Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2015., 23:35   #441
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Nego, tih 12 Pzh2000, kad već dođu u Hrvatsku, će pretpostavljam biti smješteni u Gardijskoj mehaniziranoj brigadi?

Dakle, 1 bitnica od 8 komada i još 4 za obuku/pričuvu? Ili?
Kriva pretpostavka ... inače sve topnistvo bi u budućnosti, ne tako dalekoj, trebalo biti u topnicko-raketnoj pukovniji, pa tako I pzh2000 ide tamo ...

Ako se ne varam idu u jednu bojnu iste kao dvije bitnice ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:02   #442
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Kriva pretpostavka ... inače sve topnistvo bi u budućnosti, ne tako dalekoj, trebalo biti u topnicko-raketnoj pukovniji, pa tako I pzh2000 ide tamo ...

Ako se ne varam idu u jednu bojnu iste kao dvije bitnice ...
Hmm, ne volim ta ne-organska rješenja, posebno na ovom borbenom kraju...

A što se tiče 2 bitnice, znači jedna bi trebala imati 6 komada i biti potpuno operativna, a druga 6 i biti operativno-obučna?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 18:03   #443
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Hmm, ne volim ta ne-organska rješenja, posebno na ovom borbenom kraju...

A što se tiče 2 bitnice, znači jedna bi trebala imati 6 komada i biti potpuno operativna, a druga 6 i biti operativno-obučna?
Ne organska rješenja ... pa muka meni od ekipe koja topništvo tog potencijala, dometa ... vidi u sastavu neke valjda bojne ... ako je i u sklopu bojne u brigadi više nije organska ...

Vrijeme je da zaboravimo jebenu JNA i riješimo se brigada u potpunosti ... samo rodovske pukovnije jer eventualno time možemo spasiti rodove ... Što će na topničke bojne ... leglo stožernog osoblja koje nema nikakvu uporabu u slučaju rata ... kada je uopće negdje djelovala topnička bojna kao bojna ... isto vrijedi i za PZO, a bogumi moglo bi se primjeniti na inženjeriji pukovnije satnijskog ustroja ...

Borbeni rodovi, dakle pješaštvo (cipelići ili oni koji se voze u bilo kojoj vrsti vozila) i oklopi pukovije s bojnama ... u slučaju provedbe operacija i tako se te postrojbe ojačavaju bitnicama PZO ili topništva ili vodovima inženjeraca ...

I što će nam uopće jedna bitnica ovaka druga naka ... pa dvije bitnice koja imaš moraju biti istro ustrojene i opremljene i tu nema rasprave ... tregedija je jedino što hoće ustrojiti neku bojnu samohodnih haubica kako bi uhljebili još bojnika i pukovnika kao da ih nemamo previše ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 18:21   #444
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Ne organska rješenja ... pa muka meni od ekipe koja topništvo tog potencijala, dometa ... vidi u sastavu neke valjda bojne ... ako je i u sklopu bojne u brigadi više nije organska ...

Vrijeme je da zaboravimo jebenu JNA i riješimo se brigada u potpunosti ... samo rodovske pukovnije jer eventualno time možemo spasiti rodove ... Što će na topničke bojne ... leglo stožernog osoblja koje nema nikakvu uporabu u slučaju rata ... kada je uopće negdje djelovala topnička bojna kao bojna ... isto vrijedi i za PZO, a bogumi moglo bi se primjeniti na inženjeriji pukovnije satnijskog ustroja ...

Borbeni rodovi, dakle pješaštvo (cipelići ili oni koji se voze u bilo kojoj vrsti vozila) i oklopi pukovije s bojnama ... u slučaju provedbe operacija i tako se te postrojbe ojačavaju bitnicama PZO ili topništva ili vodovima inženjeraca ...

I što će nam uopće jedna bitnica ovaka druga naka ... pa dvije bitnice koja imaš moraju biti istro ustrojene i opremljene i tu nema rasprave ... tregedija je jedino što hoće ustrojiti neku bojnu samohodnih haubica kako bi uhljebili još bojnika i pukovnika kao da ih nemamo previše ...
Hmm, što se tiče rodovskih pukovnija i brigada, ne bih se baš složio. U krajnjoj liniji, pogledaj Britansku vojsku ( dakle živi primjer vojske sa pukovnijskim ustrojem ), pa i ona ima i brigade i bataljune. A pukovnije su više neke tradicionalne organizacijske jedinice koje se ne želi prepustiti zaboravu, ali danas operativno uglavnom pa i nemaju značenje. Čak ni po pitanju obuke svojih pripadnika, i to je danas drugačije riješeno.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 11:31   #445
Malo sve to visi je ne vidim plana za dalje: ostajemo li na ovom broju PzH, što s Gvozdikama, vučenim topništvom ukupno...mislim postoje planovi i sve to, ali i ovom ad hoc nabavkom PzH se pokazuje koliko su planovi mjerodavni.
Sad, hoće li se topništvo voditi u nekoj posebnoj topničko-raketnoj postojbi, ili direktno po brigadama (bojnama), mislim da je najbolji pokazatelj njegova uporaba u DR-u: tijekom 1994/95 (ne znam za prije) su formirane TRS (topničko-raketne skupine), koje su pridodavane određenoj operativnoj grupi (odnosno zbornom području, koje je onda odlučivalo na koju operativnu grupu treba staviti naglasak već prema planiranim zadaćama), i to je po meni bilo najučinkovitije rješenje.
Dakle ne robovati strogo formaciji, bojni, ovom, onom, nego prema konfiguraciji, snagama, zadaći, planirati grupu topništvo/raketaši, koje će biti stavljeno na raspolaganje lokalnoj grupi postojbi (bila to operativna grupa ili što god).
Primjerice ni PzH nema jednaku taktiku uporabe u ravničarskom dijelu Hrvatske u odnosu na južni dio zbog kamenitog terena, konfiguracije, učinkovitosti...
Mislim da je nebitno kako će se skupno zvati "lager" s kojeg će se formirati te TRS po potrebi, odnosno ta postojba koja bi objedinjavala cjelokupno topništvo, ali bi definitivno bila pogreška da se ustroji kompletno kao pukovnija, sa svim osobljem, jer za to jednostavno nema potrebe: nikada ne bi funkcionirala kao kompletna i samostalna postrojba, nego kao skup manjih funkcionalnih cjelina, i to mješovitog sastava. Pa i potpora bi mogla biti organizirana u okviru logistike kao nekakav TR odjel.

Uostalom, ta spomenuta inženjerija je najbolji primjer: ono što je JNA imala ne može biti nikako preslikano na OS RH. Mi jednostavno nemamo dostatno te inženjerije da bismo imali recimo specijaliziranu putnu satniju na jednom području, ili da bi pionirci (kojih je na razini puka bilo pridodano barem dvije satnije u sastavu neke samostalne inženjerijske bojne) bili samo pionirci i ništa više. Ili specijalizirani vod za utvrđivanje, pontonirce kao kompletne postrojbe na više lokacija, kako je tada bilo uobičajeno.
Na više tema sam ukazivao da je to jednostavno skaliranje na dolje, kako neki zamišljaju smanjivanje neke bivše vojske na modernu, nemoguće kad dođeš do razine "atoma", odnosno najmanje funkcionalne cjeline. Tada moraš stati, zadržati taj "atom" kao osnovnu gradivnu mjeru i početi razmišljati na drugu stranu: taj "atom" ne može biti dio samo jedne postojbe, mora biti zajednički za više njih...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 12:00   #446
Bilo bi dobro sa Njemačkom dogovoriti desetak rabljenih M270 ili kako ga oni zovu MARS
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 15:07   #447
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Mislim da je nebitno kako će se skupno zvati "lager" s kojeg će se formirati te TRS po potrebi, odnosno ta postojba koja bi objedinjavala cjelokupno topništvo, ali bi definitivno bila pogreška da se ustroji kompletno kao pukovnija, sa svim osobljem, jer za to jednostavno nema potrebe: nikada ne bi funkcionirala kao kompletna i samostalna postrojba, nego kao skup manjih funkcionalnih cjelina, i to mješovitog sastava. Pa i potpora bi mogla biti organizirana u okviru logistike kao nekakav TR odjel.

.
Upravo to sam i htio reći. Čitava svrha samovoznog topništva je da prati oklopno-mehanizirane snage. Ako će te Pzh2000 biti u recimo Bjelovaru, zajedno sa D-30 i VBR-ovima, onda će tenkovima i Patriama u Gašincima od njih biti relativno male koristi.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 18:27   #448
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Malo sve to visi je ne vidim plana za dalje: ostajemo li na ovom broju PzH, što s Gvozdikama, vučenim topništvom ukupno...mislim postoje planovi i sve to, ali i ovom ad hoc nabavkom PzH se pokazuje koliko su planovi mjerodavni.
Bolje o mjerodavnosti plano i ne pričati ... kako sam i rekao kupujemo a pola toga nemamo pojma što bi htjeli, trebali ili mogli ...

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Sad, hoće li se topništvo voditi u nekoj posebnoj topničko-raketnoj postojbi, ili direktno po brigadama (bojnama), mislim da je najbolji pokazatelj njegova uporaba u DR-u: tijekom 1994/95 (ne znam za prije) su formirane TRS (topničko-raketne skupine), koje su pridodavane određenoj operativnoj grupi (odnosno zbornom području, koje je onda odlučivalo na koju operativnu grupu treba staviti naglasak već prema planiranim zadaćama), i to je po meni bilo najučinkovitije rješenje.
Dakle ne robovati strogo formaciji, bojni, ovom, onom, nego prema konfiguraciji, snagama, zadaći, planirati grupu topništvo/raketaši, koje će biti stavljeno na raspolaganje lokalnoj grupi postojbi (bila to operativna grupa ili što god).
Prije svega uspoređivati ustroje vojski od par desetaka tisuća ljudi i našeg lovačkog društva nema smisla. Isto tako u vrijeme DR kada smo u pravilu pod oružjem imali najmanje 100000 i danas kada ih je 15000 praviti usporedbe i povlačiti paralele i usporedbe u svakom slučaju nema smisla.
Kako je topništvo u OS RH svedeno na neke 2 uporabljive bojne plus nešto pričuve (kao i PZO, inženjerija, veza ...) nema smisla ga ustrojavati u sklopu nekih brigada, već se mora napraviti jedna postrojba u ovom slučaju razine pukovnije u kojoj bi se na račun 2 ugašena zapovjedništva bojni i s ono ljudi kojih sada imamo u TRP moglo sklepati pukovniju s najmanje 8-10 operativnih bitnica (barem po broju ljudi, o tehnici ovaj puta nebudem) ... Upravo pridodavanjem tih bitnica manevatskim postrojbama, pješačkim, mehaniziranim ili oklopnim bojnama, postižemo isto ono što imamo i u slučaju da u brigadama imamo bojne ali obzirom da su svi topnici na hrpi olakšava se sustav obuke, standardizacije, održavanja ... i topništvo kao rod može samo profitirati ... obzirom da se tu radi o Slunju ima tu i nekih nedostataka, ali ne nužnu ...
Isto vrijedi i za ostale sve ostale rodove.


Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Primjerice ni PzH nema jednaku taktiku uporabe u ravničarskom dijelu Hrvatske u odnosu na južni dio zbog kamenitog terena, konfiguracije, učinkovitosti...
Mislim da je nebitno kako će se skupno zvati "lager" s kojeg će se formirati te TRS po potrebi, odnosno ta postojba koja bi objedinjavala cjelokupno topništvo, ali bi definitivno bila pogreška da se ustroji kompletno kao pukovnija, sa svim osobljem, jer za to jednostavno nema potrebe: nikada ne bi funkcionirala kao kompletna i samostalna postrojba, nego kao skup manjih funkcionalnih cjelina, i to mješovitog sastava. Pa i potpora bi mogla biti organizirana u okviru logistike kao nekakav TR odjel.
Što se taktike topništva tiče, stvarno ne kužim kakva je to drastična razlika u uporabi topništva za potporu u ravnici i u brdsko-planinskim krajevima ... i jedan i drugi kraj imaju svoji prednosti i nedostataka ali generalno velike razlike nema ...
Složiti ću se da naziv postrojbe i nije previše bitan, ali u OS velićine naših svako cjepkanje postrojbi "manjih" rodova je pogubno za rodove ... upravo danas imamo takvu situaciju da topništvo ukupne snage manje od 3 bojne imamo razbacano posvuda. Većina topnika u OS je podređena zapovjednicima kojima su prioriteti oklopnjaci ili pješaci, dok su oni kao topnici tu na drugom mjestu ...
S time da ta pukovnije nikada neće u nekom stvarnom bojevom djelovanju djelovati kao jedinstvena cjelina, ali i u vrijeme DR ja neznam da je jedna topnička bojna, a kamo li kakva veća topnička postrojba djelovala kao cjelina. A tada smo imali nekih 7-8 bojni po gardijskim brigadama, pukovnije po ZP i cijelu brigadu na razini OS + obalno topništvo ... Upravo zbog toga ta pukovnija mora biti bitničkog tipa, bez ikakvih zapovjedništava bojni koje su u stvari samo smjetnja sustavu zapovjedanja i suže za uhljebljivanje ...

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Uostalom, ta spomenuta inženjerija je najbolji primjer: ono što je JNA imala ne može biti nikako preslikano na OS RH. Mi jednostavno nemamo dostatno te inženjerije da bismo imali recimo specijaliziranu putnu satniju na jednom području, ili da bi pionirci (kojih je na razini puka bilo pridodano barem dvije satnije u sastavu neke samostalne inženjerijske bojne) bili samo pionirci i ništa više. Ili specijalizirani vod za utvrđivanje, pontonirce kao kompletne postrojbe na više lokacija, kako je tada bilo uobičajeno.
Upravo tako, ali zbog toga sva inženjerija OS mora pod jednu kapu, u jednu postrojbu (pukovnija ili brigada) isto kao i topništvo, pZO, veza, NBKO, policija ...

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Na više tema sam ukazivao da je to jednostavno skaliranje na dolje, kako neki zamišljaju smanjivanje neke bivše vojske na modernu, nemoguće kad dođeš do razine "atoma", odnosno najmanje funkcionalne cjeline. Tada moraš stati, zadržati taj "atom" kao osnovnu gradivnu mjeru i početi razmišljati na drugu stranu: taj "atom" ne može biti dio samo jedne postojbe, mora biti zajednički za više njih...
Pa atomi su u OS poznati.
Manevarske postrojbe ili ti postrojbe borbenih rodova, pješaštvo (svih oblika u cipelana, kamionima, mRAP, Patria ili M80) i oklopništvo su u bojnam.
Topništvo i PZO kao osnovnu jedinicu koja provodi bojevo djelovanje (odnosno bolje rečeno isto podupite) to je bitnica.
Inženjerija je specifična jer ovisno o zadaći na istu može ići postrojba od razine desetine do bojne, ali generalo ne treba ih ustrojavati u postrojbe manje od satnijas mogućnostu podupiranja manevarskih bojni snagama jačine od desetine do voda/satnije.
Veza, NBKO, policija, vojni obavještajci su tijekom bojevih djelovanja aktivni u još manjim skupinama ali i za njih je satnija minimum do kojega se treba spuštati s mogućnostu podupiranja manevarskih bojni snagama jačine od desetine do voda.

Ali ponavljam da bog veličine OS u cijelosti sve te rodovske postrojbe moraju biti u jednoj postrojbi kako bi olakšali obuku, standardizaciju, održavanje ... a onda na vježbama uvježbavati zajedničko djelovanje s manevarcima ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 18:34   #449
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Upravo to sam i htio reći. Čitava svrha samovoznog topništva je da prati oklopno-mehanizirane snage. Ako će te Pzh2000 biti u recimo Bjelovaru, zajedno sa D-30 i VBR-ovima, onda će tenkovima i Patriama u Gašincima od njih biti relativno male koristi.
Prije svega TRP se u nekoj budućnosti seli na Slunj, pa tako i PzH2000 dolaze tamo gdje jedino mogo opaliti nešto ...
Super bi bilo vidjeti kako bi PzH pucale na Gašincima gdje nesmiješ pucati s ničim debljim od 20 mm uz izuzetak MB 60, 82 ili 120 mm koji imaju domet od čak 6,4 km ... I sasvim bi logično bilo PzH smjestiti tamo pa ih na gađanje vucarati na Slunj ... u skladu s mjerama racionalizacije i štednje ...

Gašinci su poznati i po tome da se tamo mogu vježbati duboki prodori OMP od cijelih 4 km pa je i to razlog da PzH idu tamo ... Je SH je namjenjena prije svega pratnji OMP, ali obzirom na stanje naših sasvim su im dobre i Gvozdike
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 18:37   #450
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Hmm, što se tiče rodovskih pukovnija i brigada, ne bih se baš složio. U krajnjoj liniji, pogledaj Britansku vojsku ( dakle živi primjer vojske sa pukovnijskim ustrojem ), pa i ona ima i brigade i bataljune. A pukovnije su više neke tradicionalne organizacijske jedinice koje se ne želi prepustiti zaboravu, ali danas operativno uglavnom pa i nemaju značenje. Čak ni po pitanju obuke svojih pripadnika, i to je danas drugačije riješeno.
I to uvelike ovisi o državi koju gledaš.
Negdje kažu da su brigade u pravilu višerodne postrojbe, dok su pukovnije jednorodne.
Za brigade nisam čuo da postoji satnijski/bitnički model ustroja dok sam za pukovnije čuo ...
Sve to oko nazivlja je manje važno ukoliko funkcionira ... a ovo kod nas, kako gd se zvalo danas ne funkcionira kako treba ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 21:17   #451
Grga lepo si ti to zamislio i lepo objasnil i sve to štima.Ali ima tu jedna kvaka.Treba prebrojat komandujuće (raznih profila) i treba prebrojat one ajmo reć koji manipuliraju(rade,radna grla)) isto raznih profila.I sad taj omjer ubacit u tvoju priču.
Neće štimat nešto.
Mislim da ima previše komandira.I visokih i niskih.I kakvo je sad stanje sa ženami pri topništvu?Mogu li(smiju li) sada posluživat oružja ili kaj? Pre nekog vremena nije bilo dozvoljeno.Je se što promjenilo?
Ženski rod u inženjeriji??
Ima li ih? Pirotehničarke? Operatorice na radnom stroju? Vozačice kamiona i sličnog?Pontonjerke?Poslužiteljice motorne pile?
ili su samo po kancelarijama?
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 21:24   #452
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Prije svega TRP se u nekoj budućnosti seli na Slunj, pa tako i PzH2000 dolaze tamo gdje jedino mogo opaliti nešto ...
Super bi bilo vidjeti kako bi PzH pucale na Gašincima gdje nesmiješ pucati s ničim debljim od 20 mm uz izuzetak MB 60, 82 ili 120 mm koji imaju domet od čak 6,4 km ... I sasvim bi logično bilo PzH smjestiti tamo pa ih na gađanje vucarati na Slunj ... u skladu s mjerama racionalizacije i štednje ...

Gašinci su poznati i po tome da se tamo mogu vježbati duboki prodori OMP od cijelih 4 km pa je i to razlog da PzH idu tamo ... Je SH je namjenjena prije svega pratnji OMP, ali obzirom na stanje naših sasvim su im dobre i Gvozdike
Što se tiče vježbanja, svakako da je to važna stvar i da je Slunj po tom pitanju bolji. Opet, šta ćemo onda s ostatkom vojske? Prebaciti sve u Slunj?
Također, mislim da je integracija tih haubica u sastav brigade koju će najvjerojatnije podupirati i njihova zajednička interakcija i uvježbavanje na Gašincima ili gdje već, jako važna stvar. Također i stvar koja donekle olakšava logistiku i održavanje.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 22:25   #453
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
Grga lepo si ti to zamislio i lepo objasnil i sve to štima.Ali ima tu jedna kvaka.Treba prebrojat komandujuće (raznih profila) i treba prebrojat one ajmo reć koji manipuliraju(rade,radna grla)) isto raznih profila.I sad taj omjer ubacit u tvoju priču.
Neće štimat nešto.
Mislim da ima previše komandira.I visokih i niskih.I kakvo je sad stanje sa ženami pri topništvu?Mogu li(smiju li) sada posluživat oružja ili kaj? Pre nekog vremena nije bilo dozvoljeno.Je se što promjenilo?
Ženski rod u inženjeriji??
Ima li ih? Pirotehničarke? Operatorice na radnom stroju? Vozačice kamiona i sličnog?Pontonjerke?Poslužiteljice motorne pile?
ili su samo po kancelarijama?
Nemoj me sada još i o ženama ... o tome ja imam svoje mišljenje, a to je da su standardi motorike isti za sve jer je puška (ili bilo koji drugi komad vojne opreme) jednako teška za sve ...

Omjer sada:
Zapovjedništvo pukovnije + zapovjedništvo gardijske bojnex2 + zapovjedništva bojni u TRP (krnja) x 3 ... zapovjednike bitnica ne brojim jer su oni i tako potrebni ... što zapovjedništva bojni rade? prosljeđuju zapovijedi iz pukovnije u bitnicu i izvješća iz bitnica u pukovnije i to je uglavnom sve ...

Ukoliko bude bitnički ustroj pukovnije u budućnosti:
zapovjedništvo pukovnije + ništa više ili ti nestaje 2 full zapovjedništva bojni i 3 krnja ... bitnice ostaju kakve su i bile ... dakle ušteda je najmanje 60-70 časnika i dočasnika činovnika ...
To preslikaj u pukovniju PZO ... u i svakoj pukovniji uz zadržavanje brojnog stanja (današnje pukovnije + gardijske bojne) dobiješ još jednu operativnu bitnicu na račun činovnika ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 22:47   #454
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Što se tiče vježbanja, svakako da je to važna stvar i da je Slunj po tom pitanju bolji. Opet, šta ćemo onda s ostatkom vojske? Prebaciti sve u Slunj?
Također, mislim da je integracija tih haubica u sastav brigade koju će najvjerojatnije podupirati i njihova zajednička interakcija i uvježbavanje na Gašincima ili gdje već, jako važna stvar. Također i stvar koja donekle olakšava logistiku i održavanje.
Interakcija u sastav brigade??? Kada će one podupirati brigadu??? Nikada.
Kako uopće misliš uvježbavati brigadu na gašincima kada tamo jedva stane bojna ...
Ako i uvježbavamo bojnu uz potporu PzH onda opet problem. Nedostaje dubine, jer Gašinci sa svojih 10 km sigurno nisu mjesto gdje se tako što može lako uvježbavati. Haubice iz vojarne Dračice podupiru tenkove na polaznoj crti u Gašincima, a onda kada tenkovi napuste poligon haubice se mogu početi prebacivati iz vojarne na poligon ... to je otprilike slika vježbe
Čak i na Slunju imamo problem prostora za nešto poput PzH.
U stvari kakva integracija sustava koji je u najboljem slučaju 10 km iz prve crte i može paljbu otvoriti u roku odma s mjesta kojeg god želi i isto tako odmah pobjeći ... on ima svoj manevar i svoju priču koja je uvjetovana jedino pravovremenim i točnim izvješćivanjem o kretanju prednjeg kraja naših snaga ...
Podupirati će bojne kao i uvijek do sada. Dakle nemoš topništvo strateške razine (ma što pričali PzH su za OS RH tako nešto iako je u stvari pitanje imamo li mi uopće stratešku razinu), integrirati u manevarsku bojnu ...

Ako je sve standardizirano onda prilikom pridodavanja bitnice (bilo koje) u manevarsku bojnu (bilo koju) nema nekih mudrolija nejasnoća ...

Naravno gledano to iz današnjeg stanja gdje jedna, topnička bojna u gmtbr radi na jedan način, druga u gombr na drugi, a ekipa u TRP na treći način zato što garda neće priznati da su domobrani glavni i pametnij, a svaka od gardijskih brigada je pametnija jedna od druge i neće oni raditi kao oni drugi kažu ... I onda probaj pridodati topničku bitnicu iz gmtbr u gombr ili obrnuto i evo ga problemi ...

Brigade ni danas nemaju logističke kapacitete za održavanje topništva, a opskrba nam je i tako u banani dok ne riješimo pitanje standardizacije kalibara, paletizacije streljiva i probleme "dostavnih" vozila i tehnike za brzi istovar paleta ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 23:22   #455
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Interakcija u sastav brigade??? Kada će one podupirati brigadu??? Nikada.
Kako uopće misliš uvježbavati brigadu na gašincima kada tamo jedva stane bojna ...
Ako i uvježbavamo bojnu uz potporu PzH onda opet problem. Nedostaje dubine, jer Gašinci sa svojih 10 km sigurno nisu mjesto gdje se tako što može lako uvježbavati. Haubice iz vojarne Dračice podupiru tenkove na polaznoj crti u Gašincima, a onda kada tenkovi napuste poligon haubice se mogu početi prebacivati iz vojarne na poligon ... to je otprilike slika vježbe
Čak i na Slunju imamo problem prostora za nešto poput PzH.
U stvari kakva integracija sustava koji je u najboljem slučaju 10 km iz prve crte i može paljbu otvoriti u roku odma s mjesta kojeg god želi i isto tako odmah pobjeći ... on ima svoj manevar i svoju priču koja je uvjetovana jedino pravovremenim i točnim izvješćivanjem o kretanju prednjeg kraja naših snaga ...
Podupirati će bojne kao i uvijek do sada. Dakle nemoš topništvo strateške razine (ma što pričali PzH su za OS RH tako nešto iako je u stvari pitanje imamo li mi uopće stratešku razinu), integrirati u manevarsku bojnu ...

Ako je sve standardizirano onda prilikom pridodavanja bitnice (bilo koje) u manevarsku bojnu (bilo koju) nema nekih mudrolija nejasnoća ...

Naravno gledano to iz današnjeg stanja gdje jedna, topnička bojna u gmtbr radi na jedan način, druga u gombr na drugi, a ekipa u TRP na treći način zato što garda neće priznati da su domobrani glavni i pametnij, a svaka od gardijskih brigada je pametnija jedna od druge i neće oni raditi kao oni drugi kažu ... I onda probaj pridodati topničku bitnicu iz gmtbr u gombr ili obrnuto i evo ga problemi ...

Brigade ni danas nemaju logističke kapacitete za održavanje topništva, a opskrba nam je i tako u banani dok ne riješimo pitanje standardizacije kalibara, paletizacije streljiva i probleme "dostavnih" vozila i tehnike za brzi istovar paleta ...
Pa sve je to dio onoga što sam govorio o tome da bi brigade ( jer su tako i zamišljene ) trebale biti gotovo pa potpuno zaokružene i samostalne jedinice...

A s time bi trebali dolaziti i poligoni i ostala potpora...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 14:52   #456
Quote:
MORH je ugovor za PzH 2000 potpisao 5.prosinca prošle godine,a vrlo brzo nakon toga u Njemačku su na obuku upućeni budući obučavatelji iz OSRH?
Da 6. siječnja na nekoliko je različitih obučnih programa upučeno 13 ljudi iu HKoV-a i sedam izZzP-a.Svi će oni nakon povratka s predmetnih izobratbi imari tadaću pripremiti izobrazbu i onuku osoblja u Hrvatskoj,ali i izvršavati vlastite zadaće vezane uz PzH 2000.Voditelji izborazbe redovito nam se javljaju i vrlo su zadovoljni ponuđenim sadržajima.Jednako su tako oduševljeni pancerhaubicama!Jednako bitno kao i ulaganje u tehniku jest ulaganje u ljude,i zaista želimo dobro selektirati te puno uložiti u mlade časnike i dočasnike,u njihovu obuku i stvoriti kadar koji će novi sustav pratiti desetak godina,a možda i dulje.Želimo brojne vježbe gađanja,odlaske na razmjenu,pozivati kolege iz svih zemalja korisnika...

Same će haubice imati adekvatan smještaj na Slunju?
Pripremljena je projektna dokumentacija za izgradnju smještajnog objekta za PzH te objekta u kojem će se provoditi obuka i održavanje.Očekujemo da na proljeće počnu radovi i da budu gotovi prije dolaska haubica.

Posebno je pitanje sustav za upravljanje vatrom (SUV)?
Kupili smo haubice koje su već korištene u Bundeshweru i bez SUV-a.No uz njih dobivamo računalo koje se nalazi unutra i sposobne su same otvarati vatru i djelovati kao zasebne vatrene jedinice.Međutim,da bi bile spojene u vodove,bitnice i bojnu moramo se opremiti SUV-om i koristiti ih kao veću vatreneu jedinicu.Također ,osim nabave samog oružnog sustava moramo nadograditi svoje sposobnosti otkrivanja cilja.Stoga čemo iskoristiti projekt opremanja haubicama PzH 2000 da bismo izgradili ne samo SUV, nego cjelokupan sustav vatrene potpor.Cijeli ćemo proces ugovarati preko NATO-ove Agancije za potporu (NATO Support Agency - NSPA).Vjerojatni će partner u projektu biti proizvođač PzH 2000,tvrtka KMW.Neće nam samo prilagoditi haubicu nego će u potpunosti za naše potrebe razviti novi SUV i sustav za otkrivanje cilja.To će biti napravljeno na razini najmodernijih sustava.

Hoće li biti uključene i besposadne letjelice?
U topništvu ih nećemo imati samostalno,ali ćemo u ustroju imati element koji će moći interpretirati podatke analizirati ih i distribuirati SUV-u.Dakle bit ćemo sposobni za prihvat informacija od besposadnih letjelica koje će nalaziti u sustavu drugih postrojrbi OSRH.
Ima toga još npr D-30 ostaju i dalje kao i Gvozdike.
PzH 2000 tri bitnice sa po četiri haubice.
Razmišlja se u budućnosti zamjena 122 mm Grad i Vulkan ,a Vulkan dugo nije bio korišten i planira ga se vratiti u operativnu uporabu.Naravno u dogledno vrijeme će se ići na zamjenu na 227 mm.

IZ HV-a razgovor sa brigadir Tomislav Pavičić zapovjednik Topničko-raketne pukovnije ZOD-a
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 17:25   #457
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Ima toga još npr D-30 ostaju i dalje kao i Gvozdike.
PzH 2000 tri bitnice sa po četiri haubice.
Razmišlja se u budućnosti zamjena 122 mm Grad i Vulkan ,a Vulkan dugo nije bio korišten i planira ga se vratiti u operativnu uporabu.Naravno u dogledno vrijeme će se ići na zamjenu na 227 mm.

IZ HV-a razgovor sa brigadir Tomislav Pavičić zapovjednik Topničko-raketne pukovnije ZOD-a
Što je reći da Gvozdike ostaju? Samo ih je 8, dakle 2 bitnice? Ili se to možda zadržavaju dok ih ne zamijeni još 6 PzH2000?

Koliko D30 se zadržava? Po prošlom DPR-u imali smo ih 54 od čega je 28 trebalo biti u aktivnoj uporabi, a 26 u rezervi? Ostaje li svih 18 Citera?

Što je uopće s M84 Norom i topovima 130mm kojih je bilo dosta?

Inače, M-91 Vulkan je, koliko ja znam, zapravo M-76 Oganj, ali kalibra 122 umjesto 128mm. Drugim riječima, Grad na FAP-ovom 6x6 kamionu. Tajfun je Grad na Tatrama.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 19:32   #458
Puno staroga žejeza će ostati u kakvoj takvoj uporabi, ako nizašto drugo onda za pričuvu u kojoj su planirane dvije topničko-raketne pukovnije ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 22:06   #459
Quote:
Je li streljivo od 155 mm koje OSRH već ima primjereno za PzH
Streljivo M-107 kompatibilno je s haubicom,ali imamo puno manji domet od nog koji želimo postićioristit ćemo ga za obučna gađanja na udaljenostima do 15 km,a dodatnim barutnim punjenjima možemo ga osposobiti da djeluje do 27 km, što nam je cilj u skjedečih godinu ili dvije.U konačnici,naravno da ćemo nabavljati streljivo koje će nam omogučiti gađanja do 40 km,što je naš konačni cilj.Vjerojatno čemo se usmjeriti i prema nabavi tzv. pametnog streljivakojim ćemo dobiti dodatne sposobnosti ,gađanje točkastog cilja,cilja u pokretu,pa i vođenja protuoklopne borbe na udaljenostima do 25 km.To će biti više vrsta pametnog streljiva koje je već u operativnoj uporabi stranih oružanih snaga .No pratit ćemo i razvoj najnovijih riječi tehnikekao što je streljivo Excalibur ili Vulcano.Potonje,recimo omogučuje postizasnje udaljenosti od 70,pa čaki i 80 Km .
isti razgovor
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 22:54   #460
Za stručnjake KoVa:

Strateški plan Ministarstva obrane za razdoblje 2015.-2017. pod točkom 1.1.1.6 Opremanje kompletnih samohodnih haubica PzH2000 6 komada za 2015/6. kaže:

Opremanjem OSRH samohodnim haubicama PzH2000 poboljšati će se sposobnost OSRH i povećati mobilnost i interoperabilnost u zajedničkom djelovanju sa snagama NATO i EU !!

Pitanje: Znači li to da to oružje planiramo koristiti i van Hrvatske u nekakvim operacijama NATO i EU, npr. u Ukrajni protiv ruskih separatista sutra ???

Đizs ?!? Što to na mala vrata spremamo ratne operacije a naljuča postrojba nam je klapa SvJuraj koja plaća 40.000 kn ZAMPu da bi smjela pjevati ?!?!?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.