Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2013., 19:30   #201
Znailmljivo je to koliko se danas pizdi o odgojnim metodama, pedagoškim standardima, nikad u prošlosti nije bilo više pedgoških i prosvjetnih stručnjaka svih mogućih profila, a danas imamo najviše nasilja, maltretiranja i bullyinga u školama.
Ne znam čemu toliko zgražanje nad stajanjem u kutu, pa nisu ih vukli za kosu, čemu tolika osjetljivost za nasilnike, čemu toliko glađenje guzice percem i opravdavanje.
Ako je netko ometao razred ili tukao učenike, e bome će i odgovarati za svoja djela. Kazna služi upravo da bi ponizila onog tko krši pravila i da bi se posramio.
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 19:48   #202
Quote:
SaritaSarita kaže: Pogledaj post
... Ali poslati djecu na izlet bez suglasnosti je VELIKA greška...
Te suglasnosti sam i skupljao i potpisivao. Koliko me sjećanje služi, nisu glasile: "Suglasan sam da učiteljica XY vodi moje dijete na izlet.".
Formulacija je bila tipa: "Suglasan sam da moje dijete ide na izlet ...".
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 22:06   #203
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Te suglasnosti sam i skupljao i potpisivao. Koliko me sjećanje služi, nisu glasile: "Suglasan sam da učiteljica XY vodi moje dijete na izlet.".
Formulacija je bila tipa: "Suglasan sam da moje dijete ide na izlet ...".
Kod mene u školi je uvijek formulacija " Suglasan sam da učiteljica...." Čak je uvijek i pratnja navedena. I ne samo to, uvijek, ali baš uvijek se prije izleta održi roditeljski sastanak da se roditelje upozna s programom izleta te da im se daju određene upute (tipa ručak, džeparac...).

Mislim da smo sad malo off topic s ovim izletima
__________________
Sarita
SaritaSarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 22:07   #204
Quote:
solna kaže: Pogledaj post
Znailmljivo je to koliko se danas pizdi o odgojnim metodama, pedagoškim standardima, nikad u prošlosti nije bilo više pedgoških i prosvjetnih stručnjaka svih mogućih profila, a danas imamo najviše nasilja, maltretiranja i bullyinga u školama.
Uzroci za to su velikim dijelom izvan škole i domene rada predagoških i prosvjetnih stručnjaka svih profila.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 22:08   #205
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
ETO
znači ipak ne bi prvo pokušala razgovarat sa učiteljicom o njenim lošim metodama i pokušala rješiti to sa učiteljicom zajedničkim snagama (kao što se stalno i upire ovdje na temi) - nego direkt na sve moguće inspekcije.
ustvari gdje je granica između to dvoje-kako znati što se može rješiti zajednički a kako znati kada na inspekciju?
granica je njena glupost
kakva zajednicka snaga, kada je zena, u vlastitoj gluposti i nemoci iskoristila razred za uspostavljanje svoje kontrole i posramljivanje djeteta?
s jedne strane, smeta joj da jedan djecak ometa cijeli razred, a sa druge strane potice svu ostalu djecu da ometaju tog djecaka? kakvu ona poruku zapravo salje djeci?

potice djecu na ponasanja koja bi kod vecine nastavnika bila kaznjena.
isto tako, da sam ja majka djeteta koje kuci dodje tuzno i posramljeno, jer ga je profesorica prozvala a druga djeca su ga ometala i nije mogao razgovarati, ja bih se pitala koji je qurac od autoriteta ona, i kako ne moze obuzdati drugu djecu.
i da, prijavila bih ju jer ju smatram nesposobnom.
a da saznam da je potakla drugu djecu na takvo ponasanje, prijavila bih ju na poticanje vrsnjackog nasilja.

i pisem ko roditelj
ne radim u skoli.

Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
ovo što sam napisala pod stavkom 2. se stvarno i desilo (kao i sve ostale njene metode)al zašto je samo ova metoda kod vas (nosorog ne mislim samo na tebe nego na sve komentatore) izazvala takvo zgražanje da bi zbog nje poletile na inspekciju a ono što sam prije napisala ništa. zar stavljanje u kut i sl. isto nije javno posramljivanje? zar ona smije tek tako ukidat svaki čas tjelesni? zar stvarno mislite da nesazivanje sastanka puna 2 mjeseca otkad je došla je greška roditelja i čisto nastavničko neiskustvo? zar je normalno od djece da za kaznu doslovno nitko ne smije progovorit cijeli sat? zar je normalno djeci od 8 godina dati kontrolni jedan za drugim isti sat iz dva različita predmeta?(za ovo nabrojano nemožete reči da je dječje preuveličavanje zar ne?)


a da sam ovu metodu pod stavkom 2. slučajno stavila u negativnom kontekstu (što i mislim da večim dijelom je, samo sam bila željna vaše reakcije) bi li vi isto tako reagirale?

a sad iskreno, pokušajte zanemarit vaše zanimanje (vi koji radite u školi), postavite se kao roditelji, i da ovo sve nije dječje preuveličavanje-šta vjerujte mi nije- šta bi napravile?
stavljanje u kut/magareca klupa je prastara metoda, al je meni ista ko i moderan tajm aut.
i ne volim ju/ih, al je ljudskija od ovoga sto je uciteljica napravila

drugi su ti pisali za tjelesni i izlet, a i po meni, to je nadleznost ravnatelja i inspekcija, nemam ja sto raspravljat sa uciteljicom smije li to ona ili ne smije. ona ima svog sefa kojem je podredjena i cije naredbe/upute mora slijediti.
ima jebeni nastavni plan i program, a i pravila oko pisanja testova.
ja ju jedino mogu pitati, dal je to stvarno tako bilo (ako sam to saznala od djeteta) i nakon toga ju prijaviti.


dijete ne bih slala na izlet sa osobom koju ne poznam/ne ulijeva mi povjerenje i sa kojom se moje dijete ne osjeca ok.

meni je normalno da se djecu uci da dok netko predaje da sute, il da daju znak da zele nesto reci ( ne vidim to ko kaznu)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 08:31   #206
Ajme, pretjerujete. Mislim, učiteljica nije savršena, to je svima jasno-metode joj jesu malo glupaste. No, kakva je stvarno s djecom, neka oprosti svaki roditelj, ali on to ne zna.
To su stvari koje ostaju u razredu i od sada, do kraja školovanja, samo zamislite da vas vaše dijete ne voli-što bi moglo ispričati o događanjima u obitelji...mislim da bi završili iza rešetaka kad se stvari izvuku iz konteksta.
Jedan dio problema jest u tome što je ta struka (pa čak i među nastavnicima) dosta na koljenima i svaka Hanča koja je rodila 10 dice se smatra kompetentnijom, tako i društvos matra, Agencija, Ministarstvo-a di neće roditelj (kojih, naravno, ima svakakvih, kao i učitelja).
Vodoinstalateru nitko neće pametovati o brtvama, a svak ima sud o postupku učiteljice, a kad vlastitom djetetu trebaju nešto objasniti-onda plaćaju repeticije. Djeca sve upijaju i jako dobro znaju kad roditelji ne poštuju nastavnika, vjerujte mi i tu nema kruha ni metode kojom bi se to dijete privolilo na rad. Ukoliko nema sloge u zbornici-i to djeca osjete. Što se učiteljice i konkretnog postupka tiče-taj pšostupak po meni može biti dobar i loš, ovisno kako ej žena nastupila. Ona je mogla to jako ružno izvesti, intonacijom, gestama...ali i kroz šalu, mogla je zabaviti djeci i učiniti svojim ponašanjem da se taj dječak ne osjeti izoliranim (dapače, da se i on zabavlja u isto vrijeme).
Vjerujte, dajem jedinice u razredima u kojima bi neki nastavnici trebali u pancirkama dolaziti-nije riječ o postupcima koliko o sitnim gestama, a to se ne uči ni na jednom fakultetu, toga nema u pravilnicima, to roditelji ne mogu vidjeti niti kontrolirati, a djeci je najvažnije.
Koliko su tu djeca bitna vidi se da se u temi nijednom nisu spomenuli rezultati rada. Koliko su djeca naučila kod nje? Valjda je to važno, zaboga! Dok smo mi na Zapadu opsjednuti nekom pedagoškim modama kako izabrati pero kojim bi gladili guzičice naše djece kad naprave glupost, u to vrijeme na Istoku učenici stječu znanja i prestižu naše u svim testovima. Ne znam... nisam za batine, jesam da se dobro osjećaju u školi-ali ne predobro da bi me sutra netko takav operirao i otišao na piće tijekom operacije jer i on ima prava na društveni život i osobnu sreću, radije bih Kinezića.
Roditelji ne gledaju tako, roditeljima je njihovo dijete centar svemira, ali nastavniku ne smije biti. One priče koje vam prodaju pedagozi su obične gluposti, to ima svoje posljedice na društvo i da je tome stvarno tako-škole ne bi trebale ni postojati.
Uzmite malo s rezervom i te članke s interneta i pravilnike o dječjim pravima, sve su to paradigme u društvenim znanostima koje se mijenjaju. Gledajte stvarno dijete, njegovo znanje (nigdje spomenuto u ovom slučaju, znakovito) i njegpovo ponašanje. Garantiram vam da se užasno loš nastavnik i učitelj može jako svidjeti roditeljima, djeci i inspekcijama. Takvi će nas upropastiti, njih se više bojim od ovakvih smotanih učiteljica.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 09:01   #207
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Što se učiteljice i konkretnog postupka tiče-taj pšostupak po meni može biti dobar i loš, ovisno kako ej žena nastupila. Ona je mogla to jako ružno izvesti, intonacijom, gestama...ali i kroz šalu, mogla je zabaviti djeci i učiniti svojim ponašanjem da se taj dječak ne osjeti izoliranim (dapače, da se i on zabavlja u isto vrijeme).
taj postupak je mogla izvesti samo kroz igranje uloga, van dogadjaja, bez da etiketira iti jedno dijete.
i da, ta metoda, na satu razredne zajednice bi bila izvrsna.
sa uvodom i jasnim uputama SVIMA, bez obzira u koju ulogu ce ih se staviti i sa raspravom nakon igrokaza, kako se tko osjecao i sto su iz toga naucili.

i uopce se ne radi o intonaciji i gestama (stovise, kroz salu taj postupak nema nikave svrhe), nego se radi o tome da se djeci osvijesti kako se druga strana osjeca kada ga se ometa i koja ponasanja mogu izabrati.

al ona to nije napravila.
ona je svjesno (zlo)upotrebila jednu zvrtvu i igrala se sa njegovim osjecajima, u situaciji u kojoj je mogla (i morala) provjeriti sto se sa djetetom dogadja da je takvo i kako mu moze pomoci, a ne da cijeli razred uroti protiv njega)
ona je autoritet u razredu i kao takva, vrlo mocna i za red na satu i za odnose medju ucenicima.
meni je vrlo ruzno sto je ona taj autoritet iskoristila na ovaj nacin.


inace, kad je dijete nemirno (a taj nemir moze biti uzrokovan svime i svacime), ok je dijete malo distraktat, promijeniti zadatak, dat mu priliku da se digne i izbaci taj nemir (nemam pojma iz orginalnog posta o kakvom se uopce nemiru radi, pisem opcenito)
i u tom kontekstu ok je da ga je poslala oprat spuzvu, jer osim sto mu je dala priliku da izbaci nemir, promijenila mu je zadatak i dala mu je da se osjeca korisno i vazno.
i to je moglo biti dovoljno.

nagovoriti djecu na ometanje ucenika koji odgovara je po meni lose. jer kad tad, ona ce to isto ponasanje, koje je sada isprovocirala kod djece, kazniti. mozda nece ona, al ce neki drugi nastavnik. i sto onda? koja je onda poruka djeci?

ja sam spremna i vodoinstalateru i frizeru kritizirati ono sto ja placam, i smatram se, u pogledu usluge koju dobivam i koju placam, kompetentnom to kritizirati.
isto tako i uciteljima i odgajateljima (s time da u tom pogledu imam malo vece kompetencije, nego kad kritiziram vodoinstaltera )
i ne gledam to kao kritiku, nego kao povratnu informaciju o njihovom radu. svatko tko zeli svoj posao raditi dobro, treba biti spreman cuti i kritiku i pohvalu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 09:43   #208
Ja ne bih htjela da moje (a niti ikoje) dijete obrazuje prosvjetar koji sebe usporedjuje sa vodoinstalaterom, a djecu sa brtvama.

I btw, da se vodoinstalater prema onome sto je moje (pri cemu za ovaj primjer zaista mislim samo na stvar) ponasa sa vidljivom nesposobnoscu i nemarom, da mi ostecuje slavinu i sl., itekako bih mu prigovorila. Vjerujem da bi mu i prosvjetni radnici isto tako prigovorili.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 10:27   #209
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
inace, kad je dijete nemirno (a taj nemir moze biti uzrokovan svime i svacime), ok je dijete malo distraktat, promijeniti zadatak, dat mu priliku da se digne i izbaci taj nemir (nemam pojma iz orginalnog posta o kakvom se uopce nemiru radi, pisem opcenito)
i .
Općenito znaju svi sve o svemu, znam i ja o vodnoinstalaterima. Mislim, zašto automatski zamišljaš da ista nije to napravila već? To mi nikad nije bilo jasno, pozovem roditelja u školu tek nakon 10000 metoda koje su isprobane od strane stručne službe i nastavnika, no rezultat je uvijek-ili dijete ima neki poremećaj (roditelj sam dijagnosticirao adhad, u liječnika neće ići) ili nastavnik ne primjenjuje metode poput ove, ili one pohvalite dijete, objasnite mu...mislim, ono, to je nešto tako banalno da svatko pismen može to pročitati i pokušati primjeniti. Zašto onda netko tko je drvio na faksu o metodama ne bi primjenio neku-zato što mrzi djecu?

Što se tiče ozbiljnosti, kad bih svaki put bila smrtno ozbiljna jer netko šuška, brblja, mogu mislit koji bi mi učenici nadimak dali...U razredu s 30 učenika ne može biti tiho, tu nisu krivi ni učenici, a bome ni nastavnici, postoje nekakvi pedagoški standardi koje država krši i nitko od vas tko nije kročio u razred ne može zamisliti kako je dirigirati tim orkestrom, svatko gleda samo svoje dijete u tome-a nastavnik je dužan gledati cjelinu. (Da, i mi smo bili učenici, pa to iskustvo zanemarite...ne vrijedi).

Evo, znam da će se netko naći uvrijeđen na ovu rečenicu, ali je ona istinita, ne znam zašto bih ja umišljala da znam kako je raditi u kozmetičkom salonu ili u banci. Meni nije uvreda da mi netko kaže da ne mogu ni zamisliti kako je to-jer ne mogu, jebiga, nek sama istiskujem bubuljice sebi svako jutro, nisam kozmetičarka.

Mislim da tu i nema nekog sukoba interesa-roditelj treba biti roditelj, nastavnik nastavnik, a djeca djeca, rad s djecom nije administrativni posao da netko u svakoj situaciji 100 posto zna kako treba postupiti, mislim, to su gluposti. Ljudi predaju u različitim razredima i ono što super funkcionira u jednome, u drugome ne prolazi ni za lijek...valjda triba i zdravu pamet uključit, a ne google.

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
J

I btw, da se vodoinstalater prema onome sto je moje (pri cemu za ovaj primjer zaista mislim samo na stvar) ponasa sa vidljivom nesposobnoscu i nemarom, da mi ostecuje slavinu i sl., itekako bih mu prigovorila. Vjerujem da bi mu i prosvjetni radnici isto tako prigovorili.
Ako ti špina i dalje curi-očito je loš rad, no što ako ti dijete kući dolazi s peticama, nasmijano, a učiteljica na svakom sastanku kaže da je dijete nadprosječno inteligentno?

To je ono što roditelji žele...no što ako su petice pokonjene (a velikim dijelom jesu, ne znam kako objasniti svu tu genijalnu djecu koja danas za petice rješavaju zadatke za mentalno retardiranu djecu nekoć), tko će to platiti, tko će kazniti takvog učitelja u sustavu u kojem roditelji ( a ne struka) odlučuju? Nitko.

Tebe kao roditelja takvo pitanje uopće ne tangira, ukoliko i vidite problem-krivi su nastavnici, ne vi. Zato je dobro da svatko radi svoj posao...uz nadzor-pa i roditelja, najzad.
__________________
ne spavamo

Zadnje uređivanje Tashi : 21.04.2013. at 09:23.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 12:12   #210
Ja ne zelim da mi dijete ima sve petice, nego da nauci. Meni je to razlika. Inace, razrednica moje klinke mi je rekla da sam ja previse kriticna (sto ja i dalje ne mislim ). I ne, ne mislim da svi moraju biti odlikasi, pa cak ni moje dijete ako ne zasluzuje. A za inflaciju odlikasa su jednako zasluzni glupi roditelji s iskrivljenim sustavom vrijednosti kao i prosvjetari koji idu linijom manjeg otpora i popustaju pritiscima.

Ali ako ti dijete koje je inace veselo, otvoreno, koje je do tada s veseljem islo u skolu, odjednom se pokunji, odjednom vise ne ide u skolu radosno, a nisu u pitanju ocjene, onda mi je normalno da se svaki dobar roditelj zapita sto se dogadja. Prihvacam ja i vrijeme prilagodbe na novu uciteljicu, ali i to s vremenom vise ne moze biti jedino objasnjenje.

Evo, iskreno, reci da li bi se ti kao roditelj ipak bar malo zamislila u takvoj situaciji ili bi samo odmahnula i pomislila "ah, klinci size bez veze, uciteljica zna bolje od mene".
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 12:37   #211
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
J

Evo, iskreno, reci da li bi se ti kao roditelj ipak bar malo zamislila u takvoj situaciji ili bi samo odmahnula i pomislila "ah, klinci size bez veze, uciteljica zna bolje od mene".
Zašto ti ne bih rekla iskreno? Kao roditelj bih tila prominit učiteljicu,bez puno analize, kao nastavnik bih tila ispitat cilu situaciju jer znam što sve stoji iza odnosa učitelj-učenik...kao roditelj, nisam dužna to znati.
Nitko u ovoj situaciji nije ni spomenuo znanje učenika, eto koliko je roditeljima to bitno.
Vjeruj mi, da je roditeljima bitno znanje-bunili bi se za poklonjene ocjene, jer tko poklanja-smanjuje šanse da će učenik nešto naučiti, a učenje nije zabava, koliko god lijepo zvučalo od onih koji ne realiziraju planove i programe, učenje je trud, sposobnost, muka...i izazov ako postoje kriteriji.

Ne bih se ja ljutila na roditelje koji pritišću, jebiga, zar moš krivit roditelja čije dite kriči, a on čuje da piva arije? Šta to nije nekako...priroda tako postavila? No, kažnjavala bih svaki prelaz granice, za učenike imamo kazne, za nastavnike imamo inspekcije, za roditelje-ništa. Pa svatko može biti roditelj, zaboga.

Na kraju krajeva, evo, iz perspektive nastavnika-zar bi ti živjela u strahu da će ti netko napasti dijete zbog zaključene ocjene?

Sustav te neće zaštititi kao nastavnika, nema toga što učenik može napraviti da ga se izbaci iz škole-po hrvatskim zakonima.
Moli Boga da se jedno od takvih malih psihopata (a da, postoje i mali, kao i veliki) ne namiri na tvoje dite jer nastavnik smije samo gledati i pisati po papiriću, to su njegove ovlasti i čak kad to napravi-roditelj nasilnika će ga tužiti za zlostavljanje, budi uvjerena, a roditelji djeteta -žrtve će preseliti svoje dijete (nasilnik će ostati na svom mjestu, ne brini). To nam je donio sustav demokracije u kojemu se povlađuje masi i ulici.

Eto, kao roditelj-ja bih roditelju žrtve savjetovala da primjeni nepedagoške metode na tom djetetu, a kao nastavnik bih morala paziti na formalnosti, je li se sve procesuiralo (kao što je ova učiteljica trebala tražiti tu suglasnost, pretpostavljam, nisam upućena, a što je naučila djecu, to nikoga ne zanima), jesu li se obavili formalni razgovori itd. Kao roditelj bojim se drugih roditelja više no nastavnika, bojim se njihovog odgoja batinama, bojim se posljedica tog odgoja (takva djeca postanu potpuno imuna na ove SF metode koje vi spominjete) jer roditelji dovode nekog na vlast, a ne šačica nastavnika.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 14:14   #212
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ali ako ti dijete koje je inace veselo, otvoreno, koje je do tada s veseljem islo u skolu, odjednom se pokunji, odjednom vise ne ide u skolu radosno, a nisu u pitanju ocjene, onda mi je normalno da se svaki dobar roditelj zapita sto se dogadja. Prihvacam ja i vrijeme prilagodbe na novu uciteljicu, ali i to s vremenom vise ne moze biti jedino objasnjenje.
evo shtefy je pogodila bit svega i napisala to bolje nego ja.
a sta se tice ocjena,one nisu u pitanju, prije je imala i pokoju cetvorku, sad kod ove uciteljice ima sve petice. ocjene u svemu ovome nisu uopce bitne...kad vidim da se dijete trudi boli me uvo za ocjene...

Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Nitko u ovoj situaciji nije ni spomenuo znanje učenika, eto koliko je roditeljima to bitno
ne, nije mi bitno znanje koje ti budalastine mozes napisat.


znanje ucenka nakon dva mjeseca to je malo tesko procjenit u tako kratkom roku...mogu ti samo reci kao sto sam vec napisala a valjda i to govori nesto o buducem znanju ucenika, domaci rad nema apsolutno nikakvog kontinuiteta. To je isto stvar za koju ne mozete reci da se radi o krivoj procjeni ili sl. znaci 2 dana im ne daje apsolutno nista za domaci a onda za jedan dan toliko da jedva stignu napisati...nedavno su radili jedan projekt, i to sam vec napisala, namucili su se za taj projekt. pitala sam malu jesu li razgovarali o tome na satu. rekla je da nisu i da je to uciteljica samo poljepila na zid
kakvo ce znanje prenijeti ova uciteljica na njih jos ne mogu procjeniti...


stekla sam dojam da su joj blazi kriteriji nego ovoj prije uciteljici ali raspored tih kontrolnih i ispitivanja teska konfuzija

primjer od jucer-imali su 4 sata. prvi sat tjelesni - ajde bar su ga imali. onda su pisali najavljeni kontrolni iz matematike, iza toga ih je odmah pitala napamet pjesmicu iz hrvatskog za ocjenu. pitala je svih jer ih je manje od 20 u razredu, iza toga im je dala nenajavljeni kontrolni iz hrvatskog za ocjenu-razumijevanje teksta i zadnji sat ih je pitala za ocjenu -opet svih- pjesmicu iz glazbenog...znaci u 4 sata 2 ispitivanja i dva kontolna.....ma ovo bi i meni bilo stresno

Zadnje uređivanje mandolina2013 : 16.04.2013. at 14:24.
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 14:32   #213
Lala, ja bih bila najsretnija kada bismo zivjeli u drustvu u kojem bi vazno bilo znanje, a ne ocjene, u kojem bi djeca bila zasticena od losih roditelja, suucenika-nasilnika, losih prosvjetara, u kojem bi prosvjetari bili zasticeni od ludih, agresivnih i slicnih roditelja, od nesposobnih i politicki namjestenih ravnatelja, politike, budala iz ministarstva...

Ne bih rekla da nas je tu gdje jesmo dovela demokracija, nego samo beskrajna ljudska glupost kojoj je data prilika da doslovno buja. Ali to je manje vazno. Cinjenica je da se svi moramo nauciti plivati u okolnostima u kojima jesmo, bar dok ne skupimo snage da ih promijenimo. A tome se ne nadam tako skoro...

I da, ja osobno bih voljela da ljude pokrece zelja da im djeca nauce, a ne da dobiju ocjenu. Ali sve dok ocjena ne bude realni pokazatelj znanja, do tada ce biti ovako kako je. (Znam da je to zacarani krug, ali nemam pametnog i realnog rjesenja za njega...)
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 14:36   #214
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Zašto ti ne bih rekla iskreno? Kao roditelj bih tila prominit učiteljicu,bez puno analize, kao nastavnik bih tila ispitat cilu situaciju jer znam što sve stoji iza odnosa učitelj-učenik...kao roditelj, nisam dužna to znati.
Nitko u ovoj situaciji nije ni spomenuo znanje učenika, eto koliko je roditeljima to bitno.
Vjeruj mi, da je roditeljima bitno znanje-bunili bi se za poklonjene ocjene, jer tko poklanja-smanjuje šanse da će učenik nešto naučiti, a učenje nije zabava, koliko god lijepo zvučalo od onih koji ne realiziraju planove i programe, učenje je trud, sposobnost, muka...i izazov ako postoje kriteriji.

Ne bih se ja ljutila na roditelje koji pritišću, jebiga, zar moš krivit roditelja čije dite kriči, a on čuje da piva arije? Šta to nije nekako...priroda tako postavila? No, kažnjavala bih svaki prelaz granice, za učenike imamo kazne, za nastavnike imamo inspekcije, za roditelje-ništa. Pa svatko može biti roditelj, zaboga.

Na kraju krajeva, evo, iz perspektive nastavnika-zar bi ti živjela u strahu da će ti netko napasti dijete zbog zaključene ocjene?

Sustav te neće zaštititi kao nastavnika, nema toga što učenik može napraviti da ga se izbaci iz škole-po hrvatskim zakonima.
Moli Boga da se jedno od takvih malih psihopata (a da, postoje i mali, kao i veliki) ne namiri na tvoje dite jer nastavnik smije samo gledati i pisati po papiriću, to su njegove ovlasti i čak kad to napravi-roditelj nasilnika će ga tužiti za zlostavljanje, budi uvjerena, a roditelji djeteta -žrtve će preseliti svoje dijete (nasilnik će ostati na svom mjestu, ne brini). To nam je donio sustav demokracije u kojemu se povlađuje masi i ulici.

Eto, kao roditelj-ja bih roditelju žrtve savjetovala da primjeni nepedagoške metode na tom djetetu, a kao nastavnik bih morala paziti na formalnosti, je li se sve procesuiralo (kao što je ova učiteljica trebala tražiti tu suglasnost, pretpostavljam, nisam upućena, a što je naučila djecu, to nikoga ne zanima), jesu li se obavili formalni razgovori itd. Kao roditelj bojim se drugih roditelja više no nastavnika, bojim se njihovog odgoja batinama, bojim se posljedica tog odgoja (takva djeca postanu potpuno imuna na ove SF metode koje vi spominjete) jer roditelji dovode nekog na vlast, a ne šačica nastavnika.
Draga Lala, jako si to lijepo sročila, ali bojim se, boriš se s vjetrenjačama. To ti nitko ne shvaća.
Znaš i sama da većina nas radi ovaj posao iz ljubavi jer inače ne možeš opstati u školi. Samo mirno i ne troši energiju objašnjavajući školsku realnost.
lp

Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
primjer od jucer-imali su 4 sata. prvi sat tjelesni - ajde bar su ga imali. onda su pisali najavljeni kontrolni iz matematike, iza toga ih je odmah pitala napamet pjesmicu iz hrvatskog za ocjenu. pitala je svih jer ih je manje od 20 u razredu, iza toga im je dala nenajavljeni kontrolni iz hrvatskog za ocjenu-razumijevanje teksta i zadnji sat ih je pitala za ocjenu -opet svih- pjesmicu iz glazbenog...znaci u 4 sata 2 ispitivanja i dva kontolna.....ma ovo bi i meni bilo stresno
Ne možeš usporediti najavljeni kontrolni iz matematike i čitenje s raumijevanjem. Gledaj, do sad mi se činilo da stvarno hoćeš riješiti problem i da tražiš savjet, a sad mi se čini da se samo ispucavaš na forumu. Daj 2 put razmisli o onome što pišeš.
__________________
Sarita

Zadnje uređivanje Tashi : 21.04.2013. at 09:23.
SaritaSarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 15:07   #215
Quote:
SaritaSarita kaže: Pogledaj post
Ne možeš usporediti najavljeni kontrolni iz matematike i čitenje s raumijevanjem. Gledaj, do sad mi se činilo da stvarno hoćeš riješiti problem i da tražiš savjet, a sad mi se čini da se samo ispucavaš na forumu. Daj 2 put razmisli o onome što pišeš.
pokusavam iz svih postova iscitat nekakv konkretan savjet al ne nalazim nista.
nije mi namjera ispucavat se, sam me neki postovi i pisanje nebuloza o vodoinstalaterima malo izbace iz takta
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 15:29   #216
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
a sta se tice ocjena,one nisu u pitanju, prije je imala i pokoju cetvorku, sad kod ove uciteljice ima sve petice. ...



ne, nije mi bitno znanje koje ti budalastine mozes napisat.


z
Vidim da si nezadovoljna odnosom učiteljice prema djeci, vama, poštivanjem zakona i birokracije-ne vidim da si spomenula znanje. (Jesam li što preskočila?)

Naravno, svi ćemo se složiti da dobar učitelj mora imati dobar odnos, dobre metode ne samo zato da bi dijete išlo kući pjevajući, nego i da bi naučilo nešto u toj školi.

Ono što mene zanima kao ipak, profesonalca, jesu rezultati, učinkovitost rada.
Što misliš jesu li ovakve metode rezultirale većim znanjem u odnosu na prijašnji rad? (Da, to se dade itekako mjeriti-tomu služe ocjene).
Koja učiteljica je uspjela djecu više naučiti?

Drugo pitanje, što misliš, jesu li petice tvog djeteta poklonjene ili zaslužene? Po tvom sudu. (Sigurno ga imaš jer svaki roditelj razmišlja je li mu dijete pravedno ocijenjeno...doduše, samo kad je ocjena niža, no roditelji na ovoj temi nisu takvi)

I savjete si dobila, od mene nekoliko, da razgovarate, da tražite drugi termin informacija itd. Ukoliko si tražila savjet kako riješiti situaciju u korist djeteta.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 15:59   #217
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Vidim da si nezadovoljna odnosom učiteljice prema djeci, vama, poštivanjem zakona i birokracije-ne vidim da si spomenula znanje. (Jesam li što preskočila?)

Naravno, svi ćemo se složiti da dobar učitelj mora imati dobar odnos, dobre metode ne samo zato da bi dijete išlo kući pjevajući, nego i da bi naučilo nešto u toj školi.

Ono što mene zanima kao ipak, profesonalca, jesu rezultati, učinkovitost rada.
Što misliš jesu li ovakve metode rezultirale većim znanjem u odnosu na prijašnji rad? (Da, to se dade itekako mjeriti-tomu služe ocjene).
Koja učiteljica je uspjela djecu više naučiti?

Drugo pitanje, što misliš, jesu li petice tvog djeteta poklonjene ili zaslužene? Po tvom sudu. (Sigurno ga imaš jer svaki roditelj razmišlja je li mu dijete pravedno ocijenjeno...doduše, samo kad je ocjena niža, no roditelji na ovoj temi nisu takvi)

I savjete si dobila, od mene nekoliko, da razgovarate, da tražite drugi termin informacija itd. Ukoliko si tražila savjet kako riješiti situaciju u korist djeteta.
a ja ti opet ponavljam da je ovo prekratki rok da bi procjenila rezultate rada.
ali slazem se sa ovim boldanim gore..

a za ovo pitanje vezano za petice jesu li poklonjene il ne, i da li je pokoja petica trebala bit cetvorka , to ti isto ne bih znala odgovorit jer nam nova uciteljica nije dala na uvid niti jedan kontrolni do sada. ...
mala za svaki kontrolni kaze-bilo je prelagano
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 19:02   #218
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
a ja ti opet ponavljam da je ovo prekratki rok da bi procjenila rezultate rada.
ali slazem se sa ovim boldanim gore..

a za ovo pitanje vezano za petice jesu li poklonjene il ne, i da li je pokoja petica trebala bit cetvorka , to ti isto ne bih znala odgovorit jer nam nova uciteljica nije dala na uvid niti jedan kontrolni do sada. ...
mala za svaki kontrolni kaze-bilo je prelagano
Na osnovu čega ti meni ponavljaš da je rok prekratak? Jesi ispustila neku informaciju ili je to tvoj osobni dojam? (Inače, to mi je posao, svaki dan provjeravam znanje, stečeno nakon dva tjedna, a ne dva mjeseca. Studiramo mi takve stvari, spremamo ispite, plaćamo stanarinu u drugom gradu i tako dalje).

Što znači da vam učiteljica nije dala kontrolni na uvid-vi tražite, ona ne želi dati, koje joj je opravdanje? Ili niste tražili? Ovo me stvarno zanima. Pretpostavljam da je stara učiteljica drugačije radila, zanima me što i kako. (A kao roditelja me zanima kako vas ne zanima jesu li ocjene pravedne)

Da ti dijete dobija odjednom jedinice, sigurno bi imala stav, izvidjela o čemu se radi, tražila kontrolni, zar ne? Ukoliko bi našla da ti je dijete zakinuto, reagirala bi. Kad mislite da mu je poklonjeno (onda je društvo zakinuto), onda je sve o.k., rekacije nema, neka učiteljica nastavi. To sam i napisala.

Dakle, ova učiteljica ili ne radi ništa i poklanja ocjene - na što se roditelji ne tuže (jer vam nije bitno to što dijete sigurno neće naučiti nikad za tu peticu s obzirom da je ocjenu već dobilo) ili je fantastična pa im je približila gradivo bolje od stare (ako joj se čini lagano). Što će reći i da bi i te njene metode trebale biti učinkovite. To je zaključak?
__________________
ne spavamo

Zadnje uređivanje lala : 16.04.2013. at 19:07.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 21:23   #219
Quote:
lala kaže: Pogledaj post

Što znači da vam učiteljica nije dala kontrolni na uvid-vi tražite, ona ne želi dati, koje joj je opravdanje? Ili niste tražili? Ovo me stvarno zanima. Pretpostavljam da je stara učiteljica drugačije radila, zanima me što i kako. (A kao roditelja me zanima kako vas ne zanima jesu li ocjene pravedne)

Da ti dijete dobija odjednom jedinice, sigurno bi imala stav, izvidjela o čemu se radi, tražila kontrolni, zar ne? Ukoliko bi našla da ti je dijete zakinuto, reagirala bi. Kad mislite da mu je poklonjeno (onda je društvo zakinuto), onda je sve o.k., rekacije nema, neka učiteljica nastavi. To sam i napisala.

Dakle, ova učiteljica ili ne radi ništa i poklanja ocjene - na što se roditelji ne tuže (jer vam nije bitno to što dijete sigurno neće naučiti nikad za tu peticu s obzirom da je ocjenu već dobilo) ili je fantastična pa im je približila gradivo bolje od stare (ako joj se čini lagano). Što će reći i da bi i te njene metode trebale biti učinkovite. To je zaključak?

nema nijednog mog posta na ovoj temi koji ti nisi preuveličala ili okrenila, ili brzopleto donijela skroz krivi zaključak...

niti itko ko je prije dobivao jedinice sada dobiva petice niti obrnuto-ma ni blizu tome.

čini mi se da je ova učiteljica malo blaža u ocjenjivanju (možda ima drugačije kriterijevaljda ćemo i to saznat na sastanku) nego ona prije, ali to je samo moje mišljenje, i ne znam kakve to veze ime sa ovim šta si napisala, jer ponavljam drastičnih razlika nema.

znam da ti je to teško za povjerovat (jer vidim da sve gledaš sa profesionalnog aspekta a da se i naslutiti da si svašta doživjela od roditelja i učenika na poslu-odatle valjda toliko nepovjerenje ), al kakvi su kontrolni radovi i to da li mi mala dobije pet ili četri mi stvarno ne znači ništa, meni je bitno da mi mala razumije i nauči svaku lekciju iz knjige kako treba, a oće li kontrolni bit teži ili lakši i oće li kod ove jedna greška bit petica, dok je kod one učiteljice jedna greška bila četvorka (nisam grintala ni tad pa neću ni sad za takve stvari)-fućka mi se.

Zadnje uređivanje mandolina2013 : 16.04.2013. at 21:33.
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:51   #220
polagano skrecete sa teme, bavite se sugovornicima, a cini mi se, neke od vas su i preplavile emocije....
Pokusajte se fokusirati na temu: kazne nastavnika u skoli
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:59.