Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2008., 12:04   #861
Što sve treba

Uhhhh, dosta toga bi se trebalo napisati što sve treba da bude tip top. Popne se na lijepu svoticu.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 12:46   #862
pitam se da li to uključivanje/isključivanje bojlera kod 'loše dizajniranih sustava' ima veze s neugradnjom ekspanzijske posude, obzirom na brže promjene u tlaku sustava bez dodatne ekspanzijske posude, time i temperature?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 12:54   #863
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
pitam se da li to uključivanje/isključivanje bojlera kod 'loše dizajniranih sustava' ima veze s neugradnjom ekspanzijske posude, obzirom na brže promjene u tlaku sustava bez dodatne ekspanzijske posude, time i temperature?
Ne, nego bojler, koji je predviđen za radijatorski režim, prebrzo podigne temperaturu recimo s 30 na 50 i ugasi se a ta toplija voda tek je krenula kroz sustav.
Stef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 12:57   #864
Quote:
Stef2 kaže: Pogledaj post
Ne, nego bojler, koji je predviđen za radijatorski režim, prebrzo podigne temperaturu recimo s 30 na 50 i ugasi se a ta toplija voda tek je krenula kroz sustav.
moguće, zvuči čak i logično, no opet u mojem slučaju se radilo o kondenzacijskom bojleru pa je to ipak čudno. Sjećam se da sam pitao majstora za "onaj Junkers koji ima integrirani spremnik tople vode" (izgleda ko veći frižider) i rekao mi je istu stvar, da će se to dešavati radi podnog grijanja. Kad bih znao točno čemu služi "miš ventil", to je imalo veze s tim paljenjem i gašenjem.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:09   #865
Quote:
Stef2 kaže: Pogledaj post
Ne, nego bojler, koji je predviđen za radijatorski režim, prebrzo podigne temperaturu recimo s 30 na 50 i ugasi se a ta toplija voda tek je krenula kroz sustav.
to mi nije jasno. zar u sustavu podnog grijanja ima bitno više vode nego u radijatorskom? radijatori imaju svoj volumen...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:10   #866
meni nije jasno šta to točno košta tu dodatnu hrpetinu novaca. što te to košta dodatnih 15000 kn ako te kondenzacijski bojler košta toliko, a obični 2-3x manje?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:17   #867
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
meni nije jasno šta to točno košta tu dodatnu hrpetinu novaca. što te to košta dodatnih 15000 kn ako te kondenzacijski bojler košta toliko, a obični 2-3x manje?
prvo obični bojler ne košta 2-3x manje nego najviše 30% manje. Ostali dio sustava je isti. Dakle sve za podno grijanje bi me koštalo sa običnim kombi bojerom recimo 25000kn.

Evo ugrubo moj sustav:
-GB112 29kW kond.bojler
- priključni set HKO (ne pitaj što je to)
- hidraulična skretnica
- priključni set za fasadni dimnjak
- regulacija 4121
- razdjelnik za 2 kruga
- pumpna stanica sa miš ventilom
- isto bez miš ventila
- expanzijska posuda 35l
- exp. posuda 8l
- grunfos 15/14 (pumpa?) za regulaciju tople vode
- spremnik PTV-a 160l
- fiting i cijevi
- montaža svega
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:20   #868
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
to mi nije jasno. zar u sustavu podnog grijanja ima bitno više vode nego u radijatorskom? radijatori imaju svoj volumen...
podno grijanje ima puno niži temperaturni režim od radijatora, npr. kod mene će biti 35-40°C dok je to kod radijatora skoro duplo. Možda je u tome kvaka.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:23   #869
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
podno grijanje ima puno niži temperaturni režim od radijatora, npr. kod mene će biti 35-40°C dok je to kod radijatora skoro duplo. Možda je u tome kvaka.
pa nismo jednom vodili raspravu gdje je bilo rečeno da temp. poda ne bi smijela biti veća od 30 stupnjeva?
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:30   #870
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
podno grijanje ima puno niži temperaturni režim od radijatora, npr. kod mene će biti 35-40°C dok je to kod radijatora skoro duplo. Možda je u tome kvaka.
možda, vjerojatno, obzirom da je temperatura vode manja, toplinski kapacitet mora biti bitno veći, po toj logici vode mora biti više...

no ako uspostaviš isti toplinski kapacitet pri 35-40 stupnjeva kao i radijatorski kod 75 stupnjeva, onda padaju priče o potrebama za nekom ekstra izolacijom kuće....toplinski kapacitet je toplinski kapacitet, kaj ne?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:31   #871
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
pa nismo jednom vodili raspravu gdje je bilo rečeno da temp. poda ne bi smijela biti veća od 30 stupnjeva?
ovdje je riječ o temperaturi u cijevi, koja će ti biti nekih 10-tak celzijevaca veća...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:32   #872
codegun, koliko košta taj spremnik tople vode sam za sebe? tnx
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:35   #873
Mali spremnik vode na plinskom bojleru je vezan za sustav sanitarne tople vode, kako se ne bi moralo čekati dok se podigne temperatura radom plamenika, dakle ne pomaže grijanju.

Koliko znam, "miš ventil" miješa novozagrijanu vodu s onom iz kruga grijanja pa se ne mora gasiti plamenik nego može temperatura u krugu bojlera ići znatno iznad temperature polaznog voda grijanja.
Stef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:39   #874
ovo prvo štef, to svi znamo

ovo za miš ventil, nešto mi nije jasno tu...bojler grije vodu u sustavu grijanja i tjera je ispred. voda koja dolazi je sa izlaza je 'hladna'. zar se na taj način ne bi sva voda trebala protjerati kroz krug prije nego bude zagrijana, i bez tog miš-ventila?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:56   #875
E baš u tom je stvar. Bez ventila ne stigne proći ta hladna voda jer termostat prebrzo ugasi plamenik.
Stef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 14:05   #876
ali šta termostat ne mjeri vodu na ulazu u bojler a ne vodu na izlazu iz bojlera?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 14:19   #877
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ali šta termostat ne mjeri vodu na ulazu u bojler a ne vodu na izlazu iz bojlera?
termostat mjeri temperaturu zraka u prostoriji.
Netko je pitao (možda ti?) koliko košta spremnik vode, "čini mi se da sjećam" oko 4000kn.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 17:56   #878
Molim pučanstvo, ako koga zanima podno, da mi pošalje "emajliranu" na PM
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 09:55   #879
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
termostat mjeri temperaturu zraka u prostoriji.
Netko je pitao (možda ti?) koliko košta spremnik vode, "čini mi se da sjećam" oko 4000kn.
nisam mislio na taj termostat već na onaj na bojleru koji mjeri temperaturu vode u sustavu
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 10:06   #880
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
nisam mislio na taj termostat već na onaj na bojleru koji mjeri temperaturu vode u sustavu
ma da, poslije sam i ja mislio da misliš na nešto takvo.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:45.