Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2007., 17:09   #41
Moj brat,jedino mu je pomoglo more,puno plivanja i vježbi u moru nakon skidanja gipsa ili longete.
citadella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 20:02   #42
sad je 100%?? mwni su rekli da možda nikad neće zacijelit
srećom nisam se mislio profesionlyno bavit košarkomL
Big Al is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 16:17   #43
Istegnuće ligamenata

prije tjedan dana istegnuo sam ligamente na desnoj ruci,dobio sam langetu do lakta a u dijagnozi piše

contusio art.radiocarpalis l.dex a.d.IV. s60


i naručen na kontrolu za 7dana

može li mi neko malo podrobnije objasnit o čemu se radi i što me čeka

inače ruka nije jako bolila jedino kad bi nešto radio,odnosno umarao ju.
tikvic30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 19:46   #44
nagnječenje zgloba ruke koliko vidim bez drugih ozljeda...valjda je rađen RTG?
najbolje ti je nastavit sa mirovanjem što možeš više ali ako te boli i pri minimalnim kretnjama nemoj izbjegavat analgetike,recimo ibuprofen 400 mg pp,max 4x/dan bolje 2-3 puta
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 22:30   #45
je radjen je rtg na osnovu njega je i postavljena dijagnoza

ruka me sada ne boli jer je u langeti pa ju nemogu ni pomicati,neznam kako bi bilo da skinem langetu.koliko u biti treba da to prodje tj zaraste?

smijem li kasnije dizati teret na poslu ili mi doktor daje preporuku za poštedu ili premještaj na drugo radno mjesto??
tikvic30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 14:14   #46
Ligamenti koljena?

Nespretno sam pala,jučer ujutro trčeći na bus. Imala sam osjećaj kao da me noga izdala i nije izdržala pritisak u tom trnutku pa sam cijela završila posred ceste,a kasnije je dečko vidio rupu (udubljenje ) na asfaltu,pa je jedna od pretpostavki da sam očekivala čvrsto tlo mnogo prije nego sam (a relativno dosta sam kasnije) stala na njega tj precijenila sam situaciju. Uglavnom, neznam dali su mi ligamenti (pretpostavljam da su oni u pitanju) oštećeni već dok sam padala (= neposredno prije pada kod kasnijeg doticanja tla tj osjećaja gubitka snage u toj nozi ; ) ili pri samom padu jer sam pala upravo na to koljeno.
Bol je prisutnija bila jučer dakako,od kada sam odmah imala problema sa savijanjem no ne prejakih pa sam pomišljala da je u pitanju masnica ili sam se samo jače natukla,no što je vrijeme dulje prolazilo shvaćam da mi je koljeno vrlo nesigurno,teško se oslanjam na njega, nemam povjerenja u vlastito tijelo i najradije se oslonim na nekoga ili nešto jer imam filing kao da će opet popustiti,što je posebno izraženo na silasku stepenicama. Koljeno kao da mi "leluja" na povjetarcu dok hodam
Osjećam kao da je ukočenije,malčice ukrućeno nekako i teže,čak i dok sjedim,i malo me osim u koljenu, boli i mišić iza koljena .

Dali da šparam tu nogu,smijem li je savijati,smijem li ju izravnavati,smijem li se oslanjati na nju,jeli problem da tek sutra otiđem liječniku...sve su to pitanja na koja tražim odgovor. Kako izliječiti stanje i koliko traje. I dali je moguće da sam "gubitkom snage u nozi" kada sam stala u rupu -pala;ili sam ozlijedila ligamente koljena tek nakon pada? I trebam li se bojati da će mi opet nestati snage u nesigurnom hodanju usljed najobičnije šetnje?
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 07:49   #47
joooj zao mi je, ali ne znam bas. ako su ligamenti treba hladiti, ali najbolje potraziti savjet doktora
Cool Zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 08:52   #48
a da odeš doktoru?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 13:35   #49
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
a da odeš doktoru?
Posao dragi moj,posao...ljudi rade,i nemogu svi otić s njega kad se sjete -vidi čuda-
Danas idem,javim kako je prošlo,no i dalje čekam odgovore ljudi dobre volje
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:51   #50
meni se dogodila slična stvar, pala sam sa bicikla i jako natukla koljeno, nisam ga mogla savinuti, otišla u traumu, poslikali ga, nije bilo loma i poslali me doma na bolovanje (mirovanje i oblozi). SAd je već prošlo 2 i pol mjeseca od tada, ligament sa vanjske strane koljena me boli u određenim položajima, vozim i dalje bicikl , treba osnažiti mišiće noge da koljeno ne bude opterećno. Prije nekoliko godina sam na skijanju ozlijedila ligament drugog koljena, napukao je, 2 mjeseca mirovanja, nošenja elastičnog zavoja i danas je kao novo.
Nije loše napraviti ultrazvuk koljena jer se onda vidi oštećenje ligamenta.
cicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:34   #51
e hvala na odgovoru,eto mene krivo poslali,slikali mi kosti koljena umjesto ligamente..primjetila sam u međuvremenu da mi je malo bolje jer sam danas do posla hodala za zavojem tako da mi je noga bila čvršća na tom djelu tj manje mi je bilo opterećeno samo koljeno i puno se bolje osjećam. Jučer navečer mi je bilo dosta kao ukočeno koljeno...vidjet ćemo šta dalje. Da je nekaj puklo već bi me jako boljelo zar ne?
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 09:57   #52
Quote:
minathena kaže: Pogledaj post
e hvala na odgovoru,eto mene krivo poslali,slikali mi kosti koljena umjesto ligamente..primjetila sam u međuvremenu da mi je malo bolje jer sam danas do posla hodala za zavojem tako da mi je noga bila čvršća na tom djelu tj manje mi je bilo opterećeno samo koljeno i puno se bolje osjećam. Jučer navečer mi je bilo dosta kao ukočeno koljeno...vidjet ćemo šta dalje. Da je nekaj puklo već bi me jako boljelo zar ne?
ja sam imao nažalost iskustvo da su mi pukli križni ligamenti u oba koljena. Naime, kod puknuća ligamenta (najčešće prednji križni ) dolazi do jače boli, osjećaja nestabilnosti, oteklina u roku sat vremena. Dolazi do vode i krvi u koljenu. Nakon jednog dana se obično ne može uopće stati na nogu. Naime, ovo što si napisala, prije bih rekao da su možda stradali meniskusi. Njihova oštećenja ne bole jako, najčešće se može hodati (uz manje poteškoće ). Moguće je da se oštete, napuknu ili skroz puknu. Uzrokuju blokadu koljena, tj. nemogućnost potpunog savijanja. Nije kasno otići doktoru par dana kasnije, naime i bolje je jer otok splasne i tada se može postaviti dijagnoza. Najbolje je otići u neku ortopedsku bolnicu. Ja sa bio u Lovranu. Sa rengenom se ne može ništa vidjeti. najbolje se vidi na magnetskoj rezonanciji, ali se dugo čeka, a privatno je nekih 1500 kn.
Uglavnom, mislim da ligamenti nisu jer bi to jače boljelo i ne bi mogla stati na nogu.

Nadam se da sam ti pomogao
gklobuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:01   #53
Tnx jesi..

naime bila sam na ultrazvuku i dugo mi je doc pregledavao laganim stiskanjem ligamente kad sam već pomislla da je se ok naglo me s unutrašnje strane zabolilo pa sam pitala jel me to stisnuo po masnici. Naravno da nije pa mi je tamo na slici našao da mi je jedan ligament istegnut.

Trebam paziti da nejdem u čučanj i sl.,nesmijem se naprezati tj trčati i voziti bic..trebam nositi bandažu min 10-14 dana (istina jest da mi je lakše s njom hodati) no da si usput vježbam mišić iznad koljena-pokazao mi vježbu-da mi zbog bandaže ne oslabi,zatim mazati deep reliefeom i doć na ultrazvuk za 4 tjedna.Triput dnevno hladni oblog dok noga ne utrne (super stvar je onaj plavi gel kojeg ima i u dm-u za kupit) a primjetila sam da me najviše boli tokom hlađenja- upravo ondje gdje je rekao da mi je istegnuti ligament.

Ako mi u međuvremenu zašteka koljeno uz jaku bol,to je menisk i neka odem odmah na hitnu (nisam znala da se to može naknadno dogoditi?) jer on na ultrazvuku nemože vidjeti ono što bi se vidjelo na magnetskoj rezonanciji-menisk-upravo što gklobuc kaže.

Meni šteka malo koljeno,znači li to da je i menisk možda ozlijeđen...i zar trebam ić na rezonanciju? Mislim da ne. Što napraviti za poboljšanje njegovog stanja (eventualno pogršanog) ,dali je dovoljno ono što radim za ligament?

E da i propisan mi je ibuprofen no kolko mi je poznato to je protiv bolova (?) i zar da pijem ako me gotovo i ne boli?
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:46   #54
daj reci di si bila kod doktora
zli_čeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 09:22   #55
Neznam dal će to ikom išta značit,al rtg Mrmić,Jukić,Lovrenčić-Prpić,Čiček,
ultrazvuk Vuletić. Zaključila sam da su me u Vinogradskoj poslali na rtg budući sam došla s uputnicom,pa da se riješe odgovornosti ak bi nekaj bilo slomljeno,a ovako imaju potvrđeno da su napravili sve u njihovoj moći
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 10:31   #56
u vinogradskoj nemaju ortopeda ja mislim tak mi je nes susjeda rekla jer radi tamo opa mi je preko veze sredila na sv duhu pregled kod dr. mr. sc. Miškulina ili odi isto na duh kod jankovića on ti je dobar isto
ili ako imas vremena u lovran tam su svi dobri. bjezi kod ortopeda sto prije jer ako te boli propast ce ti misic a ako te ne boli jako kreni na terapije sto prije
zli_čeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 13:30   #57
Quote:
minathena kaže: Pogledaj post
Tnx jesi..

naime bila sam na ultrazvuku i dugo mi je doc pregledavao laganim stiskanjem ligamente kad sam već pomislla da je se ok naglo me s unutrašnje strane zabolilo pa sam pitala jel me to stisnuo po masnici. Naravno da nije pa mi je tamo na slici našao da mi je jedan ligament istegnut.

Trebam paziti da nejdem u čučanj i sl.,nesmijem se naprezati tj trčati i voziti bic..trebam nositi bandažu min 10-14 dana (istina jest da mi je lakše s njom hodati) no da si usput vježbam mišić iznad koljena-pokazao mi vježbu-da mi zbog bandaže ne oslabi,zatim mazati deep reliefeom i doć na ultrazvuk za 4 tjedna.Triput dnevno hladni oblog dok noga ne utrne (super stvar je onaj plavi gel kojeg ima i u dm-u za kupit) a primjetila sam da me najviše boli tokom hlađenja- upravo ondje gdje je rekao da mi je istegnuti ligament.

Ako mi u međuvremenu zašteka koljeno uz jaku bol,to je menisk i neka odem odmah na hitnu (nisam znala da se to može naknadno dogoditi?) jer on na ultrazvuku nemože vidjeti ono što bi se vidjelo na magnetskoj rezonanciji-menisk-upravo što gklobuc kaže.

Meni šteka malo koljeno,znači li to da je i menisk možda ozlijeđen...i zar trebam ić na rezonanciju? Mislim da ne. Što napraviti za poboljšanje njegovog stanja (eventualno pogršanog) ,dali je dovoljno ono što radim za ligament?

E da i propisan mi je ibuprofen no kolko mi je poznato to je protiv bolova (?) i zar da pijem ako me gotovo i ne boli?
jako teško će ti to reći doktor na osnovu ultrazvuka ili pregleda (pogotovo ako bolnica nije neka dobra ortopedska)točno što je. Kažem Lovran je broj 1 ali ne kažem da i drugdje nije OK. Menisk može puknuti skroz, to je teži oblik i tu bi ti koljeno zaštekalo pod nekim kutem. Rješenje je artroskopija (rutinska manja operacija). Može napuknuti samo malo. Tada će ti štekat koljeno ali s vremenom se on može oporavit jer je na površini prokrvljen. Znači, treba vremena, terapija ledom i vježbanje mišića je vrlo važno jer je manje opterečeno koljeno. Pogotovo vježbe za zadnju ložu mišića. To je ono što ti govori da može naknadno biti s meniskom-ako je otkinut dio može šetat po koljenu i izazivat blokade ali mislim da nije to. Mislim da će samo trebat vremena i vježbe i to je to. Ako je ligament istegnut onda se ne može ništa nego samo čekat i radit vježbe.
gklobuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:22   #58
Hvala svima super ste

Koja vježba? Radim iduću: u polusjedećem sam položaju dakle noga na kauču/krevetu,polegnuta,stopalo mičem prema sebi a koljeno pritišćem prema dolje. Tako jačam mišić iznad koljena kolko sam skužila. Možda još neka vježba?
Nego,danas me taj ligament zna dosta zaboljet,kao da imam žilet unutra. To prije nije bilo tako. A moram hodat ,nadam se da nisam pojačala oštećenje..
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 09:46   #59
nemoj to radit na krevetu nego na podu bolje ti je kad je tvrdja podloga
to ti je dobra vjezba radi to i na bokovima isto tak da dignes nogu u zrak i prste zatezes prema sebi i napinjes kvadriceps drzis tak oko 6-8 sekundi i ponovis desetak puta
zli_čeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 08:15   #60
Done!
minathena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:16.