Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2008., 11:51   #1
Arrow Skrenite nam pažnju na ono što je pravilno u astrologiji

Konjunkcija ili konjukcija?

Kako u engleskom, tako i na hrvatskom može jedno i drugo. Tek toliko da znaš... U astrologiji se upotrebljava bez N....

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 08.07.2008. at 15:26. Reason: nova tema
vyktorya is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 06:24   #2
Quote:
vyktorya kaže: Pogledaj post
Kako u engleskom, tako i na hrvatskom može jedno i drugo. Tek toliko da znaš... U astrologiji se upotrebljava bez N....
Ne slažem se.
aladina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 23:35   #3
Ma ne samo da se ne slažem, nego je to potpuno pogrešno. Vyktorya ne znam tko te učio takvu astrologiju, ali nije te dobro učio.
zodiak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 06:37   #4
Quote:
zodiak kaže: Pogledaj post
Ma ne samo da se ne slažem, nego je to potpuno pogrešno. Vyktorya ne znam tko te učio takvu astrologiju, ali nije te dobro učio.
Ljudi uglavnom ne vole da ih se ispravlja, pa svu svoju energiju upotrijebe da bi dokazali ono što su početno tvrdili. Stoga se ja nerado upuštam u dublje diskusije. Ali s obzirom da Vyktorija hvali Amiku po svim poljima, nadam da to "znanje" nije pokupila od nje
aladina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 11:03   #5
Quote:
aladina kaže: Pogledaj post
Ljudi uglavnom ne vole da ih se ispravlja, pa svu svoju energiju upotrijebe da bi dokazali ono što su početno tvrdili. Stoga se ja nerado upuštam u dublje diskusije.
Super da si pokrenula ovo pitanje. Pravilno jest konjunkcija jer dolazi od latinskog "coniunctio". Međutim u Hr puno astroloških knjiga je došlo sa srpskim prijevodima gdje važi Vukovo pravilo da se piše kako i čita. A teško je ljudima pročitati i izgovoriti konjunkcija s "n" te se to slovo u izgovoru gubi. Ovo je forum, ali osobno doma imam knjiga koje su prevedene na hrvatski, dakle prošle nekakvu lekturu pa opet piše konjukcija. Zaista, dosta astrologa koji tu riječ često rabi koristi i jednu i drugu verziju makar je ova bez "n" pogrešna.

I ja godinama pišem tako jer mi je lakše, ali u to ime....evo koristim priliku da pokrenemo kampanju za ispravno pisanje termina konjunkcija, inkonjunkcija, ascendent, descendent ....i od sada i na forumima pišemo obavezno konjunkcija koliko god teško bilo zavrnut' to n.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 11:16   #6
Natjerali ste me da ustanem i odem do police sa knjigama na kojoj imam njih nekoliko o astrologiji - na njemackom i vidi stvarno, pise se konjuNkcija.

Nikad nisam razmisljao o tom detalju - vidi se da mi fale elementi djevice .
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 11:16   #7
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Super da si pokrenula ovo pitanje. Pravilno jest konjunkcija jer dolazi od latinskog "coniunctio". Međutim u Hr puno astroloških knjiga je došlo sa srpskim prijevodima gdje važi Vukovo pravilo da se piše kako i čita. A teško je ljudima pročitati i izgovoriti konjunkcija s "n" te se to slovo u izgovoru gubi. Ovo je forum, ali osobno doma imam knjiga koje su prevedene na hrvatski, dakle prošle nekakvu lekturu pa opet piše konjukcija. Zaista, dosta astrologa koji tu riječ često rabi koristi i jednu i drugu verziju makar je ova bez "n" pogrešna.

I ja godinama pišem tako jer mi je lakše, ali u to ime....evo koristim priliku da pokrenemo kampanju za ispravno pisanje termina konjunkcija, inkonjunkcija, ascendent, descendent ....i od sada i na forumima pišemo obavezno konjunkcija koliko god teško bilo zavrnut' to n.
Daj Fish sredi se, konjukcija se piše u hrvatskom jeziku u svemu, ne samo u astrologiji! Nećemo valjda sad doslovno vraćati izumrli jezik..
zvjezdoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 11:17   #8
Quote:
zvjezdoznanac kaže: Pogledaj post
konjukcija se piše u hrvatskom jeziku u svemu, ne samo u astrologiji!
Nije, provjerila sam kod stručnjaka za hrvatski jezik.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 12:47   #9
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nije, provjerila sam kod stručnjaka za hrvatski jezik.
Ok,ali nastat će kaos ako se iz svih knjiga bude morala ispraviti konjukcija u konjunkcija! Za mene će konjukcija uvijek biti konjukcija, a tko želi konjunkciju nek si je tako izgovara i piše!
zvjezdoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 12:58   #10
Quote:
zvjezdoznanac kaže: Pogledaj post
Ok,ali nastat će kaos ako se iz svih knjiga bude morala ispraviti konjukcija u konjunkcija! Za mene će konjukcija uvijek biti konjukcija, a tko želi konjunkciju nek si je tako izgovara i piše!
Pa meni malo cudno zvuci kad pokusam izgovoriti "konjukcija", bas nedostaje to "n".

Valjda je stvar navike, iako je ispravna konjunkcija.



Ali, kad smo vec kod pravilnog......

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
evo koristim priliku da pokrenemo kampanju za ispravno pisanje termina konjunkcija, inkonjunkcija, ascendent, descendent
.....ipak je AscendAnt i DescendAnt.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 13:19   #11
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Pa meni malo cudno zvuci kad pokusam izgovoriti "konjukcija", bas nedostaje to "n".

Valjda je stvar navike, iako je ispravna konjunkcija.



Ali, kad smo vec kod pravilnog......



.....ipak je AscendAnt i DescendAnt.
Možemo li mi neku riječ sami sklopiti, nego uvijek moramo nekog kopirati, kao i u svemu. Dosta mi je tih Engleza, jači smo u svemu od njih(ne samo u nogometu) pa neka oni nas malo skidaju
zvjezdoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 13:21   #12
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nije, provjerila sam kod stručnjaka za hrvatski jezik.
Još da počnemo trigon zvati trokut gdje bi nam bio kraj Mislim da ono što funkcionira ne treba dirati, a tko želi drukčije nitko mu ne brani
zvjezdoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 13:28   #13
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
.....ipak je AscendAnt i DescendAnt.
Pogledaj u Klaiću, on je ispravan.

"ascendere" - uzlaziti, uspinjati se.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 13:40   #14
Dakle,
ja o astrologiji ne znam bas previse. Moje je znanje na nivou znatizeljnog citatelja... Ali sam po pitanju N u knjuNkciji razgovarala s nekim strucnim ljudima iz podrucja jezika koji su mi objasnili da moze jedno i drugo... nekakva glasovna promjena kojom se to N moze izostaviti... No, ja osobno pojma nemam jer je moja struka daleko i od astrologije i od hrvatskog jezika...
vyktorya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 18:38   #15
Quote:
zvjezdoznanac kaže: Pogledaj post
Još da počnemo trigon zvati trokut gdje bi nam bio kraj Mislim da ono što funkcionira ne treba dirati, a tko želi drukčije nitko mu ne brani
To je druga stvar. Trigon dolazi od grčke riječi "trigonon" - trokut. Trigon i na engleskom znači trokut, dok riječ "konjukcija" ne postoji. To je neispravna verzija riječi "konjunkcija".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 11:13   #16
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pogledaj u Klaiću, on je ispravan.

"ascendere" - uzlaziti, uspinjati se.


Ascendo, ascendere je glagol u latinskom. S time da je osnova "ascend", pa sada ako ima netko da kaze je li zaista nastavak -ere pokazatelj da se to e odnosi i na ascendEnt, molim lijepo da se javi. Ili nesto drugo?

Ovo me sad jako zaintrigiralo. Osobito sto kao englesku rijec svuda nalazim "ascendAnt".

Fish, ja govorim o engleskoj rijeci (koja doduse je dosla iz latinskog) "ascendant", a koja se na hrvatski prevodi sa "uzdizuci" i sl., sto se takodjer odnosi na uzdizuci znak iliti Rising Sign iliti Ascendant iliti Podznak.

Dakle, obican englesko - hrvatski rjecnik ili astroloska literatura na stranom jeziku su izvor, Klaica nemam pri ruci.

Evo i wikipedije: ascendant i Ascendant.

Quote:
zvjezdoznanac kaže: Pogledaj post
Možemo li mi neku riječ sami sklopiti, nego uvijek moramo nekog kopirati, kao i u svemu. Dosta mi je tih Engleza, jači smo u svemu od njih(ne samo u nogometu) pa neka oni nas malo skidaju
Pa imamo umjesto Ascendant - Uzdizuci Znak.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 13:38   #17
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ovo me sad jako zaintrigiralo. Osobito sto kao englesku rijec svuda nalazim "ascendAnt".

Fish, ja govorim o engleskoj rijeci ...

Dakle, obican englesko - hrvatski rjecnik ili astroloska literatura na stranom jeziku su izvor, Klaica nemam pri ruci.
U engleskom jeziku postoje dvije ispravne varijante: ascendent i ascendant, dok je u hrvatskom jeziku samo jedna ispravna: ascendent.


P.S. Inače, postoji knjiga Hrvatski jezični savjetnik koja sadrži preporuke Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, sadrži pored ostaloga riječi koje su stranog porjekla prilagođene hrvatskom jeziku. Pa tako naš uzdižući znak osim ascendent može biti i ascedent (dakle bez "n") što nije slučaj kod konjunkcije.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 20:18   #18
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
U engleskom jeziku postoje dvije ispravne varijante: ascendent i ascendant, dok je u hrvatskom jeziku samo jedna ispravna: ascendent.
Svaka cast hrvatskoj rijeci ascendent koja, evo pogledah, i kod Klaica i kod Anica ima znacenje nekakvih krvnih srodnika, jer je ascendencija srodnistvo u uzlaznoj rodbinskoj liniji, ali vratimo se na astroloski pojam podznaka. Odnosno, engl. Ascendant jer mi nije bilo na kraj pameti da govoreci za podznak "asce(n)dent" zapravo spikamo hrvatski.

Da, u engleskom je ascendEnt druga varijanta za ascendAnt. I ja sam neko vrijeme pisala sa tim "e". No u Astrologiji se (na engleskom) iz nekog razloga koristi ova prva varijanta (i to kao imenice): AscendAnt i DescendAnt.

Mozda je oboje ispravno, a ovo ispravnije?

Quote:
Inače, postoji knjiga Hrvatski jezični savjetnik koja sadrži preporuke Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, sadrži pored ostaloga riječi koje su stranog porjekla prilagođene hrvatskom jeziku. Pa tako naš uzdižući znak osim ascendent može biti i ascedent (dakle bez "n") što nije slučaj kod konjunkcije.
Strasno.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 22:02   #19
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Svaka cast hrvatskoj rijeci ascendent koja, evo pogledah, i kod Klaica i kod Anica ima znacenje nekakvih krvnih srodnika, jer je ascendencija srodnistvo u uzlaznoj rodbinskoj liniji, ali vratimo se na astroloski pojam podznaka. Odnosno, engl. Ascendant jer mi nije bilo na kraj pameti da govoreci za podznak "asce(n)dent" zapravo spikamo hrvatski.

Mozda je oboje ispravno, a ovo ispravnije?
Oba su ispravna u engleskom jeziku.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 21:26   #20
Quote:
zvjezdoznanac kaže: Pogledaj post
Daj Fish sredi se, konjukcija se piše u hrvatskom jeziku u svemu, ne samo u astrologiji! Nećemo valjda sad doslovno vraćati izumrli jezik..
Još smo davno imali tu raspravu Vindex (Suspirium) i ja na forumu net.hr-a (Iskonu).
I tad sam bila za opciju konjunkcija jer znam da je ona jedina ispravna,
a to tvrdim kao profesorica hrvatskog jezika.
To nema veze ni s kakvim izumrlim jezikom,
nego jezičnim pravilima koje nam naš jezik nalaže.

Stručnjaci neka brinu o jezičnim normama,
a mi kao govornici hrvatskog jezika smo ovdje da se tih normi pridržavamo.
Uostalom, ovo nije neka riječ koja se preobličavala
ovisno o anićevskoj ili babićfinkamoguševskoj struji
(pa smo morali pisati malo jedno, malo drugo),
nego se radi o internacionalizmu koji je po jednom od morfoloških načela
preuzet izravno iz engleskog jezika
jednako kao i stotina drugih riječi (tolerancija, diskusija itd.).

Dakle, konjunkcija i nikako drukčije.
Kvalitetan tekst i svaka znanstvena raspra
zahtijeva i kvalitetu odnosno ispravnost jezika,
ne zaboravite to.
__________________
Toleriram sve osim gluposti i nepravde. Zovite me netolerantnom.
Ewa11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.