Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2013., 19:13   #41
Nisam ironičan, takve ti se stvari uvuku u poodsvjest...pogotovo ako svakodnevno slušaš o njima. Ulete ti u um i pomalo rovare iznutra
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:27   #42
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
ma ne mogu vjerovati da su takvi..
mislim stvarno, sklona sam vjerovati da su u paganizam uključeni ljudi koji prije svega misle svojom glavom, i nisu ničiji podanici.. ma ok, znam da si ironičan..
A cemu sluze formalizirani rituali i religijske skupine (pa i paganske). Nije bezveze politika uvijek koristila religiju, isto je bilo i u tim sada idealiziranim paganskim. To sluczi da se skupina homogenizira oko istog mentalnog ustroja, drustvenih pravila itd.

Cim imas skupinu imas mehanizme kontrole, sto god si ljudi umisljali o vlastitoj slobodi i individualnosti (pitanje je li nam ona uopce moguca )
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 10:48   #43
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nisam ironičan, takve ti se stvari uvuku u poodsvjest...pogotovo ako svakodnevno slušaš o njima. Ulete ti u um i pomalo rovare iznutra
misliš kao indoktrinacija na zakumfliran način.. to je upravo ono što se na dugo i široko pobija u knjizi. paganizam kao duhovni put se predstavlja kao maltene potpuna sloboda.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 10:49   #44
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A cemu sluze formalizirani rituali i religijske skupine (pa i paganske). Nije bezveze politika uvijek koristila religiju, isto je bilo i u tim sada idealiziranim paganskim. To sluczi da se skupina homogenizira oko istog mentalnog ustroja, drustvenih pravila itd.

Cim imas skupinu imas mehanizme kontrole, sto god si ljudi umisljali o vlastitoj slobodi i individualnosti (pitanje je li nam ona uopce moguca )
zato i jesam skeptična u tom otvaranju prema zajednici. imam veliku sumnju oko okupljanja većeg broja ljudi i zadržavanja vlastite slobode i individualnosti.
pitanje da li je moguće jedno i drugo. ako imaš zajednicu imaš i pravila, na uštrb slobode. ako si sam, imaš slobodu, ali nemaš druge s kojima bi se povezao (ili ih imaš na vrlo labav način).
u svakom slučaju nešto fali.
ali mislim da paganski adept prije svega stremi nekom novom znanju, a njega može najlkaše dobiti ako je u skupini. možda za prvi korak sloboda i nije tako bitna. u toj fazi te ponese novo i neistraženo, a spoznaja da vas ima još stvara jak osjećaj pripadnosti, a time i želju za povezivanjem.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 11:15   #45
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
misliš kao indoktrinacija na zakumfliran način.. to je upravo ono što se na dugo i široko pobija u knjizi. paganizam kao duhovni put se predstavlja kao maltene potpuna sloboda.
Ako je glavna premisa paganizma "Ne naudi nikome" a ti znaš da je to nemoguće eto ti ugradnje krivnje u čovjeku na skriveni način.

I nakon pročitane knjige ne znam šta je paganizam. Prvo kažu da to može biti sve i svašta, nakon toga ti daju pravila da bi na kraju ubacili neke osnovne rituale koji su očito preuzeti iz hermetizma...ali nisu hermetizam, i nemaju pravila....ali štuju prirodu.....zbrka
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 11:39   #46
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
zato i jesam skeptična u tom otvaranju prema zajednici. imam veliku sumnju oko okupljanja većeg broja ljudi i zadržavanja vlastite slobode i individualnosti.
pitanje da li je moguće jedno i drugo. ako imaš zajednicu imaš i pravila, na uštrb slobode. ako si sam, imaš slobodu, ali nemaš druge s kojima bi se povezao (ili ih imaš na vrlo labav način).
u svakom slučaju nešto fali.
ali mislim da paganski adept prije svega stremi nekom novom znanju, a njega može najlkaše dobiti ako je u skupini. možda za prvi korak sloboda i nije tako bitna. u toj fazi te ponese novo i neistraženo, a spoznaja da vas ima još stvara jak osjećaj pripadnosti, a time i želju za povezivanjem.
Znaš onu "budi sam svoj učenik i učitelj" od krishnamurtia. Sva znanja će ti kad tad doći koja trebaju doći. Istina, nekad će i preko drugih ljudi, ali neka ti oni ne budu alfa i omega.

Joj da je bar meni to netko sve znao reći kad sam kretala. Bila bih izbjegla toliko nepotrebnih drama s ljudima. Jer vjeruj mi, drame su neizbježne u skupini...i ljubomora i ogovaranje i bla bla. Ako već moraš s ljudima, onda uzmi od njih što ti treba i briši.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 12:05   #47
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
misliš kao indoktrinacija na zakumfliran način.. to je upravo ono što se na dugo i široko pobija u knjizi. paganizam kao duhovni put se predstavlja kao maltene potpuna sloboda.
Ne postoji potpuna sloboda. Od kad se radjas ucis i usvajas, sve sto znas je od nekuda pokupljeno kao i sve sto je napisano u toj knjizi. Ako se ogranizira u skupine onda se ta fantazija jos mora i dodatno istesat i univerzalizirat na razini skupine i zajednickog djeljenja barem u nekoj mjeri.

Nas kako krscani kazu da je najveci uspjeh sotone da nas uvjeri kako ne postoji?

E najveci je uspjeh konformizma da nas uvjeri kako smo u stanju biti nekonformirani i slobodni. Nismo. Kao drustvenim zivotinjama konformizam je jednako urodjen kao i prehrana ili spavanje, te "potpune slobode" su tinejdjerske fantazije
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 12:32   #48
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne postoji potpuna sloboda. Od kad se radjas ucis i usvajas, sve sto znas je od nekuda pokupljeno kao i sve sto je napisano u toj knjizi. Ako se ogranizira u skupine onda se ta fantazija jos mora i dodatno istesat i univerzalizirat na razini skupine i zajednickog djeljenja barem u nekoj mjeri.

Nas kako krscani kazu da je najveci uspjeh sotone da nas uvjeri kako ne postoji?

E najveci je uspjeh konformizma da nas uvjeri kako smo u stanju biti nekonformirani i slobodni. Nismo. Kao drustvenim zivotinjama konformizam je jednako urodjen kao i prehrana ili spavanje, te "potpune slobode" su tinejdjerske fantazije
Nadodala bih, koliko god kontradiktorno zvučalo, je da se prava sloboda baš postiže kroz disciplinu i rad te kad kroz taj način pobijediš samog sebe.
Npr. naravno da si tu u matrixu i rob si ovog i onog, ali kad radom na sebi postigneš jedan mir i nevezanost za navike/stvari/ljude, onda ćeš koristiti alate matrixa bez da si o njima zavisna i željna ih, a iznutra ćeš imati onaj iskonski mir s kojim si rođena. To je ona "be in the world, but not of it".

Ova je tema otišla u krivo.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 12:35   #49
Kao i fantazija povratka prirodi a većina se povjesti čovječanstva svodi na zaštiti od prirode
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 12:47   #50
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Kao i fantazija povratka prirodi a većina se povjesti čovječanstva svodi na zaštiti od prirode
Istina. Ciklusi i faze prirode se mogu obilježavati i živjeti u skladu s njima bez da se ode živjeti u kolibu na rub šume.

Ravnoteža, people, ravnoteža. Dovuci si bilje u stan, pazi na prehranu koliko je moguće, idi često u prirodu, ali nema potrebe za ekstremima tipa pećina i slično.

*obožavateljcentralnoggrijanja*
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 17:50   #51
Konačno sam i sam stigao do kraja prve knjige. Riječ je o trilogiji, zato Baphometu nije jasno zašto nije dobio odgovore na svoja pitanja. Strrpljenja
Osobno me knjiga očarala i otvorila nove spoznaje. Nisam znao previše o paganizmu i nisam ni slutio da u Hrvtaskoj ima sljedbenika. U svakom slučaju kupujem i drugu knjigu o magiji i vještičarstvu
sizif100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 22:05   #52
Dobio sam ja sve odgovore već u prvoj knjizi. Valjda nisi shvatio sarkazam u mojim riječima.

Knjiga ne nudi ništa novo. Da je bar to već viđeno i pročitano organizirano na neki prihvatljiv način, sve se svodi na autorovo razmišljanje o svemu i svačemu. Knjiga bi se morala zvati "Iolarovo razmišljanje o religiji, svemiru i ostalom".
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 00:09   #53
Ma pusti ti ovog starog cinika kojemu su dusa i srce karmicki zatvoreni visim kvantnim vibracijama kozmickog energetskog polja Majke Prirode
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 11:21   #54
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Dobio sam ja sve odgovore već u prvoj knjizi. Valjda nisi shvatio sarkazam u mojim riječima.

Knjiga ne nudi ništa novo. Da je bar to već viđeno i pročitano organizirano na neki prihvatljiv način, sve se svodi na autorovo razmišljanje o svemu i svačemu. Knjiga bi se morala zvati "Iolarovo razmišljanje o religiji, svemiru i ostalom".
Iskreno, sve knjige koje sam pokupovala vezano za magiju/mistiku/whatever su, kad u konačnici čovjek pogleda, na istoj razini. Sve idu do neke granice, a onda dalje treba sam. Zato mi se baš više i ne baca novac u vjetar, jer znam da ću opet dobiti više manje samo osnove.

A o subjektivnim stavovima autora da ne govorim, of course.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 14:42   #55
I ja odustala od kupovanja i čitanja prve knjige jer znam da nema ništa praktično u njoj. Nadam se da će druga bit korisnija.
Inače moja je poveća knjižnica na engleskom, strpljivo i marljivo skupljana skoro 20 godina, i teško je nakon puno prakse više naići na nešto "novo".
I nešto offtopic, ali se dva puta ponovilo u ovoj temi-vještice nisu nastale 1950-ih, osim ak ne mislite na Hollywoodske teme. A što je s vješticama u starim civilizacijama' Egipatska, Sumerska, Kaananitska magija? Grčka, Rim? Razmislite malo ljudi...Progoni u srednjem vjeku su... Vještice, naravno, znaju i djeca predvrtićke dobi. A Vještičja Biblija -Aradija iz 13.st? Ne, morali smo čekat Gardnera i kompaniju da bi se smjeli zvat vješticama .
__________________
"The best way to realise your dreams is to wake up."
shalimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:05   #56
Quote:
shalimar kaže: Pogledaj post
I ja odustala od kupovanja i čitanja prve knjige jer znam da nema ništa praktično u njoj. Nadam se da će druga bit korisnija.
Inače moja je poveća knjižnica na engleskom, strpljivo i marljivo skupljana skoro 20 godina, i teško je nakon puno prakse više naići na nešto "novo".
I nešto offtopic, ali se dva puta ponovilo u ovoj temi-vještice nisu nastale 1950-ih, osim ak ne mislite na Hollywoodske teme. A što je s vješticama u starim civilizacijama' Egipatska, Sumerska, Kaananitska magija? Grčka, Rim? Razmislite malo ljudi...Progoni u srednjem vjeku su... Vještice, naravno, znaju i djeca predvrtićke dobi. A Vještičja Biblija -Aradija iz 13.st? Ne, morali smo čekat Gardnera i kompaniju da bi se smjeli zvat vješticama .
Slažem se. Magije i vještičarenja je uvijek bilo. Po meni je 1950.-a važna kao godina kad je započela komercijalizacija vještičarstva.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:12   #57
Mislim da ću morati pročitati tu "Aradiu" prije nego li išta o tome kažem. Čuo sam za taj uradak ali ga nisam čitao jer mi nije djelovao uvjerljivo pošto se spominje Lucifer.

Kakve su to vještice iz Sumera i Egipta?

I uostalom, da li itko zna čime su se vještice bavile prije Gardnera a da nema veze sa krugovima, pentagramima, čuvarima, ritualnim priborom i sl.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:55   #58
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Mislim da ću morati pročitati tu "Aradiu" prije nego li išta o tome kažem. Čuo sam za taj uradak ali ga nisam čitao jer mi nije djelovao uvjerljivo pošto se spominje Lucifer.

Kakve su to vještice iz Sumera i Egipta?

I uostalom, da li itko zna čime su se vještice bavile prije Gardnera a da nema veze sa krugovima, pentagramima, čuvarima, ritualnim priborom i sl.
Meni sad nije jasno. Pa ja sam mislila da je egipatska magija jedna od najsnažnijih, a egipat je, ako se ne varam, bio davno prije Gardnera. Meni pod pojam vještice spada svatko tko se bavi magijom odnosno manipuliranjem energije u svrhu postizanja nekog cilja u skladu s Voljom. A toga, tj. magije, divinacije, liječenja biljem i sličnog, je uvijek bilo.

Baš kao što je navela shalimar...progoni vještica su bili puno prije gardnera.

I tako se ja opet uvukla u raspravu o tome.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 16:06   #59
Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
Meni sad nije jasno. Pa ja sam mislila da je egipatska magija jedna od najsnažnijih, a egipat je, ako se ne varam, bio davno prije Gardnera. Meni pod pojam vještice spada svatko tko se bavi magijom odnosno manipuliranjem energije u svrhu postizanja nekog cilja u skladu s Voljom. A toga, tj. magije, divinacije, liječenja biljem i sličnog, je uvijek bilo.

Baš kao što je navela shalimar...progoni vještica su bili puno prije gardnera.

I tako se ja opet uvukla u raspravu o tome.
Aha, ako govorimo o ljudima koji su se bavili okultnim tih je uvijek.

Meni je smiješno kada moderne vještice govore o starosti svoje religije a onda krenu raditi sa ritualom pentagrama
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 16:11   #60
Quote:
shalimar kaže: Pogledaj post
I nešto offtopic, ali se dva puta ponovilo u ovoj temi-vještice nisu nastale 1950-ih, osim ak ne mislite na Hollywoodske teme. A što je s vješticama u starim civilizacijama' Egipatska, Sumerska, Kaananitska magija? Grčka, Rim? Razmislite malo ljudi...Progoni u srednjem vjeku su... Vještice, naravno, znaju i djeca predvrtićke dobi. A Vještičja Biblija -Aradija iz 13.st? Ne, morali smo čekat Gardnera i kompaniju da bi se smjeli zvat vješticama .
Vecina onoga sto se fura pod moderno vjesticarstvo je medjutim tog modernijeg porjekla.

Ne znam koliko se drevne civilizacije mogu poistivjecivati sa vjesticarstvom. Meni se cini da su nasi arhetipi vjestice slicno onome sotone vezani uz krscanstvo, odnosno njegovo demoniziranje predkrscanskih i nekrscanskih paganskih kultura. Ne znam ima li smisla to nazivati vjesticarstvom, jednako tako bi mogao nekog ezotericnog tibetanskog lamu nazvat vjescem, ali biti ce to prije projekcija naseg krscanstvom i lokalnim floklorom obiljezenog vrijednosnog sustava na kulture i vremena koji sa njima veze nemaju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.