Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2021., 21:16   #1
Satelitski internet - Low Earth Orbit (Starlink, OneWeb, Kupier)

Ne znam da li će nekoga interesirati da komentira ali mislim da bude priče o tome sve više.
Neki već postoje a neki najavljuju internet za pokrivanje svih pa izbačenih regija na zemlji sa Low Orbit Satellites (satelitima u niskoj orbiti) što omogućava veću brzinu i manju latenciju.

Evo nekih od kompanija:
Starlink (SpaceX)
Očekuju da će ukupno imati 30,000 satelita. Predbilježbe već postoje gdje sami hardware košta 499USD + 50USd dostava a mjesečno se plaća 99USD. Korištenje za neke je moguće sada a očekuje se da će biti dostupno od poslovice do kraja 2021.g.
Očekuju da će brzina u nekom trenu biti do 1Gbps ali za sada je to oko 110Mbps.


OneWeb

Očekuju da će imati 648 satelita u funkciji i da će globalno biti dostupni u 2022.g. a pokrivat će za razliku od Starlinka odmah će pokrivati i sjeverni i južni pol.
Očekuju brzine do 500Mbps.

Amazon’s Kuiper project
Nemaju još niti jedan satelit u orbiti tj. u povojima su ali očekuju 3,236 satelita koje očekuju da će biti svi u orbiti kroz 10 g.
Očekuju se brzine do 400Mbps.
Skywatch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2021., 14:27   #2
Evo malo instaliranja antene i Starlinkove opreme, kao i speedtesta.



Ne znam, brzine i nisu nešto. Toliko imam na Homeboxu kad je dobar dan.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2021., 21:41   #3
Što će mu to na vrh kuće, možda je bolje ako je 15m bliže satelitu ? ili će služiti kao gromobran. Bilo bi mu lakše da je montirao negdje dolje u vrtu, čak se i fažol može poslužiti nosačem
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2021., 13:42   #4
Quote:
G/Duki kaže: Pogledaj post
Što će mu to na vrh kuće, možda je bolje ako je 15m bliže satelitu ? ili će služiti kao gromobran. Bilo bi mu lakše da je montirao negdje dolje u vrtu, čak se i fažol može poslužiti nosačem
Dolje ima problem s lopovima. Već su mu dvije antene ukrali. Ovu treću je odlučio staviti na krov.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2021., 21:17   #5
... ali tip nije na Balkanu
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2021., 19:45   #6
Ja sam uplatio predujam od $99 pa ćemo vidjeti. 4 godine mi je 4G bio savršen za posao, igre, sve ali u zadnje vrijeme su sva tri operatera za k... - barem na mom području. Ako 5G zaživi i bude dobar, lako otkažem Starlink. Dobro je imati više opcija u svakom slučaju, makar bilo i skupo ali ak je dobro i nije takav problem.
Clam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2021., 21:32   #7
Samo da napišem da Starlink na Jadranu radi za sada brzinama 50/30 Mbps
na 12 h bude po 5-10 ispada uglavnom kratkih po 10-20 sec ponekad do 1 min.
Za sada je nužno raditi agregaciju (multi wan link aggregation) ako se radi nešto
ozbilnije od čistog gledanja Netflix servisa.
U slučaju WAN agregacije sa jednim od 3 4G servisa uz par jačih korisnika na LANu, brzine ne padaju
ispod 15/15 u wifi pristupu po korisniku uz latency do 65 ms (85 ms loaded).

PS vidim da se gore ekipa šali sa montažom na vrhu krova, sustav za sada traži punu vidljivost 360o na 25-30o
iznad horizonta. (tzv fresnelova zona)
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2021., 13:51   #8
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Samo da napišem da Starlink na Jadranu radi za sada brzinama 50/30 Mbps
na 12 h bude po 5-10 ispada uglavnom kratkih po 10-20 sec ponekad do 1 min.
Za sada je nužno raditi agregaciju (multi wan link aggregation) ako se radi nešto
ozbilnije od čistog gledanja Netflix servisa.
U slučaju WAN agregacije sa jednim od 3 4G servisa uz par jačih korisnika na LANu, brzine ne padaju
ispod 15/15 u wifi pristupu po korisniku uz latency do 65 ms (85 ms loaded).

PS vidim da se gore ekipa šali sa montažom na vrhu krova, sustav za sada traži punu vidljivost 360o na 25-30o
iznad horizonta. (tzv fresnelova zona)
Kakvo je stanje sa uploadom?

Recimo sama brzina izmjerena pa onda upload nekakav, streamanje i sl.
Tko To Pamti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2021., 15:25   #9
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
S
PS vidim da se gore ekipa šali sa montažom na vrhu krova, sustav za sada traži punu vidljivost 360o na 25-30o
iznad horizonta. (tzv fresnelova zona)
360° - 25-30° ??? kako to misliš sa paraboličnom antenom koja ima H/V max. 5° kutem usmjerenja koju lik koristi na krovu i što ima fresnelova zona sa tim ??
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2021., 16:08   #10
Nije parabolična nego aktivna fazna rešetka.
Imaš tu ponešto : https://hackaday.com/2021/01/11/star...-magic-inside/
Antena je motorizirana, satelit može biti bilo gdje u zamišljenom obrnutom
stožastom obliku sa stranicama pod 25o, obećavaju kasnije da bude kut išao do 40o
Za Fresnelovu zonu, prouči malo teoriju prostiranja na mikrovalnim područjima,
ova konkretna oprema je od 10 - 15 GHz.
Quote:
Tko To Pamti kaže: Pogledaj post
Kakvo je stanje sa uploadom?

Recimo sama brzina izmjerena pa onda upload nekakav, streamanje i sl.
Brzina uploada šara ali ne pada ispod 15 Mbps

Evo sada napr:

*down 12 Mbps
Latency Unloaded 65 ms
Loaded 81 ms
Upload Speed 40 Mbps na 100MB
mjereno sa fast.com

Nisam probao neki jači stream osim standardnog data streama za ADS B i AIS podatke
ali to je malo opterećenje.

*ima još usera na LANu
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2021., 20:29   #11
Evo sam pogledao video i dobro je za viditi, na početku sam očekivao za tu flat antenu da se radi o kolinearnom sistemu kao što se koristi danas često za 5GHz wifi antene na PCB-u a ovo je svemirska tehnologija
Pitao sam za fresnelovu jer sam nabrzinu čitajući vezao navedenih 25-30° kao kut usmjerenja antene , a za fresnelovu zonu znam ima 40god.

...jadni Kinezi sad sa 2000 satelita imaju probleme a još 10000 kad se digne
https://zimo.dnevnik.hr/clanak/guzva...---690178.html
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2021., 21:06   #12

bitno je da smo se razumili...

Ovo izgleda uskoro bude solidna alternativa za sve koji optiku mogu samo sanjati.

Nama sada agregaciju sa 2 WAN radi stari LINKSYS LRT224
Naručen je TL-ER7206 TP-Link Multi-WAN pa se nadamo da bude stvar
radila dovoljno brzo&pouzdano sa 3 WAN providera.
starlink - 4G - ADSL na bakru

Ostaje problem soli i brzine vjetra zimi, koji se zadnjih godina ne šali - 150++ km/h
nije više neko čudo.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 12:40   #13
Pozdrav!

Ima li aktivnih korisnika starlinka na podrucju kontinentalne HR?
__________________
Content review stigao i na forum.hr!
DK-RH is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2022., 09:59   #14
ima li ko Starlink?
moram naći neko rješenje, sa HT-om problemi non stop. godinama. zadnjih godinu dana ili puca ili je užasno sporo.

Zadnja dva mjeseca mislim da su nam najmerno usporili net, gmail mi se zna otvarati desetak minuta. upload max 100Kb ako uopće ima neta.

Telemach-om nismo pokriveni (još?)

internet mi treba za posao (radim od kuće), edukaciju, i na koncu zabavu.
ovako radit, je pravo mučenje

nemam ideju što da radim
__________________
AFERA NA LJETOVANJU
Plinković: HEP nije tema. Danas neće, sutra neće, dok smo na godišnjem odmoru, sigurno neće!
Prime Radiant is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2022., 13:22   #15
Quote:
Prime Radiant kaže: Pogledaj post
ima li ko Starlink?
moram naći neko rješenje, sa HT-om problemi non stop. godinama. zadnjih godinu dana ili puca ili je užasno sporo.

Zadnja dva mjeseca mislim da su nam najmerno usporili net, gmail mi se zna otvarati desetak minuta. upload max 100Kb ako uopće ima neta.

Telemach-om nismo pokriveni (još?)

internet mi treba za posao (radim od kuće), edukaciju, i na koncu zabavu.
ovako radit, je pravo mučenje

nemam ideju što da radim

Pozdrav,

ako do sada ništa nisi riješio, a nemaš alternative, Starlink je definitivno dobar izbor pogotovo što su cijene opreme i usluge prepolovljene. Dobio sam opremu prije par dana i moram priznati da sam se preporodio što se net-a tiče. Brzine variraju od 120 do 200 Mbps i to jučer kada je bilo olujno nevrijeme u okolici Zagreba s time da antena još nije postavljena na poziciju s koje bi bio čisti pogled na nebo pa zna biti prekida u komunikaciji koja nije trajala više od 1 sekunde tako da u stvari to nisam niti primijetio.

Još mi sve nije podešeno kako treba, ali u ovih par dana testiranja nemam primjedbi.

LP
miki1hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2022., 13:12   #16
Quote:
miki1hr kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ako do sada ništa nisi riješio, a nemaš alternative, Starlink je definitivno dobar izbor pogotovo što su cijene opreme i usluge prepolovljene. Dobio sam opremu prije par dana i moram priznati da sam se preporodio što se net-a tiče. Brzine variraju od 120 do 200 Mbps i to jučer kada je bilo olujno nevrijeme u okolici Zagreba s time da antena još nije postavljena na poziciju s koje bi bio čisti pogled na nebo pa zna biti prekida u komunikaciji koja nije trajala više od 1 sekunde tako da u stvari to nisam niti primijetio.

Još mi sve nije podešeno kako treba, ali u ovih par dana testiranja nemam primjedbi.

LP
De mi reci kakav je ping...jel ima spikeova jel normalno radi tokom gaminga ili nekih radnji osjetljivih na ping
djdado16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 09:13   #17
Quote:
djdado16 kaže: Pogledaj post
De mi reci kakav je ping...jel ima spikeova jel normalno radi tokom gaminga ili nekih radnji osjetljivih na ping
Pozdrav,

za sada ping dosta varira i kreće se od 20 do 55 koliko vidim iz statistike i u gotovo tjedan dana konstantno se kreće u tim vrijednostima. Što se igara tiče tu ti ne mogu pomoći jer na žalost nemam vremena za takve aktivnosti.

Dolaskom ljepšeg vremena i brzina se manje više stabilizirala i kreće se između 130 do 230 Mb/s što je za mene i više nego dovoljno za nesmetano korištenje. Upload varira od 5 do 35 Mb/s. po statistici.

Svi uređaji koji su bežično povezani i pod maksimalnim opterećenjem (IPTV, download windows iso datoteke, deezer, serija na HBO-MAx-u, tri moba na net-u) sve je to bilo uključeno u isto vrijeme niti u jednom trenutku nije bilo problema tj. trzanja naknadnih učitavanja i sl.

Napominjem, da mi je još uvijek sva oprema privremeno spojena i antena nema čisti pogled na nebo tako da eventualne anomalije koje se pojavljuju poput kratkotrajnih prekida u komunikaciji sa satelitima i to u ranim jutarnjim oko 04:30 sati u trajanju od cca 1-2 sec. će nestati kada antena dođe na krov kuće. To je i jedan od uvjeta koji mora biti ispunjen za garantiranu i kvalitetnu uslugu što se brzine i stabilnosti tiče.

LP
miki1hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2022., 08:43   #18
Pozdrav,
koliko ste cekali na opremu nakon plaćanja?

Ozbiljno razmisljam uzeti jer zivim na mjestu gdje je 4G ok ali ovo sa ogranicavanjima na 200Gb sa brzinom me ubija. Na zicu prakticki nemam internet a optika tu nikada nece doci.
Da ne govorim da vikendom možes zaboraviti na gledanje icega.
strazicic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2022., 11:19   #19
Quote:
strazicic kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
koliko ste cekali na opremu nakon plaćanja?

Ozbiljno razmisljam uzeti jer zivim na mjestu gdje je 4G ok ali ovo sa ogranicavanjima na 200Gb sa brzinom me ubija. Na zicu prakticki nemam internet a optika tu nikada nece doci.
Da ne govorim da vikendom možes zaboraviti na gledanje icega.
Ako misliš na Sarlink onda od dana uplate do dolaska opreme prođe cca 14 dana. Nema nikakvih dodatnih troškova prilikom dostave.
miki1hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2023., 10:18   #20
Quote:
miki1hr kaže: Pogledaj post
Ako misliš na Sarlink onda od dana uplate do dolaska opreme prođe cca 14 dana. Nema nikakvih dodatnih troškova prilikom dostave.
Čekao sam na opremu 6 dana,stiglo sve a naravno da sam odmah instalirao,do sada imao homebox x 3 gdje sam tokom ljeta mučio muku sa max brzinom 40-50mbps po komadu a imam 7 apartmana pa kad se svi spoje jaooo.
Sad na Starlinku na Buri od 110kmh vrti 250-300 down i 35 up, kad je sunce ide preko 300 s time da je 50eur mjesečno a do sad sam plaćao sve 120eur,divota😄
vesna_gigi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.