Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2009., 21:15   #1
Što znači Verteks (Vertex) u horoskopu?

Astrološki verteks i antiverteks (suprotna točka) pokazuje karmičke događaje u životu koji se tiču uzroka i posljedice. Želje i nade mogu se ispuniti na perverzan način; možete dobiti ono što želite, ali ne bez patnje, žrtve i moguće tragedije. To je cijena pitanja previše toga u krivo vrijeme. Osobne veze su osobito naglašene (s jedne web stranice o karmi).

Evo još nekih kombinacija:

Pluton-Vertex/Antivertex: Susret s osobom ili mejstom s kojim imate duboku karmičku vezu.

Neptun-Vertex/Antivertex: susret s duhovnom, kreativnom, iscjeljujućom osobom ili žrtvom, koja vas privlači ili odbija.

Saturn-Vertex/Anti-vertex: susret s autoritetima, dobivanje dugo očekivane odgovornosti.

Uran -Vertex/Antivertex: susret s ljudima koji potiču promjene; a te promjene mogu biti željene ili ne.
Munafir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 16:34   #2
Ajde da i tu postavim pitanje . .
imam Vertex conjuct Sjeverni Cvor u natalnoj karti . . imate li kakve sugestije ?
__________________
We stop wars by facing Death and not fighting.
Sha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 16:14   #3
vertex/antivertex=?

A kako se uopće nađe vertex/antivertex u horoskopu???
india_8686 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 00:51   #4
Quote:
Munafir kaže: Pogledaj post
Evo još nekih kombinacija:

Pluton-Vertex/Antivertex: Susret s osobom ili mejstom s kojim imate duboku karmičku vezu.

Neptun-Vertex/Antivertex: susret s duhovnom, kreativnom, iscjeljujućom osobom ili žrtvom, koja vas privlači ili odbija.
Jel' se ovde misli na natal ili na sinastriju?

I da li se Vertex gleda po poljima u smislu znacenja...ili po znaku...ili oba?

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?c...=0&add=19&ast=
interglossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 00:53   #5
Quote:
india_8686 kaže: Pogledaj post
A kako se uopće nađe vertex/antivertex u horoskopu???
Na www.astro.com imas opciju dole Additional objects...pa posle Tacke srece odnosno Pars Fortunae imas odmah Vertex, a antivertex je 180 stepeni odatle..

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?c...=0&add=19&ast=
interglossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 01:17   #6
Pozdrav svima!
Imam pitanje na koje nisam dobila odgovor, iako sam dosta kopala po virtualnim prostranstvima!

Naime, zaljubila sam se fatalno! Čak idem toliko daleko da se usuđujem tvrditi kako je osoba rad' koje su mi noge otkazale poslušnost, a leptiri napunili glavu moja srodna duša. Naravno, otišla sam pogledati tranzite za 8.09. i što sam vidjela?
Ništa specijalno, dok nisam obratila pažnju na Vertex. Tranzitna konjunkcija venere i marsa radi konjunkciju na moj natalni vertex!
Ne znam kako si objasniti događaj koji se zbio jučer jer nema nekih značajnijih indikatora u mojoj natalnoj karti, stoga sam se okrenula vertexu! Proizvoljnim zaključivanjem rekla bih kako je posrijedi nešto doista impresivno već samom činjenicom što vertex nazivaju kapijom sudbine koja se posebno aktivira kada se natalne, osobne planete nađu u njegovoj blizini, no ne znam si to protumačiti.
Dakle, pitanje je vezano uz konjunkciju tranzitne konjunkcije Venere i Marsa i mog natalnog Vertexa? Kako si to protumačiti?

Unaprijed zahvaljujem dušici koja mi odluči pomoći

Zadnje uređivanje čudna frajlica : 10.09.2010. at 01:22.
čudna frajlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:41   #7
Što bi značilo vertex na 24.stupnju škorpiona,nekako imam osjećaj da bi to moglo značiti da ću se susresti sa svojom karmom pod tajnim okolnostima
__________________
Moja natalna karta:

http://de.tinypic.com/r/t5je52/5
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:52   #8
Quote:
Vega_21 kaže: Pogledaj post
Što bi značilo vertex na 24.stupnju škorpiona,nekako imam osjećaj da bi to moglo značiti da ću se susresti sa svojom karmom pod tajnim okolnostima
koliko ja znam o vertexu...on je zamišljena točka u svakoj natalnoj karti
najkorisnija u sinastrijama

kad ti nečiji značajni planet 'padne' na vertex ili antivertex...ti ga doživljavaš kao osobu stvorenu za tebe
i obrnuto


nema tu previše tumačenja, što znači vertex na nekom stupnju nekog znaka
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:04   #9
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
koliko ja znam o vertexu...on je zamišljena točka u svakoj natalnoj karti
najkorisnija u sinastrijama

kad ti nečiji značajni planet 'padne' na vertex ili antivertex...ti ga doživljavaš kao osobu stvorenu za tebe
i obrnuto


nema tu previše tumačenja, što znači vertex na nekom stupnju nekog znaka
Pa šta ne bi to onda trebao biti jedan od transsaturnovskih planeta,neće biti venera jer je osobni planet
__________________
Moja natalna karta:

http://de.tinypic.com/r/t5je52/5
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 23:45   #10
cafe astrology:

'The Vertex is a point located in the western hemisphere of a chart (the right-hand side) that represents the intersection of the ecliptic and the prime vertical. In astrology, it is considered an auxiliary Descendant. The Anti-Vertex is the point that is exactly opposite the Vertex.'


to je točka, a ne planet....


u biti čitaj: http://www.cafeastrology.com/vertex.html
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2021., 10:47   #11
Tema baš nije aktivna...

Ukratko: čeka me konjukcija Merkur/Mars na mom Vertexu ...
Čitala sam negdje da su bitni događaji potaknuti prelaskom sporih planeta preko Vertexa - prelazak Neptuna, Urana i Plutona još nisam doživjela... prelazak Saturna nisam baš zapamtila ni po čemu sudbinskom...

A što je sa sporim planetama?
I ne sjećam se da je bilo koje tranzitne konjukcije (baš egzaktne) preko mog Vertexa...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2021., 17:12   #12
Meni to ima vise smisla u sinastriji.

Jedan za kojeg i danas mislim da sam propustila priliku zivota je imao Veneru na mom Vertexu.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2021., 12:19   #13
Vidim da na topicu nema osvrta koji se tiče prirode ovih točaka pa ću ukratko iznijeti dosadašnja viđenja:


Natalna karta ima dvije osi: os ASC/DSC i os IC/MC koje predstavljaju njenu okosnicu, a između njih se prostire sustav od 12. polja tj. 12. područja iskustava s kojima se individua susreće i kroz koja prolazi u svom jedinstvenom životu. S druge strane točka Vertexa ima veze s ukupnim koordinatnim sustavom koji se sastoji od tri kružnice: horizonta, meridijana i početnog meridijana, pa tako nastaje i treća os Vx/AVx - kako astrolozi često vele - treća dimenzija horoskopa čiju važnost u astrologiji bismo slikovito rečeno mogli povezati s važnošću koju je imalo uvođenje perspektive u slikarstvu: od dvodimenzionalne do trodimenzionalne slike:

  • os ASC/DSC = točke u kojima se ekliptika susreće s horizontom
  • os IC/MC= točke u kojima se ekliptika susreće s meridijanom
  • os Vx/ AVx = točke gdje se ekliptika susreće s početnim meridijanom (ravninom koja dijeli nebesku sferu - koja prolazi kroz sjevernu i južnu točku obzora (horizonta), te kroz zenit i nadir promatrača)





Osi uvijek djeluju kao ulazne/izlazne točke za energije, a njima smo povezani s energijom univerzuma. Pa baš kao što je točka ASC-a otvor i lijevak kroz koji se inkarniramo odnosno utjelovljujemo i "ulazimo" u fizički oblik, točka iz oceana univerzuma iz koje izranjamo u fizičko tijelo, točka IC-a otvor i lijevak prostora iz kojeg izrastamo i kroz koji se ukorjenjujemo u životu...tako i os Vx/AVx općenito funkcionira kao vrata, lijevak prema trećoj dimenziji i "alternativnoj stvarnosti". Psihološki gledano ako temeljni pokazatelj čovjekove multidimenzionalnosti počiva na činjenici da čovjek nije samo fizičko biće, nego posjeduje i takozvano "psihoenergetsko tijelo" koje je i samo sastavljeno od najrazličitijih aspekata onda bi točka Vertexa bila "otvor za transcendenciju" i pokazivala čovjekov "spoj s astralom".

Riječ vertex dolazi iz latinskog korijena vertere što znači okretati i temeljeno je na tomu da se točka astronomski nalazi na "prekretnici", a onda je to vjerojatno u određenoj astrološkoj korelaciji s "prekretnicama" u životu. Također, kako se točka Vx nalazi na desnoj stani natalne karte (na strani DSC-a) između 5. i 8. polja, otuda i njezina povezanost s odnosima, pa se astrološki prepoznaje kao osjetljiva točka u natalnoj karti koja često označava točku povezanosti s ljudima (često s vezama) koji dolaze u naš život. Stoga se i najčešće koristi u sinastriji i usporednim natalnim kartama kao pomalo kompulzivno iskustvo koje nismo mogli izbjeći. Još jedna značajka Vertexa je to da ta interakcija s drugima jest s onim ljudima koji u našim životima stvaraju prekretnice, ljudima i odnosima koji igraju važnu ulogu kada nam se "preokreće životni put" ili su nam ključni u otvaranju novih vrata percepcije. Ti ljudi djeluju kao katalizatori i usmjeravači koji nam mogu pomoći u usmjeravanju i "preokretu" života u drugom smjeru. Ovdje se ne radi o našim otvorenim postupcima, već o energiji koju ulažemo u svoja uvjerenja, emocije i misli, koja s podsvjesne razine uvijek privlači određene rezultate. I na kraju - iz osobnog iskustva tu mogu napisati da s partnerima nisma nikada imala neka Vx podudaranja, ali zato s "guruom" (osobom koja mi je promijenila život) imam - imamo konjunkcije Vx u 8. polju.

Quote:
sagena kaže: Pogledaj post
Tema baš nije aktivna...
Na pdf-u Astrologije teme ne zastarijevaju - svaka tema je aktivna i atraktivna kada ju netko aktivira.
Quote:
Ukratko: čeka me konjukcija Merkur/Mars na mom Vertexu ...
Čitala sam negdje da su bitni događaji potaknuti prelaskom sporih planeta preko Vertexa - prelazak Neptuna, Urana i Plutona još nisam doživjela... prelazak Saturna nisam baš zapamtila ni po čemu sudbinskom...

A što je sa sporim planetama?
I ne sjećam se da je bilo koje tranzitne konjukcije (baš egzaktne) preko mog Vertexa...
Evo gore sam pisala o ovim točkama i "astrološkim otvorima", a ti "astrološki otvori" su osjetljivi na sve planetarne energije: Sunca, Mjeseca, Merkura, Venere, Marsa, Jupitera, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona - u njihovoj simbolici.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2021., 14:52   #14
Hvala na odgovoru.
Da - moja je u 7. polju - ali u Djevici - a s Djevicama se ama baš nikako ne nalazim. Ni muškim ni ženskim. Tako da mi je nekako teško zamisliti da bi mi u sinastriji odgovarao netko sa Suncem ili Mjesecom u Djevici.

Morala bih malo proučiti tranzite prijašnjih godina preko Vertexa... Sunce mi uvijek prelazi preko njega u isto vrijeme - a Merkur i Venera su isto tu negdje blizu... znači moram gledati raspon srpanj - listopad?
+ Mars i Jupiter, naravno. A možda je (kao i sad) bilo koje značajne konjukcije?

Pa možda povežem.
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2021., 15:16   #15
Fish1968, hvala

Ace of Cups

Vx trigon Ve, razumijem te, crkla bih da nisam

Link o Vx i antiVx u sinastriji:


https://starscopestoday.com/tag/venus-vertex-synastry/

https://tameera.com/fated-love-and-s...-in-astrology/
Strijelica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2021., 16:28   #16
Meni je sad Neptun na Vertexu.

Dozivjela sam i Uran i Jupiter. Oni jesu djelovali, ali meni je Vertex 4 stupnja do dsc-a, pa to dođe na isto.

Najprije Vertex, pa za 4° DSC, pa opet za 4° aspekt s vl. dsc-a/Vertexa.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.