Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2008., 12:36   #61
Meni baš izgleda kako mnogi ljudi mogu proživjeti i pet prosječnih trajanja života, a iz povijesti nikad ništa neće naučiti, niti izvuči neke zaključke...

Nakon WW II Srbi i Hrvati živjeli su praktički izmješano, i gradili zajedničku državu. Srbija se u toj državi značajno izgradila, podigla i napredovala na svim planovima. I nakon skoro 50 godina gotovo idiličnog života, opet su se pojavile krvoločne težnje za velikom srbijom, i događala su se zvjerstva, zločini i ubojstva kakva ljudski um teško može zamisliti.

Ja uopće ne gajim iluziju da nekakvo poboljšanje odnosa ili čak i prijateljstvo može IKAD izbrisati velikosrpsku ideologiju, koja će zauvijek postojati dok postoje i Srbi. Samo je pitanje vremena, tj. kada i dali će se u budućnosti pojaviti prilika za nešto sličnoga. Ako prilike bude, ne sumnjam da je Srbi neće pokušati iskoristiti.

Vjerujem i znam kako mnogi u Srbiji danas osuđuju vremena Slobe Miloševića, ali me više brine njegovih 107% osvojenih glasova, i velikosrpska osvajačka histerija s početka 90-tih..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 17.04.2008., 12:59   #62
Quote:
Apach kaže: Pogledaj post
ja nisam nikad bio za veliku Srbiju,a kolko god se vi trudili da se distancirate od Srba,
Mi se ne moramo truditi. Mi imamo svoju zemlju, svoje pismo, svoje običaje, svoj jezik, svoj identitet, svoju putovnicu - i ono kaj tebe zapravo ovdje najviše muči - svoje more i svoju Korčulu, gdje, barem što se mene tiče, nisi dobrodošao. Da mogu, zatvorio bih sve granice prema Balkanu, i ignorirao ga, što je moguće više!
Quote:
isti smo mentalitet,slovenski narodi
Vi i mi nikada nismo bili isti, niti možemo ikada biti isti, niti bumo ikada bili isti.
Quote:
jedino ste vi katolici, cak je Tudjman , pokusao i da dokaze da niste sloveni,
Točno, mi nismo "sloveni", a nismo ni "Slaveni", nego potječemo iz Irana, i u međuvremenu u našim žilama teče još i krv Ilira. Znam da se to vama ne sviđa, jer vam ruši svu podlogu za bilo kakvo "jedinstvo", ali to je baš dobro!
Quote:
imam za tebe samo jedno 2 pitanja, al bez ljutnje;Ko je hteo koga da okupira,
Pa gdje se vodio rat? Na hrvatskome teritoriju, dakle vi ste nas htjeli okupirati i dalje tlačiti, pod izlikom "da gdje je makar i jedan srbin, tamo je srbija". Mi nismo išli u srbiju!
Quote:
i jel vidis ikakvu razliku izmedju srpskog i hrvatskog jezika,
Vidim; ogromnu razliku;

za početak, jezik vam je odvratan za čitanje, a još je ogavniji kad ga se čuje; slogove naglašavate na način koji nam je stran; zatežete; gutate samoglasnike; rečenična konstrukcija vam je potpuno drugačija, rekao bih nama nakaradna, u usporedbi s onom u hrvatskome jeziku; koristite strane riječi koje mi ne razumijemo, puno od njih turskih i drugih korjena; i imate onaj odvratni "pravopis po Vuku", što je izuzetno iritirajuće kod čitanja stranih, posebice engleskih riječi. A i vrlo je primitivno.
Quote:
da ti ne treba prevodilac, mozda@#
Da, treba mi, jer ja većinu srpskih izraza i riječi ne razumijem; napr. jednog Šumadinca bih teško, ako uopće, mogao razumjeti.

Pročitaj malo ovaj tekst, te ga proanaliziraj. Zatim ga pokušaj napisati na svojemu jeziku (koji god taj bio), bez utjecaja hrvatskoga jezika, hrvatskih riječi, te hrvatske rečenične konstrukcije u njemu. Vidjeti ćeš, biti će potpuno drugačiji; čak će i "iste riječi" biti drugačije napisane, odn. neće imati sva slova koja bi imale u hrvatskome jeziku, ako će uopće biti iste riječi!

A što se pak mene tiče, ja bih rado izbacio čak i "ć", te "dž", jer smo ta slova odn. glasove "dobili", točnije, bili prisiljeni preuzeti od vas. Starohrvatski jezik ima samo "č" te "đ", a vaša slova mu nikada nisu ni bila potrebna!

Ujedno, smatraj ovaj upis mojom zadnjom komunikacijom. Niti želim, niti tražim bilo kakav kontakt ili komunikaciju s vama.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 17.04.2008. at 13:40.
Annatar is offline  
Old 17.04.2008., 22:11   #63
Evo sad ću se uključiti.
Ja sam Hrvat iz Srbije, zapravo iz Zemuna, što jest Srbija, ali je zapravo povijesni hrvatski grad. No, dobro, to i nije odveć bitno za ovu temu, samo sam se htio predstaviti. Apach je možda tolerantan čovjek, netko komu se ne dopada trenutačna situacija u njegovoj zemlji, pa bi htio dokazati da u Srbiji ima i "normalnih" poput njega. Ne znam koliko ga pamćenje služi, budući živi u centralnoj Srbiji, ali u Srijemu, u dijelu Srbije u kome su oni autohtoni i stariji od Srba, Hrvati su jedva preživjeli. Tukli su nas, ubijali, protjerivali,... Mi koji smo ostali, ne doživljavamo državu u kojoj prisilno živimo kao svoju i kao - prijateljsku. Nismo rušili balvane na ceste, pucali po susjedima i rušili njezine gradove, a ipak nas je više od 40 tisuća moralo napustiti svoje pradjedovske temelje. Možda bi volio otići na Korčulu. Možda bi se proveo bolje nego u Grčkoj ili Bugarskoj. Ali, rane su friške i teško da se ne bi našao netko tko te ne bi primjetio i pomislio da si upravo ti jedan od onih koji su pucali po Hrvatskoj. Vjerojatno nisi, ali...
Ako budeš imao strpljenja, jednoga dana ćeš moći otići u Hrvatsku, a da ne strepiš od reakcije Hrvata na tvoje prisustvo na hrvatskom tlu. To će se dogoditi onda kad se država Srbija iskreno pokaje za zločine nad Hrvatima, kad javno prizna zločine koje je počinila s ciljem stvaranja Velike Srbije i kad to Hrvatima sjedne. No, i sam si svjestan da se to još dugo neće dogoditi. Evo, bit će izbori, sva je prilika da će na njima dobiti crno-crvena koalicija, a to ne vodi k pomirenju.
__________________
Da bi glupost pobijedila, potrebno je da pametni ništa ne rade!
vnazor is offline  
Old 17.04.2008., 22:13   #64
Quote:
Apach kaže: Pogledaj post
ja nisam nikad bio za veliku Srbiju,a kolko god se vi trudili da se distancirate od Srba, isti smo mentalitet,slovenski narodi , jedino ste vi katolici, cak je Tudjman , pokusao i da dokaze da niste sloveni,imam za tebe samo jedno 2 pitanja, al bez ljutnje;Ko je hteo koga da okupira, i jel vidis ikakvu razliku izmedju srpskog i hrvatskog jezika, da ti ne treba prevodilac, mozda@#
Vjerojatno si dobronamjeran, obzirom da si kao što sam kažeš 1995. krenuo u malu školu, ali opet ideš s nekim pomalo romantičarskim idejama o Hrvatima i Srbima.
Mentalitet je vrlo različit i između samih Hrvata, a kamo li između Hrvata i Srba iako zbog zemljopisnog okruženja Slavonac ima više dodirnih točaka s vašim Lalama nego s korčulanskim bodulima - tako da je pitanje sličnosti mentaliteta vrlo relativna stvar i ne bi ga trebalo koristiti kao argument ni za ni protiv.

Slavenstvo nije faktor zbližavanja jer su zapadni, istočni a posebno južni Slaveni najviše zla u pravilu nanijeli jedni drugima. Koliko puta su ratovali Srbi i Bugari od 1885. do 1945. a spaja vas još i pravoslavlje i (donekle) ćirilica.

O tome tko je koga htio okupirati... zar treba rasprava?
A ima naroda koji ne govore sličan jezik kao naša dva nego isti - pa se ne trpe međusobno, UK ti prvi primjer, a ima ih po svijetu još.
Dođi kao turist na Korčulu, zabavi se, ali to će raditi i Englez i Talijan i Rus koji tamo dođu i svi su jednako dobrodošli gosti, nitko više nitko manje.

Onda kad Srbi Hrvatima budu isto što Mađari (s kojima smo bili u istoj državi ravno 12 puta duže nego s vama - obje Juge 68 godina, od 1102 do 1918 - 816 godina) - to će biti ne pomirba u stilu sratsva i jebinstva nego prirodno stanje stvari između dva susjedna, ali različita naroda.
Bez obzira na jezik, mentalitet itd.
__________________
You have received an infraction at Forum.hr
Saul Tigh is offline  
Old 17.04.2008., 22:54   #65
Smile e, to je rec

Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
Vjerojatno si dobronamjeran, obzirom da si kao što sam kažeš 1995. krenuo u malu školu, ali opet ideš s nekim pomalo romantičarskim idejama o Hrvatima i Srbima.
Mentalitet je vrlo različit i između samih Hrvata, a kamo li između Hrvata i Srba iako zbog zemljopisnog okruženja Slavonac ima više dodirnih točaka s vašim Lalama nego s korčulanskim bodulima - tako da je pitanje sličnosti mentaliteta vrlo relativna stvar i ne bi ga trebalo koristiti kao argument ni za ni protiv.

Slavenstvo nije faktor zbližavanja jer su zapadni, istočni a posebno južni Slaveni najviše zla u pravilu nanijeli jedni drugima. Koliko puta su ratovali Srbi i Bugari od 1885. do 1945. a spaja vas još i pravoslavlje i (donekle) ćirilica.

O tome tko je koga htio okupirati... zar treba rasprava?
A ima naroda koji ne govore sličan jezik kao naša dva nego isti - pa se ne trpe međusobno, UK ti prvi primjer, a ima ih po svijetu još.
Dođi kao turist na Korčulu, zabavi se, ali to će raditi i Englez i Talijan i Rus koji tamo dođu i svi su jednako dobrodošli gosti, nitko više nitko manje.

Onda kad Srbi Hrvatima budu isto što Mađari (s kojima smo bili u istoj državi ravno 12 puta duže nego s vama - obje Juge 68 godina, od 1102 do 1918 - 816 godina) - to će biti ne pomirba u stilu sratsva i jebinstva nego prirodno stanje stvari između dva susjedna, ali različita naroda.
Bez obzira na jezik, mentalitet itd.
slazem se, mozda nije pravo pitanje pomirenje, nego normalizacija odnosa, jer gledaj ja se sa tobom nisam svadjao , licno, sto bi se mirili,a verujem da ces se i ti sloziti sa mnom, bez ikave doze romantizma, ako si ti dobar covek , nema veze koje si nacije, ako bi ti bio dobar prema meni vratio bi ti duplo , pa makar ti bio hrvat, musliman,madjar, dusa je ipak najvaznija
Apach is offline  
Old 17.04.2008., 22:59   #66
Question priznajem ja

Quote:
vnazor kaže: Pogledaj post
Evo sad ću se uključiti.
Ja sam Hrvat iz Srbije, zapravo iz Zemuna, što jest Srbija, ali je zapravo povijesni hrvatski grad. No, dobro, to i nije odveć bitno za ovu temu, samo sam se htio predstaviti. Apach je možda tolerantan čovjek, netko komu se ne dopada trenutačna situacija u njegovoj zemlji, pa bi htio dokazati da u Srbiji ima i "normalnih" poput njega. Ne znam koliko ga pamćenje služi, budući živi u centralnoj Srbiji, ali u Srijemu, u dijelu Srbije u kome su oni autohtoni i stariji od Srba, Hrvati su jedva preživjeli. Tukli su nas, ubijali, protjerivali,... Mi koji smo ostali, ne doživljavamo državu u kojoj prisilno živimo kao svoju i kao - prijateljsku. Nismo rušili balvane na ceste, pucali po susjedima i rušili njezine gradove, a ipak nas je više od 40 tisuća moralo napustiti svoje pradjedovske temelje. Možda bi volio otići na Korčulu. Možda bi se proveo bolje nego u Grčkoj ili Bugarskoj. Ali, rane su friške i teško da se ne bi našao netko tko te ne bi primjetio i pomislio da si upravo ti jedan od onih koji su pucali po Hrvatskoj. Vjerojatno nisi, ali...
Ako budeš imao strpljenja, jednoga dana ćeš moći otići u Hrvatsku, a da ne strepiš od reakcije Hrvata na tvoje prisustvo na hrvatskom tlu. To će se dogoditi onda kad se država Srbija iskreno pokaje za zločine nad Hrvatima, kad javno prizna zločine koje je počinila s ciljem stvaranja Velike Srbije i kad to Hrvatima sjedne. No, i sam si svjestan da se to još dugo neće dogoditi. Evo, bit će izbori, sva je prilika da će na njima dobiti crno-crvena koalicija, a to ne vodi k pomirenju.
znam za progon , tj pokusaj progona hrvata iz Vojvodine od 91 - 95 god , e dal su uspeli da ih isteraju, ne znam to , nase vlasti kriju i prave se gluvi, ja nikog ne amnestiram za zlocine,ali o sremu i hrvatima ne mogu da pricam, nemam podataka, ako je tako ko sto kazes to je strasno
Apach is offline  
Old 17.04.2008., 23:06   #67
Quote:
Apach kaže: Pogledaj post
slazem se, mozda nije pravo pitanje pomirenje, nego normalizacija odnosa, jer gledaj ja se sa tobom nisam svadjao , licno, sto bi se mirili,a verujem da ces se i ti sloziti sa mnom, bez ikave doze romantizma, ako si ti dobar covek , nema veze koje si nacije, ako bi ti bio dobar prema meni vratio bi ti duplo , pa makar ti bio hrvat, musliman,madjar, dusa je ipak najvaznija
ma apach, vidim da si ti neki ok i pozitivan lik.
slobodno dođi na korčulu. i bit će ti vjerojatno bolje tamo nego prosječnom englezu ili nijemcu. razumijet ćeš što govore domoroci i oni tebe bez upotrebe stranog jezika.
narayan001 is offline  
Old 17.04.2008., 23:36   #68
Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
Vjerojatno si dobronamjeran, obzirom da si kao što sam kažeš 1995. krenuo u malu školu, ali opet ideš s nekim pomalo romantičarskim idejama o Hrvatima i Srbima.
Mentalitet je vrlo različit i između samih Hrvata, a kamo li između Hrvata i Srba iako zbog zemljopisnog okruženja Slavonac ima više dodirnih točaka s vašim Lalama nego s korčulanskim bodulima - tako da je pitanje sličnosti mentaliteta vrlo relativna stvar i ne bi ga trebalo koristiti kao argument ni za ni protiv.

Slavenstvo nije faktor zbližavanja jer su zapadni, istočni a posebno južni Slaveni najviše zla u pravilu nanijeli jedni drugima. Koliko puta su ratovali Srbi i Bugari od 1885. do 1945. a spaja vas još i pravoslavlje i (donekle) ćirilica.

O tome tko je koga htio okupirati... zar treba rasprava?
A ima naroda koji ne govore sličan jezik kao naša dva nego isti - pa se ne trpe međusobno, UK ti prvi primjer, a ima ih po svijetu još.
Dođi kao turist na Korčulu, zabavi se, ali to će raditi i Englez i Talijan i Rus koji tamo dođu i svi su jednako dobrodošli gosti, nitko više nitko manje.

Onda kad Srbi Hrvatima budu isto što Mađari (s kojima smo bili u istoj državi ravno 12 puta duže nego s vama - obje Juge 68 godina, od 1102 do 1918 - 816 godina) - to će biti ne pomirba u stilu sratsva i jebinstva nego prirodno stanje stvari između dva susjedna, ali različita naroda.
Bez obzira na jezik, mentalitet itd.
Svaka cast !
__________________
Dugotrajno robovanje i rdjava uprava mogu toliko zbuniti i unakaziti shvatanje jednog naroda da zdrav razum i prav sud njemu otancaju i oslabe , da se potpuno izvitopere.Takav poremecen narod ne moze vise da razlikuje ne samo dobro od zla , nego i svoju sopstvenu korist od ocigledne stete" I.Andric
grand duchess is offline  
Old 18.04.2008., 00:01   #69
Quote:
Apach kaže: Pogledaj post
slazem se, mozda nije pravo pitanje pomirenje, nego normalizacija odnosa, jer gledaj ja se sa tobom nisam svadjao , licno, sto bi se mirili,a verujem da ces se i ti sloziti sa mnom, bez ikave doze romantizma, ako si ti dobar covek , nema veze koje si nacije, ako bi ti bio dobar prema meni vratio bi ti duplo , pa makar ti bio hrvat, musliman,madjar, dusa je ipak najvaznija
Bez uvrede stari, ali ja bih ipak normalizirao odnose sa nekom rasnom Srpkinjom,ne sa tobom.
bonislav is offline  
Old 18.04.2008., 00:37   #70
Quote:
zekoslav095 kaže: Pogledaj post
Ma pohlepa ce nadvladati svu tu netrepeljivost i mrznju! Nemojte se vi nista brinuti.

Slazem se sa Annatom, iako mislim da ima malo subjektivan pogled na cijelu stvar. Ja sa srbima ne zelim imati nista, i forsiranje neke pomirbe nema smisla. Politicari ulazu goleme novce u srbe povratnike, kupuju im se stanovi, obnavljaju kuce,...... dok nasi branitelji jos cekaju da im se razrijesi stambeno pitanje. Hrvatska ,a i Srbija su jos debelo u ''starom'' sistemu. To ce se prekinuti tek onda kada u vlast pocnu dolaziti mladji ljudi!
Ne znam za tocan broj Srba kojima je onemoguceno pravo na otkup drustvenih stanova, ali mislim da se radi oko 30.000 zahtjeva. U BiH je ovo rjeseno po sistemu "svako na svoje". Jedino pravo i moguce rjesenje. Zasto isti princip nije primjenjen u Hrvatskoj je stavrno nepoznanica. Cak mi je poznato ni da Vukovarci koji su bili u progonstvu 15 godina ne mogu oktupiti svoje stare stanove.

Hrvatska kao drzava Srbima ne treba praviti nove stanove, vec jednostavno stare stanove vratiti onima koji su u njima bili do njihove uzurpacije ili otimacine. E sad, sto ce oni s njima, prodati ih, zivjeti u njima, to je njihova stvar.

Braniteljima drzava treba izgraditi nove stanove i rjesiti im stambeno pitnaje, ali ne preko ledja drugih.
Apatrid is offline  
Old 18.04.2008., 00:48   #71
Prvi korak je da nam date novac za svu ratnu stetu, direktnu i indirektnu koju ste napravili u proslom ratu, onda cemo dalje razgovarati.
__________________
kosturko: moja baba je bila mason tako smo saznali da je transseksualac
Ime Zauzeto is offline  
Old 18.04.2008., 01:04   #72
Smile ha ha

Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Bez uvrede stari, ali ja bih ipak normalizirao odnose sa nekom rasnom Srpkinjom,ne sa tobom.
Nemam nista protiv kazanovo,ali daj mi sredi zauzvrat za neku plavu hrvaticu, ima da je cuvam ko suvo zlato
Apach is offline  
Old 18.04.2008., 01:07   #73
Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
Vjerojatno si dobronamjeran, obzirom da si kao što sam kažeš 1995. krenuo u malu školu, ali opet ideš s nekim pomalo romantičarskim idejama o Hrvatima i Srbima.
Mentalitet je vrlo različit i između samih Hrvata, a kamo li između Hrvata i Srba iako zbog zemljopisnog okruženja Slavonac ima više dodirnih točaka s vašim Lalama nego s korčulanskim bodulima - tako da je pitanje sličnosti mentaliteta vrlo relativna stvar i ne bi ga trebalo koristiti kao argument ni za ni protiv.

Slavenstvo nije faktor zbližavanja jer su zapadni, istočni a posebno južni Slaveni najviše zla u pravilu nanijeli jedni drugima. Koliko puta su ratovali Srbi i Bugari od 1885. do 1945. a spaja vas još i pravoslavlje i (donekle) ćirilica.

O tome tko je koga htio okupirati... zar treba rasprava?
A ima naroda koji ne govore sličan jezik kao naša dva nego isti - pa se ne trpe međusobno, UK ti prvi primjer, a ima ih po svijetu još.
Dođi kao turist na Korčulu, zabavi se, ali to će raditi i Englez i Talijan i Rus koji tamo dođu i svi su jednako dobrodošli gosti, nitko više nitko manje.

Onda kad Srbi Hrvatima budu isto što Mađari (s kojima smo bili u istoj državi ravno 12 puta duže nego s vama - obje Juge 68 godina, od 1102 do 1918 - 816 godina) - to će biti ne pomirba u stilu sratsva i jebinstva nego prirodno stanje stvari između dva susjedna, ali različita naroda.
Bez obzira na jezik, mentalitet itd.

Srpski i hrvatski nisu slicni, nego isti jezici. I cirilica je cak staro hrvatsko pismo. Problem je u imenu. Njemacki u Austriji i njemacki u Svicarskoj se razlikuju daleko vise od srpskog i hrvatskog, pa opet su isti jezici po definiciji. Srbi, Hrvati, "Bosnjaci" i Crnogorci govore svi istim jezikom, koji ima regionalne varijacije, ali njegova najcistija forma je u Istocnoj hercegovini.

Ali, kako nazvati taj jezik ? Najbolja definicija je da ga Srbi zovu srpski, a Hrvati hrvatskim, Bosnjaci Bosnjackim a Crnogorci crnogorskim.

A ovo o UK nije istina. Niti jedna od autohtonih etnickih skupina na otoku ne govori istim jezikom. Englezi govore engleskim, Skoti Scottish Gaelic, Welsani Welsh, Irci irskim. Druga je stvar sto su Englezi zbog brojnosti nametnuli engleski kao glavni jezik, pa ostali jezici manje vise izumiru.


Ne znam zasto se uvijek uzimaju negativni primjeri iz proslosti Srba i Hrvata. Stvarno nema potrebe. Treba gajiti poztivne stvari, recimo partizanski pokret. Aii ne olos poput Bobetka, Tudjmana, Aralice, ili Djodana, Veselice i ostalog nacionalstickog truleza i sljama, vec ljudi poput Ante Banine, Vicka Krstulovica, Ognjena Price, Ivana Gorana Kovacica, Marka Oreskovica, Ante Jurjevica, Ive Lole Ribara itd. Ovo su bili istinski heroji kojima treba skinuti kapu i reci hvala. Vjerovali su u ljubav i slogu medju ljudima a ne svadje, predrasude i ubijanja.
Apatrid is offline  
Old 18.04.2008., 01:22   #74
Question no problem

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Mi se ne moramo truditi. Mi imamo svoju zemlju, svoje pismo, svoje običaje, svoj jezik, svoj identitet, svoju putovnicu - i ono kaj tebe zapravo ovdje najviše muči - svoje more i svoju Korčulu, gdje, barem što se mene tiče, nisi dobrodošao. Da mogu, zatvorio bih sve granice prema Balkanu, i ignorirao ga, što je moguće više!Vi i mi nikada nismo bili isti, niti možemo ikada biti isti, niti bumo ikada bili isti.Točno, mi nismo "sloveni", a nismo ni "Slaveni", nego potječemo iz Irana, i u međuvremenu u našim žilama teče još i krv Ilira. Znam da se to vama ne sviđa, jer vam ruši svu podlogu za bilo kakvo "jedinstvo", ali to je baš dobro!Pa gdje se vodio rat? Na hrvatskome teritoriju, dakle vi ste nas htjeli okupirati i dalje tlačiti, pod izlikom "da gdje je makar i jedan srbin, tamo je srbija". Mi nismo išli u srbiju!Vidim; ogromnu razliku;

za početak, jezik vam je odvratan za čitanje, a još je ogavniji kad ga se čuje; slogove naglašavate na način koji nam je stran; zatežete; gutate samoglasnike; rečenična konstrukcija vam je potpuno drugačija, rekao bih nama nakaradna, u usporedbi s onom u hrvatskome jeziku; koristite strane riječi koje mi ne razumijemo, puno od njih turskih i drugih korjena; i imate onaj odvratni "pravopis po Vuku", što je izuzetno iritirajuće kod čitanja stranih, posebice engleskih riječi. A i vrlo je primitivno.Da, treba mi, jer ja većinu srpskih izraza i riječi ne razumijem; napr. jednog Šumadinca bih teško, ako uopće, mogao razumjeti.

Pročitaj malo ovaj tekst, te ga proanaliziraj. Zatim ga pokušaj napisati na svojemu jeziku (koji god taj bio), bez utjecaja hrvatskoga jezika, hrvatskih riječi, te hrvatske rečenične konstrukcije u njemu. Vidjeti ćeš, biti će potpuno drugačiji; čak će i "iste riječi" biti drugačije napisane, odn. neće imati sva slova koja bi imale u hrvatskome jeziku, ako će uopće biti iste riječi!

A što se pak mene tiče, ja bih rado izbacio čak i "ć", te "dž", jer smo ta slova odn. glasove "dobili", točnije, bili prisiljeni preuzeti od vas. Starohrvatski jezik ima samo "č" te "đ", a vaša slova mu nikada nisu ni bila potrebna!

Ujedno, smatraj ovaj upis mojom zadnjom komunikacijom. Niti želim, niti tražim bilo kakav kontakt ili komunikaciju s vama.
Ako si iz Irana , primi Islam,ako me ne razumes, znaci da nisi obrazovan{obrazovani ljudi znaju vise jezika},ako sam te uvredio izvini,a ako me mrzis, imas problem sa sobom, pa valjda zato glumis Rojnicu,,rascisti prvo sa svojim kompleksima, i prihvati razlicitosti na svetu,ovo nije, poziv ninakakvo jedinstvo vec pokusaj rasciscavanja sa mracnom prosloscu, koja nikad nece biti zaboravljena, unistice te mrznja ,ako se tako hrvatstvo dokazuje, brzo cete ugasiti svecu ko i mi srbi,sto se Korcule tice, ne sekiraj se ,zbog takvih poput tebe, ja cu rado kupiti avio kartu za Valenciu,ali ce tvoja drzava ostati bez prihoda,a ja bez novih poznanstava Respect
Apach is offline  
Old 18.04.2008., 03:07   #75
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
Treba gajiti poztivne stvari, recimo partizanski pokret. Aii ne olos poput Bobetka, Tudjmana, Aralice, ili Djodana, Veselice i ostalog nacionalstickog truleza i sljama, vec ljudi poput Ante Banine, Vicka Krstulovica, Ognjena Price, Ivana Gorana Kovacica, Marka Oreskovica, Ante Jurjevica, Ive Lole Ribara itd. Ovo su bili istinski heroji kojima treba skinuti kapu i reci hvala. Vjerovali su u ljubav i slogu medju ljudima a ne svadje, predrasude i ubijanja.
Odi su napisane teške laži i obmane. Ispravit ću samo jednu.

Polupismeni Ante Jurjević, zvani Baja, je bio istinski partizanski ološ. On nije vjerovao u ljubav i slogu, imo je predrasude i odgovoran je za ubojstva par stotina nedužnih civila. Samo na Daksi pobijeno je priko stotinu.
Skidat kapu tak'om smeću je van svake pameti.
__________________
NON ßENE PRO TOTO LIßERTAS VENDITUR AURO !!!
Gospar is offline  
Old 18.04.2008., 08:44   #76
Thumbs up

[QUOTE=Apatrid;13658196]Srpski i hrvatski nisu slicni, nego isti jezici. I cirilica je cak staro hrvatsko pismo. Problem je u imenu. Njemacki u Austriji i njemacki u Svicarskoj se razlikuju daleko vise od srpskog i hrvatskog, pa opet su isti jezici po definiciji. Srbi, Hrvati, "Bosnjaci" i Crnogorci govore svi istim jezikom, koji ima regionalne varijacije, ali njegova najcistija forma je u Istocnoj hercegovini.

Ali, kako nazvati taj jezik ? Najbolja definicija je da ga Srbi zovu srpski, a Hrvati hrvatskim, Bosnjaci Bosnjackim a Crnogorci crnogorskim.

A ovo o UK nije istina. Niti jedna od autohtonih etnickih skupina na otoku ne govori istim jezikom. Englezi govore engleskim, Skoti Scottish Gaelic, Welsani Welsh, Irci irskim. Druga je stvar sto su Englezi zbog brojnosti nametnuli engleski kao glavni jezik, pa ostali jezici manje vise izumiru.

Za jezik potpis, vidite ja na ovom forumu , pisen cistim jezikom srba, ali u mom mestu je jezik pomesana varijacija srpskog, bugarskog i makedonskog, jezika, da govorim "lokalnim" jezikom niko od vas me ne bi razumeo ni rec, hocu da kazem, veca je razlika izmedju govornog podrucja Beograda, i mog mesta nego izmedju hrvatskog i srpskog
Apach is offline  
Old 18.04.2008., 09:17   #77
Quote:
vnazor kaže: Pogledaj post
Evo sad ću se uključiti.
Ja sam Hrvat iz Srbije, zapravo iz Zemuna, što jest Srbija, ali je zapravo povijesni hrvatski grad. No, dobro, to i nije odveć bitno za ovu temu, samo sam se htio predstaviti. Apach je možda tolerantan čovjek, netko komu se ne dopada trenutačna situacija u njegovoj zemlji, pa bi htio dokazati da u Srbiji ima i "normalnih" poput njega. Ne znam koliko ga pamćenje služi, budući živi u centralnoj Srbiji, ali u Srijemu, u dijelu Srbije u kome su oni autohtoni i stariji od Srba, Hrvati su jedva preživjeli. Tukli su nas, ubijali, protjerivali,... Mi koji smo ostali, ne doživljavamo državu u kojoj prisilno živimo kao svoju i kao - prijateljsku. Nismo rušili balvane na ceste, pucali po susjedima i rušili njezine gradove, a ipak nas je više od 40 tisuća moralo napustiti svoje pradjedovske temelje. Možda bi volio otići na Korčulu. Možda bi se proveo bolje nego u Grčkoj ili Bugarskoj. Ali, rane su friške i teško da se ne bi našao netko tko te ne bi primjetio i pomislio da si upravo ti jedan od onih koji su pucali po Hrvatskoj. Vjerojatno nisi, ali...
Ako budeš imao strpljenja, jednoga dana ćeš moći otići u Hrvatsku, a da ne strepiš od reakcije Hrvata na tvoje prisustvo na hrvatskom tlu. To će se dogoditi onda kad se država Srbija iskreno pokaje za zločine nad Hrvatima, kad javno prizna zločine koje je počinila s ciljem stvaranja Velike Srbije i kad to Hrvatima sjedne. No, i sam si svjestan da se to još dugo neće dogoditi. Evo, bit će izbori, sva je prilika da će na njima dobiti crno-crvena koalicija, a to ne vodi k pomirenju.
--pametno zbori pametni Srijemac
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Old 18.04.2008., 09:50   #78
Quote:
Gospar kaže: Pogledaj post
Odi su napisane teške laži i obmane. Ispravit ću samo jednu.

Polupismeni Ante Jurjević, zvani Baja, je bio istinski partizanski ološ. On nije vjerovao u ljubav i slogu, imo je predrasude i odgovoran je za ubojstva par stotina nedužnih civila. Samo na Daksi pobijeno je priko stotinu.
Skidat kapu tak'om smeću je van svake pameti.
Bio je i Marko Oreskovic "Krntija" teska baraba, probisvijet i bitanga, pa je bio i ostao narodni heroj. " Drug je Marko hrvatskog roda, ali je majka srpskoga naroda". Branio je Srbe u Hrvatskoj od Ustaskog terora. Vidio je nepravdu i genocid svojim golim okom i to vise nije mogao trpjeti.

Time mu se svi grijesi oprastaju. Ante Banina je svojim odlaskom u Liku ucinio dosta na poboljsanju odnosa izmedju Srba i Hrvata i bio je ta kljucna prevaga da Srbi tamo ne odu u cetnike, nego u partizane, sto se uglavnom i desilo.

Srbi u Slavoniji, na Kordunu, Lici i Baniji nisu morali otic ka partizanima, mogli su slobodno u cetnike, i to mozemo ponajvise zahvaliti hrvatskim partizanima (istinskim). Nije li bivsi ministar unutarnjih poslova Boljkovac proveo cijeli svoj ratni put po srpskim selima Petrove Gore ?
Apatrid is offline  
Old 18.04.2008., 11:30   #79
Smile vala bas

Quote:
Panonicus kaže: Pogledaj post
--pametno zbori pametni Srijemac
Jasta
Apach is offline  
Old 18.04.2008., 22:24   #80
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
Srpski i hrvatski nisu slicni, nego isti jezici. I cirilica je cak staro hrvatsko pismo. Problem je u imenu. Njemacki u Austriji i njemacki u Svicarskoj se razlikuju daleko vise od srpskog i hrvatskog, pa opet su isti jezici po definiciji. Srbi, Hrvati, "Bosnjaci" i Crnogorci govore svi istim jezikom, koji ima regionalne varijacije, ali njegova najcistija forma je u Istocnoj hercegovini.
UK English i US English su zapravo isti jezik pa ih se svud u svijetu razlikuje, MS Word ih ima odvojene u language toolsu, a razlika je daleko manja nego kod hrvatskog i srpskog književnog standarda koji ipak nisu isti nego vrlo slični jezici jer osim fonda riječi razlikuju ih i gramatička pravila.
I zašto tupiti oko jezika?

Quote:
A ovo o UK nije istina. Niti jedna od autohtonih etnickih skupina na otoku ne govori istim jezikom. Englezi govore engleskim, Skoti Scottish Gaelic, Welsani Welsh, Irci irskim. Druga je stvar sto su Englezi zbog brojnosti nametnuli engleski kao glavni jezik, pa ostali jezici manje vise izumiru.
Minoran broj Škota priča gaelic i to već stoljećima, ali njihova anglofonost ih nije navela da vole Engleze išta više - u tom smislu treba promatrati govorenje istog ili sličnog jezika u odnosima između naroda.


Quote:
Za jezik potpis, vidite ja na ovom forumu , pisen cistim jezikom srba, ali u mom mestu je jezik pomesana varijacija srpskog, bugarskog i makedonskog, jezika, da govorim "lokalnim" jezikom niko od vas me ne bi razumeo ni rec, hocu da kazem, veca je razlika izmedju govornog podrucja Beograda, i mog mesta nego izmedju hrvatskog i srpsko
Tu pišeš svojim književnim standardom kao i Hrvati svojim, ali ni tebi hrvatski lokalni govori neće bit ništa razumljiviji nego tvoj nama. Poslušaj nekog govornika korčulanskog dijalekta kad budeš tamo.
Zapravo pogledaj ovo : http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/p...ski-jezik.html
__________________
You have received an infraction at Forum.hr
Saul Tigh is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.