Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2014., 04:06   #1401
Smile

Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
Po mojem mišljenju ima naznaka manične, možda bipolarni II, iako ovo nije mjesto za postavljanje ikakvih dijagnoza i najbolje da posjetiš psihijatra koji će te vjerojatno poslati psihologu i još neke pretrage pa da provjeriš ako te to muči. Nije poremećaj dok te ne ometa u svakodnevnom funkcioniranju. Ako ti stvara probleme u svakodnevnom funkcioniranju onda imaš problem i što se prije njime pozabaviš bit bolje ćeš proći. Jer i s vremenom život se sam po sebi sam komplicira pa nam ne trebaju dodatni utezi, ne?

A stav oko lijekova, nisam ni ja neki pobornik, ali ako su potrebni neko vrijeme dok se ne stabiliziraš, zašto ne, nije kraj svijeta. Ne moraš ih piti do kraja života.

Hvala ti na odgovoru! Prije mi je u potpunosti zaokupilo život, bilo je puno gore.. i puno "jače". Nekako imam osjećaj da polako savladavam sve to, iako me zna nekad primiti, bar sam se naučila nositi s određenim stanjima. Čekam da me ponovno primi da odem naa razgovor
Serpentes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 15:09   #1402
Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
opisala hehe

Stvarno sam sretna zbog tebe, tj. da postoje i pozitivna iskustva a ne ljudi koji samo kukaju, makar mi se čini da bipolarci i ne vole previše kukati jer kad su u depri, onda je jednostavno odsječenost od svega pa nema snage ni za kuknjavu... a kad je dobro, e onda je dooooobro

Ali ako kažeš da si dobro duže vrijeme i da je stabilno, želim ti da potraje zauvjek i da te depra nikad više ne ćopi i da se stabilnost održi.

Mogu pitati koliko vremena je trebalo da postigneš tu stabilnost, i koliko energije ulažeš u tu stabilnost, kako si došla do toga?

Ja sam nova u ovome, tj. imam duže vrijeme problema ali su eskalirali pa sam tek nedavno dijagnosticirana, i to imam bipolarni II (kao blaži tip al je jako zajeban svejedno i teško se dijagnosticira tako da nisam nikad imala one prave prave manije, samo hipomanije pa nije bilo toliko očito) .

Pijem lijekove ali nekako imam plan da se držim toga samo neko vrijeme dok se ne stabiliziram (jer mi se čini da kad počneš s tim ljekovima nema kraja, samo se redaju) pa da se onda kasnije liječim prirodom (vježbom, zdravom prehranom), pa ne znam da li mi je plan realan ...

Jer iskreno fale mi te moje fascninacije i euforije, od kad sam na lijekovima svijet kao da je postao puno bljeđi. Osjećam se ko mlaka bijela kava (u usporedbi s jakom, crnom, vrućom kavom - ako bi se uspoređivala s kavom - glupo, ali teško mi je objasniti svoje osjećaje osim nekim takvim metaforama )
pozz,sorry,kaj sam mislila da si muško,ne znam od kud mi to :/
ugl. moji problemi su počeli 2006. ,a još sam i pred kraj te godine dobila dg. melanom,i prošla sva sranja,i to me dotuklo. ugl. završila na psihijatriji,pila svakave lijekove,koji su me dotukli do kraja,a nisam si mogla pomoći. najviše me boljelo što su djeca bila mala,i sv eto gledala,i najmlađi sin je budno pratio koliko tableta pijem,bio je moj osobni doktor,moja srodna duša još dan danas. bila sam nepokretna ko zombi,mentalno i fizički,došla do 80kg,debela ko svinja,fuj odvratno. plakala sam se kad sam skužila da su mi sve hlače premale,i veli meni moj sin: "Mamica,nisi jako debela,samo si se malo zdebljala". jel piješ lijekove,jel ti dobro?" to me pita dijete od 7 godina.
srce i duša su mi se raspadali od bola,a ne mogu si pomoći,ovisna sam o prokletim sedativima,i ostalom sranju. ipak,lupila sma šakom o stol, i rekla dosta je ,ne želim to više piti. prestala piti lijekove,skinula odmah 10kg,ko od šale. nakon toga još jedna operacija,ajd i to riješim. svaki dan sam bila sve jača,mentalno i fizički jer sam promijenila prehranu,jer hrana je ako je prava daje snagu,to nam je gorivo,tako svi organi funkcioniraju kako treba,i mozak dobiva sve potrebne nutrijente i radi savršeno.
malo po malo sam se počela razgibavati,bilo mi je sve bolje,i tako sad je već više od godinu dana da se bavim powerliftingom. svaki dan sve jača,mentalno i fizički,sve više snage.
sad kad to zbrojim,trebalo mi je dobre dvije godine da dođem do ove faze.

bilo je uspona i padova,naravno,ali nema odustajanja

Zadnje uređivanje rpxx68 : 27.11.2014. at 15:10. Reason: df
rpxx68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 06:15   #1403
Svaka čast rpxx68 Samo tako nastavi!
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 11:08   #1404
Stvarno svaka čast.
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 11:15   #1405
Quote:
Serpentes kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru! Prije mi je u potpunosti zaokupilo život, bilo je puno gore.. i puno "jače". Nekako imam osjećaj da polako savladavam sve to, iako me zna nekad primiti, bar sam se naučila nositi s određenim stanjima. Čekam da me ponovno primi da odem naa razgovor
Ako stvarno misliš da ti treba stručna osoba, zašto moraš čekati da te opet "primi"? Možda je i bolje otići u normalnoj fazi, suvislije bi mu/joj uspjela objasniti kako stvari stoje dok si u normalnoj fazi nego u jednoj od od ove dvije, a i teško je pogoditi tajming da te baš naruči dok si u nekoj od faza.
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 12:48   #1406
Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
Ako stvarno misliš da ti treba stručna osoba, zašto moraš čekati da te opet "primi"? Možda je i bolje otići u normalnoj fazi, suvislije bi mu/joj uspjela objasniti kako stvari stoje dok si u normalnoj fazi nego u jednoj od od ove dvije, a i teško je pogoditi tajming da te baš naruči dok si u nekoj od faza.
Kada sam u depresivnoj fazi nikako se ne mogu natjerati iz kuće. Cijeli dan ležim, spavam. A kada me uhvati ludilo, onda mislim da sam to prava ja, napokon energična i sretna, mislim da nema kraja mojim mogućnostima, mogu sve što poželim i tada ne smatram da je išta loše samnom, jer se osjećam super.

Možda stvarno i je bolje...
Serpentes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 11:58   #1407
Haha, znam o čemu pričaš, zato ti i kažem.

Točno tako, nisi bolje mogla opisati, kad bi bila u depri nema toga što bi me natjeralo iz kuće pa ne bi otišla, a kad bi bila u ovoj drugoj fazi - sve je odlično, život je odličan, svijet je odličan, ja sam odlična, tisuću ideja, misli, "projekata" od svemirske važnosti, ma kakavi vražji psiholog, sve je u najboljem redu, ne može biti bolje. Pa u takvoj fazi isto nikada ne bih otišla.

A i ono što ti se može desiti i često se dešava, kada osoba dođe u depresivnoj fazi, a onda ljudi najčešće dođu potražiti pomoć, da oni zaključe da imaš unipolarnu depresiju ili običnu depresivnu epizodu, obično ti uvijek daju poremećaj prilagodbe kad dođeš prvi put ( pa kako meni niti jedan psih. nije valjao i stalno sam ih mijenjala imam ne znam koliko puta dijagnosticiran taj smiješni "poremećaj prilagodbe"), i onda ti oni za sve uglavnom daju SSRI antidepresive, a to se nikako ne smije kod bipolarnog uzimati jer potencira (hipo)manije... i tako u krug.

Meni je nevjerojatno, mislim da sam negdje pročitala inf. da nekih 40% BAP II prođe krivo dijagnosticirano ili nedijagnosticiranoa i koliki broj ljudi onda živi mučeći se niti ne znajući s čim imaju posla, i nevjerojatno mi je da kad im dođe osoba koja je u depri oni nikada ne pitaju - a imaš li ti možda nekada i stanja previše povišenog raspoloženja? S obzirom na toliki postotak ja bi to prvo pitala.

Cijela ta psihijatrija je još uvijek toliko nerazvijena struka koja funkcionira, čini mi se na metodi pokušaja i pogrešaka pa isprobavaš sve i svašta dok ne pogodiš, ovisi o tome koliko imaš sreće. Ja ni sad nisam sto posto sigurna jel stvarno imam taj BAP II, ali ajde, vjerovat ću ovom kod kojeg sad idem, pijem nekakve stabilizatore raspoloženja, za sad je ok, vidjet ćemo šta će i kako će biti...

Tebi želim puno sreće ako dosad nisi imala iskustva s psiholozima i psihijatrima, moguće je da otprve naletiš na nekog tko ti odgovara a može se desiti da ih trebaš promijeniti deset...Baš ko što mi je i rekla i sama jedna psihologica - niti kod prvog frizera se ne zadržiš ako ti ne paše
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...

Zadnje uređivanje Mmps : 29.11.2014. at 12:11.
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 15:42   #1408
dragi moji bipolarci
samo par savjeta od mene,moje osobno iskustvo:
1) promijenite prehranu,dakle izbacite iz jelovnika sve prerađeno,konzervirano i puno kemije i aditiva,to dodatno remeti kemiju organizma i mozga,dovodi u disbalans,i na to još lijekovi,i tu nema kraja
2) uzimajte dodatno Mg,i C vitamin
3) pokušajte se aktivirati,malo više šetnje ,kretanja,bicikl,bilo šta,možete i doma neke vježbice raditi u sobi na podu
vjerujte mi pomaže,jer se nakon vježbanja luči endorfin,i osjećaj je fenomenalan
ako netko ima pitanja u vezi ovoga kaj sam napisala,slobodno pišite i pitajte
sve što znam ću podijeliti,jer sve sam isprobala na sebi i rezultati su više nego neočekivani

Zadnje uređivanje rpxx68 : 02.12.2014. at 15:43. Reason: a
rpxx68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 15:44   #1409
Quote:
rpxx68 kaže: Pogledaj post
dragi moji bipolarci
samo par savjeta od mene,moje osobno iskustvo:
1) promijenite prehranu,dakle izbacite iz jelovnika sve prerađeno,konzervirano i puno kemije i aditiva,to dodatno remeti kemiju organizma i mozga,dovodi u disbalans,i na to još lijekovi,i tu nema kraja
2) uzimajte dodatno Mg,i C vitamin
3) pokušajte se aktivirati,malo više šetnje ,kretanja,bicikl,bilo šta,možete i doma neke vježbice raditi u sobi na podu
vjerujte mi pomaže,jer se nakon vježbanja luči endorfin,i osjećaj je fenomenalan
ako netko ima pitanja u vezi ovoga kaj sam napisala,slobodno pišite i pitajte
sve što znam ću podijeliti,jer sve sam isprobala na sebi i rezultati su više nego neočekivani

katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 09:38   #1410
Liječeni bipolarci, jel vama nekad fale vaše (hipo)manije? U kakvom su vam sjećanju ta razdoblja kad se prisjetite?
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 08:26   #1411
Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
Liječeni bipolarci, jel vama nekad fale vaše (hipo)manije? U kakvom su vam sjećanju ta razdoblja kad se prisjetite?
meni niš me fali,meni je super,uvijek dobre volje
rpxx68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 14:48   #1412
imam dva pitanja..

Čitajući po psiho kauču naiša sam i na temu o graničnom poremećaju ličnosti, meni taj poremećaj vrlo nalikuje na BP, U ČEMU JE SVE RAZLIKA?

Ima li razlike u ponašanju medju oboljelima od BP-a, tj da li se osobnost barem djelomice sačuva ili ti zapravo bolest dade novu osobnost
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 15:26   #1413
Ne znam. Razlika je to što BAP ima svoj samostalni ritam izmjene raspoloženja a kod BDP- a su promjene uzrokovane najčešće socijalnim situacijama i odnosima s drugim ljudima i tu možeš razlučiti razliku o čemu se točno radi. Ima više vrsta bipolarnih ali kad imaš recimo bipolarni II rapid cycling i granični stvarno je teško razlučiti gdje počinje jedno a završava drugo...

Moje mišljenje je da je nemoguće da psih. bolest može ostaviti netaknutu osobnost ili da poremećaj ličnosti može ostaviti netaknutim psih. zdravlje, samo što se neke stvari klasificiraju kao "bolest" (što bi valjda trebalo biti bolje jer kao bolest se može liječiti a poremećaj ne može) a druge kao "poremećaj", a sve se to uglavnom u pravilu preklapa i isprepliće.

U biti ne znam točan odgovor na pitanje, ovo je samo moje mišljenje temeljeno na vlastitom iskustvu.
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 13:51   #1414
Lamictal i depresija

Ovako, imam bipolarni poremećaj i prošle godine sam završio treći put na liječenju u bolnici jer sam imao treću maničnu epizodu u životu. Problem nakon svake manične epizode je u tome da se ja osjećam strašno umorno i iscrpljeno, ne mogu se nikako naspavati pa makar spavao i po 10 i više sati tijekom noći. Ne uspijevam se probuditi prije 10 sati i to me strašno počinje mučiti. Trenutno sam nezaposlen pa mi to ne stvara probleme, ali strah me je što će se dogoditi jednom kad nađem posao. Bio sam kod doktorice na kontroli i ona je zaključila da je to rezultat mog sniženog raspoloženja i da (valjda kao i svaki bipolarac) imam te cikluse povišenog, maničnog raspoloženja i sniženog, depresivnog raspoloženja. Ja se ne osjećam posebno depresivno, istina, nije da me život trenutno baš nešto veseli, ali mimo toga što previše spavam nemam neke druge simptome depresije. Doktorica je zaključila da me neće staviti na antidepresiv jer su mi dosada antidepresivi upravo okidali manične epizode (za prvu je okidač bio Zoloft, za drugu Fevarin, a za ovu posljednju je to bila Cymbalta) i odlučila je da me stavi na Lamictal jer je on antiepileptik i stabilizator raspoloženja koji istodobno ima antidepresivan učinak, ali kod njega ne postoji mogućnost da mi bude okidač za maničnu epizodu. Zanima me je li itko od vas koristio taj Lamictal i kakva su vaša iskustva s tom tabletom, meni je doktorica sada uvela Lamictal od 25 mg ujutro i navečer i ne osjećam ništa, kao da ga nisam ni popio, nema nikakvog djelovanja, niti nuspojava, niti se lakše budim. Ujedno još pijem Tegretol i Zyprexu. Nadam se da će mi pomoći, ali nekako sam već skeptičan prema svim tim tabletama, jer unatoč njima ja sam u zadnje tri godine bio hospitaliziran tri puta.

Eto, molim nekoga tko ima iskustva s Lamictalom u liječenju bipolarnog poremećaja da ih podijeli sa mnom. Unaprijed zahvaljujem!!
Snooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 11:41   #1415
Ćao svima jutros ;-) stavila sam ovo na temu o borderlajn na kojoj sam aktivni član al evo da pokušam i ovdje:
."...dakle moje stanje: dva-tri dana mi je raspoloženje skroz down (ne spavaš na poslu, al ne možeš se koncentrirat i sl.) onda danas dosta primjetno up (ne toliko kao da sam u maniji al onako kao da možeš solidno radit svoj posao, doć doma i još čistit i sl., spavanje mi je uredno uvijek bilo..) nije super high al je puno bolje nego ta prijašnja tri dana kad si skroz down energetski...također nekad mi se desi u jednom danu da mi je raspoloženje up, a onda popdne down il obrnuto, nekad u istom trenu bi plaka/osjećaš tjeskobu i high raspoloženje svašta nešto....iza toga jako često dobijem stvari (pa zaključim da je ovo odlika PMS-a)....
.....također imam nekih hormonalnih poremećaja.....nemam pojma da li da s uputim u istraživanje bipolarnog? Lijekove NIKAKVE ne uzimam (osim normabel) jer kad sam pila Cipralex stanje je bilo isto, nego trpim te promjene stanja....pshićkoj kad sam rekla rekla je da je to borderlajn jer nemam kriterije za bipolarni al meni se čini sa vremena na vrijeme da sam neki rapid cycling...ne znam više...ima li ko slične promjene il kakav savjet?
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 07:28   #1416
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Ćao svima jutros ;-) stavila sam ovo na temu o borderlajn na kojoj sam aktivni član al evo da pokušam i ovdje:
."...dakle moje stanje: dva-tri dana mi je raspoloženje skroz down (ne spavaš na poslu, al ne možeš se koncentrirat i sl.) onda danas dosta primjetno up (ne toliko kao da sam u maniji al onako kao da možeš solidno radit svoj posao, doć doma i još čistit i sl., spavanje mi je uredno uvijek bilo..) nije super high al je puno bolje nego ta prijašnja tri dana kad si skroz down energetski...također nekad mi se desi u jednom danu da mi je raspoloženje up, a onda popdne down il obrnuto, nekad u istom trenu bi plaka/osjećaš tjeskobu i high raspoloženje svašta nešto....iza toga jako često dobijem stvari (pa zaključim da je ovo odlika PMS-a)....
.....također imam nekih hormonalnih poremećaja.....nemam pojma da li da s uputim u istraživanje bipolarnog? Lijekove NIKAKVE ne uzimam (osim normabel) jer kad sam pila Cipralex stanje je bilo isto, nego trpim te promjene stanja....pshićkoj kad sam rekla rekla je da je to borderlajn jer nemam kriterije za bipolarni al meni se čini sa vremena na vrijeme da sam neki rapid cycling...ne znam više...ima li ko slične promjene il kakav savjet?
Puno toga može utjecati na padove i uspone raspoloženja/energije. Pokušaj barem mjesec dana bilježiti doživljaje, sve što radiš tokom dana, o čemu razmišljaš i kako se osjećaš. Nije najzabavnije, ali tako ćeš najbolje uočiti što ti pomaže, a što odmaže.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:10   #1417
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
imam dva pitanja..

Čitajući po psiho kauču naiša sam i na temu o graničnom poremećaju ličnosti, meni taj poremećaj vrlo nalikuje na BP, U ČEMU JE SVE RAZLIKA?

Ima li razlike u ponašanju medju oboljelima od BP-a, tj da li se osobnost barem djelomice sačuva ili ti zapravo bolest dade novu osobnost
Neke razlike su da je kod borderlajn promjene raspoloženja se dese u vrlo kratkom razdoblju (ujutro sam depresivan, u podne sam pun energije i plesao bi na stolu), dok su kod bipolarnog puno duža razdoblja depresije i manije (mislim par tjedana bar), također borderlajn se liječi nekim nazovimo ih tehnikama kao što s KBT, DBT gdje se pokušavaju naučiti načini da se primjerenije reagira u nekim situacijama (borderlajn je kao neko ko jako brzo reagira na podražaje npr. brzo se naljuti i sl. i onda imaš razne metode tipa izdvoji se iz te situacije, držanje leda da bi se preusmjerila pažnja i sl..također borderlajni jako često rade na sabotiranju vlastitog života (daju otkaze i sl...) te imaju neka destruktivna ponašanja (samoozlijeđivanje, mjenjanje parnera, kompulzivno trošenje love i sl....)..također imaju i razne probleme u percepciji svijeta (pogrešnoj), veoma su needy i potrebno im je dosta podrške....bipolarni s druge strane je poremećaj kemije i liječi se primarno ljekovima...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:16   #1418
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Puno toga može utjecati na padove i uspone raspoloženja/energije. Pokušaj barem mjesec dana bilježiti doživljaje, sve što radiš tokom dana, o čemu razmišljaš i kako se osjećaš. Nije najzabavnije, ali tako ćeš najbolje uočiti što ti pomaže, a što odmaže.
Thx Zoki već smo dosta saznali na temi o borderlanu
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 10:05   #1419
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
imam dva pitanja..

Čitajući po psiho kauču naiša sam i na temu o graničnom poremećaju ličnosti, meni taj poremećaj vrlo nalikuje na BP, U ČEMU JE SVE RAZLIKA?

Ima li razlike u ponašanju medju oboljelima od BP-a, tj da li se osobnost barem djelomice sačuva ili ti zapravo bolest dade novu osobnost
Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
Ne znam. Razlika je to što BAP ima svoj samostalni ritam izmjene raspoloženja a kod BDP- a su promjene uzrokovane najčešće socijalnim situacijama i odnosima s drugim ljudima i tu možeš razlučiti razliku o čemu se točno radi. Ima više vrsta bipolarnih ali kad imaš recimo bipolarni II rapid cycling i granični stvarno je teško razlučiti gdje počinje jedno a završava drugo...
Znači da je BDP socijalno uzrokovan poremećaj, tj prethodnim životnim iskustvima, dok kod BAP-a nema veze kakav si život vodio svejednooboljevaš valjda to zbog genetike, ako sam dobro skonta

Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
također borderlajni jako često rade na sabotiranju vlastitog života (daju otkaze i sl...) te imaju neka destruktivna ponašanja (samoozlijeđivanje, mjenjanje parnera, kompulzivno trošenje love i sl....)..također imaju i razne probleme u percepciji svijeta (pogrešnoj), veoma su needy i potrebno im je dosta podrške....bipolarni s druge strane je poremećaj kemije i liječi se primarno ljekovima...
Sve ovo što si navela su zapravo tipične karakteristike bipolaraca, te iste karakteristike bipolaraca se manje više posve poklapaju s karakteristikama borderlajnera,,,
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 15:14   #1420
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Znači da je BDP socijalno uzrokovan poremećaj, tj prethodnim životnim iskustvima, dok kod BAP-a nema veze kakav si život vodio svejednooboljevaš valjda to zbog genetike, ako sam dobro skonta
Da ovako nešto sam i ja zaključila...



Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Sve ovo što si navela su zapravo tipične karakteristike bipolaraca, te iste karakteristike bipolaraca se manje više posve poklapaju s karakteristikama borderlajnera,,,
Nisam znala da su preklapanja tako velika jer borderlajni su uglavnom najzeznutiji poremećaji (i pacijenti)...mora da su nečim zaslužili tu reputaciju, dok bipolarni pacijenti se ne smatraju "problematičnima"...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.