Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Davor Pavun luđak ili genije???
genije 44 47.31%
luđak 20 21.51%
nešto između 29 31.18%
Glasovatelji: 93. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 11:58   #521
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Možda je čovjek htjeo nešto i raditi, a ne zgubidaniti na forumu.
Rugala se sova sjenici ...
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 20.03.2009., 12:01   #522
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Rugala se sova sjenici ...
A obje su zgubidani?

Ne podsjećaj me.
Tika is offline  
Old 20.03.2009., 13:13   #523
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Smije li se pitati zasto si otisao s Rudjera?
Naravno. Radio sam na jednom FP6 projektu kao suradnik, a budući da Ruđer rijetko dobiva novačka mjesta, otišao sam nakon pola godine raditi na faks gdje sam dobio mjesto asistenta na 6 godina. U međuvremenu je projekt završio i sad bih bio na cesti da sam tamo ostao, vjerojatno.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Old 20.03.2009., 13:14   #524
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Nisam mu dao neradnu nedjelju.

A i davio me sa sendvičima od soje i tofua.
Kak znaš to, gaddemit?
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Old 20.03.2009., 13:45   #525
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
neka nova pravila morala dolaze zbog znanstvenih spoznaja. recimo postupanje sa djecom je dosta promijenjeno upravo zbog spoznaje faza razvoja i osjetljivosti dječije psihe. više nije moralno tući djecu, a stari model kaže da je batina iz raja izašla, ili kao šta u bibliji piše, Ako te sin tvoj ne sluša, karaj ga drvenim prutom
Taman posla da je zato.

Evo da ti objasnim. Nekada je ponašanje djece direktno utjecalo na preživljavanje obitelji. Sin je trebao raditi na polju, i njegov rad je značio život i smrt. Danas to više nije tako pa se može prepustiti luksuzu odgajanja "naučnim metodama" jer ionako ne može škoditi. Pa ipak, i danas sinovi izazovu uništenje cijele obitelji, ako na primjer postanu narkomani, zaduže se, a onda roditelji moraju prodati stan da isplate kamatare. Znam jedan primjer, inače bogatih roditelja, koji sada nemaju ništa, upravo zato.

Ako ti je kći zabrljala, nisi je mogao više udati. Sramota u selu, trošak...
Danas ju pustiš modernom odgoju, pustiš je "da se traži", "da eksperimentira" tj. da radi gluposti, i ne smeta te mnogo što ti u kuću dovede ispirsanu curu koja je-njezina cura.
Nema to veze sa znanošću nego sa KOMOCIJOM.
Da se ponovno vrate teška vremena, da vidiš kako bi batina radila. Sve ovo što si spomenuo, na dugim skalama su-slijepi kolosjeci generirani, ovaj puta, blagostanjem nafte.


Quote:
ili recimo kad se shvatilo da homoseksualnost nije bolest.
Ako se ne varam, još uvijek su mišljenja podijeljena. Tvrditi da znanost homoseksualnost ne smatra poremećajem, mogu samo-homoseksualci. Znanost je jako podijeljena, ali ne želi talasati tu opasnu temu.
DagDugpa is offline  
Old 20.03.2009., 14:20   #526
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Tvrditi da znanost homoseksualnost ne smatra poremećajem, mogu samo-homoseksualci.
Zasto netko tko nije homoseksualac to ne bi mogao tvrditi?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 20.03.2009., 14:21   #527
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Naravno. Radio sam na jednom FP6 projektu kao suradnik, a budući da Ruđer rijetko dobiva novačka mjesta, otišao sam nakon pola godine raditi na faks gdje sam dobio mjesto asistenta na 6 godina. U međuvremenu je projekt završio i sad bih bio na cesti da sam tamo ostao, vjerojatno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 20.03.2009., 14:32   #528
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ili recimo kad se shvatilo da homoseksualnost nije bolest.
A kako se to utvrdjuje je li nesto bolest ili nije?
Po meni, bolest je svako odstupanje od prosjeka koje pojedincu ili njegovoj okolini donosi znacajno vise stete nego koristi. U tom smislu, homoseksualnost moze i ne mora biti bolest, ovisno o tome koliko to pojedincu i njegovoj okolini smeta. No u tom smislu bolest moze biti npr. i "visak" inteligencije.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 20.03.2009., 14:49   #529
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Kak znaš to, gaddemit?
He-he, nisi samo ti Master of Wisdom.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Old 20.03.2009., 15:02   #530
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
He-he, nisi samo ti Master of Wisdom.
Znam i vidim. Prema legendi bilo ih je sedam i krstarili su svemirom šireći znanje.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Old 20.03.2009., 15:23   #531
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Taman posla da je zato.

Evo da ti objasnim. Nekada je ponašanje djece direktno utjecalo na preživljavanje obitelji. Sin je trebao raditi na polju, i njegov rad je značio život i smrt. Danas to više nije tako pa se može prepustiti luksuzu odgajanja "naučnim metodama" jer ionako ne može škoditi. Pa ipak, i danas sinovi izazovu uništenje cijele obitelji, ako na primjer postanu narkomani, zaduže se, a onda roditelji moraju prodati stan da isplate kamatare. Znam jedan primjer, inače bogatih roditelja, koji sada nemaju ništa, upravo zato.
ne radi se o ponašanju roditelja prema djeci, da su oni namjerno slušali što kaže znanost pa da su prema tome odgajali djecu, nego je društvo donijelo zakone koje su oni morali htjeli - ne htjeli slijediti.

dječija prava, zakoni protiv zlostavljanja i protiv rada maloljetnika su izravna posljedica znanstvenih istraživanja o dječijem razvoju i o šteti koja nastaje zbog maltretiranja.
Quote:
Ako se ne varam, još uvijek su mišljenja podijeljena. Tvrditi da znanost homoseksualnost ne smatra poremećajem, mogu samo-homoseksualci. Znanost je jako podijeljena, ali ne želi talasati tu opasnu temu.
medicina je znanost. nema nikakvih podjeljenih mišljenja u vezi homoseksualnosti. prije 40-50 godina je maknuta sa liste mentalnih oboljenja. da ne ulazimo u raspravu o homoseksualnosti, postoji precizna definicija bolesti, a homoseksualnost ne ulazi u tu definiciju što je utvrđeno znanstvenim metodama.
nije netko rekao ej, ajde, i oni su ljudi, sad ćemo reći da nije bolest, nego se uvidjelo da nema razloga liječiti taj 'poremećaj' jer nemaš što liječiti i nemaš zašto. sasvim si zdrav i u ničemu ti funkcioniranje nije spriječeno radi toga. u rangu je sa štajaznam.. crvenom kosom ili bojom kože.

direktna posljedica toga su i zakoni protiv diskriminacije. naravno da je gej aktivizam doveo do toga, ali znanstvena spoznaja je bila temelj na kojem se gradilo dalje.
Aphex is offline  
Old 20.03.2009., 15:30   #532
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
medicina je znanost. nema nikakvih podjeljenih mišljenja u vezi homoseksualnosti. prije 40-50 godina je maknuta sa liste mentalnih oboljenja. da ne ulazimo u raspravu o homoseksualnosti, postoji precizna definicija bolesti, a homoseksualnost ne ulazi u tu definiciju što je utvrđeno znanstvenim metodama.
nije netko rekao ej, ajde, i oni su ljudi, sad ćemo reći da nije bolest, nego se uvidjelo da nema razloga liječiti taj 'poremećaj' jer nemaš što liječiti i nemaš zašto. sasvim si zdrav i u ničemu ti funkcioniranje nije spriječeno radi toga. u rangu je sa štajaznam.. crvenom kosom ili bojom kože.
A ostala odstupanja? Recimo zoofilija? Nekrofilija? Ima tih *filija da ti pamet stane. Kako se na to gleda? Nisam baš puno čitao na tu temu. Da li su samo društveno neprihvatljive ili su bolesti?
mestar is offline  
Old 20.03.2009., 15:38   #533
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
A kako se to utvrdjuje je li nesto bolest ili nije?
Po meni, bolest je svako odstupanje od prosjeka koje pojedincu ili njegovoj okolini donosi znacajno vise stete nego koristi. U tom smislu, homoseksualnost moze i ne mora biti bolest, ovisno o tome koliko to pojedincu i njegovoj okolini smeta. No u tom smislu bolest moze biti npr. i "visak" inteligencije.
ne vidim kako 'višak' inteligencije može direktno nanositi štetu pojedincu ili okolini.
recimo šizofrenija kao bolest uvijek nanosti štetu pojedincu ili okolini, osoba je onesposobljena za samostalno funkcioniranje. gej osobe nisu ako se ne nalaze u takvoj okolini.
također, nije pronađena nikakva korelacija između npr. psihičkog zlostavljanja i homoseksualnosti da bi se moglo reći da postoji uzrok poremećaja, tj. da se može liječiti ili promjeniti.
Aphex is offline  
Old 20.03.2009., 15:45   #534
koji je to Pavun??, neki novi Tesla??..nikad cuo za njega.
permanent300 is offline  
Old 20.03.2009., 15:47   #535
Vidim da je gospodin Pavuna prouzrocio pravi tornado mozganja
Dat cu svoje misljenje..Koliko je dobar kao znanstvenik nisam kompetentan reci,no koliko vidim prethodne komentare cini se solidan.Sto se tice njegova karaktera i ponasanja mislim da je osoba koja je dosegla po puno pitanja zapravo prilicno visok stupanj samoaktualizacije,koji nazalost cesto kada je u procesu dode i do stagnacije u kojoj se kod osoba moze,a cini mi se i kod gospodina Pavune i jest, javiti odreden stupanj samodopadnosti,energicnosti i svojevrsnog zracenja koje mnogi vide kao karizmu.Mislim da ga je,bez obzira na godine,vlastiti razvoj malo 'ponjeo',i cest je slucaj da ljudi u takvoj fazi malo skrenu u 'alternativu' i pocnu govoriti cesto nepromisljene,pa cak i glupe stvari.Posljedica je,smatram,stanka u njegovu personalnom razvoju(licnosti),te zbog iste i manjak samokontrole.

Druga stvar koju zelim iskomentirati je odnos religije i znanosti,koji je ocigledno jedan od parametara koji odreduje i ponasanje gospodina Pavune.
U velikoj se mjeri slazem sa Skeptikom kada je rekao da vjernik moze biti znanstvenik,ukoliko svoja iracionalna svojstva( a takva je i religioznost) drzi dalje od posla.Medutim smatram da na sirem planu znanstvenik vjernik gubi na kvaliteti.Jasno,ovo je samo moj stav,ali jednostavno moja logika i filozofija ne mogu povezati osobu koja promislja o svijetu oko sebe,kriticki gleda stvari,i uzima argumente kao smjernice izgradnje stavova sa nekim tko je prihvatio odreden sustav (religiju) u kojoj ne samo da prihvaca dogme,nego prihvaca sustav koji za te iste dogme ne pokazuje nikakav faktor nesigurnosti!To nikako nije svojstvo znanstvenika,barem ne onog koji je promislio o svijetu globalno.
Ne zaboravimo da je svaka religija zapravo filozofija sa ogromnom razlikom - dok se filozofija,a posebice znanost,gradi na DIJALOGU,argumentima,raspravama,religija u osnovi ima MONOLOG.I to je cinjenica u koju sam se bezbroj puta i sam uvjerio.Uvijek se moze doci do dijela koji jednoglasno i bez trunke nesigurnosti kaze 'Tako je Bog rekao.'
Moja profesorica filozofije je rekla,a s njom se u potpunosti slazem,religija i filozofija,ona anticka koja je pocelo znanosti,NE idu zajedno,jer sama je filozofija nastala kao ljudska zelja za otkrivanjem i objasnjavanjem svijeta,ali bez mitologije,tj.anticke religije,cak stovise,nasuprot njoj.Ima li uopce smisla dovoditi u odnos religiju i znanost?
Primjer koji su neki trazili: da smo u proslosti,i da se treba provesti experiment koji bi dokazao da je covjek nastao evolucijom, jedini znanstvenici koji bi mozda bili protiv bili bi vjernici.Od mnogih iracionalnosti koje krase ljudsko bice,religioznost spada u opasnije.

Ovo nije argument dakako,i zanemarite na pocetku mozda izrazen negativni stav,jer kasnije nastupaju neke vrlo logicne stvari:

http://www.youtube.com/watch?v=haBLjVqrrjM#
X_Ray is offline  
Old 20.03.2009., 15:48   #536
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
A ostala odstupanja? Recimo zoofilija? Nekrofilija? Ima tih *filija da ti pamet stane. Kako se na to gleda? Nisam baš puno čitao na tu temu. Da li su samo društveno neprihvatljive ili su bolesti?
poremećaji. išao sam pogledati na http://en.wikipedia.org/wiki/Paraphilia

"Paraphilias are defined by DSM-IV-TR as sexual disorders characterized by "recurrent, intense sexually arousing fantasies, sexual urges or behaviors generally involving (1) nonhuman objects, (2) the suffering or humiliation of oneself or one's partner, or (3) children or other nonconsenting persons that occur over a period of 6 months" (Criterion A), which "cause clinically significant distress or impairment in social, occupational, or other important areas of functioning" (Criterion B). DSM-IV-TR describes 8 specific disorders of this type (exhibitionism, fetishism, frotteurism, pedophilia, sexual masochism, sexual sadism, voyeurism, and transvestic fetishism) along with a ninth residual category, paraphilia not otherwise specified (NOS)"

znači klasificiraju se pod mentalne poremećaje ako uzrokuju neki oblik 'patnje' pojedincu ili osobama (ili životinjama ) koje sudjeluju u činu. s tim da su mazohizam i sadizam upitni jer ako dvije osobe pristanu na takav čin, nema štete ni za koga.
postoje terapije za takve poremećaje.
Aphex is offline  
Old 20.03.2009., 16:15   #537
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
poremećaji. išao sam pogledati na http://en.wikipedia.org/wiki/Paraphilia

znači klasificiraju se pod mentalne poremećaje ako uzrokuju neki oblik 'patnje' pojedincu ili osobama (ili životinjama ) koje sudjeluju u činu. s tim da su mazohizam i sadizam upitni jer ako dvije osobe pristanu na takav čin, nema štete ni za koga.
postoje terapije za takve poremećaje.
E to ti je znanstvena objektivnost i metodologija.
A pazi ovo, imaš neto što se zove klizmafilija, postizanje seksualnog uzbuđenja pomoću klistiranja koje izvodi druga osoba. Ili pak vomerofilija - seksualni fokus na povraćanje. To po ovoj "znanstvenoj" definiciji ne bi bio poremećaj?! Pa praktički onda ni nekrofilija ne bi bila poremećaj. Tko je tu lud.

(BTW, sve ovo se ipak smatraju poremećajima, samo nema nigdje objašnjeno na osnovu čega).
mestar is offline  
Old 20.03.2009., 16:15   #538
Bilo bi dosta, tema ide pod ključ.
Tika is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.