Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Pogledaj rezultate ankete: Što znate o NLP-u?
To su komunikacijske i prezentacijske vještine 10 32.26%
To su pshihoterapijske tehnike 9 29.03%
Brzo uklanjanje fobija 4 12.90%
Modeliranje uspješnih ljudi iz svih područja 7 22.58%
Usvajanje uspješnih obrazaca ponašanja 10 32.26%
Sve ovo poviše i još više 13 41.94%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 31. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2007., 21:09   #81
ok
ti svoje ja svoje
eto
uglavnom ako nikad nisi imao većih problema i rješavao ih tada ne možeš reć ništa iz vlastitog iskustva
a ja govorim iz vlastitiog iskustva
sad moram i ovo reć da sam godinu dana išla na rebro kod ugledne psihijatrice i ona u tih godinu dana je učinila manje na meni nego 2 sata nlp-a i nije da sam ja htjela vjerovati ili ne ali eto to je tako bilo!

pročitala sam i dosta knjiga o psihologiji nekad davno sam htjela studirati to ali možda bolje da nisam
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:29   #82
Quote:
thegirl kaže: Pogledaj post
Mislim da imaju pravu kad se dopušta samo psiholozima upisivanje npr. KBT (a tako je kod i nekih drugih terapija) jer druge struke nemaju dovoljnu podlogu za rad sa klijentima (cocaine naigts ti je dala dobru prepruku s čime da počneš). A i vidjela sam što nestručne osobe s mogu napraviti osobi s određenim psihičkim problemima (mislim na one koji nisu psiholozi ali imaju neku edukaciju). tako npr. realitetni terapeut zastupa teoriju izbora i govori da su na određenoj razini sve bolesti naš izbor, pa shizofrena osoba prestane uzimati lijekove krene po njima i onda napravi teško sranje oko sebe.
ne možeš također reći da postoje kognitivne psihoedukacije koje si gore nabrojao i odvojiti ih od realitetne te reći da samo ona daje alat za rad s ljudima. to je potpuna glupost. sve one daju dobre alate za rad s ljudima i svakome odgovara drugačiji pristup.
ja bih osobno zabranila drugim strukama da rade ono što je posao psihologa uz psihijatre, a ako se time zaista želiš baviti onda upiši psihologiju..... jer iz onoga što si napisao u svom postu vidim da ti se brkaju osnove!
nemoj se uvrijediti, ali toliko znanja pa pomiješati KBT s kibernetskom psihoterapijom!
Kratica KBT može značiti bilo što kao recimo KiBerneTika...prema tome, ne zaključuj naprečac o mojim (ne)sposobnostima razlikovanja osnova...

Drugo, RT (ili Reality Therapy, da ne bi bilo nismo znali) nije uopće manje vrijedna od ostalih...ali srećom, poznajem dosta ljudi koji su završili samo RT i zorno koriste znanje na totalno krivi način...Također, poznajem ljude kojim osim RT-a imaju završene i druge doedukacije i sasvim se jasno vidi gdje se koja edukacija nadopunjuje drugom...Ne umanjujem pri tome značaj niti jedne, samo prenosim iskustva iz prakse....

Edukaciju iz Kibernetike psihoterapije mi je držala psihijatrica koja je sama rekla da ne vidi razloga elitizmu KBT-a ili bilo kojih drugih...

Po mom osobnom mišljenju, bilo koja struka (ne samo psihijatri, psiholozi, socijalni pedagozi koji su ovdje navedeni) koja je direktno uključena u rad s ljudima može profitirati..U to spadaju i socijalni radnici, koji su često nepravedno izostavljeni...

Slažem se da se struke ne bi trebale miješati u područja drugih, ali područje rada s ljudima je preveliko da bi se tako lako odvojilo prema strukama i tu smatram da multidisciplinarni pristup ima prednost...

Kao odgovor na to što mogu učiniti nestručnjaci, ja svakodnevno gledam što "stručnjaci" (psihijatri i psiholozi, ali ne samo oni) rade ljudima pod izlikom "pomoći". Kako mi je uže područje tretman ovisnika o ilegalnim drogama i teorija životnog stila, imam doticaj s raznoraznim stručnjacima (neki od njih su čak i dosta poznati širokoj javnosti) i njihove metode rada su, najblaže rečeno, zastarjele...

Ne bih išao dalje na raspravu koja struka može bolje napraviti posao jer mi je to bez veze...i ide i na individualnost osobe.

Sve što sam rekao o KBT-i i "elitiziranju" određenih struka u Hrvatskoj, stoji i dalje. Ne vidim čemu to vodi, kad su meni ponudili da završim KBT u Velikoj Britaniji, no nažalost, trenutno to nisam u mogućnosti ostvariti...Eh, sad, kako to da je Englezima sasvim nebitna činjenica što sam ja socijalni pedagog, a ovdje je to nešto "ispod razine". Hmmm...možda zato što je ugledni stručnjak koji drži edukaciju (jednu od boljih BTW) zapravo socijalni radnik????

Ispričavam se ako sam bilo koga uvrijedio ili umanjio značaj struke, nije mi bila niti najmanja namjera...Ali me smeta to što se neke stvari bespotrebno svojataju, za čim nema potrebe...

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs

Zadnje uređivanje Cika Strile : 16.07.2007. at 22:32.
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:32   #83
Quote:
Cocaine Nights;9354195

Nije samo problem u znanstvenoj dokazljivosti teorijskih postavki nlp-a, nego i u samoj efikasnosti koja nije dokazana, odnosno da djeluje. Efikasnost nije lagano dokazati, ali to se ipak čini i za neke pravce su nađeni efekti. Za nlp jasni efekt nisu nađeni. Problem je u tome što osoba može i jako željeti i vjerovati da neka metoda uspije pa da u njenom izliječenju nemaju efekat same tehnike [B
kaže:
metode već je dovoljna samo npr. jaka vjera u tu metodu[/B] da se osjete pozitivni osobni rezultati i tada su tu djelovali neki drugi faktori, a ne oni vezani za pravac.
Ako smijem nadodati, nisam baš uočio znanstvenu dokazanost efekata psihoanalize...tj., nisam čuo da je netko "izliječen" psihoanalizom pa je to svejedno jedan od oblika psihoterapije koji se provodi...Ako jest, molim da me se uputi na autora/e knjige/članka i sl...

Inače u potpunosti potpisujem post...

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:45   #84
pošto su ludnice pune neizlječenih to je znanstveni dokaz da moderna psih. i stučni stučnjaci ne djeluju!

pošto se ljudi kljukaju sa tolikim tabletama to je isto znanstveni dokaz da moderna psih. i stučni stučnjaci ne djeluju!


e a to je žalosno sve skupa !
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 22:16   #85
A možda su ludnice pune jer ipak postoje bolesti poput npr. organske psihoze
koje su praktički neizlječive jer se radi o trajnom oštećenju funkcija mozga....
thegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 22:38   #86
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
pošto su ludnice pune neizlječenih to je znanstveni dokaz da moderna psih. i stučni stučnjaci ne djeluju!

pošto se ljudi kljukaju sa tolikim tabletama to je isto znanstveni dokaz da moderna psih. i stučni stučnjaci ne djeluju!


e a to je žalosno sve skupa !
Neki psihički problemi ne mogu se liječiti samo psihoterapijom, nego je tu također potrebna i farmakoterapija...

Ljudi se kljukaju tabletama i zbog toga što idu linijom manjeg otpora...ići na psihoterapiju znači uz pomoć stručne osobe RADITI NA SEBI i otklanjaju srži problema, a ne samo na uklanjanju simptoma...

Uspjeh prije svega ovisi o želji osobe da uspije...ako toga nema, ništa ne pomaže...

Tu, naravno ne ubrajam one psihičke poremećaje koje zahtijevaju stručni tretman u ustanovama za osobe s teškim duševnim poremećajima (tj., ludnicama, kako si ih tako divno navela)..

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 00:15   #87
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ako smijem nadodati, nisam baš uočio znanstvenu dokazanost efekata psihoanalize...tj., nisam čuo da je netko "izliječen" psihoanalizom pa je to svejedno jedan od oblika psihoterapije koji se provodi...Ako jest, molim da me se uputi na autora/e knjige/članka i sl...

Inače u potpunosti potpisujem post...

Cika Strile
Slažem se. Učinkovitost psihoterapije uopće, je danas još uvijek kontroverzna tema i u znanstvenim krugovima, naći ćeš psihologe, psihijatre i druge stručnjake koji se pitaju ima li psihoterapija smisla! Npr. intersantno je istraživanje Eysencka iz 1952 i kontroverzan zaključak: "Nije pronađena potvrda za uobičajeno mišljenje da psihoterapija olakšava oporavak. Nakon tog istraživanja psihoterapija se počela značajnije istraživati i danas je nekakav generalni konsenzus da su pozitivni efekti nađeni, a možda najviše istraživanja je rađeno na KBT-u, kratkotrajnoj psihodinamskoj terapiji, nekim vrstama grupne terapije i obiteljske, dok drugi pravci uglavnom nemaju istraživanja koji ih podržavaju. To ne znači da one objektivno nekome neće pomoći i ne funkcioniraju, ali ipak nemaju verifikaciju znanosti.
S druge strane verifikacija znanosti i nije nužna da bi se ljudima pomoć pružala i npr. NLP ima pravo raditi bez obzira na manjak istraživanja. Ali u tom slučaju govoriti o efikasnosti te terapije je dubiozno jer prave potvrde tu nema. A što zapravo znači znanstveno istraživanje škole psihoterapije? To ne znači da je ona nužno bolja ili lošija od neke druge, već se dobiva relativno točan podatak o njenoj efikasnosti.
Treba isto tako reći da kod nekih poremećaja (npr. teže psihoze) sve terapije pokazuju malu ili nikakvu efikasnost. Psihoterapija se u začecima nije bavila psihozama, smatralo se da su izvan mogućnosti psihoterapije. Ali radi se i na tome i dobivaju se rezultati. Dobra psihoterapija ne znači izliječiti osobu u potpunosti, ali to je ideal kojem se teži, vrijedno je i ako se napravi kvalitetan pomak.
Na kraju o znanstvenoj dokazanosti psihoanalize. I ona je tu dosta tanka, nešto istraživanja ima, ali uglavnom se radi o skraćenoj verziji. Međutim, psihoanaliza u svakom slučaju ima tradiciju i prilično jak lobi koji je podržava. To malo govori o efikasnosti te terapije, više o percpepciji i ugledu koji ima u javnosti. Treba imati na umu da specifičan psihoterapeut terapiju može provoditi bolje ili lošije bez obzira iz koje škole potječe i da ne treba odbaciti rad cijele škole na temelju jednog ili više loših psihoterapeuta.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 00:26   #88
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
To ne znači da one objektivno nekome neće pomoći i ne funkcioniraju, ali ipak nemaju verifikaciju znanosti. S druge strane verifikacija znanosti i nije nužna da bi se ljudima pomoć pružala i npr. NLP ima pravo raditi bez obzira na manjak istraživanja. Ali u tom slučaju govoriti o efikasnosti te terapije je dubiozno jer prave potvrde tu nema. A što zapravo znači znanstveno istraživanje škole psihoterapije? To ne znači da je ona nužno bolja ili lošija od neke druge, već se dobiva relativno točan podatak o njenoj efikasnosti.
Rekao bih da je to prvenstveno zato jer se nitko nije odlučio baviti znanstvenim istraživanjem efekata ovih psihoterapija...

Iako, ako mogu biti toliko slobodan, zapravo dosta psihoterapija ima korijenje u KBT-u...jer je to i nekako osnova ponašanja...Mijenjanjem obrasca mišljenja mijenjamo i ponašanje (ovo je dosta ugrubo i generalno rečeno, da ne bismo sad skakali ko psi na kost!)...Razni psihoterapeutski pravci stavljaju naglasak na razne stvari, ali nekako se svi motaju oko istog...s iznimkom psihoanalize...I dodao bih TA, no to ipak nije tema ovog topica...

All in all...ako pomaže, zar je bitno kako se zove?

With my utmost respect...

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 01:34   #89
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
All in all...ako pomaže, zar je bitno kako se zove?
Ovo "ako pomaže" je važno. Mislim da je stvar dosta složena. Radi se o povjerenju, vremenu, novcu i vrlo osjetljivoj populaciji - onoj koja ima problem i traži pomoć. Ako nije jasno kako i koliko neka terapija pomaže, a to se najbolje utvrđuje kvalitetno provedenim istraživanjem, onda to lako može preći u bezobraznu manipulaciju, da čovjek plati, izgubi vrijeme, a na kraju pošto se većina ipak ne bavi tim poljem, ni sam ne zna što i koliko je dobio. Zato po mojem mišljenju svaka psihoterapija se treba potvrditi i dokazati pred objektivnim i nepristranim ocjenjivačima. Pitanje je osjetljivo i treba biti oprezan.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 08:42   #90
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Neki psihički problemi ne mogu se liječiti samo psihoterapijom, nego je tu također potrebna i farmakoterapija...

Ljudi se kljukaju tabletama i zbog toga što idu linijom manjeg otpora...ići na psihoterapiju znači uz pomoć stručne osobe RADITI NA SEBI i otklanjaju srži problema, a ne samo na uklanjanju simptoma...

Uspjeh prije svega ovisi o želji osobe da uspije...ako toga nema, ništa ne pomaže...

Tu, naravno ne ubrajam one psihičke poremećaje koje zahtijevaju stručni tretman u ustanovama za osobe s teškim duševnim poremećajima (tj., ludnicama, kako si ih tako divno navela)..

Cika Strile
ljekovi su nešto kaj treba zadnje uzeti nakon svih opcija a današnji doktori te zatrpavaju sa ljekovima koji još i nisu do kraja ispitani ali tu je f.ind.
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:04   #91
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Sustav tehnika koji se koristi kako bi se pospješio osobni razvoj, što god to značilo. Pokušava se promijeniti percepcija osobe o sebi i svijetu putem komunikacijskih tehnika. Rani NLP-ovci su analizirali specifičnosti komunikacijskih tehnika "uspješnih" psihoterapeuta, a ponajviše Ericksona, Satir i Perlsa te ih objedinjavali u jedan sustav koji je dobio naziv NLP (Neuro-Linguistic Programming), kasnije su te tehnike primjenjivali prilikom rješavanja raznih emocionalnih i ponašajnih problema kod klijenata. Smatraju da se upotrebom efektivnih komunikacijskih poruka, djelovanjem na podsvjest, adaptivnim korištenjem unutarnjeg jezika, sugestijom, i sl. može pozitivno djelovati na živčani sustav.

Treba napomenuti da u Americi postoji već više od trideset godina, da nije znanstveno validiran i da se u "mainstream" znanstvenim krugovima smatra kontroverznim odnosno vrlo je upitna efikasnost, kao i teorijske pretpostavke tog programa.
neka moderna verzija instant psihoanalize?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:18   #92
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
neka moderna verzija instant psihoanalize?
Ne...NLPt nema veze s psihoanalizom...

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 11:30   #93
možda psiho sinteza pozitive koja akitvno djeluje!
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 16:32   #94
Znam frendicu koja je išla na NLP, mjesecima. Nije joj ništa pomoglo i dalje je sjebana, samo sad ZNA DA JE SJEBANA
funnygirl33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 16:43   #95
problem je u tome da su ti nlp terapeuti iznikli ko gljive poslje kiše

a nisu svi stručni nažalost

pa treba paziti

treba ić na preporuku
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 10:59   #96
evo vam ovo da vidite na koji se nacin moze koristit NLP...
http://www.youtube.com/watch?v=befugtgikMg
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 15:05   #97
Jedno pitanje za Cika Strilu ako ovo vidi;

Sto to tocno znaci socijalni pedagog?
Pri kojoj katedri se to zavrsava i za sto si tocno nakon toga osposobljen?
ambrozija agata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 20:49   #98
Quote:
ambrozija agata kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za Cika Strilu ako ovo vidi;

Sto to tocno znaci socijalni pedagog?
Pri kojoj katedri se to zavrsava i za sto si tocno nakon toga osposobljen?
Evo : http://www.erf.hr/index.html

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:30   #99
Puno hvala.Zvuci jako zanimljivo, iako moram priznat da prvi put cujem.
Nisam imala pojma da na ERF-u ima ovakav studij. Sto se tice rada vidim da se dosta preklapa sa psihologijom, socijalnim radom, pedagogijom i sociologijom.
E, da je barem to bilo u moje vrijeme.

P.S.Oprosti Veci na zacatavanju.
ambrozija agata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:48   #100
Cekaj, nekad je bio defektolog ali on se bavio mentalno zaostalim osobama a ne osobama sa poremecajem u ponasanju. Imam li krivo?
ambrozija agata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.