Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2011., 12:26   #341
Quote:
ruka kaže: Pogledaj post
Evo opet. Postoji ac/dc aparat za manje od 20000kn i radi dobro. Postoji također nešto što se zove impulsni mig aparat i taj isto zavaruje aluminij jednako fino kao tig i može zavariti tanki lim što kod klasičnog, neimpulsnog aparata nije slučaj. Dalje, mig/mag aparata ima čudo jedno na tržištu i postoji dosta razlike u njima u zavarljivosti, jel, ne rade svi isto iako je i deklarirana intermitencija ista npr.
Ista stvar je i stim malim inverterskim relićima, ovi kineski nisu baš nešto bajnih karakteristika za zavarivanje unatoč deklariranom čudu od snage.
Konstrukcije se i dalje masovno rade relom, npr, muzej suvremene umjetnosti i avenue mall recimo su zavareni bazičnom elektrodom.
Mag je brži postupak, međutim ako prostor nije štićen svaki nedostatak plina će izazvati poroznost zavara. Nije sve za sve.
Čvrstoća spoja ipak na kraju ovisi o dodatnom materijalu.
Još nešto, nije ewm pico mv jedini koji podnosi niski napon bez utjecaja na zavarljivost, postoji na našem tržištu još barem jedan i može raditi od 95-265v. Nadalje, niski napon i nije neki problem, pogotovo na aparatima na žgance, u praksi rijetko napon ide ispod 180V, a to manje više trpe svi. Veći su problem agregati s nereguliranim izlazom koji su popularni jer su jeftini i puna su ih gradilišta.
Ima puno rel inverterića koji su tu negdje po zavarljivosti, nisu ni fronius ni kemppi ni ewm( usput rečeno, ti se rade u kini jer im je tamo tvornica) ništa specijalno bolji od ostatka europe, međutim od tih kineskih jeftikanera ( i telvina) još uvijek jesu. To će se brzo promijeniti jer kinezi grabe prema kvaliteti.
Što se mig/mag aparata tiče, nitko od vas nije ni rječju spomenuo premium proizvođača br. 1 po naprednoj tehnologiji i kvaliteti s kojima se trenutno niko nemože mjeriti a to je Cloos.

U večini tvojih navoda bih se složio , ali otkud znaš da i jedan cloos se ne radi u kini

Naime ako gledaš aparat "made in china" koji košta 2tk-ne očekuješ posebno nešto od njega, ali aparat EWM (sličnih karakteristika) ali košta 5tk nemožeš reći da je kinez, jer ti cijena govori nešto drugo, ali kada počneš i raditi sa aparatom od 5tk vidiš zbilja da je to nešto drugo od kineza

I još nešto:
Na 180V transformatorski aparat izgubi snagu (potpuno)
Inverterske jaftinjare se gase (blokiraju) i nema više zavarivanja, dok kod aparata EWM niti ne primječuješ tih 180V, ali zato koštaju 3Xviše od kineza, tako da sumnjam da je EWM kinez
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 13:57   #342
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
U večini tvojih navoda bih se složio , ali otkud znaš da i jedan cloos se ne radi u kini

Naime ako gledaš aparat "made in china" koji košta 2tk-ne očekuješ posebno nešto od njega, ali aparat EWM (sličnih karakteristika) ali košta 5tk nemožeš reći da je kinez, jer ti cijena govori nešto drugo, ali kada počneš i raditi sa aparatom od 5tk vidiš zbilja da je to nešto drugo od kineza

I još nešto:
Na 180V transformatorski aparat izgubi snagu (potpuno)
Inverterske jaftinjare se gase (blokiraju) i nema više zavarivanja, dok kod aparata EWM niti ne primječuješ tih 180V, ali zato koštaju 3Xviše od kineza, tako da sumnjam da je EWM kinez
Nisi me shvatio. Manje više sve se radi u kini danas. Ewm je naveo prije otprilike godinu ili dve, neznam napamet, da su otvorili proizvodnju u kini. Sasvim normalna stvar. Ali te tvornice tamo rade pod nadzorom matične kuće i u proizvode stavljaju komponente koje zadovoljavaju određenu kvalitetu. Tu se provode tipski testovi i blitz kontrole učestalo i greške nema.
Susjedni kinezi će iskopirati izgled i funkcije, ali će koristiti bofl od komponenti i prljaviju proizvodnju da bi im produkt koštao minimalno. Tu se pojavljuju ti opskurni ultrajeftini aparati. Kad otvoriš te odmah vidiš da je sranje, žica i topljene plastike po svuda.
Thermadyne, vodeći brand za plazma rezanje ima outsorcanu svu proizvodnju mašina za zavarivanje, ali ju drže pod kontrolom i strojevi su tip top. Rade se u kini. Bosch, pogoni u kini. Hypertherm, pogoni u kini.
Podnapon, imaš pravo,trafo nema šanse, ali inverterići idu, neki lošije neki bolje ali idu.
Funkcija PFC ili MV, kak ju ko zove, multivoltage ili power factor correction će polako biti implementirana kod svih. Kao što sam rekao, kod nas postoji barem još jedan takav i možda je i povoljniji od ewm-a.
Cloos je jako skup stroj, vrlo skup, kod nas bi koštao i preko ewm-a poznavajući naše lihvare od zastupnika, mig/mag serija ( u tome su vodeći ) se radi još uvijek u europi ali su elektroničke komponente kao i kod svih ili iz kine ili iz tajvana
Aparati su bomba, jedini na svijetu imaju mogućnost potpunog provara zavara na debljim limovima bez potrebe pripremanja pozicija, dakle skošavanja za zavar.
Za ac/dc recimo, vlada uobičajena odokativna metoda da je za 1 mm aluminija potrebno oko 40A struje. Weco je razvio aparat koji može sa 220A zavarivati 10mm i taj ih spašava od bankrota. Perfektan aparat koji razbija predrasude.
ruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:27   #343
Quote:
ruka kaže: Pogledaj post
Evo opet. Postoji ac/dc aparat za manje od 20000kn i radi dobro. Postoji također nešto što se zove impulsni mig aparat i taj isto zavaruje aluminij jednako fino kao tig i može zavariti tanki lim što kod klasičnog, neimpulsnog aparata nije slučaj. Dalje, mig/mag aparata ima čudo jedno na tržištu i postoji dosta razlike u njima u zavarljivosti, jel, ne rade svi isto iako je i deklarirana intermitencija ista npr.
Ista stvar je i stim malim inverterskim relićima, ovi kineski nisu baš nešto bajnih karakteristika za zavarivanje unatoč deklariranom čudu od snage.
Konstrukcije se i dalje masovno rade relom, npr, muzej suvremene umjetnosti i avenue mall recimo su zavareni bazičnom elektrodom.
Mag je brži postupak, međutim ako prostor nije štićen svaki nedostatak plina će izazvati poroznost zavara. Nije sve za sve.
Čvrstoća spoja ipak na kraju ovisi o dodatnom materijalu.
Još nešto, nije ewm pico mv jedini koji podnosi niski napon bez utjecaja na zavarljivost, postoji na našem tržištu još barem jedan i može raditi od 95-265v. Nadalje, niski napon i nije neki problem, pogotovo na aparatima na žgance, u praksi rijetko napon ide ispod 180V, a to manje više trpe svi. Veći su problem agregati s nereguliranim izlazom koji su popularni jer su jeftini i puna su ih gradilišta.
Ima puno rel inverterića koji su tu negdje po zavarljivosti, nisu ni fronius ni kemppi ni ewm( usput rečeno, ti se rade u kini jer im je tamo tvornica) ništa specijalno bolji od ostatka europe, međutim od tih kineskih jeftikanera ( i telvina) još uvijek jesu. To će se brzo promijeniti jer kinezi grabe prema kvaliteti.
Što se mig/mag aparata tiče, nitko od vas nije ni rječju spomenuo premium proizvođača br. 1 po naprednoj tehnologiji i kvaliteti s kojima se trenutno niko nemože mjeriti a to je Cloos.
Ok, znaci li to da ti kineski ne mogu zavarivati tanke limove od 1mm debljine ili u cemu je stvar..? Zbog cega onda pisu u specifikacijama da Kemppi Miniarc 150 zavaruje celik, inox, alu i limove drugih legura ako nije tako..? Cak i drugi aparati koji su inverterski kazu da mogu zavarivati te materijale, pa gdje je onda kvaka..? Zar nije onda najbolje kupiti cim jeftinije, bar najbolji od tih kineskih ako i ovi 'svjetski' od 4500kn nisu dovoljno dobri jer nemaju ovo i ono..?

Stvarno bih bio zahvalan ako bi netko mogao konkretno reci taj i taj aparat ce biti dobar bar iducih deset let a ne da trebam sad izbacit 20000 kuna cash-a da bih nes malo zavario... Svidio mi se taj Kemppi jer je tezak samo 4 kg i ima zastitu od metalne piljevine, kise i raznoraznog smeca a po specifikacijama moze sve legure zavarivati pa sad vise covjek ne zna koje stvari da vjeruje a koje ne...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 19:52   #344
Ovako REL postupkom - inverter aparati - mogu se zavarivati (ajmo reči) svi materijali (čelik, teže inox, aluminij...)
MIG/MAG postupkom mogu se zavarivati isto tako svi materijali (čelik, inox, aluminij...)
TIG postupkom (to je zapravo "zamjenski" autogeni aparat) mogu se zavarivati svi materijali (čelik, inox, aluminij,... i tvrdo lemiti bakar, bronca...)
A za vrhunsko zavarivanje aluminija koriste se oni od 20k kuna

I sada onaj tko kupuje aparat MORA znati što će zavarivati, mora znati koliko će aparat biti opterećen "prije nego ode na čik pauzu"!

Ovak za po doma (ograda, vrata, pant...)dobar je transformatorski ili inverter, ali ni tu ne možeš kupiti neku jeftinjavu koji se pregrije na jednoj elektrodi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 21:54   #345
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovako REL postupkom - inverter aparati - mogu se zavarivati (ajmo reči) svi materijali (čelik, teže inox, aluminij...)
MIG/MAG postupkom mogu se zavarivati isto tako svi materijali (čelik, inox, aluminij...)
TIG postupkom (to je zapravo "zamjenski" autogeni aparat) mogu se zavarivati svi materijali (čelik, inox, aluminij,... i tvrdo lemiti bakar, bronca...)
A za vrhunsko zavarivanje aluminija koriste se oni od 20k kuna

I sada onaj tko kupuje aparat MORA znati što će zavarivati, mora znati koliko će aparat biti opterećen "prije nego ode na čik pauzu"!

Ovak za po doma (ograda, vrata, pant...)dobar je transformatorski ili inverter, ali ni tu ne možeš kupiti neku jeftinjavu koji se pregrije na jednoj elektrodi!

Poootpuno točno
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 22:02   #346
Quote:
ruka kaže: Pogledaj post
Nisi me shvatio. Manje više sve se radi u kini danas. Ewm je naveo prije otprilike godinu ili dve, neznam napamet, da su otvorili proizvodnju u kini. Sasvim normalna stvar. Ali te tvornice tamo rade pod nadzorom matične kuće i u proizvode stavljaju komponente koje zadovoljavaju određenu kvalitetu. Tu se provode tipski testovi i blitz kontrole učestalo i greške nema.
Susjedni kinezi će iskopirati izgled i funkcije, ali će koristiti bofl od komponenti i prljaviju proizvodnju da bi im produkt koštao minimalno. Tu se pojavljuju ti opskurni ultrajeftini aparati. Kad otvoriš te odmah vidiš da je sranje, žica i topljene plastike po svuda.
Thermadyne, vodeći brand za plazma rezanje ima outsorcanu svu proizvodnju mašina za zavarivanje, ali ju drže pod kontrolom i strojevi su tip top. Rade se u kini. Bosch, pogoni u kini. Hypertherm, pogoni u kini.
Podnapon, imaš pravo,trafo nema šanse, ali inverterići idu, neki lošije neki bolje ali idu.
Funkcija PFC ili MV, kak ju ko zove, multivoltage ili power factor correction će polako biti implementirana kod svih. Kao što sam rekao, kod nas postoji barem još jedan takav i možda je i povoljniji od ewm-a.
Cloos je jako skup stroj, vrlo skup, kod nas bi koštao i preko ewm-a poznavajući naše lihvare od zastupnika, mig/mag serija ( u tome su vodeći ) se radi još uvijek u europi ali su elektroničke komponente kao i kod svih ili iz kine ili iz tajvana
Aparati su bomba, jedini na svijetu imaju mogućnost potpunog provara zavara na debljim limovima bez potrebe pripremanja pozicija, dakle skošavanja za zavar.
Za ac/dc recimo, vlada uobičajena odokativna metoda da je za 1 mm aluminija potrebno oko 40A struje. Weco je razvio aparat koji može sa 220A zavarivati 10mm i taj ih spašava od bankrota. Perfektan aparat koji razbija predrasude.
Potpuno točno

U vrijeme kada sam ja uzimao svoj picomig, največe dostignuće je bilo puls, synergetic funkcija, visoka kompenzacija napona itd...., dok već sada ako nema dupli puls, cold arc .......itd, to nije aparat

Konkurencija i na tom području je tako jaka da svaki dan izlaze neka nova čuda
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 22:50   #347
Polako dečki, ova potrošačka elektronika (za veliku cijenu koliko košta) više ne dopušta da se nekaj kupi za unuka, već nekaj kaj se bu za godinu-dvije otplatilo, a onda se ide po novoga. Razvoj ide naprijed, no tko si od nas to može (više) priuštiti?
Ono čega se ja najviše bojim kod tih skupih sprava je trajnost. Naime, elektronika brzo stari i za 5...7 godina nema više komponenti na tržištu koje su ugrađene u određenu spravu. Dobro je ako ista radi 10...15 godina, a onda crkne. OK, ionak je zastarjela, pa se kupuje novo. A kaj ak se to dogodi nakon 5g od zadnje serije i nemože se popraviti? Još nekaj, ima li to tko uopće u HR popraviti?
Sve te opcije su divne za imati, no i dalje za dobar zavar najvažnija je RUKA (ruka, jel tak?), a manje je bitan aparat. Nekad nije bilo toliko moderne tehnike, ali ljudi su ZNALI, a danas se neznanje (i neiskustvo) prikriva strojevima koji "znaju". Ne samo u ovom poslu, nego u bilo kojem.
Nebi štel biti pesimističan, samo se ponekad pitam kam sve to vodi?
Dečki, samo pišite, da se ima od koga učiti
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 00:41   #348
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Polako dečki, ova potrošačka elektronika (za veliku cijenu koliko košta) više ne dopušta da se nekaj kupi za unuka, već nekaj kaj se bu za godinu-dvije otplatilo, a onda se ide po novoga. Razvoj ide naprijed, no tko si od nas to može (više) priuštiti?
Ono čega se ja najviše bojim kod tih skupih sprava je trajnost. Naime, elektronika brzo stari i za 5...7 godina nema više komponenti na tržištu koje su ugrađene u određenu spravu. Dobro je ako ista radi 10...15 godina, a onda crkne. OK, ionak je zastarjela, pa se kupuje novo. A kaj ak se to dogodi nakon 5g od zadnje serije i nemože se popraviti? Još nekaj, ima li to tko uopće u HR popraviti?
Sve te opcije su divne za imati, no i dalje za dobar zavar najvažnija je RUKA (ruka, jel tak?), a manje je bitan aparat. Nekad nije bilo toliko moderne tehnike, ali ljudi su ZNALI, a danas se neznanje (i neiskustvo) prikriva strojevima koji "znaju". Ne samo u ovom poslu, nego u bilo kojem.
Nebi štel biti pesimističan, samo se ponekad pitam kam sve to vodi?
Dečki, samo pišite, da se ima od koga učiti
Ma naravno da si u pravu, stari trafo-i za rel su trajali 100 godina, ali reci i sam - takav je aparat težio po 100 i više kg. dok današnji rel inverter iste snage je težak 5 kg.
Ako mene pitaš da mi pokloniš trafo aparat neznam šta bih sa tim čudom
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 01:12   #349
Nemoj misliti da imam nekaj protiv novoga. Nego, smeta mi jedino kaj više ne postoje trajna dobra, već samo potrošačka dobra.
Mnogi od nas se ne bave profesionalno zavarivanjem, pa si nemogu priuštiti nove, skupe aparate. Kupovina ovakvih rabljenih zapravo više ne dolazi u obzir. Popravci su jednostavno neisplativi. Isto je s autima, TV-ima, zapravo sa svim dobrima danas.
Ma samo se pitam kam sve to vodi? Nekak nema više romantike u ovom današnjem svijetu. Ili imaš ili nemaš, i to je jedino pravilo

No, krenimo na vedrije teme...zavarivanje.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 07:08   #350
Već sam ovu temu iščitao dvaput unaprijed i unatrag i sve sam više zbunjen što duže čitam. Sa REL aparatom se nakon 20 godina prakse služim zadovoljavajuće(sve godine te godine isti trafo "maršal tito" Skopje 220/380V). Imam i 190A co2 koji također ima svoju primjenu u nekim specifičnostima mog posla . Sada mi treba inverter sa kojim treba na objektu ponekad "poheftati" kojekakve željezne konzole od vinkla ili četvrtastog profila max. 40x40 ,znači ništa spektakularno. Najviše me zanima mogu li ja,ako uzmem npr. "weca"( koji košta nekih 2800 kn)za te poslove,usput sa plamenikom za TIG(kojeg daju u kompletu) napraviti dovoljno kvalitetan spoj(estetski i funkcionalno) na dva komada inox lima debljine 0,6-1,5 mm (neke stvari za ugostiteljsku branšu) jer mi MIG postupak ne daje dobar efekat na teže dostupnim pozicijama. Ili za takve sitnice isto treba uzeti profi TIG aparat?? Ne radi se o velikim niti konstantnim zavarivanjima ,recimo za primjer da treba zavariti dršku na "džezvu" za kavu, ili segmente inox dimovodnog koljena , što ja sad rješavam "punkt-aparatom" a trebao bi TIG-om!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 07:36   #351
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Već sam ovu temu iščitao dvaput unaprijed i unatrag i sve sam više zbunjen što duže čitam. Sa REL aparatom se nakon 20 godina prakse služim zadovoljavajuće(sve godine te godine isti trafo "maršal tito" Skopje 220/380V). Imam i 190A co2 koji također ima svoju primjenu u nekim specifičnostima mog posla . Sada mi treba inverter sa kojim treba na objektu ponekad "poheftati" kojekakve željezne konzole od vinkla ili četvrtastog profila max. 40x40 ,znači ništa spektakularno. Najviše me zanima mogu li ja,ako uzmem npr. "weca"( koji košta nekih 2800 kn)za te poslove,usput sa plamenikom za TIG(kojeg daju u kompletu) napraviti dovoljno kvalitetan spoj(estetski i funkcionalno) na dva komada inox lima debljine 0,6-1,5 mm (neke stvari za ugostiteljsku branšu) jer mi MIG postupak ne daje dobar efekat na teže dostupnim pozicijama. Ili za takve sitnice isto treba uzeti profi TIG aparat?? Ne radi se o velikim niti konstantnim zavarivanjima ,recimo za primjer da treba zavariti dršku na "džezvu" za kavu, ili segmente inox dimovodnog koljena , što ja sad rješavam "punkt-aparatom" a trebao bi TIG-om!!
Naravno da možeš, ali treba ti mala boca argona, maska sa automatskim zatamnjenjem, izvježbana ruka
Znači ulaganja 2-3tk
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 11:15   #352
apsolutno je tocno da je ruka najbitnija medjutimni ruka ne pomaze ako ne valja aparat ili dodatni materijal. Relom se odlicno zavarujeobicni celik i deblji inox. tanji inox uz dobre elektrode i aparat moze ali ne pretanak. 2mm ide. Ko zna moze i 1 ali to nikad nece izgledati kao kod tiga ili miga. Aluminij elektrodom moze ali debeli i za to treba znanje i praksa, ja znam dva covjeka koji to mogu ali se ne bave vise time jer je za izmisljeno nesto drugo cime je bolje i lakse.
dobar acdc tig od 200a se moze nabaviti vec za 10000 kuna sa servisnom podrskom.
Sa obicnim mag aparatom, znaci koji nije impulsni tanki aluminij se nemoze zavariti kako treba. inox tanki takodjer.
ovo sto neki trgovci navode da moze sve se moze objesiti macku o rep. svaki rel inverter moze sasvim solidno odraditi i nesto tig zavarivanja, ali ne aluminij.
weco inverteri za rel su malo nagrizeni zubom vremena ali su ok. Dok je fronius napravio sa transpocketom svevremenski dizajn kojeg su tek sad sustigli drugi i tu sad s dostupnom tehnologijom nema vise nekog skokovitog napretka.
postoji i dobar kinez ali ga nema kod nas
ovo je tema o kojoj se rade znanstveni radovi, ne moze se sve reci u malo rijeci.
Eventualno bi mogli organizirati neko predavanje sa prakticnim radom u nekoj radioni i tu bi mogao organizirati naseg najjaceg zavarivaca poslije pokojnog Zvicica ako je i taj jos ziv
Za tako nesto bi trebalo biti barem deset,dvadeset zainteresiranih.
ispricavam se na tipfelerima jer pisem sa mobitela.
ruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 20:02   #353
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
I još nešto:
Na 180V transformatorski aparat izgubi snagu (potpuno)
Inverterske jaftinjare se gase (blokiraju) i nema više zavarivanja, dok kod aparata EWM niti ne primječuješ tih 180V, ali zato koštaju 3Xviše od kineza, tako da sumnjam da je EWM kinez
Kako neki znaju kupija sam jeftini kineski rel inverter 315 Ampera trofazni
intermitencija 100% 200A 80% 250A 50% 300A težina 15 kg

Radio jedno 40-50 sati sa naponom odmah na mreži 207-208 V a padovi čim se stvori luk su 180 V na početku kabela (mjerio samo jednu fazu) + 120 metara kabela a malo sam radio i sa 200 m kabela.Elektrode bazične od 3,2 do 5 mm Ispravak radio sam i sa elektrodama kiselim od 1,2 mm 2,5 mm

Ja sam vjerovatno ima sreče sa aparatom.Aparat sam platio mislim oko 2500 kn sa PDV-om.

Zadnje uređivanje more : 25.03.2011. at 20:13.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 01:04   #354
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Već sam ovu temu iščitao dvaput unaprijed i unatrag i sve sam više zbunjen što duže čitam. Sa REL aparatom se nakon 20 godina prakse služim zadovoljavajuće(sve godine te godine isti trafo "maršal tito" Skopje 220/380V). Imam i 190A co2 koji također ima svoju primjenu u nekim specifičnostima mog posla . Sada mi treba inverter sa kojim treba na objektu ponekad "poheftati" kojekakve željezne konzole od vinkla ili četvrtastog profila max. 40x40 ,znači ništa spektakularno. Najviše me zanima mogu li ja,ako uzmem npr. "weca"( koji košta nekih 2800 kn)za te poslove,usput sa plamenikom za TIG(kojeg daju u kompletu) napraviti dovoljno kvalitetan spoj(estetski i funkcionalno) na dva komada inox lima debljine 0,6-1,5 mm (neke stvari za ugostiteljsku branšu) jer mi MIG postupak ne daje dobar efekat na teže dostupnim pozicijama. Ili za takve sitnice isto treba uzeti profi TIG aparat?? Ne radi se o velikim niti konstantnim zavarivanjima ,recimo za primjer da treba zavariti dršku na "džezvu" za kavu, ili segmente inox dimovodnog koljena , što ja sad rješavam "punkt-aparatom" a trebao bi TIG-om!!
Cuj, u slicnoj sam situaciji bio jer sam se troumio koji uzeti bas za takve potrebe ali sam se nacitao svacega, nazalost mnogo tog nije bilo korisno...

Zelim variti tanke crom molibden limove od 1mm do kojih 4mm, nes malo aluminija i nekih drugih legura a najvise cijenim pouzdanost i kvalitetu aparata jer volim da mogu racunati na svoj alat. Rezimiram da mi je pri izboru onih doticnih 4 koji su najjaci na trzistu ako iskljucimo Kineze bilo bitno tri stvari: prakticnost, pouzdanost, kvalitetan TIG.

Usporedna analiza tih nekoliko spomenutih:
1. KEMPPI MINARC 150 cijena oko 4350,00 kn

2. FRONIUS TRANSPOCKET 1500 cijena oko 4200,00 kn

3. EWM PICO 162 cijena oko 4700,00 kn

4. TELWIN TECHNOLOGY 210 HD cijena oko 3600,00 kn

- pokazuje da su svi vise manje istog cjenovnog razreda
- da su svi vise manje istih performansi (jer iako je jedan nominalno jaci nije takav i u stvarnosti)
- da se Kineski od 200A cine performansi ovih evropskih od 150A.
- da mi treba dodatna oprema za TIG koji mi je nuzan za variti tanke limove
- da su svi zacijelo kvalitetni i da ce obavljati posao kako treba

Odlucio sam se za Kemppi Minarc 150 iz vise razloga:
1. Najlaksi je od njih i lako je prenosan (samo 4kg s gurtnom za preko ramena)
2. Postoji na trzistu vec duze od deset godina isti model s malim poboljsanjima
3. Cuo sam od ljudi da je vrhunske kvaliteta, da vise kosta od drugih, ali vrijedi
4. Vizuelno mi je najljepsi
5. Da je iz Finske, tamo se radi a ne u Kini, radi cak i u ekstremnim uvjetima
6. Dovoljno mi je tih 150A za TIG za tanke kromoli limove
7. Najskuplji je i vrlo vjerojatno ima kvalitetu jer inace ga ne bi velike tvrtke kupovale po dvadesetak komada za rad u pogonima
8. Moze se namjestati amperaza dok radi stroj, dok varim

Sve u svemu, sad je na akciji pa me s TIG gorionikom, regulatorom tlaka, TIG volframskim elektrodama, sapnicama, vodilicama, stitnicima i maskom s automatskim zatamnjenjem kosta manje od soma Jura odnosno 6900kn i to onda na 12 rata bude 575kn mjesecno s cime mogu komotno nastaviti zivjeti. Staru Iskru koja tezi 40ak kila, kojoj se lijepe elektrode, kojoj se ne moze namjestiti amperaza kvalitetno, s kojom sam zavario hrpu celika ali nisam moga nis fino i precizno, nju cu napokon vratiti starom ako mu bude trebalo.

Eh da, oni koji ce osjetiti neke cudne porive da ispravljaju glagol 'variti' jer nisam napisao probavljati ili zavarivati ili kako vec idu ta beskorisna sranja nek se slobodno nataknu na alat, fucka mi se. A svim onima koji su pomogli s dobrim savjetima se zahvaljujem...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 23:20   #355
Nadjoh ovu temu a i sam imam malih problemcica sa TIG varenjem AL. Do sad se nisam bavio tim postupkom a to planiram poceti jer se bavim popravkom automobilskih klima uredjaja uz to sam i automehanicar,kupio sam aparat TELWIN AC DC 172 INVERTER 5-160 A. Sad me zanima da li on moze zadovoljavajuce da vari AL.do 3 mm. uzeo bi u obzir i to aparat necu bas previse forsirati.Neznam kako bi postavio sliku aparata da mi neko objasni i koje on funkcije sve ima jer ne razumijem odnose stelovanja aparata,na netu se mogu naci neki PDF formati bas o ovom aparatu i ima prikazana slika sa komandama tu bi se moglo vidjeti,ima 6 opcija nekih podesavanja od tih znam koja su za amperazu,gas-prije i gas-poslije...a ova tri mi nisu jasna..
Ako ko ima neki link ili literature o TIG postupku bio bi zahvalan kad bi postavio ili ako je moguce za neke savjete,npr.kad se koriste veci a kad manji usmjerivaci gasa,koliko W.elktroda treba da viri iz gorionika itd.
Malo sam se igrao vareci i nekad krene dobro a nekad W.elektroda pocne da se racvjetava i krnji a nekad se napravi lijepa kuglica ali opet nije sjajna a citao sam da treba da bude sjajna,takodje po zavrsetku vara okolni materijal zna da bude crn kao da ga je zacadio dim pa me interesuju u cemu su greske jer predpostavljam da je problem u podesavanju...
Jos jednom se zahvaljujem na odgovorima i izvinjavam se na ovoliko opsirnim pitanjima ali moram da savladam ovu tehniku,ulozio sam pare u opremu pa ne bi da kupi prasinu bezveze...
Zaboravih da kazem da mi MMA,MAG,AUTOGENO,HATLETOVANJE I LEMLJENJE idu od ruke...
Hvala!
astambura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 08:57   #356
Muke po aparatu

Nazalost moram napisati da je u Hr tesko kupiti aparat za zavarivanje ukoliko se ne nacrtas u ducanu i das lovu.
Prvo je odluka pala na Rhino 200A inverter kojeg nije bilo i receno mi je da ce stici krou 20-ak dana. Poslije isteka tog vremena je takodjer receno da ga treba cekati do kraja iduceg mjeseca.
Nakon toga teskom mukom odlucim da cu uzeti Merkle 160 i nakon gotovo dogovorene prodaje rece mi gospodja da uz aparat ne idu kabli, na sto sam se zacudio, a ona odgovara kako je to kvalitetan njemacki aparat te si mogu odabrati kablove kakve zelim. Ta ista gospodja se jako zacudila kad sam joj rekel kako su BMW ili Mercedes kvalitetni njemacki auti i na koje mozes staviti gume po zelji, ali ako ih nema mozes se samo plakati kraj njih jer ne koriste nicemu, mada su kvalitetni.
Onda pada odluka na Gysmi 161, te sam kontaktirao osobu koja drzi prodaju tih aparata i nakon veoma ugodnog razgovora telefonom i dogovorenog posla saljem ja mailom adresu na koju da posalje, ali od tada nema ni traga ni glasa od povratnog maila, aparata, a ni vise se ne javlja na mobitel.
Zatim cackajuci po njuskalu naidjem na Pico 162 koji je malo rabljen cijene 3600 kn, pa sam sebi rekao, ajde malo je skuplji, ali ipak vrijedi te novce, mada ga ja necu koristiti onoliko koliko on moze dati. Na moje veliko iznenadjenje cijena na njuskalu je bez PDV-a sto me odmah ohladilo od nabavke ovog aparata.
Takodjer sam razmisljao o Telwinu 165, ali vlasnik web shopa mi rece da aparat nije los, ali se necu usreciti s 3,25 elektrodama, tak da sam odustal.
Nedavno sam takodjer kontaktiral firmu koja prodaje Iskravar Xentiu 160 i nekon nekoliko dana ni traga ni glasa od ponude.
U konacnici sam odustal od nabavke aparata u Hr i okrenuo se susjedima Slovencima. Jucer navecer posaljem upit i danas u jutro eto odgovora.
Cini mi se da ipak Slovenci drze malo vise do kupca pa cu i njima odnesti novce.
Sad jos trebam odluciti da li uzeti aparat ovaj - REL 200A ili ovaj- TIG 160A, pa molim pomoc.
U principu trebam rel do 3,25, ali vidim da nije pretjerana razlika u cijeni s tig kompletom, pa trazim savjet.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 13:18   #357
Ako si pitao za Merkle u Maksimirskoj,očito se nešto promijenilo u pristupu.Prije par godina uz jednu gospođu bio je i jedan stariji gospodin koji me pored aparata za zavarivanje nagovorio na kupnju one automatske maske (super stvar!),kablovi (za Merkle 160) bili su standardno priloženi.Iskamčio sam i paketić elektrode.Nabavio sam i priključak za TIG, ali se nisam dao nagovoriti za bocu.To bu pričekalo.Ovaj koji si označio je,baš gledam,8kg za razliku od Merkla koji je 4kg.Kome nije bitno svejedno.Nateglil sam se starog teškog 35kg-više ne bih.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 18:57   #358
Kaj se tice Merkle aparata pricam o ovoj ponudi.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 20:02   #359
kod svih tih aparata koji nazivno mogu komotno raditi 3.25 elektrodu nije nebitno koliki si dix prikljucci za kabele, nagledao sam se potopljenih i spaljenih ovih malih od 10-25.
ta maska koju nude na akciji je dno dna. filter joj ne valja nista a i plastika oklopa je vulgaris. ajd dalje.
ruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 20:16   #360
Riba-baš taj! A sad je jeftiniji!Bar 1500 kn!(koliko se sjećam,nemam račun uz sebe).Bez maske (koju sam platio)i elektroda,njih sam nažicao.Cijena mi se čini OK samo kablove treba negdje drugdje potražiti ako nemaju.Aparatić je super.Mogu ga podići na vrh police kad mi ne treba.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.