Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2009., 18:11   #1
Povratnici u HR-uvoz auta

Zadnjih par godina radim vani na bijelo(dozvola boravka i radna dozvola) i uskoro bi trebao otici na teren u Rumunjsku. Poznata mi je zakonska regulativa uvoza auta za stalne povratnike u Hrvatsku. Nije mi jasno da li ja kao strani drzavljanin kod kupovine auta (npr u Rumunjskoj) placam (ili ne) njihov porez pa ga dobijam nazad kod iseljenja, ili je mozda neka druga opcija u pitanju. Znam da u HR placam samo trosarinu, pitanje je samo sto placam u Rumunjskoj kod kupovine. Znam da nema tamo bas puno nase dijaspore ali posto su i oni EU mozda dobijem odgovor. Hvala
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 22:06   #2
Quote:
jabuka008 kaže: Pogledaj post
Zadnjih par godina radim vani na bijelo(dozvola boravka i radna dozvola) i uskoro bi trebao otici na teren u Rumunjsku. Poznata mi je zakonska regulativa uvoza auta za stalne povratnike u Hrvatsku. Nije mi jasno da li ja kao strani drzavljanin kod kupovine auta (npr u Rumunjskoj) placam (ili ne) njihov porez pa ga dobijam nazad kod iseljenja, ili je mozda neka druga opcija u pitanju. Znam da u HR placam samo trosarinu, pitanje je samo sto placam u Rumunjskoj kod kupovine. Znam da nema tamo bas puno nase dijaspore ali posto su i oni EU mozda dobijem odgovor. Hvala
Ne znam kako je konkretno u Rumunjskoj, ali ne bih rekao da se razlikuje od ostalih EU drzava.
Na rabljene stvari ne mozes dobit povrat poreza, auto bi u trenutku izvoza iz Rumunjske trebao biti nov (do 6 mjeseci i 6000 km i neregistriran mislim) ili bi prodavac mogao odbit taj pretporez (recimo da kupujes od prave osobe koja je u ssutavu PDVa).
Placas dakle vjerojatno isto ono sto placaju i Rumunji.
Ali to je sve samo nagadjanje, mozda postoje nekakve posebne privremene tablice za strance.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 09:09   #3
Pa nema druge nego kad se ode u Rumunjsku ispitati situaciju. Posto je to EU ne bi trebalo biti razlike u odnosu na Njemacku. Plan mi je kupiti auto u Rumunjskoj kao strani drzavljanin,jer sam primjetio drasticne razlike u cijeni nekih modela, te ga pri povratku u Hrvatsku (za 2-3 godine ako bog da) uvesti. Kao stalni povratnik u HR oslobodjen sam carine i PDV-a (uz neke uvjete). Mislio sam, mozda neko ko je prosao proceduru procita ovaj post i pomogne savjetom. Ma nista strasno, sve ce biti jasno kad dodje vrijeme za to.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 17:24   #4
Quote:
jabuka008 kaže: Pogledaj post
Pa nema druge nego kad se ode u Rumunjsku ispitati situaciju. Posto je to EU ne bi trebalo biti razlike u odnosu na Njemacku. Plan mi je kupiti auto u Rumunjskoj kao strani drzavljanin,jer sam primjetio drasticne razlike u cijeni nekih modela, te ga pri povratku u Hrvatsku (za 2-3 godine ako bog da) uvesti. Kao stalni povratnik u HR oslobodjen sam carine i PDV-a (uz neke uvjete). Mislio sam, mozda neko ko je prosao proceduru procita ovaj post i pomogne savjetom. Ma nista strasno, sve ce biti jasno kad dodje vrijeme za to.
A dali bi mi mogao reci kad se vracas za stalno jesi oslobodjen svih poreza na automobil+PDV-a i jeli bitno koliko je auto star, jel isto vrijedi za dva automobila, dakako oba obiteljska i jeli isto je sa stvarima imovinom, TV-Tehnika itd jel se na to sbe placa nesto ili ne.
Hvala unaprijed.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 12:57   #5
Oslobodjen si carine i PDV-a ali ne i trosarine na automobile. Auto mora u trenutku stalnog povratka biti najmanje 6 mjeseci u tvom vlasnistvu i nije potrebno vrsiti homologizaciju. Mislim da starost auta kao i broj auta koje uvozis (moraju glasiti na ime stalnog povratnika) nije ogranicena. Pretpostavljam da ne mozes uvesti 25 komada! Za sve nejasnoce je najbolje se obratiti Carinskoj upravi Republike Hrvatske (www.carina.hr) putem maila. Odgovor se dobije jako brzo. Na njihovim stranicama se moze pronaci i propis koji uredjuje ovo o cemu pricamo. Mozda ksnije kad mi se bude dalo to pronadjem i prikacim.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 19:40   #6
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/c...stice.pdf,samo ne stoji visina trosarine.Kad kupujes automobil kupi ga po netto cijeni,uzmi carinske tablice 6 mj.(cijena u Njemackoj im je 360 €).U roku 6 mjeseci moras izaci iz Rumunjske sa automobilom te se nakon 6 mjeseci javi dole na carini.
mladen1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 19:41   #7
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/c...povlastice.pdf
mladen1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 22:53   #8
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
A dali bi mi mogao reci kad se vracas za stalno jesi oslobodjen svih poreza na automobil+PDV-a i jeli bitno koliko je auto star, jel isto vrijedi za dva automobila, dakako oba obiteljska i jeli isto je sa stvarima imovinom, TV-Tehnika itd jel se na to sbe placa nesto ili ne.
Hvala unaprijed.
ja sam upravo uvozila svoj automobil koji nisam mogla uvesti u USA, te neke osobne stvari koje nisam zeljela prodati u CH tipa aparat za kavu itd. cijeli proces je bio vrlo mucan za mene, od prelaska granice, preko carine, speditera, nacina ophodjenja sa strankama, do carinika u Zagrebu kojega mogu samo opisati kao nekulturnu seljacinu koja je najvjerojatnije namjestena po principu rodjo, cekanja rjesenja da si oslobodjen placanja carine itd. trosarinu sam platila, nesto i na osobne stvari (neko sranje, ne znam zapravo sto konkretno). uglavnom, ne bih pozeljela vise uvoziti nikakav automobil, toliko su mi se smucili svi oni, njihov komunisticki nacin ophodjenja s ljudima zaostao iz onih vremena, te njihova nekultura, ono bar najosnovnije da te pozdravi, ili barem da ruku.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 11:19   #9
Quote:
mladen1980 kaže: Pogledaj post
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/c...stice.pdf,samo ne stoji visina trosarine.Kad kupujes automobil kupi ga po netto cijeni,uzmi carinske tablice 6 mj.(cijena u Njemackoj im je 360 €).U roku 6 mjeseci moras izaci iz Rumunjske sa automobilom te se nakon 6 mjeseci javi dole na carini.
Jasno mi je ovo sto si napisao. To je mozda i najjeftiniji nacin.
Koja je procedura(sto je najisplativije) ako zelim taj auto koristiti u Rumunjskoj 1-2 godine pa kod povratka iskoristiti povlasticu. Pretpostavljam da bi u cijeloj EU trebalo biti isto. Hocu reci, ne znam da li sam u obvezi kao stranac platiti njihov porez kod kupnje auta i mozda ga dobiti nazad kod povratka u HR.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 12:48   #10
Znaci bit ce veselo vece kad se krene.? Hvala na informacijama.
FFE kako je u USA? jeli mnogo drugacije nego ovdje u Europi.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 21:45   #11
Pozz svima, imam jedno pitanje, naime bratić mi radi u njemačkoj ima radnu dozvolu, sad ce uzet i njihovu vozačku, uglavnom on bi tamo uzeo auto, recimo za 10 000 eur, pa ga zanima kako taj auto uvesti ovdje i na koji način bi mogao izbjeći sve troškove (koji se mogu izbjeći, da neplaća nešta što bi mogao izbjeći).
Nadam se da čete mi pomoći tj. njemu, unaprijed zahvaljujem.
ica22-sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 15:09   #12
Ja zivim danas u Svedskoj i selim se u Hrvatsku za 6 mjeseci i zanima me neka pitanja o uvozu auto kao povratnik.

Ja sam mislio kupit 2 auta i 1 motor u njemackoj za uvoz u Hrvatsku kao povratnik, razumim da moram platiti trosarinu ali nije me jasno koliko.

Jeli auto mora biti kupljen u toj drzavi ti si zivio i moze li se uvozit vise od jednog auto.
Pavlinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 15:44   #13
Quote:
Pavlinas kaže: Pogledaj post
Ja zivim danas u Svedskoj i selim se u Hrvatsku za 6 mjeseci i zanima me neka pitanja o uvozu auto kao povratnik.

Ja sam mislio kupit 2 auta i 1 motor u njemackoj za uvoz u Hrvatsku kao povratnik, razumim da moram platiti trosarinu ali nije me jasno koliko.

Jeli auto mora biti kupljen u toj drzavi ti si zivio i moze li se uvozit vise od jednog auto.
Također u predmete kućanstva se mogu svrstati i osobni automobili, motocikli, prikolice, kamp kućice, plovila, ukoliko je i ove predmete korisnik povlastice ili koji član njegove obitelji imao u vlasništvu šest mjeseci,

vise informacija

http://www.carina.hr/Putnici/Povlastice.aspx

uglavnom, moras prvo dobit potvrdu na ambasadi u svedskoj, da si tamo duze od 12 mjeseci....

e da, 1 auto po osobi, barem su tak mojima rekli.al se mozes informirat na ambasadi
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 15:54   #14
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
Također u predmete kućanstva se mogu svrstati i osobni automobili, motocikli, prikolice, kamp kućice, plovila, ukoliko je i ove predmete korisnik povlastice ili koji član njegove obitelji imao u vlasništvu šest mjeseci,

vise informacija

http://www.carina.hr/Putnici/Povlastice.aspx

uglavnom, moras prvo dobit potvrdu na ambasadi u svedskoj, da si tamo duze od 12 mjeseci....

e da, 1 auto po osobi, barem su tak mojima rekli.al se mozes informirat na ambasadi
Ok, hvala

Di mogu naci link za kostanje trosarine za uvoz auta i HR
Pavlinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 16:03   #15
Quote:
Pavlinas kaže: Pogledaj post
Ok, hvala

Di mogu naci link za kostanje trosarine za uvoz auta i HR
ovisi koliko ti ga procjene na carinarnici. moguce je da ti auto koji recimo kupis stajaznam za 5000 eur procjene na 10000 eur, pa na to platis onda carinu
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 16:07   #16
Povratnik ne placa carinu, samo trosarinu

Auto ce kostat ca 25-30,000 Euro i zelim znati koliko stoju trosarina ali neogu nigdje naci link di se racuna trosarina
Pavlinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 16:10   #17
na googletu naravno, Visina posebnog poreza (trošarine) koji se plaća pri uvozu
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 16:24   #18
Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
To je za obrt i ne za povratnika
Pavlinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 14:05   #19
A što ako npr. kupim auto šest mjeseci prije povratka, ali ga ne registriram u zemlji iz koje se vraćam?
I onda ga pri povratku uvezem.

Dali auto mora biti registriran u zemlji iz koje se vraćaš?
Ili je dovoljno da je auto prilikom povratka u tvom vlasništvu min 6 mjeseci?

U zakonu ima ta klauzula da predmeti moraju biti korišteni, dali to onda ipak znači da auto mora biti registriran?
TransAm.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 14:37   #20
Quote:
TransAm.hr kaže: Pogledaj post
A što ako npr. kupim auto šest mjeseci prije povratka, ali ga ne registriram u zemlji iz koje se vraćam?
I onda ga pri povratku uvezem.

Dali auto mora biti registriran u zemlji iz koje se vraćaš?
Ili je dovoljno da je auto prilikom povratka u tvom vlasništvu min 6 mjeseci?

U zakonu ima ta klauzula da predmeti moraju biti korišteni, dali to onda ipak znači da auto mora biti registriran?
nemora bit registriran, dovoljno je da je tvoj. imas kupoprodajni, knjizicu vozilan na tvoje ime. tamo pise odkad je tvoj
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.