Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2008., 19:08   #1
Midpoint

Ovo je inače jako važna stvar a u praksi joj se ne daje dovoljno značaja a usko je povezana sa pitanjem orbisa.

Midpoint je naime srednja točka između dvije planete. A kada se na srednoj točci između dvije planete nađe treća onda govorimo o posebnoj situaciji.

Najvažnije su one srednje točke unutar 30 stupnjeva.

Naime plastično rečeno u suštini su sve planete međusobno u aspektu, no zbog njihove udaljenosti, prevelikih orbisa taj aspekt se uopće ne osjeti. Međutim planete zrače i puno preko tih oficijelnih orbiisa i kada imamo zaista midpoint tada se događa jedna posebna stvar

treća planeta ove dvije vodi u konjukciju i tada se ponašaju kao stelij.

Sigurno ste tijekom života imali važne događaje koje nikako niste mogli uočiti u tranzitima. E pa zato gledajte srednje točke . Tranzite preko srednjih točaka.

To sam i ja počeo koristiti u zadnje vrijeme, međutim nemam nogo prakse u tome osim na sebi pa ću navesti osobne primjere:

Moje Sunce se nalazi točno između Marsa i Venere i na taj način ih vodi u konjukciju iako po klasičnim orbisima Mars i Venera jesu zaista predaleko.

S druge strane moj trigon Mjeseca i Neptuna ima srednju točku na 3 Riba gdje je zvijzeda Fomalhaut i tzv. Bijeli Mjesec ili Selena.

Kada je Uran kao moj suvladar tranzitirao preko 3 Riba zaista sam po prvi puta osjetio snažne bljeskove o kojima sam vam pričao.

Dakle = srednje točke planeta su neizostavni dio cijele priče.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 20:44   #2
I ja imam slicnu situaciju
Sunce mi je na midpoint Ma i Ve ali i Ma i Mo posto natalno imam Mo0Ve..
Sve planete su na po 30 stepeni udaljenosti tako da izmedju sebe prave semisextile.
Ne razumem samo deo oko toga da planeta postavljena na midpoint druge dve spaja i ponasaju se kao da je stelij
Jer to znaci da Mo i Ve koje vec obrazuju aspekt sa Ma (sextil) putem So (midpoint) bivaju obojene i nekim osobinama konjunkcije ili?????
sama tacka na kojoj je So je definitivno bitna i tranziti preko nje izazivaju desavanja na sto polja (narocito Ju i Sa), ali sa druge strane So je vladar i ima dosta drugih aspekata, za sta verujem da je dodatak jelu prilikom tranzita planeta preko tog stepena
kako mi se cini, primarne direkcije ce ovde doneti veca desavanja
life777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 20:59   #3
Jedno pitanje oko izračunavanja midpoints.
Primjer: Merkur 27° Riba, Mars 5° Ovna , gledate li da je njihov midpoint na 1° Ovna ili na 1° Vage?
S obzirom da je Merkur na 27° Riba zapravo 357°, a Mars na 5°Ovna, srednja točka je onda na 181° dakle 1°Vage. Što je matematički ispravno. Ali onda je neispravan svaki astro program koji izračunava midpoints i koji će za ove dvije planete izračunati da je njihov midpoint na 1 Ovna...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 22:06   #4
ne ne srednja točka se gleda redoslijedom kako idu znakovi. dakle u ovnu.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 09:22   #5
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
ne ne srednja točka se gleda redoslijedom kako idu znakovi. dakle u ovnu.
Da, ali matematički je to neispravno jer zodijak je krug od 360°, a Ovan, kao prvi znak se nalazi od 0° do 30°, Bik od 30° do 60°, itd. i ako bi se neka planeta našla npr na 13°Vodenjaka, zapravo je na 313° a druga na 15° Bika, zapravo je na 45° kruga. I tražila bi se njihova razdaljina dakle točno pola između 45° i 313° a to je 179° ili 29°Djevice. Dakle ne može nikako biti na 29 Ribe jer 359° ne može biti srednja točka između 313° i 45°.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 10:24   #6
Saradonije Mea culpa mea maxima culpa.

Krivo sam ti rekao u brzini sam to radio.

Naime, uvijek se kreće od zadnje planete , dakle od one koja prethodi sljedećoj u smislu znakova u smislu Riba i Ovna, Ribe prethode Ovnu, u smislu redoslijeda, naravn ne u astrosimboličkom.

Naime priroda midpointa je da ukaže na to da dvije planete proiciraju svoju energiju i da točka na kojoj se te energije dotiču dobiva samostalnu vibru, energija se okrupnjava i živi. To ne bi imalo smisla da uzmeš planetu u Ovnu i planetu u Ribama i baciš midpoint na suprotnu stranu do kud njihove energije ne dopiru.

U svakom slučaju midpoint je ovdje na 1 Ovna.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 10:27   #7
matematički element ovdje koji si navela bi bio primjenjiv kad ne bi govorili o astrologiji i samom smislu midpointa.

provjerio sam svi programi od Keplera, Solar Fire-a i ostalih izračunavaju midpoint ovako kako sam ti rekao.

jer zamisli hipotetsku situaciju .

Imaš Mars na 15 Ovna Veneru na 15 Bblizanaca srednja točka je 15 Bika. E sad ti sebi astrološki zamisli da je ta srednja točka 15 Škorpiona. To astrološki ne bi imalo težinu jer jako je teško da planeta baca zračenje do 150 stupnjeva i da onda ta točka ima dovoljno energije za djelovanje.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 11:51   #8
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
matematički element ovdje koji si navela bi bio primjenjiv kad ne bi govorili o astrologiji i samom smislu midpointa.

provjerio sam svi programi od Keplera, Solar Fire-a i ostalih izračunavaju midpoint ovako kako sam ti rekao.

jer zamisli hipotetsku situaciju .

Imaš Mars na 15 Ovna Veneru na 15 Bblizanaca srednja točka je 15 Bika. E sad ti sebi astrološki zamisli da je ta srednja točka 15 Škorpiona. To astrološki ne bi imalo težinu jer jako je teško da planeta baca zračenje do 150 stupnjeva i da onda ta točka ima dovoljno energije za djelovanje.

Da, ali ako bi Mars bio na 15 Ovna, a Venera na 15 Blizanca, odnosno to je 75°, srednja točka njihova je 45° kruga tj 15 Bika i nikako ne može biti na 15 Škorpiona.
Provjeravala sam i ja sve programe i svi funkcioniraju po istom principu, ali svagdje gdje sam čitala o midpoints autori su ukazivali na tu 'grešku' te na podjelu kruga na stupnjeve od 0 do 360 te smještanje planeta na taj način. Dakle energije dvije planete se miješaju u odnosu na poziciju unutar 360 stupnjeva a ne unutar 12 znakova... jer početak zodijačkog kruga je 0 Ovna a kraj u Ribama koje završavaju na 359°59', podjela kruga po znakovima je simbolička podjela....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 12:01   #9
praksa će pokazati.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 12:20   #10
točno, hajmo mi na primjere....meni se mp Merkur/Uran nalazi na 24 Jarca, i upravo kad se tranzitni Uran 1995. našao u konjukciji na tu točku ugledah prvi put svoju natalnu kartu...inače su natalno Me120Ur.
Najvažniji mp su između onih planeta koje su inače povezani nekim od glavnih aspekata....važni su traniziti na te točke, a najvažnije konj i opoz.
Važni su i mp koji se nađu u konj ili opoz na natalnu planetu...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 13:31   #11
ako uzmemo da zaista u primjeru riba i ovna je midpoint misliš da planete tako dalko mogu projicirati energije ?
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 14:21   #12
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
ako uzmemo da zaista u primjeru riba i ovna je midpoint misliš da planete tako dalko mogu projicirati energije ?
Mislim da nije stvar u projiciranju energije, već u tome da srednja točka dvije planete predstavlja točku njihove ravnoteže. To i jest smisao srednjih točki ili međuzbrojeva kako se još nazivaju. Dakle u ovoj metodi se traži srednja točka dvije planete koja predstavlja njihovu točku ravnoteže. Što se tiče projiciranja energije za to služe aspekti jer se u astrologiji projiciranje energije dvaju planeta smatra bitnim ukoliko se one nađu na utvrđenim udaljenostima dakle 0/60/90/120/180.
Stvar je samo u tome da krug od 360° razvučeš u liniju, koja će početi sa 0 a završiti sa 359, tada je sve jasno.
Ali kao što si i sam rekao, praksa potvrđuje teoriju.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 19:15   #13
Evo baš sam našla ovdje o izračunavanju srednjih točaka:

'Midpoint'
The point half way between two planets (or other notables). For example, the distance between 0 degrees Aries and 0 degrees Cancer is 90 degrees. Half of 90 is 45, so the midpoint would be located at 15 degrees Taurus.

'Indirect Midpoint'
The point opposite 15 degrees Taurus is 15 Scorpio : this is an indirect midpoint. Indirect midpoints carry nearly the same energy as a direct midpoint.

Dakle, ako bi se vratili na gorespomenuti Mars/Merkur i raspravu jeli mp na 1 Ovna ili 1 Vage, važne su obe točke.

O srednjim točkama možete više pročitati i ovdje - nekoliko kratkih lekcija sa primjerima natalnih karti, a ovdje mnogo detaljnije, sa opisima značenja svih kombinacija srednjih točki.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 19:21   #14
prihvatljivo.

sad je jedino pitanje da li te točke djeluju ravnopravno ili je neka dominantnija.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 23:09   #15
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
točno, hajmo mi na primjere....meni se mp Merkur/Uran nalazi na 24 Jarca, i upravo kad se tranzitni Uran 1995. našao u konjukciji na tu točku ugledah prvi put svoju natalnu kartu...inače su natalno Me120Ur.
Najvažniji mp su između onih planeta koje su inače povezani nekim od glavnih aspekata....važni su traniziti na te točke, a najvažnije konj i opoz.
Važni su i mp koji se nađu u konj ili opoz na natalnu planetu...
right. meni se mp Merkur/Uran nalazi na 29 stupnju strijelca i kad je tranzitni Uran prošao tuda prvi put sam vidjela svoju natalnu kartu...inače mi je Uran 120 Merkur. cute, ovo ne bi nikada povezala...
anyway, što ne bi izuzetno važna trebala biti Sunce/Mjesec mp?
i,kako bi interpretirali ako MP padne na neku od osi?
luda_do_daske is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 10:32   #16
evo mislim da samo moramo otkriti koja od ove 2 točke ima dominantniju ulogu.

Ključni su oni mp-ovi gdje se nađe treća planeta.

zvjezdoznanac mi je skrenuo pozornosti i važnost na tranzite preko mp-a tako da mislim da je i vama to nabolji način za provjeru.

luda do daske - ( mislim dajte neki kraći nick zar mora sve biti proza ) - 29 stupanj Strijelca je stupanj Božanske objave, tako da mi je to zanimljivo kod tebe pa ću to iskoristiti za proučavanje. Ovaj Merkur označava nekog anđela sto posto.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 17:42   #17
Suspirium, 29 stupanj strijelca nije točka na kojoj se nalazi moj merkur nego Me/Ur MP.
Kaj bi značilo kad bi MP pala na asc ili mc? (ne, moj asc ili mc nisu na 29 stupnju strijelca, ali me zanima)
Nemrem promijeniti sad zbog tebe svoj nick.. , što je tu je, slobodno ga skrati...
luda_do_daske is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 16:47   #18
Quote:
luda_do_daske kaže: Pogledaj post
anyway, što ne bi izuzetno važna trebala biti Sunce/Mjesec mp?
Naravno, izuzetno važan midpoint jer Sunce/Mjesec uz Asc i njihove vladare govori o našoj osobnosti, karakteru, tko smo i što smo, i svaka natalna planeta koja nekim aspektom dotiče taj midpoint dopunjuje našu osobnost.
Evo baš sam čitala kako Hitler ima Pluton u aspektu na Sunce/Mjesec mp, daklem osoba koja je zlouporabila moć, utjecala na mase, uništavala druge na kraju i sebe....tipično Plutonovski.
Meni je Jupiter na Sunce/Mjesec midpointu, i dosad mi je život zaista bio u skladu s tom Jupiterovom simbolikom, učenje, putovanja, religija itd.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 18:07   #19
moja srednaj točka Sunca i Mjeseca je baš fortuna - što znači integracija ambicioznog sa osjećajnim i to se nalazi baš na zvijezdi polux = kroz stradanje i retoriku.

Što se tiče Hitlera, on ima izniman horoskop no zaista mi je teško shvatiti da je on baš taj koji je osvojio maksimalnu moć na svijetu. imao je mjesec jupiter i vladar u 10 . odlično. ali baš toliko do te mjere.....
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 15:07   #20
1 pitanjce u vezi midpointa :))

Ovako u ranijim postovima došli ste do razlikovanja indirektnog i direktnog midpointa e sad našla sam ovaj program koji izračunava midpoint i dobila sam kao rezultat near i far midpoint.
Je li onda near direktni midpoint a far indirektni?
india_8686 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.