Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2008., 15:14   #1
Oralna higijena kod mačke

Imam macka (kucnog) starog 1 godinu i 1 mjesec.
Cuo sam da treba redovito odrzavati
oralnu higijenu kod macke (posebno nakon
1 godine starosti)
Zanima me kako naviknuti macku na pranje zubiju
i kako to obavljati.
Ako netko ima iskustva s tim,neka kaze !
__________________
Prvo skoci,pa reci HOP !
Oka164 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 19:03   #2
za oralnu higijenu u macaka preporuca se cetkanje zubi ili hranjenje granulama jer one osiguravaju mehanicku zastitu od nastajanja zubnog plaka i kamenca.
ja svojoj maci ne perem zube i ne namjeravam osim ako bas primjetim da je stanje kriticno, ali svaki dan jede suhu hranu i mislim da bi to trebalo bit dovoljno.
Rosie-Posie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 21:36   #3
Mislim da nema potrebe za pranjem zubi. Jedino kad mačka nacvrši nekih npr. 7-8 godina dobro je otiči kod veterinara da očisti zube ako je potrebno.
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 02:37   #4
nadam se da ne treba pranje zubi jerbo bi moj prije pojeo cetkicu nego mi dao da ista perem
panta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 19:09   #5
Pitala sam veta ja za to
Hranjenje suhom hranom pomaže, ali mi je rekla da jednom godišnje treba ju dovesti na čišćenje pod anestezijom. Pošto imam 4 mačke, a to nije jeftino, otići ću kad vidim da je potrebno.
Psu sam prvi put očistila sa 12 godina ramimse: i bome, košta 500 kuna
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 21:47   #6
Mene zanima ako maci od tri godine ispadne koji zubić jel to normalno i da neće kojim slučajem narasti?
Zeljka84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 17:06   #7
Hm da se nije negdje tukla?Ili nabila na nesto?
Ne vjerujem da ce joj narast..A ko zna,moja frendica ima 28god i jos 2mlijecna zuba....Tako da uvijek postoje neuobicajeni slucajevi..
Massha&Pupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 01:02   #8
Mačke zamjenjuju mliječne zube trajima u dobi od 4 do 6 mjeseci.
Tako da, ako tvojoj maci ispadaju zubi i još uz to ima loš zadah, odmah kod veterinara, jer to može biti početak gadne upale zubnog mesa a i prva naznaka jedna od zaraznih bolesti kao što su felv i fiv.
Što se tiće dentalne higijene, dovoljno je da maca dok nije starija i nema problema sa žvakanjem jede suhu hranu hills ili royal canin. Oni imaju liniju koja se zove oral care i to je suha hrana koja je veličine cca 1 cm te dok je jedu masiraju desni i sa zubi im se skida plak i kamenac te je tada nepotrebno čisitit im zube ičime. Hrana je odprilike 2 kg stotinjak kuna teje dovoljna za mjesec dana odprilike, ali vjerujte to je mala cijena u usporedbi s liječenjem gingivitisa kada do njega dođe. Eto. To bi bilo to.
__________________
Seal, poruka za tebe:
"Svi ste vi stari punksi, svi ste vi anarhisti!
Svi ste vi, svi ste vi ste kurac na batini!"
devotchka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 13:14   #9
Da da,mozda se stvarno nakupilo previse plaka pa pocelo ispadat..

A moja macka ima sad 7mj,a ima grozan zadah jos od kad je bila mala mrvica s mlijecnim zubima,i to bas iz zeluca a ne usne supljine..Cak sam pomislila da ima neku bolest zeluca..Vetica rekla zubi super,a da je to jednostavno takva kvaliteta sline..hm??
A isto jede pretezito RC kittens ili za jako izbirljive macke,pomijesan s jos par vrsta(Orijen,Profilum..)
Sad sam joj pocela mijesat sa svjezom hranom tipa prokuhana pileca/pureca jetra,pa da vidimo..
Massha&Pupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 13:36   #10
Kupiš lijepo vreću t/d i dodaš svaki dan par peleta uz uobičajenu hranu, problem riješen. Premda, ako zube treba čistiti, onda ne treba s time odugovlačiti, jer može doći do komplikacija koje je bolje izbjeći.
A jeste izvukli temu iz naftalina...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 18:21   #11
moja si odmalena sama čisti zubiće grickajući grančice

slatkiš moj medeni

i sama se u krevet sprema i pidžamicu si oblači
grana123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 00:05   #12
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Kupiš lijepo vreću t/d i dodaš svaki dan par peleta uz uobičajenu hranu, problem riješen. Premda, ako zube treba čistiti, onda ne treba s time odugovlačiti, jer može doći do komplikacija koje je bolje izbjeći.
A jeste izvukli temu iz naftalina...
A svi ti dodaci su za macke od godine dana..
Massha&Pupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 00:07   #13
Quote:
grana123 kaže: Pogledaj post
moja si odmalena sama čisti zubiće grickajući grančice

slatkiš moj medeni

i sama se u krevet sprema i pidžamicu si oblači
Massha&Pupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 14:23   #14
Sto se tiče zadaha iz usta... cula sam da mace koje jedu sirovo meso to nemaju. i moja fakat nema, stalno mi gricka nos, nikad joj ne smrdi iz usta.
grana123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 00:45   #15
Quote:
grana123 kaže: Pogledaj post
Sto se tiče zadaha iz usta... cula sam da mace koje jedu sirovo meso to nemaju. i moja fakat nema, stalno mi gricka nos, nikad joj ne smrdi iz usta.

I meni se cini da se malcice ublazilo odkad joj dajem pravo meso(iako cesce kuhano nego svjeze),al i dalje je to..puj! Kad pocne zijevat moram zaustavit dah..
Massha&Pupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 03:45   #16
evo moj mačak je friško s čišćenja...no saznali smo da ima fiv zato je i imao tako jak gingivitis i užasan smrad... sad mu ne mudi više ali je josh na therapiji atb. pitanjce, kako bar donekle održavat oralnu higijenu, nekakva pasta nešto pa to tim bar donekle usporim sljijedeću upalu koja će neminovno doć...
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 15:24   #17
Dakle isto pitanje kao i u zadnjem postu..

Danas je maca bila na čišćenju zubiju..gingivitis je prisutan..izvadili su joj dva zuba..

Zanima me oporavak..dal dugo traje?Kad bude mogla početi jesti suhu hranu?

I kako sada dalje?Suha hrana za dentalne probleme to rješava donekle ili...?Pranju zubiju?!

Znam da vas ima koji ste to prošli ili prolazite...kako vaše mace žive sa tim gingivitisom?
__________________
...tu,solo tu...

A M N E S I A
Anayi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 15:59   #18
Jel netko ima kakvu home made alternativu za čišćenje kamenca ili barem dio istog. Ne mogu micku više voditi vetu na čišćenje jer će uskoro 19 god. pa je anestezija big no no, a zaboravila sam reći dok je bila na op prošle godine ako nema komplikacija da joj brzinski laserom potegne

Prije cca. 5-6 god. jedan divan vet dr. Edo joj je limunom natrljao zubiće i nakon desetak minuta sa njihovim instrumentima skinuo joj je sav kamenac, samo su letjeli komadi

Sad koristimo Orozyme gel i danas sam joj malo premazivala zube sa limunovim sokom, nije se čak ni bunila previše na okus

Problem je, jer ne može jesti, a i kad pojede (hranimo ju na žlicu) sve joj se lijepi i onda to pokušavane znam ni sama što, progutati, odlijepiti..
Lileana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2019., 02:52   #19
Pozdrav svima! Imam macu staru 7 godina, jucer su joj, radi upale i klimanja izvadili gornje zubice (kutnjaci). Mokru hranu nikada nije voljela nego samo keksice. Kako ce bez zubiju jesti krutu hranu? Zanima me, ima li netko slicno iskustvo? Vet je rekao da nece biti problema i da se mace brzo oporave. Inace, danas je opet "ona stara", nije bas presretna sto joj dajem mekanu hranu ali nema izbora.
Hvala na odgovoru
__________________
artist

artist ti piše u potpisu, umjetnica si? ili umjetnica života? :-)
LADY lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2019., 06:20   #20
Lako. I mace koje imaju sve zube često gutaju cijele krokiće. Moj Žućo ima samo dva očnjaka (donja) i pati se jedino kad dobije komad mesa.

Poslano koristeći Tapatalk
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.