Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2010., 19:59   #261
Sestri koja me je čvrsto držala je pozlilo za vrijeme obavljanja punkcije.Samo toliko o ugodi.
Ja punkciju nebih preporučila nikome jer to je zastarjela metoda dijagnostike. Punkcija se radila onda kad nije postojala MR .
martix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:19   #262
Quote:
SheAna kaže: Pogledaj post
Ev da i ja napisem koju.... Prije 10-tak dana sam dobila nalaz magnetne koji upucuje na MS. Trenutno cekam lumbalnu punkciju, strahujem i stalno razmisljam o njoj. Vjerujem da su je mnogi od vas vec radili, pa me zanimaju vasa iskustva, jel boli, koliko traje i tako to... Unaprijed zahvaljujem
radila sam ju 2 puta, vinogradska i rebro
savjet je da se taj dan ne jede teška hrana, nit da se piju slatka pića
taj dan sam pojela 2 šnite kruha i to malo pomalo, zalila sa nekoliko litara vode
osjećaj je više neugodan (kome bi bilo ugodno prčkanje igletinom po kičmi) nego bolan, stvarno ne boli jako
i mene je stresla struja u nozi, tak da se ne trzaj ako to osjetiš
malo sam poslije bila slaba, ali niš ekstra
glava me nije bolila, a inače su mi glavobolje skoro pa svakodnevne

Quote:
martix kaže: Pogledaj post
Sestri koja me je čvrsto držala je pozlilo za vrijeme obavljanja punkcije.Samo toliko o ugodi.
di su tu kozu našli?
možeš mislit strave od punktiranja
mislim da je veći šok (bar bi meni bilo) kad se bebe cijepe

a punkcija ima svoj smisao i dan danas
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:48   #263
ajde super , cini se da nije strasno, predeverat cu i to... dvaput sam radila gastroskopiju, mislim da ne moze bit gore od tog... a ne znam, koliko god da me je strah, zelim je i uradit ak cu na taj nacin bit sigurnija u dijagnozu... jer koliko znam, MS je tesko dijagnosticirati i nalaz magnetne ne mora nuzno znaciti da je MS u pitanju (ili se samo tjesim)... i potrebno je da prodje odredjeno vrijeme da bi se 100% utvrdila dijagnoza, veliku ulogu imaju simptomi... a od simptoma sam dosad imala samo gubitak vida na desno oko... u svakom slucaju, necu odbit punkciju kako god da bude... jer se jos uvijek nadam da to nije to...
nada umire zadnja
SheAna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:00   #264
Meni je punkciju radil specijalizant, al pod nadzorom starijeg..i onak ga slušamad tu, pazi, ne tak, ovak......i na kraju je sve ispalo super, mladac je to obavil vrhunski, iz prvog puta..još mi rekel na kraju da mi je malo više ispustil (kreten )...al zato posle glava me rasturala, a ležal sam cijeli dan...uglavnom nije bed, čudni osječaj, novo iskustvo
Tranceinjection is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:05   #265
Quote:
Tranceinjection kaže: Pogledaj post
Meni je punkciju radil specijalizant, al pod nadzorom starijeg..i onak ga slušamad tu, pazi, ne tak, ovak......i na kraju je sve ispalo super, mladac je to obavil vrhunski, iz prvog puta..još mi rekel na kraju da mi je malo više ispustil (kreten )...al zato posle glava me rasturala, a ležal sam cijeli dan...uglavnom nije bed, čudni osječaj, novo iskustvo
uf, mislim da to ne bih dopustila... cestitam na hrabrosti
SheAna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:24   #266
Punkcija mi je bila više neugodna nego bolna, ali ne bih ju više nikada ponavljao...nije me bolila glava kao što neki spominju, mislim da to ima veze s količinom likvora koji izvuku.

Meni su uzeli samo epruveticu od možda 2-3 cm3.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:26   #267
Mislim da kad se govori o LP se ne može pričati o boli već više o nekakvom neugodnom osjećaju. meni više smeta kad mi vade krv nego to. Samo bez straha i slušat upute- lezi i uživaj (i pij dosta tekućine). Mene je samo dan poslije punkcije bolila glava, doduše, skupile su mi se mnoge stvari tada pa je možda i stres tu imao svoje.

I da, mnogi kažu da punkcija ostavlja trajne posljedice. ne virujen, meni su radili LP kad sam imala 3godine (meningitis) pa nikakvih posljedica nisam imala.

EDIT: Sad kad sam liječila relaps bila je jedna žena sa mnom u sobi; radili su joj punkciju i 5 dana je uzimala nekakav lijek (ne znam jel bio placebo ili analgetik), nije smjela piti kavu dok je to uzimala. Uglavnom, to je istraživanje zbog čega zapravo nastaje glavobolja iza punkcije.
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 23:42   #268
Punkcija mi je bila neugodna, radio sam je prije 10g i likvor je bio čist, dijagnoza mijelitis.Nikakve glavobolje, samo čudan osjećaj u kičmi još par dana. Prije 3 godine su razmišljli o ponovnoj punkciji ali su odustali jer su simptomi+MR+VEP upučivali na multiplu(sva sreća). Po meni, ako ti mogu na temelju simptoma+testova dati dijagnozu, punkcija je optional.
KDA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 10:16   #269
Quote:
SheAna kaže: Pogledaj post
Ev da i ja napisem koju.... Prije 10-tak dana sam dobila nalaz magnetne koji upucuje na MS. Trenutno cekam lumbalnu punkciju, strahujem i stalno razmisljam o njoj. Vjerujem da su je mnogi od vas vec radili, pa me zanimaju vasa iskustva, jel boli, koliko traje i tako to... Unaprijed zahvaljujem
Pozdrav SheAna,
vidim i ti si nova kao i ja. Lumbalnu sam radila u kolovozu ove godine na rebru, sam pregled nije toliko strašan kao što zvuči. Svatko ima svoje iskustvo. Mene je samo nakon punkcije ravno 11 dana boljela glava da sam mogla samo ležati iako sam se pridržavala svega što su mi savjetovali (2 sata nepomično ležanje, piti puno, puno tekućine, infuzija).
Nalaz - uredan likvor. Ako ti to preporučuju svakako napravi.
Ja u to vrijeme nisam imala nikakvih simptoma osim slabijeg vida na desno oko koji se vratio sam od sebe.
cc4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:40   #270
punkcija

Bila sam u novoj bolnici na punkciji, radio ju je specijalizant, nije nimalo boljelo, rečeno mi je da trebam ležat nakon toga ravno, bez jastuka, što manje se dizat, taj dan sam jedino navečer otišla na wc, drugi dan je bilo sve u redu, nisam imala glavobolje, ali su me uhvatile treći dan, i to grozne, povraćanja, nisam znala za sebe, inekcije protiv boli nisu djelovale, prošlo je nakon tjedan dana, samo sam ležala, dobivala infuziju jer nisam mogla jesti i mokrila u kahlicu. Taj dan kad su glavobolje počele bila je velika promjena vremena, pa je možda to utjecalo, ne znam. Ali da moram, napravila bi ju opet, samo kako bi mi mogli napokon reći dijagnozu.
Sretno!!! Nadam se da će proći najbolje moguće!
__________________
Jedan osmijeh ne košta ništa, a donosi mnogo...
celamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 20:11   #271
Quote:
martix kaže: Pogledaj post
Sestri koja me je čvrsto držala je pozlilo za vrijeme obavljanja punkcije.Samo toliko o ugodi.
Ja punkciju nebih preporučila nikome jer to je zastarjela metoda dijagnostike. Punkcija se radila onda kad nije postojala MR .

Znači, ne treba raditi punkciju da sestri ne bi pozlilo?

Ok, ti ne bi nikome preporučila punkciju, ali gle čuda, zastarjela (po tvom mišljenju) ili ne - ona se radi i danas, i to ne samo kao sredstvo dijegnostike MS-a, već i mnogih drugih bolesti. Tako da, ja bih vjerovala liječniku da ipak zna bolje od mene ili moje susjede ili nekog forumaša treba li mi to ili ne.

Inače mi stvarno nisu jasna sva ta silna povraćanja i glavobolje - meni nije bilo ništa, mojoj prijateljici nije bilo ništa, mojoj sestrični nije bilo ništa, kao ni mojoj teti. Eto, igrom slučaja osobno poznajem tri osobe koje su u nekom trenutku radile punkciju iz ovog ili onog razloga i dobro je podnijele.
Zašto netko reagira tako, a netko drugi ne - očito ovisi od osobe do osobe.
Moja prijateljica je čak jamrala zašto su je natjerali da prespava, šetala se cijelo vrijeme, izlazila van pušiti, brisnula first thing in the morning i kao da nikad ništa nije bilo.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 20:25   #272
pa po tome se nebi ni epiduralne davale..
ni meni nije jasno, a ni doktorima, zato i rade istraživanja, najvjerojatnije je sve psihički (za moju glavobolju iza punkcije znam da je bila zbog stresa, znači psihički)!

najlakše je govorit "ajme to je strašno"! Ok znam da ne percepiramo svi jednako bol, ali.. zašto drugog plašit? i da nije potrebna nebi je radili. Jer ni doktoru nije jednostavno radit punkciju, zašto bi se onda mučio? Ah da, postoje ovdi ljudi koji znaju znanje više od neurologa...
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 00:43   #273
e ljudi, pa Dr. House to radi u svakoj seriji
Tranceinjection is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 08:52   #274
__________________
Jedan osmijeh ne košta ništa, a donosi mnogo...
celamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:42   #275
ljudi jel neko od vas ide na božicni domjenak na velesajam ?

pozzzz svima koliko vas ima!!!!
mladžo0504 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 12:11   #276
punkcija

od punkcije sam oba puta imao takve glavobolje da je nebih vise nikad radia.
moje su trajale po 15 dana.
Naletia san taman kad je na odjelu bila studia utjecaja nekog ljeka na pospunkcijsku glavobolju i sazna da se ljek sastoji vecinom od kofeina.
Od tada sam narednih 10 dana pia samo red bul i slicno(3 limenke dnevno),a kad bi jedan dan preskocia,glavobolja bi se vratila.
Dali je placebo ili nije, sretan sam sta mi je djelovalo, pa se isplati probat,jer puno i gorih stvari uzimamo na nagovor doktora.
pozz
Oksap1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:12   #277
Quote:
mladžo0504 kaže: Pogledaj post
ljudi jel neko od vas ide na božicni domjenak na velesajam ?

pozzzz svima koliko vas ima!!!!
da. naravno
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 16:57   #278
ma ja bi išao ali mi je malo bed jer nikoga neznam!!!
__________________
pozdrav svima koliko vas ima !!!!!
mladžo0504 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 18:12   #279
o kakvom domjenku je riječ? ja nemam pojma...
__________________
Jedan osmijeh ne košta ništa, a donosi mnogo...
celamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 22:32   #280
svi koji su clanovi društva multiple skleroze grada zagreba dobili su pozivnicu za božicni domjenak
__________________
pozdrav svima koliko vas ima !!!!!
mladžo0504 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.