Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2009., 03:01   #1
KAKO shvatiti MATLAB

kako shvatiti matlab,
mučim se s programiranjem na faksu eto već drugu godinu i nikako shvatiti matlab...
dakle,instrukcije nisu pomogle...
učim i teorija ide al programirat ne znam..a ispiti su blizu
__________________
:)
studentica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 03:26   #2
Quote:
studentica12345 kaže: Pogledaj post
kako shvatiti matlab,
Nikako! Matlab je zlo!

Quote:
studentica12345 kaže: Pogledaj post
mučim se s programiranjem na faksu eto već drugu godinu i nikako shvatiti matlab...
dakle,instrukcije nisu pomogle...
učim i teorija ide al programirat ne znam..a ispiti su blizu
Ajd daj malo detalja... Što ti nije jasno? Najbolje daj konkretan primjer.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 12:22   #3
Quote:
Wrbhhh kaže: Pogledaj post
Nikako! Matlab je zlo!



Ajd daj malo detalja... Što ti nije jasno? Najbolje daj konkretan primjer.
NIŠ mi nije jasno,u tom i je problem.Teorija ide.
al konkretni primjeri tipa-napisi program koji ispisuje to i to...
znam neki početak al one sve petlje--izgubim se... u ispitu imam par teorijskih zadataka--nije problem,
i jedan zadatak za isprogramirat na papiru---al to ne znam... a instrukcije nisu pomogle
__________________
:)
studentica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 12:30   #4
Mislim da ako ti osobne instrukcije nisu pomogle, da ti ni ovdje nitko neće uspjeti objasniti. Sorry.

Ali možemo probati. Ako imaš kakav konkretan primjer zadatka, postaj ga ovdje. Inače, nisam ni ja ne znam koliko dobar s tim Matlabom, ali mogu pokušati.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 00:03   #5
http://www.fkit.hr/files/nastava/novi/0/TRAPEZ-ML.pdf

primjera ko u priči
__________________
:)
studentica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 00:57   #6
Bojim se da ne znam riješiti te primjere.

Mi smo se malo igrali sa matricama i m-fileovima. Ovo s grafovima nismo radili...

Ostajem pri onome da je Matlab zlo.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 13:03   #7
eh pa znam i ja neke osnove
niz brojeva, program koji učitava sve parne brojeve,
al ovo je apstrakcija čista
__________________
:)
studentica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 13:24   #8
Quote:
studentica12345 kaže: Pogledaj post
kako shvatiti matlab,
mučim se s programiranjem na faksu eto već drugu godinu i nikako shvatiti matlab...
dakle,instrukcije nisu pomogle...
učim i teorija ide al programirat ne znam..a ispiti su blizu
Koji si faks?
Ne razumijem sto je toliko misticno u MatLabu???
Ako znas programirati u C jeziku znas i Matlab.
MatLab je odlican komad software-a.


By the way...ako netko zna gdje i kako nabaviti MatLab za Linux neka javi na PM. I ne...ne zanima me Octave!
efodiks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 13:45   #9
Matlab je program koji izgleda kao da je par tisuća ljudi, svaki stručnjak u svom području, dobilo zadatak da iskodira neke funkcije i algoritme koji se primjenjuju u tom njegovom području. Onda je sve te funkcije dobilo jedno stotinjak međusobno totalno posvađanih ljudi, koji samo gledaju kako da napakoste jedan drugom, da ih spoje u jedan program.. i tako je nastao matlab!

Komentar da je programirati u matlabu isto kao programirati u C-u mogu prihvatiti eventualno na razini "kad znaš jedan programski jezik znaš ih sve". Inače čovjeku naučenom na (po mom osobnom mišljenju prekrasnu) C sintaksu kad prijeđe na matlab sintaksu dođe

Kad se samo sjetim onih funkcija za projektiranje filtara... dva tipa filtra, dvije funkcije, isti parametri ali se drukčije prenose u funkciju koji retaj je to tako složio
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 21:30   #10
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Matlab je program koji izgleda kao da je par tisuća ljudi, svaki stručnjak u svom području, dobilo zadatak da iskodira neke funkcije i algoritme koji se primjenjuju u tom njegovom području. Onda je sve te funkcije dobilo jedno stotinjak međusobno totalno posvađanih ljudi, koji samo gledaju kako da napakoste jedan drugom, da ih spoje u jedan program.. i tako je nastao matlab!
Pa jel ti uopce znas sto je MatLab i gdje se koristi?

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Komentar da je programirati u matlabu isto kao programirati u C-u mogu prihvatiti eventualno na razini "kad znaš jedan programski jezik znaš ih sve". Inače čovjeku naučenom na (po mom osobnom mišljenju prekrasnu) C sintaksu kad prijeđe na matlab sintaksu dođe

Kad se samo sjetim onih funkcija za projektiranje filtara... dva tipa filtra, dvije funkcije, isti parametri ali se drukčije prenose u funkciju koji retaj je to tako složio
Da...samo potvrdjujes ono sto sam i predpostavio.
Naime...stvar je u tome, da ako zelis imati svestrani software...on tesko da moze biti lagan i "klikabilan". Ja ga koristim sa lakocom...mozda zato sto sam pametniji od tebe ili zato jer sam si dao truda nauciti.
MatLab se dokazao u industriji kao vrhunski software koji se intezivno koristi u svim njenim granama, a da ne govorim o akademiji...na kraju zato se i uci na skoro svim fakultetima.
Zaista odlican program, koji ako ga se zna koristit, cini cuda.
efodiks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 00:42   #11
Quote:
efodiks kaže: Pogledaj post
...
Ajde ti meni, kad si tako strašno pametan, objasni neke stvari o tom vrhunskom softveru:
- zašto uključivanje simboličkih varijabli u kod strahovito usporava izvršenje iako to nije slučaj u mapleu, čiji engine koristi i matlab za neke svoje računice?
- kad smo već kod tih simboličkih varijabli, zašto kod njih nije definiran operator > i < ? Iako se to trivijalno zaobiđe - napravi se funkcija koja oduzme dvije varijable, pretvori rezultat u string u pogleda je li prvi znak neki broj ili -, jel to bilo tako teško napraviti ovima koji su pravili matlab? Naime ipak je riječ o prilično skupom komadu softvera!

A evo malo primjera o tome kako su se autori potrudili imenovati funkcije i njihove opcije na user-friendly način:

[z,p,k] = butter(n,Wn,'ftype') vraća polove i nule digitalnog filtra, pri čemu ftype može biti "high", "low", "stop". Funkcija može praviti i analogni filtar ali u tom slučaju odgovarajući argument nije "analog" kako bi čovjek mogao očekivati (obzirom da su ipak ovi tipovi pune riječi - high, low, stop) već umjesto toga treba napisati "s".
Nadalje postoji još jedna funkcija, buttap, koja vraća prototip analognong butterworth filtra. Zanimljivo je kako je jednom puno ime "butterworth" skraćeno na butter, a drugi put na butt!

Da stvar bude još komičnija, to skraćivanje naziva je provedeno kako se autorima sprdnulo, naime neke funkcije uopće nisu skraćene - npr. besselap, bilinear...
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 01:33   #12
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Ajde ti meni, kad si tako strašno pametan, objasni neke stvari o tom vrhunskom softveru:
- zašto uključivanje simboličkih varijabli u kod strahovito usporava izvršenje iako to nije slučaj u mapleu, čiji engine koristi i matlab za neke svoje računice?
Nisam tp primjetio.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
- kad smo već kod tih simboličkih varijabli, zašto kod njih nije definiran operator > i < ? Iako se to trivijalno zaobiđe - napravi se funkcija koja oduzme dvije varijable, pretvori rezultat u string u pogleda je li prvi znak neki broj ili -, jel to bilo tako teško napraviti ovima koji su pravili matlab? Naime ipak je riječ o prilično skupom komadu softvera!
Nebitno..gledam cijeli paket i njegove mogucnosti...a one su ogromne.
Gledao sam razlicite fiziklane simulacije na djelu u Matlabu...impresivno.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
A evo malo primjera o tome kako su se autori potrudili imenovati funkcije i njihove opcije na user-friendly način:

[z,p,k] = butter(n,Wn,'ftype') vraća polove i nule digitalnog filtra, pri čemu ftype može biti "high", "low", "stop". Funkcija može praviti i analogni filtar ali u tom slučaju odgovarajući argument nije "analog" kako bi čovjek mogao očekivati (obzirom da su ipak ovi tipovi pune riječi - high, low, stop) već umjesto toga treba napisati "s".
Nadalje postoji još jedna funkcija, buttap, koja vraća prototip analognong butterworth filtra. Zanimljivo je kako je jednom puno ime "butterworth" skraćeno na butter, a drugi put na butt!

Da stvar bude još komičnija, to skraćivanje naziva je provedeno kako se autorima sprdnulo, naime neke funkcije uopće nisu skraćene - npr. besselap, bilinear...
Ni s tim nemam problema...ne znam...mozda zato sto cesto programiram pa sam vec naucen da zapamtim gotovo sve stukture podataka nekog API-a.
No opet...subjektivan dozivljaj. Znam da matlab koriste u CERNu, Airbusu, BMWu, F1...da ne nabrajam...ogroman paket, beskrajnih mogucnosti.
Osobno zao mi je sto nemam vremena baviti se i sa matematikom i sa njime.
efodiks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 14:31   #13
Quote:
efodiks kaže: Pogledaj post
Koji si faks?
Ne razumijem sto je toliko misticno u MatLabu???
Ako znas programirati u C jeziku znas i Matlab.
MatLab je odlican komad software-a.


By the way...ako netko zna gdje i kako nabaviti MatLab za Linux neka javi na PM. I ne...ne zanima me Octave!
studiram kemiju
i ne znam programirati u nijednom programu,nikad nisam imala priliku tako nešto učiti u srednjoj i sve mi je to apstraktno
__________________
:)
studentica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 22:02   #14
Quote:
studentica12345 kaže: Pogledaj post
studiram kemiju
i ne znam programirati u nijednom programu,nikad nisam imala priliku tako nešto učiti u srednjoj i sve mi je to apstraktno
Reci konkretno sto ti nije jasno...pojam funkcija, skrpite, koristenje MatLab biblojiteka u programiranju...???
efodiks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 22:12   #15
Quote:
efodiks kaže: Pogledaj post
Ne razumijem sto je toliko misticno u MatLabu???
Ako znas programirati u C jeziku znas i Matlab.
S ovim se ne bih nikako složio. Matlab ima jako puno različitih dodataka i jako puno različitih primjena. Kad god smo koristili Matlab na faksu (a bilo je nekoliko puta), svaki put je bilo potpuno drugačije i jedno nije imalo apsolutno nikakve veze s drugim. Jedno si mogao imati u malom prstu, a za drugo uopće nemati pojma kako započeti. A da ne govorim o tome da skoro svi na mom faksu imaju dobar dio C-a u malom prstu...

Quote:
efodiks kaže: Pogledaj post
Reci konkretno sto ti nije jasno...pojam funkcija, skrpite, koristenje MatLab biblojiteka u programiranju...???
Pa dala je primjer na zadatke koje treba riješiti...
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 01:22   #16
Quote:
Wrbhhh kaže: Pogledaj post
S ovim se ne bih nikako složio. Matlab ima jako puno različitih dodataka i jako puno različitih primjena. Kad god smo koristili Matlab na faksu (a bilo je nekoliko puta), svaki put je bilo potpuno drugačije i jedno nije imalo apsolutno nikakve veze s drugim. Jedno si mogao imati u malom prstu, a za drugo uopće nemati pojma kako započeti. A da ne govorim o tome da skoro svi na mom faksu imaju dobar dio C-a u malom prstu...
Govorio sam o funkcijama. Ja cim sam sjeo za MatLab odmah sam prokuzio sintaksu jer sam odlicno poznavao C i prije samog faksa.

Quote:
Wrbhhh kaže: Pogledaj post
Pa dala je primjer na zadatke koje treba riješiti...
Nisam primjetio. No koliko vidim iz danih primjera, mislim da ona ima vise problema sa matematikom nego li sa MatLabom.
Ako se ne znaju matematicke definicje tj. alati...MatLab je beskoristan.
efodiks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 02:28   #17
Quote:
efodiks kaže: Pogledaj post
Reci konkretno sto ti nije jasno...pojam funkcija, skrpite, koristenje MatLab biblojiteka u programiranju...???
meni je problem što jedan zadatak nema veze s drugim
ne znam postaviti funkciju

znam onaj početak napravit
input
clc


al sad ak on meni traži nešto u trapeznoj metodi,te sve petlje..ne znam
__________________
:)
studentica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 22:39   #18
Quote:
studentica12345 kaže: Pogledaj post
kako shvatiti matlab,
mučim se s programiranjem na faksu eto već drugu godinu i nikako shvatiti matlab...
dakle,instrukcije nisu pomogle...
učim i teorija ide al programirat ne znam..a ispiti su blizu
matlab shvati kao paket za simulaciju.

moraš imati proces (neka jednadžba ili blok dijagram), ulazne podatke i na kraju očekuješ nekakav izlaz.
recimo ako se radi samo o formulama možeš drito ukucati i pokrenuti i izbacit će ti graf.

Quote:
>> syms x
>> ezplot(xˆ2 + x + 1, [-2 2])
evo nekih primjera

http://skola.gfz.hr/matlab10.htm

upute
http://www.fer.hr/_download/repository/matlab_upute.pdf

Zadnje uređivanje Markoleo : 02.04.2010. at 14:14.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 14:34   #19
pozdrav.
Dali netko zna kako u matlabu trajno promjeniti character encoding.
naime, neda mi u simulinku ništa spremit jer mi windowsi imaju ovaj Central European (windows-1250) sistem kodiranja.
podesim ja to na način kad upalim matlab da ukucam naredbu : 'slCharacterEncoding('ISO-8859-1') i onda normalno sprema i to bi bilo ok samo kad ponovo ulazim u matlab moram opet istu proceduru radit iznova.
marko.jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 00:02   #20
Quote:
studentica12345 kaže: Pogledaj post
kako shvatiti matlab,
mučim se s programiranjem na faksu eto već drugu godinu i nikako shvatiti matlab...
dakle,instrukcije nisu pomogle...
učim i teorija ide al programirat ne znam..a ispiti su blizu
Mislim da je Matlab podosta jednostavniji od ostalih developing programa. On je baziran samo na matematiku ili nešto slično...
Mislim da imaš problema shvatiti programersku logiku.
Savjet: Skidaj rješenja, kodove i pokušaj shvatiti što radi računalo, liniju po liniju.
Sretno!
crow81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.