Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2009., 10:41   #1
Put kroz Bosnu

trebao bi idući petak na put kroz bosnu, iz jednog kraja hrvatske na drugi, pa me zanima pošto su kod njih sad ti zimski uvjeti na cestama, imam ljetne gume i kupio sam lance, dali njihova policija sad s tim zna pilati ili šta.
do sada mi nisu pravili probleme, ali znaju biti arogantni, a nisam išao ni jednom za vrijeme zime pa ne znam koliko forsiraju to sa gumama i lancima, jer neki tvrde da se moraju imati zimske gume, ali sam našao neki njihov pravilnik o vožnji u zimskim uvjetima, a naj gore bi mi bilo da mi kaže da moram imati zimske i da mu ja onda moram citirati članke iz zakona jer to onda na kraju obično ne završi dobro
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 10:50   #2
Quote:
outrager kaže: Pogledaj post
trebao bi idući petak na put kroz bosnu, iz jednog kraja hrvatske na drugi, pa me zanima pošto su kod njih sad ti zimski uvjeti na cestama, imam ljetne gume i kupio sam lance, dali njihova policija sad s tim zna pilati ili šta.
do sada mi nisu pravili probleme, ali znaju biti arogantni, a nisam išao ni jednom za vrijeme zime pa ne znam koliko forsiraju to sa gumama i lancima, jer neki tvrde da se moraju imati zimske gume, ali sam našao neki njihov pravilnik o vožnji u zimskim uvjetima, a naj gore bi mi bilo da mi kaže da moram imati zimske i da mu ja onda moram citirati članke iz zakona jer to onda na kraju obično ne završi dobro
Moraš imati ljetne gume čija je dubina profila minimalno 4 mm. Uz njih moraš imati lance u periodu od 15.10. do 15.04. Ako imaš zimske gume dovoljne dubine profila onda ti po zakonu ne trebaju lanci. Znaju nekada zajebavati ljude, obično kad učine kakav manji prekršaj, pa onda pitaju za lance i ostalu opremu (prva pomoć, sajla za vuču). Ako ne budeš pravio prekršaje (pazi na radare) neće biti problema i neće te ni zaustavljati. Sretan put.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 10:53   #3
citaj ti clanke koje hoces ali zimske gume moras imati. nije vise stari zakon, stavi lance u gepek i vozi na ljetnim.
a lance ce ti trazit da stavis ako ih pocnes nervirati sa tim clancima.
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 10:55   #4
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
citaj ti clanke koje hoces ali zimske gume moras imati. nije vise stari zakon, stavi lance u gepek i vozi na ljetnim.
a lance ce ti trazit da stavis ako ih pocnes nervirati sa tim clancima.
Ne mora imati lance ako ima zimske gume. Pročitaj zakon. Kako čovjek ima ljetne gume na autu onda mora imati lance.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 11:09   #5
pa napisao sam odmah da na autu imam ljetne gume i da sam kupio lance koji su sada uredno u autu, nam i za dubinu profila... ali me samo zanimalo dali njihova policija zna izmišljati priče da su obavezne zimske gume nebili stavili 10€ u džep.
nisam ja nikad prvi koji pravi probleme sa policijom i uvjek nastojim da to sve glatko prođe i pokušavam sve okrenuti na neku zajebanciju, ali sam sa njihovom policijom imao i iskusto da ničim potaknuti izmišljaju gluposti da se nešto mora tako i tako, i to mi onda još kaže kao dali ja znam čitati ćirilicu, da mi on pokaže da se po zakonu republike srpske mora tako i tako, i onda mu se ja moram smijati u facu od sveg srca, i onda on počinje još više srati a ja od njega praviti još većeg majmuna... idem tuda samo zato što sam prisiljen, da nisam radije bi išao kroz hrvatsku i napravio 200-300km više u jednom smjeru
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 11:15   #6
Quote:
outrager kaže: Pogledaj post
pa napisao sam odmah da na autu imam ljetne gume i da sam kupio lance koji su sada uredno u autu, nam i za dubinu profila... ali me samo zanimalo dali njihova policija zna izmišljati priče da su obavezne zimske gume nebili stavili 10€ u džep.
nisam ja nikad prvi koji pravi probleme sa policijom i uvjek nastojim da to sve glatko prođe i pokušavam sve okrenuti na neku zajebanciju, ali sam sa njihovom policijom imao i iskusto da ničim potaknuti izmišljaju gluposti da se nešto mora tako i tako, i to mi onda još kaže kao dali ja znam čitati ćirilicu, da mi on pokaže da se po zakonu republike srpske mora tako i tako, i onda mu se ja moram smijati u facu od sveg srca, i onda on počinje još više srati a ja od njega praviti još većeg majmuna... idem tuda samo zato što sam prisiljen, da nisam radije bi išao kroz hrvatsku i napravio 200-300km više u jednom smjeru
Normalno prođi, imaš potrebne uvjete za vožnju zimi. To što su neke zajebavali je kretenima policajcima na dušu. Najgori su u RS-u, a u Federaciji su korektniji i nisam još čuo da je bilo takvih slučajeva da traže obavezne zimske gume, jer po Pravilniku o zimskoj opremi nisu obavezne ako imaš lance.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 11:22   #7
ok, hvala

taj pravilnik sam si prije par dana i prepisao odnosno bitne djelove
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 12:04   #8
šta baš si ga prepisao?
a jesi transkribirao na ćirilicu, zlu ne trebalo...
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 12:12   #9
Quote:
outrager kaže: Pogledaj post
trebao bi idući petak na put kroz bosnu, iz jednog kraja hrvatske na drugi, pa me zanima pošto su kod njih sad ti zimski uvjeti na cestama, imam ljetne gume i kupio sam lance, dali njihova policija sad s tim zna pilati ili šta.
do sada mi nisu pravili probleme, ali znaju biti arogantni, a nisam išao ni jednom za vrijeme zime pa ne znam koliko forsiraju to sa gumama i lancima, jer neki tvrde da se moraju imati zimske gume, ali sam našao neki njihov pravilnik o vožnji u zimskim uvjetima, a naj gore bi mi bilo da mi kaže da moram imati zimske i da mu ja onda moram citirati članke iz zakona jer to onda na kraju obično ne završi dobro
Pripremi si po pet eura ili deset maraka. U bosni se možeš voziti i na felgama ako hoces samo daj deset maraka i to je to. Deset maraka je cifra za sve prekršaje, to daš murjaku i bok, jer u stvari cim te pocne guzit to hoce.

OVO GOVORIM IZ VLASTITOG ISKUSTVA.

Primjer; vozim prema Sarajevu i ogranicenje je 70 ili 80(nisam sad siguran) i nailazim na tablu 50. Cim sam vidio tablu pustim gas ali iza same table stoje dva pajkana i zaustave me.... i sad spike bla..bla..bla... nakon par minuta razgovora veli ovaj "aj daj deset marona". Ja reko nemam marke,jel može pet ojra. A murjak nakrene glavu,zažmiri na jedno oko i veli; "može i u japanskim jenima samo daj pare". Kolega i ja umrli od smijanja,dao mu pet ojra i peri dalje.
Eto to je jedna od anegdota,da ne pricam dalje u off, samo sam ti htel reci da se nemaš cega bojati.
EGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 12:40   #10
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Normalno prođi, imaš potrebne uvjete za vožnju zimi. To što su neke zajebavali je kretenima policajcima na dušu. Najgori su u RS-u, a u Federaciji su korektniji i nisam još čuo da je bilo takvih slučajeva da traže obavezne zimske gume, jer po Pravilniku o zimskoj opremi nisu obavezne ako imaš lance.
u kojoj ti bosni zivis covjece? zimske gume su obavezne, kakvi lanci. to je bilo prije. eto kad budes vidio patrolu zaustavi se pa pitaj.
ja imam i lance i zimske gume, ne zbog njih nego zbog sebe ali moras imat zimske .
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 12:45   #11
Quote:
EGR kaže: Pogledaj post
Pripremi si po pet eura ili deset maraka. U bosni se možeš voziti i na felgama ako hoces samo daj deset maraka i to je to. Deset maraka je cifra za sve prekršaje, to daš murjaku i bok, jer u stvari cim te pocne guzit to hoce.

OVO GOVORIM IZ VLASTITOG ISKUSTVA.

Primjer; vozim prema Sarajevu i ogranicenje je 70 ili 80(nisam sad siguran) i nailazim na tablu 50. Cim sam vidio tablu pustim gas ali iza same table stoje dva pajkana i zaustave me.... i sad spike bla..bla..bla... nakon par minuta razgovora veli ovaj "aj daj deset marona". Ja reko nemam marke,jel može pet ojra. A murjak nakrene glavu,zažmiri na jedno oko i veli; "može i u japanskim jenima samo daj pare". Kolega i ja umrli od smijanja,dao mu pet ojra i peri dalje.
Eto to je jedna od anegdota,da ne pricam dalje u off, samo sam ti htel reci da se nemaš cega bojati.
Nekada bilo - stara dobra vremena....daš mu 10 maraka i svi srećni. Danas mu ponudiš 20 on kaže "Znam ja i da jedem...A kolega?" i slično Daj im 50 maraka (ili 20 do 30 evra) i svi presrećni, bar znaš da te neće prijaviti za davanje mita ako ne bude zadovoljan iznosom, ili plati kaznu, jbg.

Što se tiče opreme to ti je jednostavno: zimske gume na točkove i lance u gepek. Svaka druga varijanta je varljiva i zajebavaće te. Ja imam zimske i kad god me zaustave traže i lance da im pokažem u gepeku...

SREĆAN PUT!
nash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 13:53   #12
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
u kojoj ti bosni zivis covjece? zimske gume su obavezne, kakvi lanci. to je bilo prije. eto kad budes vidio patrolu zaustavi se pa pitaj.
ja imam i lance i zimske gume, ne zbog njih nego zbog sebe ali moras imat zimske .
Šta ti pišeš? Šta je tebi? Nisu obavezne. Nađi malo zakon na internetu, pročitaj, pa onda piši. Idi na BiHAMK ovu stranicu pa tamo pročitaj. Ne lupetaj više.
__________________
666+999=zlo i naopako

Zadnje uređivanje Lesli Eldridž : 05.12.2009. at 14:12.
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 13:58   #13
http://www.bihamk.ba/dokumentacija/zakoni.html
Član 4.
(Oprema za saobraćaj u zimskim uvjetima)

(1) U periodu od 15. novembra tekuće do 15. aprila naredne godine, bez obzira na vremenske uvjete, sva motorna vozila moraju imati odgovarajuću zimsku opremu i moraju je koristiti u uvjetima iz člana 2. ovog Pravilnika.
(2) Pod zimskom opremom koju treba da imaju motorna vozila u zimskim uvjetima, smatra se:
a) Za putnička motorna vozila i ostala motorna vozila čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i nemaju više od 8 sjedišta:
1) zimski pneumatici na sva četiri točka. Zimska guma (pneumatik) je na svom boku označena slijedećim oznakama: MS, M+S ili M&S i znakom snježne pahuljice na stiliziranom obrisu planine s tri vrha, čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi najmanje 4 mm,
2) gume sa ljetnim profilom čija dubina gazećeg sloja iznosi minimum 4 mm i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uvjeta.
b) Za motorna vozila čija najveća dozvoljena masa prijelazi 3.500 kg i autobuse:
1) zimski pneumatici na pogonskim točkovima. Zimska guma (pneumatik) je na svom boku označena slijedećim oznakama: MS, M+S ili M&S i znakom snježne pahuljice na stiliziranom obrisu planine s tri vrha, čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi najmanje 4 mm, a pod zimskom opremom za ova vozila podrazumijevaju se još i lanci za snijeg i priručni alat (lopata,vreća pijeska od 25 do 50 kg),
2) gume sa ljetnim profilom čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi minimum 4 mm i u priboru lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uvjetima, a pod zimskom opremom za ova vozila podrazumijevaju se još i priručni alat (lopata,vreća pijeska od 25 do 50 kg)

Sa BiHAMK-ove stranice kopirano. Je li dosta više oko ovoga?
__________________
666+999=zlo i naopako

Zadnje uređivanje Lesli Eldridž : 05.12.2009. at 14:11.
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 21:45   #14
Da se nadovezem na pricu oko zimske opreme:

Gotovo ni u jednoj europskoj drzavi nisu obavezne zimske gume. Cak i u Svedskoj i Finskoj stranci mogu voziti na ljetnim gumama ako imaju lance u prtljazniku.
U nasoj okolici zimska oprema podrazumjeva "ljetne" gume sa ripnama dubokim 3 ili 4 mm i lanci u prtljazniku. To vrijedi za Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu, Madjarsku, Italiju, Austriju, Njemacku, Francusku,....

O ovome sam bio tupio sa burazom i kumom koji su se cudom cudili kako mi ovdje mozemo voziti jedne gume cijele godine. Njih bi u Austriji i Njemackoj zestoko kaznili i oni uredno stavljaju zimske gume. To je bilo tako dok im nisam poslao link sa ADAC-a na kojem uredno pise da zimska guma nije obavezna zimska oprema.

Flo.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 02:21   #15
Nego- jedno malo bedasto pitanje...

Jer baš moraš ić kroz BiH radi nečega? Jer to je samo u km kraće, a da opališ autocestom si prije u pola vremena- znam iz iskustva-i to sam još sa motociklom išao, a još izbjegavaš te potencijalne neugodnosti. Istina je da je malo skuplje radi cestarina ali je udobnije i brže...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 08:21   #16
ja sam iz Vukovara išao na Plitvice preko bosne. auto cesta do novske pa na jasenovac i kroz bosnu. vremenski isto uz puno manje goriva, prekrasne nove predjele. naišao sam na par patrola policije, uredno sam blicanjem obavješten o zasjedi i nikakvih problema.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 09:57   #17
nije da sam baš prisiljen ali
-autocestom do slavonskog broda imam 600km, a preko bosne cca 380
-vozim se na plin i cestarina bi me koštala više nego plin
-autocestom vozim jedino ako nekud idem za firmu jer onda vozim 150, dođem puno brže a firma sve plaća, mada ni starom cestom ne izgubiš ne znam koliko vremena, evo ja sam recimo ljetos baš mjerio, ravno 500km starom cestom sam prevalio za 6 sati
-ceste uopće nisu loše kao što se to priča
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 10:34   #18
pitnje: dali u bih postoji neka tolerancija na izmjerenu brzinu? odnosno u hr je to -10km/h od izmjerene brzine, pa te recimo ulovi na 75 i to piše na pištolju, a onda se od toga odbija 10km/h koji je kao tolerancija na grešku pištolja, pa se onda piše da si vozio 65? pitam jer su me policajci uvjeravali da nema jer je pištolj kao baždaren! pa normalno da je baždaren, to mu je namjena, baždareni su i u hr pa ima tolerancija.
druga stvar, dali postoji neki pravilnik koji regulira to samo mjerenje brzine - gdje, kako, kada, zašto.....

nešto kao ovo: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/232253.html
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 11:26   #19
Quote:
EGR kaže: Pogledaj post
Primjer; vozim prema Sarajevu i ogranicenje je 70 ili 80(nisam sad siguran) i nailazim na tablu 50. Cim sam vidio tablu pustim gas ali iza same table stoje dva pajkana i zaustave me.... i sad spike bla..bla..bla... nakon par minuta razgovora veli ovaj "aj daj deset marona". Ja reko nemam marke,jel može pet ojra. A murjak nakrene glavu,zažmiri na jedno oko i veli; "može i u japanskim jenima samo daj pare". Kolega i ja umrli od smijanja,dao mu pet ojra i peri dalje.
Eto to je jedna od anegdota,da ne pricam dalje u off, samo sam ti htel reci da se nemaš cega bojati.
Ja primenjujem metod iznurivanja. Posto ne mogu da naplate na licu mesta, ja im kazem da me vode kod dezurnog suca za prekrsaje, sto im se nikako ne isplati ako su u nekoj nedodjiji. Nakon duzeg natezanja uvek me puste i u muslimanskom i u srpskom reonu. Jednostavno prolazi im potencjalni priliv od drugih vozaca.
agw is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 17:56   #20
Quote:
agw kaže: Pogledaj post
Ja primenjujem metod iznurivanja. Posto ne mogu da naplate na licu mesta, ja im kazem da me vode kod dezurnog suca za prekrsaje, sto im se nikako ne isplati ako su u nekoj nedodjiji. Nakon duzeg natezanja uvek me puste i u muslimanskom i u srpskom reonu. Jednostavno prolazi im potencjalni priliv od drugih vozaca.
Nisam to isprobal, ali za ovo sa 10 maraka znam da pali.
__________________
Od Vardara pa do Triglava čudna stvar se sad odigrava....
EGR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.