikat, bar dok ne položiš i ccna ispit.

nisi mi baš uvjerljiv sa svojom pričom o nesposobnosti valjanja gluposti
ali ne znam zašto misliš da je to na moju žalost ili sreću?! to se mene baš i ne dotikavlje
znas, bit cu iskren i priznati, da sam sve do sada mislio kako si neka napolaeducirana nekompetentna individua koja pokusava opravdati svoje rijeci izvlaceci moje fraze iz konteksta, kombinirajuci ih i servirajuci mi nazad na sve ostale nacine osim onih kako sam ih ja postavio - drugim rjecima, netko tko pokusava napraviti budalu od mene... ispostavlja se da sam bio u krivu... sorry... my bad...

... stovise, nakon ovoga sto si napisao, sada vise ne mislim, nego sam uvjeren u to da si sve sto sam mislio da jesi, jer citanje tvojih rijeci jedno je posebno... gotovo religiozno... iskustvo. Istovremeno, pomalo sam razocaran samim sobom, sto sam si uopce dozvolio cak i pomisliti da bi se iza tebe mogao kriti jos jedan neshvaceni genije...

No jedno je sigurno, ovo predstavlja granicu mojeg djelovanja... a tu granicu ne zelim nikako prijeci jer bi to znacilo da se moram spustiti na tvoj nivo... gdje ces me naposljetku dotuci neznanjem... na zalost, moju zalost (vjerujem da bi, ako nista drugo, bilo zabavno), na tom se nivou smatram totalno nesposobnim i paraliziranim, i samoinicijativno predajem borbu - jer tu si jaci od mene i ja po tom pitanju niti mogu ista niti zelim ista poduzimati.

I jos samo nesto, za kraj... jer ako ima imalo istine u onome sto ti rekao... tada vjerujem da ces iz slijedecega moci izvuci nesto korisno sto ce ti zaista i koristiti... "nije zvaka za seljaka".

EOD
evilife is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 20:44   #23
Quote:
evilife kaže:
znas, bit cu iskren i priznati, da sam sve do sada mislio kako si neka napolaeducirana nekompetentna individua koja pokusava opravdati svoje rijeci izvlaceci moje fraze iz konteksta, kombinirajuci ih i servirajuci mi nazad na sve ostale nacine osim onih kako sam ih ja postavio - drugim rjecima, netko tko pokusava napraviti budalu od mene... ispostavlja se da sam bio u krivu... sorry... my bad...

... stovise, nakon ovoga sto si napisao, sada vise ne mislim, nego sam uvjeren u to da si sve sto sam mislio da jesi, jer citanje tvojih rijeci jedno je posebno... gotovo religiozno... iskustvo. Istovremeno, pomalo sam razocaran samim sobom, sto sam si uopce dozvolio cak i pomisliti da bi se iza tebe mogao kriti jos jedan neshvaceni genije...

No jedno je sigurno, ovo predstavlja granicu mojeg djelovanja... a tu granicu ne zelim nikako prijeci jer bi to znacilo da se moram spustiti na tvoj nivo... gdje ces me naposljetku dotuci neznanjem... na zalost, moju zalost (vjerujem da bi, ako nista drugo, bilo zabavno), na tom se nivou smatram totalno nesposobnim i paraliziranim, i samoinicijativno predajem borbu - jer tu si jaci od mene i ja po tom pitanju niti mogu ista niti zelim ista poduzimati.

I jos samo nesto, za kraj... jer ako ima imalo istine u onome sto ti rekao... tada vjerujem da ces iz slijedecega moci izvuci nesto korisno sto ce ti zaista i koristiti... "nije zvaka za seljaka".

EOD

preozbiljno si sam sebe shvatio.

ti si prvi počel pljuvat po ljudima i njihovim mišljenjima izrečenim u najboljoj namjeri da prenesu svoja iskustva... ja sam se samo postavio onak kak si se i ti postavil. a sve kaj sam napisal vezano za temu je napisano na osnovu osobnog i iskustva ljudi s kojima sam u kontaktu. tak!

p.s. barem se izgeneriralo štogod postova na newtorkingu... nadal sam se da bu se još ljudi javilo, ali eto.... prošel sam dosta tečajeva i skupil dosta certifikata z godinama, pa ak neko misli da mu morem pomoć nek slobodno pita
__________________
Le molesta que de de pecho aqui?
Tip is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 09:44   #24
@evilife thx za info.. stvarno si si dao truda da mi objasnis kako funkcionira cisco tecaj.
To sam cula jos prije, da nije potrebno nikakvo predznanje, ali sad sam se sad evo malo uspapcila. i to zbog toga sto si rekao da neki odustaju jer im je tecaj naporan. Nije to mala lova da bi se odustalo! Vjerujem da bi to uspjela, ali hmmmmm.... frka me sad nakon tvojih rijeci. Kaj je to tak tesko?

Kako su rasporedjena predavanja... dva puta tjedno, jel tako? A sto je sa npr. ljetom... da li postoje kakvi praznici ili ti day off, da mozes otic negdje, a da ne izostanes puno s predavanja.

E da... kaj je istina da svaki put imas nekakav ispit?!
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:09   #25
E da, sa CISCOm moraš svakih.. Valjda godinu dana polagat ispit da bi zadržao certifikat, a na MCSA-E-DBA-BLA kad dobiš certifikat, ostaje zauvjek i jedino kaj trebaš radit je polagat neke nove sustave kaj izađu na tržište.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:13   #26
Cisco certifikat ti vrijedi tri godine...ali po novom ce ti se upisivati, kad polozis certifikat, u radnnu knjizicu "projektant mreža" a to ti ostaje za stalno...mislim da to dubrovnik vec ima ali nisam siguran...i da postoje ti praznici...posto je cisco akademija u sklopu fakulteta(za svaki grad drugi faks a kod mene je to etf) kad ti faks ne radi nema ni cisca...znaci ljetni praznici za studente=ljetni cisco praznici...
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:35   #27
Quote:
girra kaže:
@evilife thx za info.. stvarno si si dao truda da mi objasnis kako funkcionira cisco tecaj.
To sam cula jos prije, da nije potrebno nikakvo predznanje, ali sad sam se sad evo malo uspapcila. i to zbog toga sto si rekao da neki odustaju jer im je tecaj naporan. Nije to mala lova da bi se odustalo! Vjerujem da bi to uspjela, ali hmmmmm.... frka me sad nakon tvojih rijeci. Kaj je to tak tesko?

Kako su rasporedjena predavanja... dva puta tjedno, jel tako? A sto je sa npr. ljetom... da li postoje kakvi praznici ili ti day off, da mozes otic negdje, a da ne izostanes puno s predavanja.

E da... kaj je istina da svaki put imas nekakav ispit?!
raspored predavanja i slične stvari ovise o tome gdje se akademija održava. znam da je u recronetu cisco akademija imala predavanja 2 puta tjedno, bila su dva termina (prije i posljepodnevni). predavanja su pratila akademsku godinu, odnosno nije ih bilo prek ljeta. mislim da nema ozbiljan ispit nakon svakog predavanja, nego samo imaš pitanja koja ti pomažu ponovit gradivo. bitni ispit je, mislim, samo nakon svake veće cjeline (par komada po semestru ili tak nekak). ak nemaš predznanje bolje je ne izostajati s predavanja (pogotovo vježbi)...
__________________
Le molesta que de de pecho aqui?
Tip is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 15:05   #28
Talking

slazem se vecinom sa evillifeom, al eto par dodataka

osim smjerova koji je spomenuo evilife prije, postoji jos i CCSP - security profesionall - ovdje se uci sve o securityju na mrezama, filtering, pix firewallovi, intrusion detection sistemi i tako dalje i tako dalje

za polaganje bilo kojeg certifikata ne treba se posjedovati nikakav certifikat prije toga. dakle mozes doslovno doc sa ceste i platit polaganje CCIE certifikata u Bruxellesu...sasvim druga stvar je sto ces vjerojatno past, posto je prosjek prolaznosti iz treceg puta i to medju ljudima koji su godinama u cisco networkingu.

nadalje, polaganje CCNA se sastoji od polaganja jednog ispita, koji se sastoji iz teorijskog i prakticnog djela u nekom od ovlastenih testnih centara. teorijski dio su naravno odgovori na pitanja, prakticni dio od konfigurarinja uredjaja prema scenariju koji je zadan na ispitu.

polaganje CCNP-a se sastoji od polaganja 4 ispita: scalable internetworks, remote access, multilayer switching, troubleshooting

za polaganje CCSP-a mislim da cak ima 5 ispita, ali nisam siguran

CCIE mozes opet biti iz nekoliko podrucja, npr. routing/switching, security, design

postoji jos i puno "dodatnih" curriculuma od cisca...npr "fundamentals of wireless networks" (koji nije bas previse obradjen u CCNA programu), "fundamentals of structured cabling" itd. itd....i za sve te dodatne postoje materijali u flashu bas kao i za CCNA

dakle iz ovoga vidis da u ciscu uvjek mozes uciti dalje, te da to nije bas zavrsis akademiju i ti si sad cisco nesto ovo ono. bas kao i u microsoftu, uvjek ima jos za ucit moras izabrat smjer koji te zanima i pegles po njemu

e sad...na sto se bas moze primjeniti cisco i koja je razlika izmedju microsoft tecajeva.

zamisli da imas microsoftove servere spojene na mrezu. mreza su: kablovi i uredjaji (router/switch)

na microsoft tecajevima naucis kako konfigurirati i koristiti microsoft server...na ciscu naucis kako konfigurirati i dizajnirati ovo izmedju. sa stajalista cisco admina, tebi nije bitno sta je spojeno na tvoju mrezu (windows, linux, mac), tebi je bitno da paket koji dodje na mrezu pravilno dodje na svoje odrediste, dok sa druge strane sa stajalista microsoft admina, njemu nije bitno sta je izmedju njega i njegovog odredista, server je paket predao na mrezu po protokolu i bas ga briga na koji nacin ce taj paket doci na svoje odrediste. eto to bi bilo vrlo pojednostavljena razlika izmedju cisco networkinga i microsoft networkinga. naravno i microsoft server mozes koristiti kao router...ali to neces pokusavati u velikim mrezama


kako se to zapravo moze primjeniti za trazenje posla: ako si zavrsila ekonomski fax...radis u nekom ISP-u npr...t-com...znanje iz ekonomije i dobro razumjevanje mreznih tehnologija i protokola je dobitna kombinacija, CCNA je za tebe, cak i kad prodjes program, samo polaganje certifikata ti i nije toliko bitno. ako si npr. novinar koji pise o tehnologijama, savrsena kombinacija, isto bez polaganja certifikata, za bolje razumjevanje.,

ako zelis raditi sa IT tehnologijama, bas dobiti posao u tome, trebace ti malo vise od CCNA. CCNA je super pocetak, nije preskup, naucis odlicne temelje mreze i naucis raditi sa svime pomalo. ako se zaposlis u nekom ISP-u, sljedeci logican korak je CCNP. ako se zaposlis u nekakvoj firmi koja ima veliku mrezu, CCSP je sljedeci logican korak, jer tesko da ce u takvoj firmi bit vise od 5 routera, ostalo ce biti switchevi, tako da je ovdje security dosta cjenjen. CCIE...ako i dodjes do razine polaganja za to...to je vec ono...wow
design...tj CCDA i CCDP su popularni u firmama koje se bave implementacijom mreza za druge firme...design je vise orjentiran na...ajmo to tako reci...isplativost primjene odredjenih tehnlogija u odredjenim vrstama posla. drugim rjecima: designer dizajnira mrezu da najbolje odgovara potrebama klijenta, networker postavi, implementira i odrzava mrezu, security se bavi sigurnosti
moj savjet za nekog ko bi htio se zaposliti u dobroj firmi kao IT-eas:

CCNA + 1 ili 2 MCP (npr. server 2003 i isa). dobro znanje iz networkinga, dopuniti sa kvalitetnim MCP certifikatima (posto je ipak microsoft najcecse primjenjena poslovno okruzenje), nije niti preskupo, niti pretesko za bilo koga ko ima interesa u tom podrucju...a nakon toga naucis za linux LPI 1 i super
Bjesomar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 15:21   #29
Girra mislim da ti je Bjesomar jako dobro sve objasnio...po meni je sve sto je rekao tocno...samo bih ja dodao jos da ti CCNA, kao sto vec sigurno znas, dpđe 900kn(mozda male razlike po gradovima) a CCNP negdje oko 20000Kn ako se ne varam...tako da ti vecina ljudi završi CCNA,proba učačkati neki poslić iz kojeg će onda platiti CCNP. Stvar je u tome sto je to kod nas relativno novo...u svijetu je to normalno...dobijes posao sa CCNA a ako zelis napredovati u firmi izvoli poloziti CCNP...U biti na kon svega sto je napisano ovdje vecina ti preporuča CISCO...pa i ja ga preporučam jer je tečaj jako kvalitetan...
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 17:04   #30
u zagrebu je npr 7 i pol tisuca kuna za CCNA, ako si student dobijes i dobar popust brijem

ccnp i ccsp su vec 5 somova po semestru
Bjesomar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:08   #31
U splitu, bar sam tako procitala, za CCNA, 8200 kn (ako se dobro sjecam), a ako si student u trenutku prijave, onda ti je 4500 kn.
__________________
Sve u zivotu shvati kao igru, jedino tako mozes pobijediti...
no ako i izgubis, ne ocajavaj, bila je to samo igra...
deja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:15   #32
Koliko sam vidjela na CARNet-ovim stranicama oni imaju samo CCNA i CCNP programe. A di se mogu poloziti ovi CCSP i CCIE?
Cek, cek... u Belgiji???
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 10:48   #33
Da u Belgiji...to su naveli kao najbliza destinacija...A u Osijeku su cijene: 9000kn (4500 prvi semestar i svaki sljedeci 1500),a 8100 ako placas odjednom.
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 14:35   #34
Quote:
deja kaže:
U splitu, bar sam tako procitala, za CCNA, 8200 kn (ako se dobro sjecam), a ako si student u trenutku prijave, onda ti je 4500 kn.
CCNA akademija u Splitu(FESB) za studente stoji 4800 kn(jednokratno placanje ),i 5800 (4 rate),dok za ostale dodje cca 8000 kn.

Samo je stvar u tome sta cijena za studente vrijedi samo za FESB,studenti sa ostalih fakulteta placaju punu cijenu.

Ako kome treba materijala za CCNA ili nesto slicno nek se javi na PM.
quickzero is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 21:39   #35
Cisco akademiju, tocnije CCNA program u splitu ima i na sveucilistu. Cijena je 7500, a za studente odjela za strucne studije, 4500.

http://www.oss.unist.hr/cna/cjenik.php
__________________
Sve u zivotu shvati kao igru, jedino tako mozes pobijediti...
no ako i izgubis, ne ocajavaj, bila je to samo igra...
deja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2006., 00:31   #36
ja sam polaznik cisco akademije (trenutno pri kraju) i imam microsoftove certifikate, i neki dečki/cure koji ovdje postaju očigledno nemaju veze s onim kaj pišu i onda to još i postaju :hehehe:
R@LE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 17:33   #37
Quote:
R@LE kaže:
ja sam polaznik cisco akademije (trenutno pri kraju) i imam microsoftove certifikate, i neki dečki/cure koji ovdje postaju očigledno nemaju veze s onim kaj pišu i onda to još i postaju :hehehe:
@R@le.. reci kako je na predavanima? Jel imas predavanja na SC-u ili negdje drugdje? Kako to da si iso polagat i CISCO i Microsoftove certifikate?
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 18:25   #38
Quote:
girra kaže:
@R@le.. reci kako je na predavanima? Jel imas predavanja na SC-u ili negdje drugdje? Kako to da si iso polagat i CISCO i Microsoftove certifikate?
Ovak, ja sam odabrao opciju da imam predavanja po dogovoru, inaće imam svaku parnu subotu u mjesecu. Predavanja imam na Tehničkom veleučilištu u Konavoskoj (kod Končara an Voltinom). Na predavanjima radimo teoretski dio nastave (koristeći e-learning, i simulacije) + praktičnio dio na stvarnoj CISCO opremi. Inaće ovako sam si ja definirao da imam raspored predavanja, u svakom drugom slučaju su npr. kjroz tjedan svaki dan ili kako koja akademija ima organizirano. Išao sam polagati Cisco i MS ispite jer su mi te tehnologije prije svega zanimljive, te sam dosta upućen u važnost tih certifikata na tržištu kao i u sam IT svijet, njima si osiguravam veću startnu plaću, prije svega, ako ništ drugo ali i odreženu specijalizaciju na jednom području - time se zna da sam stručnjak za to ..i..to, a ne da kažem tipa " joj ja sam vam informatičar, znam pisat u wordu i instalirat windowse/unix/linux"...kaj god to značilo......
R@LE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 01:23   #39
jako puno onih koji idu na akademiju na kraju nikad ne izadju na polaganje certifikata. a diploma akademije izgleda ljepo na zidu, al ne vrijedi nista bez certifikata, a polaganje nema veze jedno s drugim. akademija sve sto omogucuje je savrsene uvjete za ucenje (instruktori, oprema, prilagodjeni materijali).

za polaganje samog certifikata uopce se cak i ne treba ic na akademiju (IMHO). "nabavis" zadnji testking...50% pitanja je isto kao i u samom testkingu, ostalih 50% je na istu foru. materijali, simulator, testking i nauci pa polozi.
no u svakom slucaju ako covjek ima namjeru bas nauciti networking, u svakom slucaju cu preporuciti akademiju. jako puno labova se ne moze napraviti u simulatorima (boson ccnp npr.), jednostavno ne podrzava opcije koje se nalaze u labovima, nemate nacina ga napraviti. tako da ih jednostavno morate napraviti na pravoj opremi, a i samo spajanje je avantura sama za sebe nije isto namjestit na simulatoru sta je gdje spojeno, nego se treba i snac se u snopu kablova...akademija je izvrsno mjesto za "treniranje". plus sta niste izgubljeni...posto sta god nije jasno pitas instruktora, umejsto da satima kopas po guglu i na kraju zavrsis jos vise zbunjen.

u svakom slucaju, za certifikat je dovoljno bit uporan, a na akademiji poberes vrijedno iskustvo koje mozes iskoristiti na licu mjesta IRL, tako da je u svakom slucaju vrijednije zavrsiti akademiju i imati certifikat, nego samo imati certifikat
Bjesomar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 11:17   #40
A jesi blesav, znaći nauči odgovore pa odi položi test - mislim fakat. Zbog takvih nam je država u kurcu. I onda kad im daš konkretno da nekaj naprave - nemaju blage - zakaj? - jer toga nije bilo u TestKingu ili ActualAnswersu?? Kaj misliš da si otkrio toplu vodu.....
R@LE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.