Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2005., 18:17   #1
Quote:
Bosniac kaže:
brezovka kaže:



Čovjek kojima ima u sebi grijehe,veće ili manje,ne može biti tanzistor ili glasnik Božije poruke upučene ljudima,jer bi to bilo protivno suštini samog Svevišnjeg.
Svaki čovjek može primiti neku poruku od Svemilostivog,ali samo za sebe,nije za prenos drugima.Ako vlastitu poruku od Sveznajućeg prenese drugom čovjeku,poruka će izgubiti snagu.
To je po mišljenju sufija.
Tajna se čuva.
Tvrdiš li da je Muhamed bio bez grijeha?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 21:55   #2
Brezovka pita:
Quote:
Tvrdiš li da je Muhamed bio bez grijeha?
Iz svih mojih dosadašnjih pisanja na ovom Forumu/Religija mogla si i sama zaključiti,Brezovka, da čvrsto vjerujem u Kuran Časni,Allahovu Riječ,objavljenu preko Muhameda,a.s..Ja iskreno srcem vjerujem da je Muhamed a.s.,posljednji Allaohov,đ.š. !Poslanik,apsolutno čist od svakog grijeha i prigovora!
Zaista se čudim,smirena Brezovko,kako ovakvo pitanje uopće možeš i postaviti!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 06:47   #3
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Brezovka pita:


Iz svih mojih dosadašnjih pisanja na ovom Forumu/Religija mogla si i sama zaključiti,Brezovka, da čvrsto vjerujem u Kuran Časni,Allahovu Riječ,objavljenu preko Muhameda,a.s..Ja iskreno srcem vjerujem da je Muhamed a.s.,posljednji Allaohov,đ.š. !Poslanik,apsolutno čist od svakog grijeha i prigovora!
Zaista se čudim,smirena Brezovko,kako ovakvo pitanje uopće možeš i postaviti!
To ti vjeruješ, to je tvoja vjera, zašto bi ostali vjerovali u to... Otkud ti uistinu možeš potvrditi da je Muhamed bito čist svakoga grijeha? Izmislio si Time Machine pa proveo godinu dana s njime ili? Otkud ja znam da je Isus onakav kakvim ga opisuje Novi Zavjet evanđelja? Nitko ne zna ništa danas glede ovi stvari, sve je stvar vjere i tebi tvoje srce kaže da je on bio čist svakoga grijeha... Ali ajmo samo pretpostaviti, onako hipotetički, što kad to ne bi bilo istina? Što AKO je bio griješnik, i ajmo reći da ti to baš znaš i saznaš, nije važno kako i na koji način, što bi ti onda napravio i za koliko stupnjeva bi ti se život promjenio?

P.S: Ne moras odgovoriti ako nećeš
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 17:28   #4
Quote:
Bosniac kaže:
Brezovka pita:


Iz svih mojih dosadašnjih pisanja na ovom Forumu/Religija mogla si i sama zaključiti,Brezovka, da čvrsto vjerujem u Kuran Časni,Allahovu Riječ,objavljenu preko Muhameda,a.s..Ja iskreno srcem vjerujem da je Muhamed a.s.,posljednji Allaohov,đ.š. !Poslanik,apsolutno čist od svakog grijeha i prigovora!
Zaista se čudim,smirena Brezovko,kako ovakvo pitanje uopće možeš i postaviti!
Molim te opiši mi ukratko iz Kurana kojeg vjerujem dobro poznaješ život Muhamedov.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 22:25   #5
Napomena :Ovo je dijalog sa topica"Papina čuda",pa mi se učinilo da je u kontekstu teme ovog topica, i zato je tu!
Brezovka pita:
Tvrdiš li da je Muhamed bio bez grijeha?
------------------------------------------------------------------------------------
Bosniac kaže:
Iz svih mojih dosadašnjih pisanja na ovom Forumu/Religija mogla si i sama zaključiti,Brezovka, da čvrsto vjerujem u Kuran Časni,Allahovu Riječ,objavljenu preko Muhameda,a.s..Ja iskreno srcem vjerujem da je Muhamed a.s.,posljednji Allaohov,đ.š. !Poslanik,apsolutno čist od svakog grijeha i prigovora!
Zaista se čudim,smirena Brezovko,kako ovakvo pitanje uopće možeš i postaviti!
------------------------------------------------------------------------------------

Brezovka pita:

Quote:
Molim te opiši mi ukratko iz Kurana kojeg vjerujem dobro poznaješ život Muhamedov.
Odgovor Bosniaca:

Nije mi pitanje,Brezovka, potpuno jasno,pa možeš li,molim te, malo drgčije to napisati.!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 22:33   #6
Mogu bosniac.
pitala sam te što znaš o životu Muhameda.Što o njemu samom piše u Kuranu ili što se čitanjem njegove misli o njemu može reći.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 23:16   #7
Brezovka kaže:
Quote:
Mogu bosniac.pitala sam te što znaš o životu Muhameda.Što o njemu samom piše u Kuranu ili što se čitanjem njegove misli o njemu može reći.
O Muhamedu sam čitao dosta knjiga,iz radoznalosti ,a i da se donekle upoznam sa životom tog čovjeka o kojem se stalno govori, uči i piše.
Kada je Muhamed počeo primati Objavu od Boga i prenositi je ljudima za četiri godine imao je samo 4 pristalice-prva je bila njegova žena Hatidža,pa onda rođak-dijete sa 10 godina i još jedan rođak i jedan sluga.Žalosna bilansa.
Njegovi sugrađani i rođaci nisu mu vjerovali,nazivali su ga pjesnikom,obmanjivačem,čarobnjakom,bijednom varalicom,
drugom šejtana (đavola),zavodnikom ......
Jedan Hatidžin bliži rođak,Verika,koji je bio krščanin (!),a bio je vrlo star i slijep,kad mu je Muhamed iskreno ispričao šta se je sve desilo kada je primio prvu Objavu,kako se je pripao i sav se od straha tresao i šta se je dalje dešavalo,slijepi Verika je u njemu prepoznao Božijeg Poslanika,odabranog za Misiju i ohrabrio ga da nastavi i bude ustrajan.

Jedna od popularnijih knjiga,koju je napisao 1996 g.:

Martin Lings:

MUHAMED
Život vjerovjesnika islama
zasnovana na najranijim izvorima


Knjiga je s engleskog prevedena na naš jezik B/H.

Kasnije ću više našpisati u vezi tvog pitanja.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 00:28   #8
ONO O CEMU SE NE GOVORI

Mene vise ne zanima ono sto muslimani na ovom forumu GOVORE o Muhamedu(pokoj dusi njegovoj)

nego ono STO NE GOVORE

***
vrlo mi je neobicno da nitko od 10-ak muslimana koji pisu ovdje
o svemu od igle do lokomotive

NIJE ODGOVORIO na ponovljene upite nicka Dusana

kako je to Muhamed
pobio(smaknuo) oko 700 zarobljenika.

Dusan je to citirao iz samih muslimanskih izvora (sada mi se neda to traziti ali valjda svi znamo (vjerujemo) da ta informacija postoji.
(neka je zagor ako cita ponovno ponudi )

***
dakle mene a i ostale zanimaju 2 informacije sada

1) da netko od muslimana komentira Dusanovu kritiku Muhameda

2) zasto nitko od muslimana na to nije odgovorio (ja osobno imam odgovor zasto muslimani izbjegavaju o tome komentirati i reci cu ga ali me zanima da najprije cujem muslimanskke odgovore a i vas ostalih )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 00:32   #9
Evo sam pronasao taj Dusanov DOKUMENTIRANI UPIS kojeg je on ponovio barem 10 ak puta u zadnjih 6 mjeseci sto ja to povrsno pratim ALI NISAM UOCIO DA JE ITKO OD MUSLIMANA REAGIRAO NA TO :

***
Quote:
Dušan kaže:
Muhamed je masovni ubica jer je naredio masovnu egzekuciju 700 - 900 Židova iz plemena Banu Qurayza što se isto navodi u Kur'anu:

33. 26. a sljedbenike Knjige, koji su ih pomagali, iz utvrda njihovih je izveo, i strah u srca njihova ulio, pa ste jedne pobili, a druge kao sužnje uzeli,

Kakav je to Božiji poslanik koji ubija na stotine zarobljenika? Ovdje se jasno možemo uvjeriti čiji je Muhamed bio poslanik, Boga koji oprašta i voli sve ljude, ili Sotone krvnika ljudskog.

Muhamed je htio da ukloni sve koji su se posebno protivili njegovom navodnom Božijem poslanstvu. Pleme Banu Qurayza je bilo spremno umrijeti nego priznati Muhameda kao poslanika. Muhamedu je to naročito smetalo jer mnogobožce Arape je nekako mogao privoliti da prime Islam.

Sledeći hadis (Islamski vjerski tekst) koji govori o masakru nad plemenom Banu Qureyza:

“Alahov poslanik je naredio da se svim Židovskim muškarcima i dječacima koji su dostigli pubertet odsječe glava. Onda je prorok podijelio imovinu, žene, i djecu Židovskog plemena Qurayza među Muslimanima.” (Tabari VIII, stranica 38)

U današnje vrijeme smo svjedoci odsjecanja glava zarobljenih civila i vojnika u Iraku. To nije ni čudo jer je i Muhamad hladnokrvno odsjecao glave svojim zarobljenicima. To upravo navode Islamski hadisi:

Ishaq (stranica 464) i Tabari (stranica VIII:36): “Kako navodi Ajša, jedna Židovkinja je ubijena. Pričala je sa mnom i smijala se dok je Alahov Poslanik ubijao njene muškarce na tržnici.”

Muhamed je lično ubijao Židovske zarobljenike. Kao što kaže Isus: "Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati."

Muhamed je isto tako naredio smaknuće 10 ljudi nakon što je osvojio Meku. Među ubijenim su bile 3 djevojke ropkinje koje su prije zbijale šalu sa njegovim navodnim poslanstvom. (Knjiga "The Life of Muhammad", pages 551 i 552.)

Ovakva svirepost, okrutnost i nesaosjećanje nikako ne može doći od jednog Božijeg poslanika, već samo od demonom nadahnutog čovjeka koji je u ime Boga činio i širio zlo.

Bog ne nalaže da se drugi ljudi ubijaju, pljačka i vodi u ropstvo, siluje i ratuje. Ne. Bog kao apsolutno dobro nalaže da se širi nenasilje i saosjećanje sa svim njegovim stvorenjima. Istinska vjera uči da se na nasilje ne odgovori istom mjerom i da volimo i svoje neprijatelje. Jer samo na taj način ćemo pokazati da smo bolji od onih koji zagovaraju zlo. Krug zla se prekida samo na taj način, tako što ćemo odgovoriti nenasiljem.

Pravo lice Islama: http://vjera.org/islam.php
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 00:46   #10
MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Ali neka Dusan ne likuje previse.

Molim ga da mom meni i svom sebi i nasim nama odgovori na sljedeci moj upit.

1) Mislim da grijesis sto si se zaustavio u kritici muhameda i zakljucio otprilike ovako:

(navodim smisao tvog zakljucka s kojim ces se ti vjerujem sloziti):
"" Posto je muhamed masovni ubojica ja zakljucujem da je on sotonin a ne bozji poslanik ''

pa bih ga ja suocio sa sljedecim :

Sigurno mu je poznato da je netko kao ''isus'' ili, tko god da je to rekao dobro je rekao, izjavio

''AKO SE JEDNO KRALJEVSTVO PODIJELI U SEBI osudjeno je na propast ''

PA TE JA DUSANE PITAM

"kakva je to sotona koja kroz Muhamedova usta govori o milosrdju i nudi mnostvo dobrih savjeta koje svaki roditelj daje i svojoj djeci '''

DA li si moj cyber prijatelju Dusane znao da se u tom Kuranu BOZJE MILOSRDJE spominje 192 puta ,a samo 17 puta spominje se njegov gnjev

kakva je to sotona Dusane koja 192 puta zbori o milosrdju a samo 17 puta prijeti ?
ILI SOTONA NIJE VISE STO JE BILA ,ILI JE TO NEKA CUDNA mutirana SOTONA

osim toga citao sam jednu knjizicu muhamedovih izreka i to su sve stvari s kojim bi se i ti slozio '' tj nesto vrlo prakticno,dobro i hajmo reci ''bogu ugodno'' ..

DAKLE DUSANE DOK MUSLIMANE CEKAM da mi odgovore na tvoje opravdane i dokumentirane optuzbe Muhamedovog ovozemaljskog ponasanja,
tebe cekam da mi odgovoris

a) zasto ne ides dalje u svom istrazivanju nego se zaustavis i ponosno okreces glavu OKOLO

b) kako tumacis uspjeh islama po svijetu tj po onoj- stablo se poznaje po plodovima - kako tumacis da se islam tako prosirio po svijetu i u privh 500-600 godina donio TIM KRAJEVIMA STRAHOVIT KULTURNI I NAUCNI NAPREDAK.

c) zelio bih te podsjetiti na jos nesto

ne kaze parsifal nego povijest da je nadolaskom krscanstva u evropi nastupio MRACNI SREDNJI VIJEK tj svaka je nauka i CIVILIZACIJA PROPALA

d) i jos nesto dusane sto ne znas

DOK JE U EVROPI VLADAO MRACNI SREDNJI VIJEK ,PRVI EVROPSKI UNIVERZITET BIO JE U SPANJOLSKOJ U KORDOBI ALI POD ISLAMSKOM VLASCU

***
dakle dusane kakova je to sotona koja producira taj islam koji RAZVIJA NAUKU DOK postoje dokumentirane izjave i klima u prvim godinama nastanka krscanstva

CITIRAM SMISAO KRSCANSKOG ODNOSA PREMA NAUCI :

''MATEMATICARI I NAUCNICI SU LJUDI KOJI SU PRODALI DUSU DJAVOLU . SAMO VJERA I SVETO PISMO SPASAVAJU dok nauku treba odbaciti ''

(molim da mi se vjeruje jer ovo sam pronasao i negdje snimio ali sada ne mogu naci - ALI PONAVLJAM DA NE KAZEM JA NEGO POVIJESNA NAUKA DA JE U EVROPI NAKON DOLASKA NA VLAST KRSCANSTVA NASTUPIO MRACNI SREDNJI VIJEK -a da je nadolaskom ISLAMA U TIM KRAJEVIMA NASTUPILO -zlatno doba

***
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 01:40   #11
KAKO MASONI PISU O MUHAMEDU I ISLAMU

Procitao sam nize navedenu knjigu i zelim vam iz nje prenijeti neke informacije koje su malo poznate a vazne su za nasu temu o Muhamedu ( i Islamu)

(Napominjem nesto vazno :

(Knjigu nisu pisali muslimani nego Baigent i Leigh koji su englezi i masoni ) (AUTORI VELIKOG BESTSELERA -SVETA KRV SVETI GRAL) (jos da kazem da to nije knjiga prvenstveno o islamu nego o razvoju hermeticke(ezotericne) nauke i kako je ona dospjela u evropu )


MICHAEL BAIGNET and RICHARD LEIGH- THE ELIXIR AND THE STONE (unlocking the ancient mysteries of the occult )

ELIKSIR I KAMEN (Razotkrivanje drevnih okultnih misterija)

***
Dakle tumacenje ova 2 engleza

ISLAMA u ovoj knjizi je vrlo pozitivno !

(o Muhamedu se govori da je nesumnjivo posjedovao visi stupanj svijesti i cak se govori romanticno i sentimentalno..
volio sivanje, zivio jednostavno i skromno, zabranio stovanje svog lika i slike, npr navodi se primjer da je muhamed jednom cuo poziv na molitvu i da ne bi uznemirio macku koja je spavala na njegovoj odjeci odsjekao je dio odjece i ostavio zivotinju da spava ..


U Knjizi se uocava dijametralna CIVILIZACIJSKA razlika pri nastanku islama i krscanstva...

Autori tvrde da je nastankom krscanstva doslo do odumiranja svake civilizacije i nauke.
da je povijest zabiljezila to radoblje evrope kao mracni srednji vijek.

dok je nakon nastanka islama doslo na tim podrucjima do svekolikog preporoda i razvoja nauke (matematika, kemija ,astronomija, filozofija,medicina itd) i drustvenih odnosa...

navodi se primjer spanjolske pod islamom. kaze se da dok je evropa zivjela u mracnom srednjem vijeku u Cordobi je djelovao prvi evropski univerzitet i biblioteka...sa oko 400 tisuca knjiga.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 01:42   #12
Lako je govoriti protiv Muhameda ali kakav je njegov zivot bio ?
Kad sudis drugome sebi sudis.

Ja se nebih protiv njega usudio govoriti makar je ucinio neka ruzna djela.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 01:47   #13
evo jos informacija iz knjige 2 engleza(masona !) koji u knjizi opisuju POVIJEST HERMETIZMA I ''DOLAZAK'' u Evropu

""

"Krscani i zidovi pod islamom u spanjolskoj tretirani su tolerantno ,cak dobrocudno. crkve,sinagoge, manastiri nisu dirani ....

kaze se da su se mnogi evropljani tada preobratili na islam nalazeci ga relaksiranim i kvalitetnijim od ukocenog i na strahu zasnovanog krscanstva rima( vatikana)

kaze se da je cak kralj john of england 1213 ozbiljno razmisljao o prijelazu na islam i poslao svoje ambasadore u maroko.napisao je da krscansku vjeru smatra laznom i da zeli uvesti islamske zakone i sl ..zanimljivo da ga je sam muslimasnki vladar maroka odvratio od toga cina i cak ga pomalo ismijao... tj kakav je on to kralj ..tj to ne bi bilo u interesu njegove zemlje itd..itd..,tj neka ostane u svojoj vjeri itd itd...

***
autori zakljucuju sljedece -citiram

BILO JE TO KROZ ISLAMSKU SPANJOLSKU DA JE SVJETLO OBASJALO ,MRACNI SREDNJI VIJEK KOJI JE VLADAO EVROPOM.
Kaze se da je tolerantnost islama prema drugim ucenjima DOPUSTILA razvoj i sirenje ezotericne misli evropom.
Evropa je tada bila zaostala u svakom pogledu dok je spanjolska pod islamom dozvjela svekoliki preporod. npr agikultura, tj pustinje danasnje andaluzije bile su doslovno kultivirane narancama,rizom i pamukom koji su tu donijeli arapi...

Tisuce knjiga i rukopisa iz bagdada i kordobe ...bile su svima dostupne pa je mnogima san bio ici u spanjolsku kao hodocasce ka zemlji skrivenih i vaznih znanja (plotin,pitagora,znanje grcke studiralo se tada ...)
. U tadasnjoj krscanskoj evropi ucenje je bilo dopusteno samo onima u crkvi i nije se smjelo proucavati ono sto crkva nije odobrila...


spominje se djelo velikog muslimanskog mistika i mudraca IBN ARABIJA koji je zivio u sevilji .

te djelo nekog IBN masarra kao hermeticki orjeNtiranih muslimanskih autora ..koji su jako vazni za sirenje i procvat hermetizma ...

itd itd

zatim se kao vaznim kanalom prolaska znanja ka evropi spominje sicilija i saraceni itd itd

i na koncu poglavlja :

2 januara 1492 granada je pala i 781 godina islamske prisutnosti u evropi doslo je definitivno kraju.,ALI TO NASLJEDJE I napredan civilizacijski UTJECAJ JE NASTAVLJEN STOLJECIMA I PRISUTAN JE I DANAS.

vazan dio tog nasljedja bila je hermeticka misao koja je preko tolerantne atmosere spanjolske pod islamom prezivjela i potekla u evropu.’’’
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 01:53   #14
Jao ne opet

Nema zlatnog doba al Andaluza, koje traje od 711. do 1492. To ne postoji.

Izmedju te dvije godine dogadjaju se Almohadi i Almoravidi (ideoloske pretece danasnjih Wahabija), koji ciste sve sto nije u uskim kockicama njihovog tumacenja islama.

Ljudi, izmedju te dvije godine bjeze iz krscanske Spanjolske u al Andaluz i obrnuto - ovisno o trenutnoj situaciji na Poluotoku.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 01:57   #15
Quote:
rambi kaže:
Jao ne opet

Nema zlatnog doba al Andaluza, koje traje od 711. do 1492. To ne postoji.

Izmedju te dvije godine dogadjaju se Almohadi i Almoravidi (ideoloske pretece danasnjih Wahabija), koji ciste sve sto nije u uskim kockicama njihovog tumacenja islama.

Ljudi, izmedju te dvije godine bjeze iz krscanske Spanjolske u al Andaluz i obrnuto - ovisno o trenutnoj situaciji na Poluotoku.

Hmm.
Sve ti znas.
Pa i ja ponekad,
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 01:59   #16
Quote:
Maitreya kaže:
Hmm.
Sve ti znas.
Pa i ja ponekad,
Ne znam sve... a nekad sam mislila da barem malo znam...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 02:20   #17
Quote:
rambi kaže:


Nema zlatnog doba al Andaluza, koje traje od 711. do 1492. To ne postoji.

Izmedju .
rambi ..

dok nam ne das linkove, KNJIGE ,neke citate, ne mozemo bas prihvatiti tvoj kratki i povrsni upis tim vise sto mi se cini da si ti pristrana strana u ovoj diskusiji

dok ja ipak nisam ni zidov ,ni musliman ni krscanin i jednako neugodna pitanja u ovoj temi postavljam i muslimanima i nasem dobrom Dusanu

kada si se vec ukljucila onda molim TVOJE odgovore ( A NE GUGLOVE )

1) zasto bi 2 svjetski poznata autora pisali ovo sto navodim gore? tj imas li ti oborenje njihovih tvrdnji ? ili ti se mozda oni ne svidjaju jer se ne uklapaju u tvoju UNAPRED STVORENU POLITICKIM NAOCALIMA IZOBLICENU SLIKU

2) imas li ti neki drugi podatak gdje je u evropi osnovan prvi univerzitet ako vec NIJE U KORDOBI POD ISLAMSKOM vlascu ?

2a) ili nam mozda mozes otkriti da mracni srednji vijek nije postojao u evropi i da je nauka cvala kao sto nam VATRENA suradnja giordana bruna i galileja sa katolickom crkvom svjedoci.

3) U knjizi koju citiram se prije svega govori o razvoju hermetickih ideja I KAKO SU TE IDEJE DOSLE U EVROPU. Nije autorima bio prvenstveni cilj hvaliti islam i tebe nervirati ...
ZELJELI SU ISTACI POZITIVNE STVARI U TOJ ISLAMSKOJ VLASTI KOJE SU DOPRINIJELE SIRENJU EZOTERICNIH ZNANJA.ne sumnjamo da ces ti kroz 700 godina prisutnosti pronaci mnostvo losih stvari u islamu u spanjolskoj ali to nije tema ovdje nego ti lijepo otvori neku drugu .

btw rambi,
nisam bas opazio na ovom forumu da pises o ''duhovnosti ,misticizmu ,hermetizmu I ''UNUTRASNJIM PITANJIMA'' ..(hm bolje bi ti bilo da uperis pogled u sebe a malo manje na izrael (kome zelim svako dobro ,ali TI si vrednija od cijelog izraela ako mene pitas a sto tebi cini mi se jos nije jasno )

MISLIM DA TE GUGL a i mi na forumu cekamo STO SE TVOG DUHOVNOG DOPRINOSA ovom DIJELU FORUMA TICE

MOZES LI NAM TI RECI KAKO SU HERMETICKE IDEJE ''PROCURILE U EVROPU'' a ne dokazivati da islam nije tako sjajan o cemu ne sumnjamo ti imas mnostvo primjera.
A kada, gle cuda,u ovoj knjizi 2 engleza koji nisu muslimani tvrde nesto dobro o tom islamu , to je tebi vidim odmah krivo ...i kao crvena krpa te navelo da se javis.

a inace ne bi da je recimo neka duhovna tema koja tebi nije interesantna jer nema nikakove veze sa islamomm i izraelom tj tvojim politickim opsesijama.

NAS RAMBI NE ZANIMA OVDJE TVOJA POLITCKA PROCJENA ISLAMA nego tvoj dokaz da hermeticke ideje nisu preko spanjolske nego recimo po golubu pismonosi ''prebacene '' u evropu..

rambi,

tvoji su upisi koliko ja procitam ... povijesni,socioloski,''egzotericni'' I PAPRENO ZACINJENI POLITICKIM ZACINIMA tj kombinacijama
Jos nisam naisao na neki tvoj ''vegetarijanski ''hajmo reci ''lagano duhovnjacki '' recept-upis . (mozda jednom kada ti se zgadi politika i ostro zacinjena jela I POKVARIS STOMAK predjes na zdraviju hranu stavise na DUHOVNI KOSER

(baron samedi ili umpa su raznovrsniji '' igraci'' ali steta , i oni trate i prljaju svoj nesumnjiv duhovan talenat i znanje brckajuci se previse u prljavoj politickoj bari

rambi,

nisam zapazio u tvojoj kuhinji i tvojim receptima koje nam nudis na kusanje jos ni jedno ''jelo '' a da nije bilo politikom zacinjeno , A POLITIKA KAO TKIVO LAZI JAKO JE NEZDRAVA AKO SE MIJESA sa duhovnoscu (u ovom slucaju hermetizmom ,misticizmom )



__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 12.12.2005. at 02:54.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 02:53   #18
Na brzinu:

http://www.answers.com/topic/golden-...lture-in-spain

http://en.wikipedia.org/wiki/Rambam (ne volim Wikipediju, ali pretpostavljam da ti da - ako ne, napisi pa cu naci drugi izvor - postala samo radi biografskih podataka)


Sto se knjiga tice, a dostupne su u svakoj knjiznici, mozes naci Miroslava Brandta - udzbenik za 2. godinu na povijesti, koji obradjuje Srednji vijek.

Na engleskom - Yehuda Baer (on ima antikrscanski bias kao i ti - ako cemo se vec samarati - pa ce ti se sigurno svidjeti), Bernard Lewis, Benjamin Gampel, Norman Stillman... oni konkretno pisu o povijesti Zidova na Iberskom poluotoku.


O tome tko ima crno-bijele naocale, mozemo neki drugi put .


Jos jednom, jer sam sad, prije postanja jos jednom dobro procitala tvoj post - daleko od toga da sam napisala da zlatnog doba uopce nije bilo, ali, je isto zavrsilo dolaskom prvih muslimanskih puritanaca iz sjeverne Afrike na tlo Poluotoka.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 03:02   #19
na brzinu

1) zidovsko pisanje o zidovima i muslimanima
i

muslimansko pisanje o muslimanima i zidovima

je nesto sto ne bi trebalo uzimati kao vazno u onolikoj mjeri..


2) KAO PISANJE ONIH KOJI SU NEUTRALNI ( i nisu ni zidovi ni muslimani )


3) kao sto vidis ja sam ponudio jednu knjigu koju su pisali 2 engleza koji nisu ni muslimani ni zidovi

4) ako mi ti vjesto kazes da i oni imaju neki bias

a ja brze bolje kazem odmah sada

a) a tko ga nema

b) imaju manji bias nego nasa braca zidovi i muslimani kada pisu jedni o drugima

PS.

zeljno iscekujemo neki tvoj doprinos na podforumu duhovnost
gdje svi zalimo sto te nema pa nema i cesto te spominjemo..''

eh kada bi se tolika energija nase rambi od vani usmjerila prema vnutr ..neki kazu ...

mozda da nam svima nama i sebi ponudis jedan esej tipa:

EYE ON BIAS
s podnaslovom npr

a) kako pisati sa malim ''biasom'' ili bez biasa
b) tko pise sa malim biasom
c) IMA LI ITKO DA JE PISAO BEZ BIASA ( i jakih zacina)

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 03:08   #20
Svi mi imamo bias... svi...

Ali bas ti imas najveci bias - samo, tvoj je, uz to, jos i anti .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.