Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2014., 00:01   #1741
Odbijeno je zato jer nije zapravo etažirano, odnosno vidiš da su udjeli 0/0, a ne npr, 11/100, 15/100 i td.
Dakle, treba priložiti odgovarajuću ispravu odnosno Međuvlasnički ugovor iz kojeg je onda vidljivo da su pobrojani svi stanovi u toj zgradi na toj čestici. S trenutno upisanim stanjem moguće je da ima neupisanih stanova ili koji zaostatak u KPU. Ili da je bilo nekakvih dogradnji i sl.
Tako da u ovom slučaju nije dovoljan samo prijedlog za brisanje već upravo ovjereni Međuvlasnički ugovor jer u njemu su onda prikazani svi ZK vlasnici koji su onda suglasni da je svaki stan upisan kao zasebna etaža u korist određenog vlasnika, pa se može obrisati društveno vlasništvo. Sve ti je to sukladno Zakonu o vlasništvu čl. 370.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 00:29   #1742
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Odbijeno je zato jer nije zapravo etažirano, odnosno vidiš da su udjeli 0/0, a ne npr, 11/100, 15/100 i td.
Dakle, treba priložiti odgovarajuću ispravu odnosno Međuvlasnički ugovor iz kojeg je onda vidljivo da su pobrojani svi stanovi u toj zgradi na toj čestici. S trenutno upisanim stanjem moguće je da ima neupisanih stanova ili koji zaostatak u KPU. Ili da je bilo nekakvih dogradnji i sl.
Tako da u ovom slučaju nije dovoljan samo prijedlog za brisanje već upravo ovjereni Međuvlasnički ugovor jer u njemu su onda prikazani svi ZK vlasnici koji su onda suglasni da je svaki stan upisan kao zasebna etaža u korist određenog vlasnika, pa se može obrisati društveno vlasništvo. Sve ti je to sukladno Zakonu o vlasništvu čl. 370.
Hvala na odgovoru. Izgleda da je poluetažirano, jer su neki stanovi upisani, a neki nisu. No, ovo otvara cijeli niz daljnjih pitanja.
1) Kako znati da su stvarno upisani svi stanovi koji mogu biti upisani? Za one koji su u KPU je jasno. No, što je s mogućim poslovnim prostorima i garažama koji se ne vode u KPU? Gdje se uopće nalazi konačan popis svih posebnih dijelova zgrade? Ako je to onaj popis koji ima upravitelj zgrade, je li moguće da se odnekud pojavi još neki dodatan stan/poslovni prostor?
2) Kakav je status tavana, podruma i zgrada u dvorištu te nekretnine koji nisu nigdje upisani (ni u zemljišnoj knjizi, ni u KPU), a koriste ih vlasnici stanova? Raspodjeljuje li se to među stanovima (kao dodatan prostor koji pripada pojedinom stanu) ili to postaje imovina Grada Zagreba, s obzirom da je to sve bilo nacionalizirano, nije uključeno u povrat, a niti izdvojeno kao zaseban dio nekretnine?
3) Je li za brisanje društvenog vlasništva bitno da bude samo utvrđen konačan broj etaža-stanova i prostora na nekretnini, ili je nužno i da veličina svakog bude točno određena tj. da etažni razlomak bude različit od 0/0?
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 15:24   #1743
Tražim nekog ko zna da mi odgovori. Evo ovako. Ja sam državljanin BiH i živim u entitetu Republika Srpska. Planiram se preseliti u Hrvatsku gdje želim kupiti stan. Želim da se stan vodi na moje ime. Pa me zanima, da li ja kao strani državljanin mogu kupiti nekretninu i nemam li nikakvih zapreka prilikom kupovine? Čitala sam reciprocitet Hrvatske sa drugim zemljama, pa sam vidjela da nema sa Republikom Srpskom. Postoji li ikakava šansa da se kupi nekretnina iako nema uzajamnog reciprociteta? Možda se to u medjuvremenu promijenilo, pa rekoh da pitam. Unaprijed hvala!
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 18:14   #1744
Ostavština koja ne glasi na vlasnika - vrijedi li oporuka?

Majka želi oporučno ostaviti meni kuću.
Ali, zemljište na kojem je kuća je upisano na mog bratića na gruntovnici i katastru, a majka ima ugovor u kojem je točno pobrojano koji dijelovi su njezini i to je ovjereno kod bilježnika.
Da li bi nakon njene smrti na temelju oporuke ti dijelovi pripali meni? (kuća i dvorište su preko 30 god odvojeni, tj majčina i bratićeva kuća, svatko ima svoj kućni broj i plaća svoje režije).
Što uopće trebam napraviti da se majka upiše kao vlasnik? (ovo nije za nasljeđivanje, ali ako netko zna )
Od kud krenuti???
Hvala!
ljutakopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 15:19   #1745
Quote:
ljutakopas kaže: Pogledaj post
Majka želi oporučno ostaviti meni kuću.
Ali, zemljište na kojem je kuća je upisano na mog bratića na gruntovnici i katastru, a majka ima ugovor u kojem je točno pobrojano koji dijelovi su njezini i to je ovjereno kod bilježnika.
Da li bi nakon njene smrti na temelju oporuke ti dijelovi pripali meni? (kuća i dvorište su preko 30 god odvojeni, tj majčina i bratićeva kuća, svatko ima svoj kućni broj i plaća svoje režije).
Što uopće trebam napraviti da se majka upiše kao vlasnik? (ovo nije za nasljeđivanje, ali ako netko zna )
Od kud krenuti???
Hvala!
Ako ste jedinica oporuka je ok. Ako niste, jer ne znate što vrijeme nosi, oporuka se može pobijati na sudu, i tražiti nužni dio. U tom slučaju je bolji ugovor o doživotnom uzdržavanju.
Kakav ugovor ima majka ? što je pobrojano ? zašto ugovor nije proveden u gruntovnici ?
Ako čitava parcela na kojoj je i kuća Vaše majke glasi na Vašeg bratića, bit će potrebna parcelacija (cijepanje na dva dijela) i onda ugovor o diobi.
Neka me netko ispravi, ako sam u krivu.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 13:04   #1746
Quote:
OnlyIKnow kaže: Pogledaj post
Tražim nekog ko zna da mi odgovori. Evo ovako. Ja sam državljanin BiH i živim u entitetu Republika Srpska. Planiram se preseliti u Hrvatsku gdje želim kupiti stan. Želim da se stan vodi na moje ime. Pa me zanima, da li ja kao strani državljanin mogu kupiti nekretninu i nemam li nikakvih zapreka prilikom kupovine? Čitala sam reciprocitet Hrvatske sa drugim zemljama, pa sam vidjela da nema sa Republikom Srpskom. Postoji li ikakava šansa da se kupi nekretnina iako nema uzajamnog reciprociteta? Možda se to u medjuvremenu promijenilo, pa rekoh da pitam. Unaprijed hvala!
Na stranicama ministarstva i dalje stoji da je za Vaš slučaj (državljanin BIH, Republika Srpska) utvrđivanje u tijeku. Ako/dok se ne utvrdi reciprocitet možete osnovati društvo u RH i putem njega kupiti nekretninu bez ikakvih zapreka.
Penny Krum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 14:31   #1747
Quote:
suza28 kaže: Pogledaj post
Poštovani,imamo kompliciranu obiteljsku situaciiju pa bi vas molila za pravni savjet.
Suprug i ja živimo kod mojih roditelja već 8 godina,imamo dvoje malodobne djece i treće na putu. Oni su nam ustupili staru radionu i garazu koje smo mi preuredili u stambeni prostor. Sada smo sa njima u svađi i oni su nam dali rok od mjesec dana da se iselimo. Bilo je tu i fizičkih napada na mene i moje dijete od strane moje majke. Pa me zanima da li oni nas mogu samo tako izbacit van,s obzirom da smo mi tu ulagali i imamo slike kako je to bilo i kako je sada,imamo i svjedoke koji će potvrditi da smo to mi preuređivali,a ne kako moji sad pričaju da su nam to oni napravili a da smo se mi tu samo uselili na gotovo!
Nemamo ništa na pismeno da su nam to oni dali,jer nismo nikad mislili da će to ovoga doći.
Dali mi imamo nekakva stanarska prava ili bilo kakva prava? Mislim da nije u redu i pravedno da nas izbace iz nečega za sto smo se mi odricali da bi to mogli napraviti.
Bila je pozvana i policija, pa me zanima kad taj rok od mjesec dana istekne i ona pozove policiju i kaže da se mi nismo iselili, dali nas policija može istjerati ili postoji neki zakon koji nas štiti?

Lijepi pozdrav
Policija Vas neće iseliti bez naloga suda. Ako Vas neće fizički izbaciti (dok Vas nema, tako da Vam izbace stvari vani i promijene bravu) Vašim roditeljima preostaje samo tužba radi iseljenja, ali će postupak po njoj trajati još godinama. Iako će u konačnici oni uspjeti u sporu jer su vlasnici svega, Vi ste time dobili na vremenu i živjeli u tom prostoru.

U međvremenu Vi možete tužiti roditelje za povrat sredstava koja su uložena u taj prostor. Bilo bi dobro da svoje navode potkrijepite dokazom o kupnji građevinskog materijala, pločica, namještaja i sl. uz iskaze svjedoka.

Lp
Penny Krum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 16:31   #1748
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Izgleda da je poluetažirano, jer su neki stanovi upisani, a neki nisu. No, ovo otvara cijeli niz daljnjih pitanja.
1) Kako znati da su stvarno upisani svi stanovi koji mogu biti upisani? Za one koji su u KPU je jasno. No, što je s mogućim poslovnim prostorima i garažama koji se ne vode u KPU? Gdje se uopće nalazi konačan popis svih posebnih dijelova zgrade? Ako je to onaj popis koji ima upravitelj zgrade, je li moguće da se odnekud pojavi još neki dodatan stan/poslovni prostor?
2) Kakav je status tavana, podruma i zgrada u dvorištu te nekretnine koji nisu nigdje upisani (ni u zemljišnoj knjizi, ni u KPU), a koriste ih vlasnici stanova? Raspodjeljuje li se to među stanovima (kao dodatan prostor koji pripada pojedinom stanu) ili to postaje imovina Grada Zagreba, s obzirom da je to sve bilo nacionalizirano, nije uključeno u povrat, a niti izdvojeno kao zaseban dio nekretnine?
3) Je li za brisanje društvenog vlasništva bitno da bude samo utvrđen konačan broj etaža-stanova i prostora na nekretnini, ili je nužno i da veličina svakog bude točno određena tj. da etažni razlomak bude različit od 0/0?
1. Uvid u građevinsku/uprabnu dozvolu s nacrtima, tlocrtima i sl. Dokumentacija se zna naći u Gradskom uredu ili na katastru, ovisi o kojim godinama je riječ.
2. tu je najjednostavnije riješiti etažiranjem ili Međuvlasničkim ugovorom, inače je sve zajedničko. Ovaj dio provjeri još.
3. Da, nije nužno etažirati da se obriše društveno vlasništvo, ali je potrebno ispravama dokazati da su svi stanovi na toj čestici odnosno u zgradi navedeni.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 11:15   #1749
dal tko zna nest vise o hitnom postupku uknjizbe stana koje je dobiveno nasljedstvom. ma ljudi od kojih kupujem vec par mj cekam da rijese papire tj uknjizbu u gruntovnici. dali su par pozurnicu.i sad mi vele da su jos platili hitan postupak? pa me zanima sto tocno on znaci, koji je to razuman rok za hitni postupak i kaj fakat se u ovo doba sve treba placat da rade svoj posao.
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 16:37   #1750
Provjeri na netu broj tog ZK uloška da vidiš je li uopće predano i u radu taj spis.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 08:37   #1751
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Provjeri na netu broj tog ZK uloška da vidiš je li uopće predano i u radu taj spis.
je je predano oko 5.7., poceli radit oko 13.8. i sad je jos u radu. mislim kaj imaju 2 mj gledat? ak nekaj ne stima javite i bok. mene vise muci kaj se kod nas moze platit hitan postupak? nisam vidjela nigdje cijenu tog.i kaj fakat moramo placat da odrade svoj posao, al ajd dobro.
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 14:10   #1752
Naravno da se ne plaća, stavi požurnicu na taj prijedlog Z-broj taj i taj, i napiši razlog ubrzavanja.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 15:41   #1753
Quote:
snjeska kaže: Pogledaj post
dal tko zna nest vise o hitnom postupku uknjizbe stana koje je dobiveno nasljedstvom. ma ljudi od kojih kupujem vec par mj cekam da rijese papire tj uknjizbu u gruntovnici. dali su par pozurnicu.i sad mi vele da su jos platili hitan postupak? pa me zanima sto tocno on znaci, koji je to razuman rok za hitni postupak i kaj fakat se u ovo doba sve treba placat da rade svoj posao.
Vjerojatno u ZK radi dvoje referenata, a imaju 10 000 predmeta. Pa kad dođeš na red.Netko tko isto čeka i isto mu je hitno, može reći, zašto ti ideš preko reda... plati ako ćeš preko reda. Meni ima logike.

Ili da zaposle još dvoje, pa da svi graknemo.....uhljebi
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 15:41   #1754
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Naravno da se ne plaća, stavi požurnicu na taj prijedlog Z-broj taj i taj, i napiši razlog ubrzavanja.
Plaća se naravno. 50 kuna biljega mislim Taman dovoljno da zagnjave ljude da ne požuruju ako ne moraju. Inače bi svi slali požurnice.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 18:46   #1755
Question

Krivo upisana katastarska čestica, na više mjesta

Prije mjesec dana sam kupio stan u stambenoj zgradi (preko agencije). Prije potpisivanja ugovora sam provjerio zemljišne knjige online (ZK ulošci, podulošci PKU), i sve se činilo ok, svi papiri čisti, vlasnik uredno upisan. Nije bilo razloga za ikakvu sumnju.

Međutim, sada, nakon predaje papira za upis u vlasništvo se javio problem, koji sam uočio prateći online zemljišne knjige da vidim kada ću ja biti upisan u vlasništvo.

Danas sam konačno shvatio u čemu je problem, broj katastarske čestice je krivo upisan, umjesto 1223 treba pisati 1233. (brojeve navodim samo za primjer greške, nije stvarni broj kat.č.)
A koliko vidim, i prethodni vlasnik je isto bio upisan na krivu česticu. Svi ostali podaci su točni.

Na pregledu "podulošci PKU" sam upisan kao vlasnik stana. Međutim, u popisnom listu piše kriva katastarska čestica:
"1.1 Zgrada u Gradu, Adresa 1, sagrađena na k.č.br. 1223" - ista (kriva) katastarska čestica piše i kada pogledam prethodno stanje prije nego sam kupio stan.
Na pregledu "ZK ulošci" (gdje su navedeni svi suvlasnici zgrade i udjeli) stoji i dalje prethodni vlasnik.

Trenutno je stanje takvo da sam ja upisan u PKU poduložak, a stari vlasnik je još uvijek upisan kao suvlasnik zgrade, iako ne razumijem kako se on upisao ako mu je isto pisala kriva katastarska čestica.
Pronašao sam kupoprodajni ugovor kojim je prethodni vlasnik kupio stan, i na njemu isto piše kriva katastarska čestica.

Zvao sam agenciju preko koje sam kupio stan, ali ni oni mi ne znaju točno reći što mi je činiti, rekli su da će se posavjetovati međusobno i u gruntovnici u vezi ovog slučaja. Spominjali su da će biti potrebno napraviti aneks ugovora. I rekli su mi da sam bez obzira na ovo ja legalni vlasnik i da se greška očito javila prije nego li je prethodni vlasnik kupio stan.

Što mi je činiti ?
Imam li razloga za brigu ?

Zadnje uređivanje MaliMiško : 13.10.2014. at 19:05.
MaliMiško is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 00:21   #1756
Pogledaj u zbirku isprava na tom ZK odjelu na temelju koje isprave je izvršen prvi upis u taj poduložak KPU.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 09:14   #1757
Quote:
ljutakopas kaže: Pogledaj post
Majka želi oporučno ostaviti meni kuću.
Ali, zemljište na kojem je kuća je upisano na mog bratića na gruntovnici i katastru, a majka ima ugovor u kojem je točno pobrojano koji dijelovi su njezini i to je ovjereno kod bilježnika.
Da li bi nakon njene smrti na temelju oporuke ti dijelovi pripali meni? (kuća i dvorište su preko 30 god odvojeni, tj majčina i bratićeva kuća, svatko ima svoj kućni broj i plaća svoje režije).
Što uopće trebam napraviti da se majka upiše kao vlasnik? (ovo nije za nasljeđivanje, ali ako netko zna )
Od kud krenuti???
Hvala!
Od dobrog odvjetnika,
naime majka bi trebala izvršiti diobu i tražiti tabularno priznanje o vlasništvu,jer neometano 30 g uživa(zakon o dosjelosti) i trebalo bi to riješiti dok je na životu.
Nitko sam ne može bez odvjetnika to riješiti.
(Sličnu situaciju imala sam nedavno,gdje je moj rođak morao izvršiti diobu za tabularno priznanje,gdje sam ja po nasljeđu tj zemljoposjedovnoj knjizi bila suvlasnik.)
Majčin bratič bi po njenoj smrti mogao osporiti dogovor,te zahtijevati koješta,a sve zajedno se protegnuti u beskonačan proces..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 09:49   #1758
vec su najmanje 3 pozurnice predali za taj slucaj Z, prodaja je nekretnine u pitanju i to su naveli da imaju kupca i da im hitno treba. nemam nist protiv placanja ak to znaci da ce ucinit u kratkom vremenskom intervalu.al vec je 3 mj proslo i 3 pozurnice najmanje. Ak imaju prevec posla ja sam prva za to da se ljudi zaposle, jer ovo je bezobraznooo sto citam i slusam koliko ljudi cekaju.
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 07:28   #1759
Stan u Zgradi - Društveno vlasništvo

Kako mogu saznati vlasništvo za jedan stan u stambenoj zgradi u Novom Zagrebu, za koje u zemljišnim knjigama piše da je društveno vlasništvo 1/1.
Znam ime i prezime osobe, da li je to dovoljno za provjeru u gruntovnici.
RegaRega is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 14:31   #1760
Pozdrav

pronašao sam jedan zanimljiv stan, ali imam neke nedoumice. Naravno pitati cu i odvjetnika prije ikakvih ozbiljnijih koraka.

1) zgrada je građena 1995., nije etažirana nego postoji KPU... KPU poduložak je OK, vlasnik je prodavatelj, tereta na C nema
2) uz stan ide i garaža, koja nije, hm da se tako izrazim, nigdje (to je navodno normalno u ovakvim situacijama - neetažirana zgrada, KPU). Prodavatelj ima ugovor o kupnji i stana i garaže od izviđača-investitora. Da li ovo može biti potencijalan problem nekad u budućnosti (laički gledano s moje strane, da se netko negdje ne pojavi tvrdeći da je to njegova garaža ili nešto slično)
3) ako gledam katastar za tu česticu, u posjedovnom listu navedena je neka obitelj (isto prezime) sa po 1/4 udjela. Pretpostavljam da su to (bivši) vlasnici zemljišta ne kojem je grada izgrađena. Da li je ovo potencijalni problem u budućnosti?

Eto, hvala!
tbickle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:40.