Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2013., 22:39   #281
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ne smije pod satom ni fuckati, bacati knjige i teke, lupati stolicama/nogama/rukama/olovkama...pa neces oduzeti ni olovke, ni knjige, a ni noge i ruke.
Zasto bas mobitele nastavnici oduzimaju, a ne i sve druge rekvizite kojima djeca remete nastavu?

Naravno da ne smiju koristiti mobitel pod satom. Ali, bez obzira na to, nastavnik ne smije zadrzati tudju imovinu. Nema pravo zadrzati taj mobitel. Mora ga vratiti na kraju sata, ako ga je oduzeo zato da se ne remeti nastava. Jasno da se vecina roditelja nece natezati, ali mozda netko i hoce.


Da, zasto ne...uputiti ih sto je dozvoljeno sto ne. To je dobra metoda i dobar put. Nitko ne bi smo raditi ono sto po zakonu ne smije, tome i treba uciti djecu.
Izmedju ostalog i to da nastavnik nema pravo oduzimati njihovu privatnu imovinu i zadrzavati ju kod sebe. Tako da i opcija da se djetetu oduzme njegov mobitel i ostavi ga se bez njega nakon skole nikako nije u redu i nije po zakonu.
bez brige, kod mene se rješsva remećenje odmah, bilo to knjiga, bilježnica, mobitel ili igračka

zanimljivo je da djecu pod nastavom obično zovu roditelji koji često nemaju pojma koliko sati im imaju djeca, tj. do kad su u školi

a što se tiče ukazivanja što je dozvoljeno,a što ne, vjeruj mi i oni i roditelji to znaju, samo ih se većina ne drži toga

ne bih htjela ići previše off topic
__________________
Sarita
SaritaSarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:43   #282
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Ah, kutija te zabrinjava... To ti je metoda jedne moje kolegice, na početku sata pokupi sve mobitele u kutiju i onda im na kraju da
Ne, ne zabrinjava me kutija kao takva, nego nejasnoca napisanog.
Opcija da se mobiteli stave u tu neku kutiju prije sata i poslije sata mogu uzeti je sasvim korektna.
Quote:
Da, sa svačim, čak i mobitelom...
Mozda i sa svacim salju djecu i mozda je to svasta stvarno nesto uzeno/grozno i nedopustivo.
Ali imo mobitel ne spada u tu skupinu "svasta", mobitel je korisna stvar i jasno da roditleji zele da dijete ima mob.
Quote:
Mislim da škola ima telefon
Skola ima telefon?
I cemu taj telefon sluzi? Mislis da mogu nazvati dijete na taj telefon i reci mu neku privatnu (ne bas ultra vaznu, ali nama ipak vaznu) poruku...i to mogu i ja i drugih 1000 roditelja na jednoj skoli? I teta iz tajnistva ce prenijeti sve te poruke djeci po skoli?
A mogu li na taj broj nazvati dijete i nakon skole? Moze li me dijete s tog skolskog telefona nazvati, ako mu se putem iz skole nesto dogodi? (ili hitnu pomoc)
Quote:
i mislim da su roditelji dužni reći svom djetetu da smije paliti mobitel tek po izlasku iz škole, da ga mogu nazvati, ok, ali u školi ih ni roditelji ne bi smjeli uznemiravati.
Jasno da bi to trebali reci i jasno da bi toga djeca trebala biti svjesna. Ali..kao prvo, djeca su djeca (cak i ona veca), a kao drugo, uvijek ima neka posebna prilika, neki izuzetak, kad se zbog neceg desi da se eto...zaboravi ugasiti mob nakon odmora. (nadam se da neces rec da ni pod odmorom ne smiju telefoniati ili pogledati poruke)
Jasno je i to da nece roditelj dijete uznemiravati u skoli ..(hm, zasto bi to bilo uznemiravanje, ako imas nesto sto mu stvarno moras javiti), ali postoje i odmori, zar ne?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:46   #283
Quote:
SaritaSarita kaže: Pogledaj post
bez brige, kod mene se rješsva remećenje odmah, bilo to knjiga, bilježnica, mobitel ili igračka
I kako to kaznis? Oduzmes knjigu/biljeznicu/igracku/mobitel i vratis roditelju na informacijama? Do tada je dijete bez toga, bez obzira sto od toga je u pitanju?
A sto ako proizvodi buku i remeti nastavu svojim tijelom?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:53   #284
Da te ne kvotam previše.

Roditelj nema zašto prenositi privatne poruke djetetu tijekom nastave, čak ni tijekom odmora, nego ga treba pustiti na miru da živi svoj život i život sa svojim vršnjacima i da se socijalizira.

Da, mislim da bi umjesto buljenja u mobitel trebali pod odmorom (malim) pripremiti stvari za sljedeći sat, a pod velikim iskoristiti pauzu da predahnu, poejdu i podruže se s prijatljima, živim, koji su pokraj njih, ne na fejsbuku...

Ovo s telefonom škole rekoh da postoji kad se baš tijekom nastave dogodi nešto zbog čega ti recimo moraš dijete uzeti iz škole, obavijestiti nekoga da ga na nešto pripremi, a to je jaaaako rijetko.

Dijete je u školi pod nadzorom, ne smije ga se ni istjerati iz razreda zbog neposluga baš zbog mjera predostrožnosti.

Kao što nije primjereno na poslu voditi privatne telefonske razgovore, tako nije primjereno ni u školi maltretirati dijete dok ono pokušava svladati gradivo samostalno sa svojim profesorom koji tomu i služi.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:56   #285
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I kako to kaznis? Oduzmes knjigu/biljeznicu/igracku/mobitel i vratis roditelju na informacijama? Do tada je dijete bez toga, bez obzira sto od toga je u pitanju?
A sto ako proizvodi buku i remeti nastavu svojim tijelom?
ovako, kao prvo, ja nemam problema s disciplinom u razredu. kad klinci počnu pričati, upozorim i začas je sve ok jer im dajem dosta aktivnosti na satu pa ne stignu pričati
kad sam vidla da imaju igračku znam ju staviti na svoj stol i reci da nam ta igračka radi društvo na ovom satu, uglavnom uvijek neku foru, klincima je zanimljivo, nema prijetnja, a pažnja im se odvuce od tog predmeta i dalje rade svoj zadatak
uglavnom nemam problema jer predajem strani jezik i uvijek im nešto smislim kreativno tak da im nije dosadno

što se tiče viših razreda, dogodilo se da sam jedno 2 put vidjela mob, uopzorila sam i bilo je ok, jednom sam stavila mob na klupu i vratila na kraju sata

ALI da vidim da slikaju, snimaju ili rade bilo što nedopustivo, oduzimam mobitel i odmah zovem roditelje bez obzira na sve (nisam još nikad jer nisam bila u prilici, ali to bi napravila)
__________________
Sarita
SaritaSarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:59   #286
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Da te ne kvotam previše.

Roditelj nema zašto prenositi privatne poruke djetetu tijekom nastave, čak ni tijekom odmora, nego ga treba pustiti na miru da živi svoj život i život sa svojim vršnjacima i da se socijalizira.

Da, mislim da bi umjesto buljenja u mobitel trebali pod odmorom (malim) pripremiti stvari za sljedeći sat, a pod velikim iskoristiti pauzu da predahnu, poejdu i podruže se s prijatljima, živim, koji su pokraj njih, ne na fejsbuku...

Ovo s telefonom škole rekoh da postoji kad se baš tijekom nastave dogodi nešto zbog čega ti recimo moraš dijete uzeti iz škole, obavijestiti nekoga da ga na nešto pripremi, a to je jaaaako rijetko.

Dijete je u školi pod nadzorom, ne smije ga se ni istjerati iz razreda zbog neposluga baš zbog mjera predostrožnosti.

Kao što nije primjereno na poslu voditi privatne telefonske razgovore, tako nije primjereno ni u školi maltretirati dijete dok ono pokušava svladati gradivo samostalno sa svojim profesorom koji tomu i služi.
bravo! s ovim se totalno slažem
često se dogodi da su cijeli odmor na fejsu, a pod satom trebaju na wc, brisati ploču te vade knjige iz torbe tek kad sat traje 5min
__________________
Sarita
SaritaSarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 23:14   #287
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Da te ne kvotam previše.
Roditelj nema zašto prenositi privatne poruke djetetu tijekom nastave,
S ovim se naravno slazem.
Quote:
čak ni tijekom odmora,
S ovim se ne slazem nikako.
Quote:
nego ga treba pustiti na miru da živi svoj život i život sa svojim vršnjacima i da se socijalizira.
S ovim se opet, naravno apsolutno slazem, ali to samo po sebi (cinjenica da pustas dijete da zivi svoj uivot i da se socijalizira) ne moze eliminirati neku situaciju kada je mozda potrebno da se javis djetetu ili ono tebi...ili nekome drugome.
Quote:
Da, mislim da bi umjesto buljenja u mobitel trebali pod odmorom (malim) pripremiti stvari za sljedeći sat, a pod velikim iskoristiti pauzu da predahnu, poejdu i podruže se s prijatljima, živim, koji su pokraj njih, ne na fejsbuku...
Ni meni bas nije fora to sto svi klinci bulje u te mobitele, ali ovdje ne govorimo ...bar ne ja, o tome. Niti o fejsbuku, nego o potrebi da se dijete javi nekome, ili netko djetetu...o necem vaznom ...i zato i ima taj mobitel.
A sad...tko ce koliko i za sto koristiti mobitel, to se nikog ne tice...pod odmorom svatko moze raditi sto zeli...ali...kao sto rekoh, ne govorim o tome, nego o onoj bitnoj funkciji mobitela, koji nastavnik ne smije onemoguciti. Ne smije uzeti mob koji sluzi djetetu da komunicira s roditeljem ...i poslije nastave.
Quote:
Ovo s telefonom škole rekoh da postoji kad se baš tijekom nastave dogodi nešto zbog čega ti recimo moraš dijete uzeti iz škole, obavijestiti nekoga da ga na nešto pripremi, a to je jaaaako rijetko.
Da, ako da trebas dok je u skoli i ako je nesto vazno, moze posluziti.
Ako je nesto vazno, a dijete vise nije u skoli, ne pomaze. Ili, ako se radi o necemu sto nije dovoljno bitno da bi to netko shvatio kao vazno.
Quote:
Dijete je u školi pod nadzorom, ne smije ga se ni istjerati iz razreda zbog neposluga baš zbog mjera predostrožnosti.
A smije ga se poslati doma...bez mobitela kojim se moze javiti roditeljima...ili oni njemu ...ako se nesto dogodi, ako je neka promjena plana, ako nece doci doma na vrijeme, ako ne mogu doci po njega...ako ga pregazi auto i zeli zvati hitnu pomoc?
Quote:
Kao što nije primjereno na poslu voditi privatne telefonske razgovore,

Nemoj biti smijesna...zar mislis da radni ljudi dok su 8 sati na poslu ne vode privatne razgovore? Cak niti pod pauzom? Nije primjereno?
Quote:
tako nije primjereno ni u školi maltretirati dijete dok ono pokušava svladati gradivo samostalno sa svojim profesorom koji tomu i služi.
Zasto izokreces stvari?
O kakvom maltretiranju pricas?
Sto to znaci da pokusava svladati gradivo - "samostalno sa svojim profesorom koji tomu i služi"?
Sto bi dijete radilo samostalno s profesorom? Btw u skoli su nastavnici i ucitelji, ne profesori.
Ako netko ima vaznu poruku za dijete (bilo roditelj ili netko drugi) i posalje mu poruku i ovaj ju pogleda pod odmorom...ili se cuju pod odmorom...o kakvom se tu maltretiranju radi?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 23:19   #288
Quote:
SaritaSarita kaže: Pogledaj post
što se tiče viših razreda, dogodilo se da sam jedno 2 put vidjela mob, uopzorila sam i bilo je ok, jednom sam stavila mob na klupu i vratila na kraju sata
To je imo ok.
Quote:
ALI da vidim da slikaju, snimaju ili rade bilo što nedopustivo, oduzimam mobitel i odmah zovem roditelje bez obzira na sve (nisam još nikad jer nisam bila u prilici, ali to bi napravila)
Ne kazem da ne bi imala dobar razlog, ali oduzimanje i zadrzavanje mobitela ni u tom slucaju imo nije u redu. Sto da se djetetu pputem do doma nesto dogodi ...baci ga auto u grabu i ne moze pozvati pomoc?
Sto ako je petak...a dijete ide nekuda na vikend s ...izvidjacima...klubom...zborom...a nema mobitel da se javi roditeljima, jer si ga ti uzela?
Nemas na to pravo.
Ali, pozvati roditelje na razgovor zbog neprimjerenog ponasanja, to da. Svakako. Za to nije potrebno uzeti mobitel.
Pretpostavljam da ne bi djetetu oduzela skolsku torbu s knjigama, da je kojim slucajem njome radio neku guzvu. Ili nesto drugo..jaknu, cipele, kapu...
Zasto je bas taj mobitel tako zanimljiv za oduzimanje?

Zadnje uređivanje kajpa : 14.05.2013. at 23:28.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 23:28   #289
Ajde zanemari oduzimanje mobitela dok ne dojde roditelj... Ok,nećemo to raditi! Što je toliko važno da ti uznemiravaz dijete tijekom odmora? Ili je važno samo biti control freak? Smije li dijete biti lišeno tebe tih 5 ili 15 minuta? Jer,ako je toliko vvažno, škola ima telefon. Što to osobno imaš reći djetetu dok je na nastavi,a i odmori su dio nastavnog procesa...
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 23:56   #290
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Ajde zanemari oduzimanje mobitela dok ne dojde roditelj... Ok,nećemo to raditi!
Ma gle, radite vi sto hocete... Ja samo kazem svoje misljenje...da to nije u redu, a i ako bi se netko zainatio, mogao bi nastavanik izvuci deblji kraj, jer ni zakonski to nije ok.
Quote:
Što je toliko važno da ti uznemiravaz dijete tijekom odmora?
Sasvim je nebitno o cemu se radi. Pogotovo je neumjesno i nepotrebno to sto netko zove (ili posalje) sms svojem djetetu apriori nazivati uznemiravanjem.
Quote:
Ili je važno samo biti control freak? Smije li dijete biti lišeno tebe tih 5 ili 15 minuta?
Ovakvi komentari su posve nepotrebni i besmisleni. Zasto sad tu uvlacis mene u pricu? Govorim opcenito. Nije kontrol frik roditelj ili bilo tko drugi tko nesto vazno prenese djetetu..dok je ono u skoli. Bilo putem poruke ili razgovora tokom odmora. Ili nakon skole.
Ne radi se o zvanju tokom svakog odmora...vec o nekoj posebnoj situaciji. Kakve to ima veze s " control freak"?
Jel i tebi muz kaze da si kontrol frik, ako ga nazoves i kazes da ne mora dolaziti po tebe, jer ides tamo i tamo...ili da neces doci doma u uobicajeno vrijeme jer je nesto iskrsnulo? Tebi se ne moze desiti da da tokom posla moras nekog nazvati da se dogovoris u vezi neceg...doktora...sprovoda, neceg sto ce biti odmah nakon nastave...a nece biti vremena nakon zadnjeg sata/zavrsetka radnog vremena za dogovor?
Quote:
Jer,ako je toliko vvažno, škola ima telefon. Što to osobno imaš reći djetetu dok je na nastavi,a i odmori su dio nastavnog procesa...
NIje bitno sto, bitno je sto roditelj koji da djetetu mobitel zeli imati tu mogucnost. Za to mobitel sluzi i tebe kao nastavnika nema sto biti briga kakvu cu ja ili netko drugi poslati poruku svom djetetu.
Ali ...ne radi se uopce o tome...nego o tome da ja ili netko drugi (opet govorim opcenito) svoje dijete ne moze nazvati niti poslije nastave ako mu nastavnik uzme mobitel. Niti ono moze nazvati roditelja niti bilo koga drugoga...cak ni hitnu pomoc ako mu se nesto dogodi - zato jer je nastavnik zadrzao njegov mobitel, shvacas?
Nije bitno tko i zasto zeli komunicirati...bitno je da nastavnik nema pravo, a imo niti bi mu trebao biti cilj onemogucavati komunkaciju djeteta i roditelja. Nego naprotiv, na tome bi trebao raditi i poboljsavati istu...i s djetetom i s roditeljem.
Kazniti dijete (a samim time i roditelja) na nacin da im onemogucis medjusobnu komunikaciju imo nije primjerena pedagoska kazna.

Zadnje uređivanje kajpa : 15.05.2013. at 00:20.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 00:49   #291
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ma gle, radite vi sto hocete... Ja samo kazem svoje misljenje...da to nije u redu, a i ako bi se netko zainatio, mogao bi nastavanik izvuci deblji kraj, jer ni zakonski to nije ok.

Ali ...ne radi se uopce o tome...nego o tome da ja ili netko drugi (opet govorim opcenito) svoje dijete ne moze nazvati niti poslije nastave ako mu nastavnik uzme mobitel. Niti ono moze nazvati roditelja niti bilo koga drugoga...cak ni hitnu pomoc ako mu se nesto dogodi - zato jer je nastavnik zadrzao njegov mobitel, shvacas?
Nije bitno tko i zasto zeli komunicirati...bitno je da nastavnik nema pravo, a imo niti bi mu trebao biti cilj onemogucavati komunkaciju djeteta i roditelja. Nego naprotiv, na tome bi trebao raditi i poboljsavati istu...i s djetetom i s roditeljem.
Kazniti dijete (a samim time i roditelja) na nacin da im onemogucis medjusobnu komunikaciju imo nije primjerena pedagoska kazna.
Ne oduzmam mobitele jer nemam osjećaj da imam pravo na to, iako to mnogi kolege rade i onda ih ostavljaju u školi kod voditelja smjene gdje roditelji mogu doći po njih od 8 ujutro do 7 navečer. Roditelji mnoge djece žive vrlo daleko od škole, neki čak i od grada, neki su bolesni i teško se kreću, neki rade u nedopustivo dugačkim smjenama, neki su često na poslovnim putovanjima, itd.
U osnovnoj školi je situacija možda drugačija jer su roditelji više-manje u blizini, ali u srednjoj to uglavnom nije slučaj.

Ali da su mobiteli u školi loši, loši su. Ma nisu loši nego očajni. Razmrdavaju im koncentraciju strahovito i omogućuju održavanje ovisnosti o onom smeću od fejsa koja je poprimila pandemijske razmjere. Da imam dijete s bilo kakvim problemima vezanim uz svladavanje gradiva, vrlo ozbiljno bih razmislila o tome da mu ne dozvolim da nosi mobitel u školu.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 04:38   #292
Postoji uporaba zamjenice ti koja se ne odnosi izravno da sugovornika... Osoba koja toliko piše na forumu morala bi toga biti svjesna.

S obzirom na to da te ne poznajem, ne mogu donositi takve zaključeko o tebi kao pojedinki, a nije mi se dalo pisati u neodređenom rodu. Isprike.

Kad sugovornik zamoli da se zanemari jedan od uvjeta, dakle ostavljanje mobitela u školi jer je shvatio da to ipak nije u redu, onda se taj argument ne provlači opet kroz raspravu - to bi bilo elementarno načelo pristojne komunikacije koja kao cilj ima razmjenu mišljenja i poboljšanje razumijevanja pravila određene struke.

Ne, ne smatram da je riječ uznemiravanje loša, nepodobna ili te kao roditelja degradira (vidiš, opet taj te), nego upravo suprotno: takvo preciziranje moglo bi te natjerati da se zamisliš koliko je zaista potrebno prekidati nastavni proces (a on se sastoji i od odmora) zbog privatnih problema koje ionako samo roditelj može riješiti (primjerice ako ne može doći po dijete, organizirati prijevoz). I koliko remetiš njegovu koncentraciju takvim podacima te koliko mu zalaziš u neke društvene sfere života koji se odvija u školi.

Dobar će roditelj naučiti dijete da je mobitel komunikacijski kanal i da ga mora/treba uključiti čim izađe iz škole te prvo provjeriti upute koje mu roditelj za taj dan daje, za sve ostalo postoji školski telefon, škola je osigurana, izborili smo se za to da se djecu ne smije prepuštati sebi unutar školskih prostora, dakle u svakom trenutku imaš pravo i možeš ga iskoristiti da nazoveš školu i tražiš primjerice da netko ode po tvoje dijete jer ga hitno moraš nekamo odvesti, da mu se trebaju priopćiti neke loše vijesti (često u slučaju smrti i li nesreće), bilo što.

Isto tako smatram da roditelji narušavaju dječju privatnost i osjećaj samostalnosti stalnim zivkanjem i davanjem uputa. Mislim da se djecu treba usmjeravati prema samostalnosti i uzeti ga u obzir kao odgovornu jedinu (ipak je produkt našeg odgoja koji, ako je dobar, jamči tu odgovornost) sve dok je ne iznevjeri, a onda djelovati policijskim metodama. Također bi trebala postojati dnevna rutina koja jamči njihovu sigurnost i njihovu uspješnost u svladavanju ostalih dnevnih prepreka jer opteretimo li ga svakodnevno dodatnim zapitkivnajem, propitkivanjem, nepovjerenjem, ono gubi samostalnos i povjerenje u sebe.

Struka već polako dolazi do zaključka da su djeca sve manje sposobna percipirati zadatke samostalno, da su sve više ovisna o spravama poput mobitela, da su sve više pod packom roditelja u negativnom smislu i sve im se crta, a ne pušta ih se da samostalno razmišljaju i zaključuju.

Mobitel nema mjesto na nastavi i svaki roditelj koji smatra da ima narušava nastavni proces i time i ugrožava obrazovanje svoga djeteta. To je moje mišljenje.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 07:22   #293
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
NIje bitno sto, bitno je sto roditelj koji da djetetu mobitel zeli imati tu mogucnost. Za to mobitel sluzi i tebe kao nastavnika nema sto biti briga kakvu cu ja ili netko drugi poslati poruku svom djetetu.
Ove rečenice vrište od nepoštivanja i nastavnika i škole kao djetetova posla.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 08:31   #294
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ove rečenice vrište od nepoštivanja i nastavnika i škole kao djetetova posla.
ja bi takvima omogućila da sami odgajaju i obrazuju vlastitu djecu svojim metodama. jer oni to zaslužuju

a onda mi opet bude žao te djece
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 08:36   #295
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kazniti dijete (a samim time i roditelja) na nacin da im onemogucis medjusobnu komunikaciju imo nije primjerena pedagoska kazna.

Dosad se pokazalo vrlo učinkovitim, primjerice kad sam se tijekom instrukcija ja javila na mobitel i zamolila roditelja da nas prestane uznemiravati besmislicama i kontroliranjem.

Svatko od mojih korisnika imao je dobre rezultate čim su se roditelji prestali ponašati kao da imaju pravo u svakom momentu uznemiravati vlastito dijete, čak i kontoliranjem učenja jer moja je dosadašnja praksa pokazala da rijetko koji roditelj razumije temelje dobrog učenja, većina njih djecu dribla da uče napamet, a gradivo ne razumiju niti mogu dobro provjeriti naučeno.


I jest dobra pedagoška metoda (ne kazna, mi ne koristimo te riječi u obrazovanju), ali više za roditelja, manje za dijete, njemu je to zapravo nagrada.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 09:18   #296
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Dosad se pokazalo vrlo učinkovitim, primjerice kad sam se tijekom instrukcija ja javila na mobitel i zamolila roditelja da nas prestane uznemiravati besmislicama i kontroliranjem.

Svatko od mojih korisnika imao je dobre rezultate čim su se roditelji prestali ponašati kao da imaju pravo u svakom momentu uznemiravati vlastito dijete, čak i kontoliranjem učenja jer moja je dosadašnja praksa pokazala da rijetko koji roditelj razumije temelje dobrog učenja, većina njih djecu dribla da uče napamet, a gradivo ne razumiju niti mogu dobro provjeriti naučeno.


I jest dobra pedagoška metoda (ne kazna, mi ne koristimo te riječi u obrazovanju), ali više za roditelja, manje za dijete, njemu je to zapravo nagrada.
ja se slažem sa tim da dijete treba imati UGAŠEN mobitel preko nastave.
o ovim postovima roditelja koji su control frikovi-mene više brinu oni koji su sušta suprotnost a nekako mi se čini da ih ima puno više...

apropo mobitela a šta kad učiteljica prčka po mobitelu preko sata i piše porukice (kao što je radila ona naša prošla učiteljica)? da i njoj oduzmemo mobitel i stavimo ga u kutiju....ili nedavno mi je dijete imalo instrukcije iz stranog jezika i ja ulazim u prostoriju gdje su bile instrukcije a mala nešto piše a učiteljica koja joj daje instrukcije piše porukice na mobiću...pa eto krasnog primjera djeci
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 09:20   #297
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Dobar će roditelj naučiti dijete da je mobitel komunikacijski kanal i da ga mora/treba uključiti čim izađe iz škole te prvo provjeriti upute koje mu roditelj za taj dan daje.
Da, dijete je program u koji dobar roditelj unese uputu, stisne "enter" i riješena stvar.

Osim toga, djeca su zanimljiva bića jer su - pod uvjetom da imaju dobrog roditelja - sposobna za ono za što odrasli uglavnom nikada nisu: dosljedno odolijevati iskušenju 5 ili 6 sati dnevno u kontinuitetu. Zato jer im je dobar roditelj objasnio da to tako treba.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 09:51   #298
Talking

Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Ne, ne smatram da je riječ uznemiravanje loša, nepodobna ili te kao roditelja degradira (vidiš, opet taj te), nego upravo suprotno: takvo preciziranje moglo bi te natjerati da se zamisliš koliko je zaista potrebno prekidati nastavni proces (a on se sastoji i od odmora) zbog privatnih problema koje ionako samo roditelj može riješiti (primjerice ako ne može doći po dijete, organizirati prijevoz). I koliko remetiš njegovu koncentraciju takvim podacima te koliko mu zalaziš u neke društvene sfere života koji se odvija u školi.
Obzirom na "opet taj te", preskocit cu komentar na ovo...nek se nad time zamisli neki drugi roditelj.
Quote:
Dobar će roditelj naučiti dijete da je mobitel komunikacijski kanal i da ga mora/treba uključiti čim izađe iz škole te prvo provjeriti upute koje mu roditelj za taj dan daje, za sve ostalo postoji školski telefon, škola je osigurana, izborili smo se za to da se djecu ne smije prepuštati sebi unutar školskih prostora, dakle u svakom trenutku imaš pravo i možeš ga iskoristiti da nazoveš školu i tražiš primjerice da netko ode po tvoje dijete jer ga hitno moraš nekamo odvesti, da mu se trebaju priopćiti neke loše vijesti (često u slučaju smrti i li nesreće), bilo što.
Osim sto ce dobar roditelj poduciti dijete kako koristiti mobitel..prethodno ce mu taj isti roditelj kupiti taj roditelj, a vjerujem da ce mu taj isti roditelj i dopustiti da ga nosi u skolu. Jasno da mobitel ne treba koristiti za vrijeme nastave i jasno da nije pozeljno da se dijete non-stop igra s mobom ili zivka ili bude pozivano.


Sto se prostora tice, pod velikim odmorom se ide i izvan skole, odmor je dugacak i ne vidim nikakav problem da u tom periodu bude obavljena neka potrebna (ili manje potrebna) komunikacija putem mobitela.
Quote:
Isto tako smatram da roditelji narušavaju dječju privatnost i osjećaj samostalnosti stalnim zivkanjem i davanjem uputa. Mislim da se djecu treba usmjeravati prema samostalnosti i uzeti ga u obzir kao odgovornu jedinu (ipak je produkt našeg odgoja koji, ako je dobar, jamči tu odgovornost) sve dok je ne iznevjeri, a onda djelovati policijskim metodama.
A ja mislim da neki izniman poziv (ilil sms) ne mora imati nikave veze s davanjem uputa i bilo cijom samostalnoscu, kao niti s policijskom metodama. Nego recimo s nekom promjenom dogovorenog plana ili s nekom obavijesti koju ne mozes prenijeti kasnije iz nekog razloga.
Stalno govoris o "zivkanju"...ok, mozda ce oni roditelji koji stalno zivkaju i stalno daju upute, kontroliraju dijete, narusavaju njegovu samostalnost i privatnost..promisliti, pa ce shvatiti da je takvo ponasanje neproduktivno i nepotrebno, pa ce prestati - zivkat.
Ako tokom 12 godina skolovanja nekoliko puta (ili adje nek bude i desetak) nazoves dijete ili mu posaljes sms tokom nastave...to nije zivkanje. (jasno, mobitel treba biti uvijek ugasen/stisan...o tome valjda ne trebamo raspravljati)
Quote:
Također bi trebala postojati dnevna rutina koja jamči njihovu sigurnost i njihovu uspješnost u svladavanju ostalih dnevnih prepreka jer opteretimo li ga svakodnevno dodatnim zapitkivnajem, propitkivanjem, nepovjerenjem, ono gubi samostalnos i povjerenje u sebe.
Ovo sto pises su uputstva za roditelje malenog djeteta, prvasica, puckoskolca....
I opet je rijec o svakodnevnom dodatnom zapitkivanju, propitivanju, nepovjerenju, samostalnosti i samopouzdanju...a to nema veze s - nekim iznimnim usamljenim pozivom/sms-om...a niti sa vecom djecom.
Pa ima djece koja idu i u sedmi/osmi razred, u srednju skolu...
Quote:
Mobitel nema mjesto na nastavi i svaki roditelj koji smatra da ima narušava nastavni proces i time i ugrožava obrazovanje svoga djeteta. To je moje mišljenje.
Napisala si da nije primjereno na poslu voditi privatne razgovore...zasto onda ljudi nose mobitele na posao? Mogli bi ih drzati doma, zar ne?
Moje je misljenje da kao sto ljudi nose mobitel na posao (a nije primjereno na poslu koristiti ga), isto tako je sasvim ok da ga imaju i djeca u skoli, odnosno prije i poslije skole. Jasno, nije nuzno da ga ima i na nastavi, ali kako kod nas ne postoje ormarici niti neko mjesto gdje bi mogli ostaviti mobitele za vrijeme nastave, nema druge nego da bude u torbi. Naravno, ugasen/stisan. Dakle, mobitel je - u skoli, i fizicki je - na nastavi, ali ustvari i nije "na nastavi" i ne ometa tu nastavu.
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ove rečenice vrište od nepoštivanja i nastavnika i škole kao djetetova posla.
Onda nisu dobro napisane ili su mozda krivo shvacene/protumacene.
Daleko od toga da ne postujem struku kao takvu i ucitelje/nastavnike.
To je bio odgovor na pitanje: "Što to osobno imaš reći djetetu dok je na nastavi?"
Mogu mozda sad izmisljati neke primjere kad je stvarno potrebno da se djetetu nesto javi ili da se ono nekome javi ..ali ne znam cemu to..kakve veze ima o cemu bi se tu moglo raditi i zasto bi nastavnik morao znati o cemu se radi? Pa ne moraju nastavnici znati bas sve...kakav sms je ucenik dobio/poslao.
Uostalom, zar mora i biti nesto od sudbonosne vaznosti za opstanak svijeta, a da bi bilo ok da se klinac posluzi svojim mobitelom pod odmorom... Nije li dovoljan razlog recimo da cura javi decku...da nemaju zadnji sat i da dodje ranije pred nju? Ili...bas mora zavrsiti nastava, pa da ga onda nazove i ceka sat vremena dok on dodje? Meni je i to sasvim korektan razlog. A mislim da nije nuzno da s tom komunikacijom bude upoznat i nastavnik, jer ne vidim zasto bi ga se ticalo kakve poruke izmjenjuju cura i decko (ili dijete i roditelj, svejedno). Valjda ima dijete pravo na privatnost.
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Dosad se pokazalo vrlo učinkovitim, primjerice kad sam se tijekom instrukcija ja javila na mobitel i zamolila roditelja da nas prestane uznemiravati besmislicama i kontroliranjem.

Svatko od mojih korisnika imao je dobre rezultate čim su se roditelji prestali ponašati kao da imaju pravo u svakom momentu uznemiravati vlastito dijete, čak i kontoliranjem učenja jer moja je dosadašnja praksa pokazala da rijetko koji roditelj razumije temelje dobrog učenja, većina njih djecu dribla da uče napamet, a gradivo ne razumiju niti mogu dobro provjeriti naučeno.
Ovo vise nema bas veze s mobitelima, jasno da ce onaj koga se ne ometa (na bilo koji nacin) i kome se omoguci rad i ucenje na miru (koncentrirano) postizati bolje rezultate...
Quote:
I jest dobra pedagoška metoda (ne kazna, mi ne koristimo te riječi u obrazovanju), ali više za roditelja, manje za dijete, njemu je to zapravo nagrada.
Zasto je to bolje/korisnije...nego jednostavno pozvati roditelja na informacije? Koja je tocno korist od toga da recimo roditelj (poslije skole) zove dijete, a dijete se ne javlja...ne javlja se ni za 5 niti za 15 minuta...tefon zvoni, a dijete ti se ne javlja...
I sto ima od toga da dodje do skole, uzme mobitel i ode doma? Osim izgubljenog vremena, koja je korist? Ako nastavnik nema sto reci roditelju, jer je dijete ok, a i roditelj nije taj koji zivka...
Mislim tu na neku iznimnu situaciju (ne na ucestalo zivkanje od strane roditelja), gdje roditelj je naucio dijete kako i kada se mobitel koristi, gdje dijete ne koristi mobitel na nastavi, niti remeti nastavu na bilo koji nacin...sto ce takvom roditelju nastavnik reci na tim informacijama, kad oboje znaju da se sve vec zna...
Jasno mi je da se na razgovor poziva roditelja cije dijete ucestalo radi neke probleme, svakodnevno remeti nastavu ili tako nesto...ali ovdje bas ne vidim pedagosku svrhu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 10:33   #299
Malo ste skrenuli sa teme, al valjda vam je jasno, da osim sto se koristi za komunikaciju, mobitel se koristi i za slikavanje, igrice, filmice, muziku.....
i to jest igracka.
i kao takvoj, nije mu mjesto na satu matematike, stranog jezika, tjelesnog.....

meni je sasvim primjereno da se, ako ga dijete koristi za vrijeme nastavnog sata, taj mobitel oduzme i vrati na kraju skolskog dana (ne bih isla tome da se preda roditelju, jer u vecini slucajeva to nije moguce, jer vecina radi do 17,a skola je gotova u 13h)
uz dopis roditelju o ponasanju djeteta i reakciji nastavnika.
mislim da tu nema KD oduzimanja imovine.

na nastavnom satu dijete, iz apsolutno niti jednog razloga nema sto kliktati po mobitelu.
nema apsolutno nikakvog razloga da ga roditelj nazove ili sms-a za vrijeme nastave (po meni niti za vrijeme odmora, Majamama je to super opisala )
ako je hitno i neodgodivo, za dijete, a i nastavnika odgovornog za to dijete, je puno bolje da se nazove direkt skola i da dijete obavijesti nastavnik.


sms-anje decku/curi da skola ranije zavrsava ili kako se jakoooo vole, moze se obaviti preko odmora, i netko kome je stalo da ima mobitel uvijek dostupan, mora nauciti postivati pravila i ne koristiti mobitel za vrijeme sata kada bi mu teoretski mogao biti oduzet.
izgvoor, zaboravio sam stisati, po meni ne bi trebao biti olakotna okolnost i ja sam za to da se mobitel, ako zazvoni na satu, oduzme.


inace, ja sam protiv kaznjavanja, stvarno mislim da kazna treba biti zadnja, al ovo kako se djeca i mladi danas ponasaju sa mobitelima je meni prestrasno.
ono, fali im osnovne kulture, i taj obrazac se iz skola prenosi na kina, koncerte, utakmice.....sjede u bircu i svak klikce na svom aparaticu, komunikacije odlazi kvragu.
i nisa sigurna dal ih se, obzirom kud je sve oslo kvragu, ikako moze poduciti bez kazne
razgovori, razgvori, razgovori, se nazalsot svode na hrpu "hitnoce" i "sto ako mi zatreba"

kotrol frikova roditelja je sve vise, mobiteli im omogucuju takvo ponasanje i cini mi se da je tu skola dosta kilava i nejasna u pravilima
i rekla bih, prvenstveno prema roditeljima koji imaju razlicite ideje i nacine vidjena svijeta i ne vide kolko stete cine svom djetetu i koliko otezavaju rad djelatnicima skole

i zivot djetetu opcenito.


upucajte me slobodno za par godina ako cu dijete slati sa mobitelom u skolu i zivkati
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 10:51   #300
Koliko je tesko/skupo ugraditi jammere za signal i paliti ih za trajanja sata?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.