Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2009., 15:49   #1
Kućno umrežavanje

1. Želim spojiti dva računala međusobno da mi klinci mogu igrati igrice.
2. Oba računala tebaju imati pristup internetu
3. Sa oba računala bi htio imati pristup printeru (printati)
Da li je to moguće, što mi sve treba za to i kako to složiti?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 16:11   #2
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
1. Želim spojiti dva računala međusobno da mi klinci mogu igrati igrice.
2. Oba računala tebaju imati pristup internetu
Za ovo dvoje ti je potreban router. Spojiš kompove na router, na routeru podigneš konekciju i to je to.

Mislim, možeš i bez routera, ali je to lošije rješenje.

Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
3. Sa oba računala bi htio imati pristup printeru (printati)
Da li je to moguće, što mi sve treba za to i kako to složiti?
Za ovo ti treba i print server. Oni su zasebno inače dosta skupi, ali postoje kućni routeri s već integriranim print serverima u sebi. To bi možda bilo najbolje rješenje.

Možeš ovo riješiti i bez print servera, ali u tom slučaju printer moraš spojiti na jedan od svojih kompova i onda kada hoćeš printati, neovisno s kojeg kompa, mora ti biti uključen i komp na koji je spojen printer...
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 00:36   #3
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
kako to složiti?
Imas PM.
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:09   #4
Žao mi je ali ne znam kaj je to PM (otvori mi vidike)?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:21   #5
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
Žao mi je ali ne znam kaj je to PM (otvori mi vidike)?
Private or personal message iliti Privatna poruka
The Citizens is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:40   #6
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
Žao mi je ali ne znam kaj je to PM (otvori mi vidike)?
Ispod SDPove reklame, gore desno, imas ovakav blok:



Tu klikneš na privatne poruke i otvori ti se novi prozor, nešto slično kao interni forumski e-mail.
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:29   #7
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
1. 2. Oba računala tebaju imati pristup internetu
3. Sa oba računala bi htio imati pristup printeru (printati)
Da li je to moguće, što mi sve treba za to i kako to složiti?
Željac, evo ti doslovno sve slikovito pojašnjeno, ne možeš fulati ;-)

- LAN mreža više računala pristup internetu, dijeljenje printera

- Kako umrežiti dva računala i pristupati internetu sa oba

Ivan_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 15:01   #8
Hvala Ivane na pojašnjenju.
Zanima me (susjed mi je nešto predlagao) da li je moguće pristupiti printeru pomoću bluetootha?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 22:35   #9
jest, ako printer podržava BT, odnosno ako ima ugrađen BT adapter. ili je potrebno kupiti BT printer adapter.
__________________
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.

- Terry Pratchet, Jingo
Equilibrium is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:20   #10
OK
Hvala
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:14   #11
Imam THOMPSON SPEED TOUCH 780 WL(i) modem. Da li je moguće to što sam opisao na vrhu riješiti preko navedenog uređaja?
Kakvi kablovi trebaju biti (malo sam čitao po netu pa sam naišao na dva načina povezivanja Straight-trough Cable (Ravni kabel, tzv. Patch) i Crossover Cable (Križni kabel)) od kojeg do kojeg uređaja?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:44   #12
Što se tiče ovih kabela, svejedno je. Radit će s bilo kakvim. Spojiš oba računala na router, na njima namjestiš automatsko dodijeljivanje IP adrese, na routeru uključiš DHCP i to je to. Ovo je najjednostavnije rješenje.

Što se tiče printera, najjeftinije je samo spojiti printer na jedno računalo i shareat ga na drugom. Ali ovaj način ima nedostatak. Ako želiš printati na onom drugom računalu, mora biti upaljeno i ono prvo (ono na koje je spojen printer).

Ako ti je to problem, rješenje je print server. Samo što oni baš i nisu jeftini. Primjer:
http://www.prodaja-ponuda.com/print-...ne-komponente/

Naravno, ovo s printerom vrijedi za neki najobičniji kućni printer. Skuplji printeri možda imaju neke druge mogućnosti.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 15:09   #13
Zar nije moguće printer spojiti na modem preko USB priključka?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 15:19   #14
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
Zar nije moguće printer spojiti na modem preko USB priključka?
Jedino ako modem/router to podržava (ako ima print server u sebi). A čini mi se da to taj Thomson nema. Čini mi se da je taj port samo za spajanje računala. Ali nisam 100% siguran, nemam taj router. Možda netko tko ga ima može potvrditi. A to valjda piše i u njegovim uputama, čemu služi taj USB port...
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 00:08   #15
Jel ima printer mrežni izlaz? Pitam za svaki slučaj, da ne bi bilo rješenje pred nosom a ono..

Možeš printati sa oba računala, ali tako da ono računalo na koje je priključen printer bude upaljeno kada drugo računalo želi printati. Ako ti to nije dovoljno dobro, onda ovdje imaš neke printer servere koje spojiš na mrežu, ali njih nisam koristio pa si sam.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:36   #16
Na modemu postoji USB port, a u kompletu sa modemom sam dobio kabel identičan onome sa kojim mi je printer spojen sa raunalom pa sam zato mislio da bi to šljakalo. U uputama nisam našao nikakvo pojašnjenje u vezi tog porta.
Printer (EPSON C64) nema mrežni izlaz ima samo paralelni i USB.
Ovo sa oba računala mi je jasno, ali bih to želio izbjeći međutim ne za iznos od parsto kuna za neki print server ako ne može preko ovog kojeg imam onda palim oba.
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:56   #17
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
Na modemu postoji USB port, a u kompletu sa modemom sam dobio kabel identičan onome sa kojim mi je printer spojen sa raunalom pa sam zato mislio da bi to šljakalo. U uputama nisam našao nikakvo pojašnjenje u vezi tog porta.
Printer (EPSON C64) nema mrežni izlaz ima samo paralelni i USB.
Ovo sa oba računala mi je jasno, ali bih to želio izbjeći međutim ne za iznos od parsto kuna za neki print server ako ne može preko ovog kojeg imam onda palim oba.
Evo uputa za taj modem gdje se spominje usb:
upute

Usb ti služi za to ako nemaš mrežni priključak na računalu. Taj modem nije printer server.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:56   #18
Quote:
ŽELJAC kaže: Pogledaj post
Na modemu postoji USB port, a u kompletu sa modemom sam dobio kabel identičan onome sa kojim mi je printer spojen sa raunalom pa sam zato mislio da bi to šljakalo. U uputama nisam našao nikakvo pojašnjenje u vezi tog porta.
Printer (EPSON C64) nema mrežni izlaz ima samo paralelni i USB.
Ovo sa oba računala mi je jasno, ali bih to želio izbjeći međutim ne za iznos od parsto kuna za neki print server ako ne može preko ovog kojeg imam onda palim oba.
LINK NA MANUAL, poglavlje 2.2. kaže da je USB priključak predviđen za spajanje JEDNOG računala na Internet.

Rješenje je ili spomenuti print server ili dijeljenje mrežnog pisača (računalo koje ga dijeli mora biti upaljeno).
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:57   #19
Brži
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 17:33   #20
Ljudi kupio sam crosscable i htio sam povezati dva laptopa radi igranja multiplayer igrica ....dal mi moze ko objasniti tocnu proceduru kako da to napravim....???...molim vas...
vatreni-zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.