Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2007., 00:32   #1
Ne/Pravomocna presuda

Moze li mi netko objasniti razliku izmedju pravomocne i nepravomocne presude. Hvala.
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 00:50   #2
Quote:
klinsider kaže: Pogledaj post
Moze li mi netko objasniti razliku izmedju pravomocne i nepravomocne presude. Hvala.
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 00:55   #3
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima

i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba
2. kada viši sud odluči o žalbi
3. kada istekne rok za žalbu

sunčani pozdrav iz Opatije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 02:34   #4
U sto ste brzi Hvala.
Vec kuzim. To je presuda, ali je "ne"pravomocna jer jos imas vremena se zalit na nju.

A kako dugo treba, da iz nepravomocne nastane pravomocna. Samo rok za zalbu ili....?
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 08:13   #5
Quote:
klinsider kaže: Pogledaj post
U sto ste brzi Hvala.
Vec kuzim. To je presuda, ali je "ne"pravomocna jer jos imas vremena se zalit na nju.

A kako dugo treba, da iz nepravomocne nastane pravomocna. Samo rok za zalbu ili....?
da
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 11:18   #6
Ako žalba nije izjavljena, protekom roka u kojemu se ista može izjaviti.
Ako se žalba uopće ne može izjaviti, donošenjem presude protiv koje ne postoji mogućnost ulaganja žalbe.
Ako je žalba izjavljena, donošenjem presude višeg suda kojom se preinačuje presuda nižeg suda. Ako se predmet vraća na ponovno odlučivanje, protiv nove presude nižeg suda opet postoji mogućnost podnošenja žalbe.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 19:52   #7
opcinski gradjanski sud u zg priznao je rjesenjem presudu stranog suda. Rjesenje je dostavljeno stranci jos pocetkom sijecnja. Rok za eventualnu zalbu je 15 dana, a i rjesenje se moralo prevesti radi dostave suprotnoj strani.... Nitko se nije zalio, ali jos uvijek je nemoguce dobiti od suda klauzulu pravomocnosti....jedini odgovor od suda je: joj, to vam ide sporo?!?!? ali nist o detaljima, sta to ide sporo?!?!? zna li netko, zasto tu ne vrijedi ono uobicajeno pravilo o pravomocnosti?!?! - znaci, da rjesenje postane pravomocno istekom roka u kojem se nije ulozila zalba.... stvar je poprilicno hitna, jer bez tog pravomocnog rjesenja, ne mogu se sredjivati druge stvari u maticnom uredu.....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:11   #8
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba
2. kada viši sud odluči o žalbi
3. kada istekne rok za žalbu

sunčani pozdrav iz Opatije
ovo prvo nije točno!!!
žalba se UVIJEK može izjaviti protiv svih nepravomoćnih presuda!!!

a ovo drugo isto nije točno!!! točno je - kada viši sud potvrdi presudu nižeg suda (jer on o žalbi može odlučiti i na drugi način - da vrati predmet nižem sudu na ponovni postupak pa presuda neće postati pravomoćna!!!

a ni treće nije točno!!! moš mislit - istekne rok za žalbu pa presuda postaje pravomoćna!? daj stvarno pišeš gluposti!!!

PRAVILNO JE:

- kada se stranka odrekne prava na žalbu
- kada stranka odustane od već izjavljene žalbe prije nego žalbeni sud o njoj odluči.
- protekom žalbenog roka ako stranka nije uložila žalbu na nepravomoćnu presudu
- kada viši sud potvrdi presudu nižeg stupnja


ubuduće nemoj pisati gluposti!!!
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:17   #9
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ako se žalba uopće ne može izjaviti, donošenjem presude protiv koje ne postoji mogućnost ulaganja žalbe.
Ma navedi mi protiv koje nepravomoćne presude se ne može izjaviti žalba!!! Kakve gluposti pišete ti i Lara na forumu!!!
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:44   #10
Quote:
Morski. kaže: Pogledaj post
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima
NE! Pravomoćna presuda je ona koja se ne može više pobijati žalbom! Ovo što ti spominješ "stupila na snagu" ne možeš upotrijebiti u ovom svojstvu kojem si napisao jer sama presuda izaziva pravne učinke prema strankama od trenutka dostave prijepisa presude a sud veže od trenutka objave, a ako se presuda ne objavljuje, onda od trenutka kada je sud otpravi!!! Dakle, ne može se reći da ona "stupa na snagu" tek po pravomoćnosti!!! Ona proizvodi pravne učinke od momenata koje sam naveo, iz 2 razloga - stranke veže od trenutka dostave jer tada počinje za njih teći rok za žalbu, a sud od navedenog momenta objave odnosno otpravka presude ne može više mijenjati svoju presudu, makar je uočio da je ona nepravilna!!!

Iz tog razloga presuda proizvodi svoje učinke i prije pravomoćnosti!!!
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:47   #11
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
Ma navedi mi protiv koje nepravomoćne presude se ne može izjaviti žalba!!! Kakve gluposti pišete ti i Lara na forumu!!!
A da li ti čitaš što piše:

i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba


Ako se protiv neke presude ne može izjaviti žalba onda je ta presuda pravomoćna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:57   #12
Pa ja sam i pročitao ali čini se da ti nisi

Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba
2. kada viši sud odluči o žalbi
3. kada istekne rok za žalbu
3 dovodi do 1 zar ne?
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 02:08   #13
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
Pa ja sam i pročitao ali čini se da ti nisi



3 dovodi do 1 zar ne?
Ne. Nisu sve vrste postupaka dvostupanske da uopće imaš rok za žalbu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 02:12   #14
Slažem se sa Pravnikom glede posta #10. Osobito u smislu terminologije Presude u principu ne stupaju na snagu, za njih ne postoji vacatio legis, odnosno vrijeme između objave i stupanja na snagu. Karakteristika presuda su žalbeni i paricijski rokovi. Stupanje na snagu je karakteristika propisa i općih akata.
Presuda proizvodi pravne učinke.
Treba u ovoj temi spomenuti i dvostrani karakter pravomoćnosti presude, pravomoćnost rationae personae. Naime s obzirom na dvostranost parničnog postupka, može se reći da je određena presuda pravomoćna tek kad se ispune uvjeti (proteknu rokovi i ostalo) u odnosu na obje stranke, jer one mogu presudu primiti u različita vremena, a od uručenja pismenog otpravka presude stranci počinju teći žalbeni rokovi.
__________________
aparatczykovi zapisi
Darko Vejder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 02:19   #15
Kada istekne rok za podnošenje žalbe, onda se žalba ne može podnijeti. Žalba koja bude podnesena nakon proteka roka, bit će odbačena kao nepravovremena (nepravodobna), ona koju podnese neovlaštena osoba bit će odbačena iz tog razloga itd., a u tim slučajevima će žalbeni sud potvrditi presudu nižeg stupnja. Dakle, 1 uvjetuje 3. Protekom roka u kojem žalba nije podnesena dolazi do pravomoćnosti.


U kojim to pstupcima nemaš pravo na žalbu? Naglašavam ti da je pokretačica teme pitala za pojam pravomoćne/nepravomoćne PRESUDE. Pa mi sad ti navedi jedan jedini primjer gdje stranka nema pravo žaliti se protiv nepravomoćne presude?
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 02:22   #16
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
U kojim to pstupcima nemaš pravo na žalbu? Naglašavam ti da je pokretačica teme pitala za pojam pravomoćne/nepravomoćne PRESUDE. Pa mi sad ti navedi jedan jedini primjer gdje stranka nema pravo žaliti se protiv nepravomoćne presude?
Pitanje je bilo: "Moze li mi netko objasniti razliku izmedju pravomocne i nepravomocne presude."

U nekim postupcima nema nepravomoćne presude jer nema drugog stupnja. Dakle, Larina tvrdnja "kada se ne može izjaviti žalba" je ispravna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 02:29   #17
Lara je navodila 3 razloga (barem je ona mislila da su ispravni). Neću ih ponovno navoditi i obrazlagati, već sam obrazložio zašto njezino stajalište nije ispravno.

U kojim postupcima se ne može podnijeti žalba protiv presude? Nije dovoljno napisati "u nekim postupcima". Dakle, znamo da je žalba protiv presude redoviti pravni lijek koji se podnosi protiv NEPRAVOMOĆNE PRESUDE. Drugim riječima, navedi mi primjer gdje ne postoji mogućnost obraćanja višoj instanci putem žalbe.
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 03:17   #18
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
Lara je navodila 3 razloga (barem je ona mislila da su ispravni). Neću ih ponovno navoditi i obrazlagati, već sam obrazložio zašto njezino stajalište nije ispravno.
Ovdje nismo na Legalisu, ljudima na jednostavan način objašnjavamo stvari.

Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
U kojim postupcima se ne može podnijeti žalba protiv presude? Nije dovoljno napisati "u nekim postupcima". Dakle, znamo da je žalba protiv presude redoviti pravni lijek koji se podnosi protiv NEPRAVOMOĆNE PRESUDE. Drugim riječima, navedi mi primjer gdje ne postoji mogućnost obraćanja višoj instanci putem žalbe.
Pa, kada si takav frajer, navedi ih sam. Uključivo i jedan postupak koji je od 1.1. ove godine postao u nekim slučajevima jednostupanjski.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 11:49   #19
ZUP clanak 11 kaze:
Protiv rjesenja donesenog u prvom stepenu stranka ima pravo zalbe .Samo se zakonom moze propisati da u pojedinim stvarima zalba nije dopustena (npr usmneo rjesenje nadlezne inspekcije ) i to ako je na drui nacin osigurana zaštita prava i zakonitosti.
ako nema organa uprave drugog stepena , zalba protiv prvostepenog rjesenja moze se izjaviti samo kada je to zakonom predvidjeno.tim zakonom odrediti ce se i organ koji ce rjesavati o zalbi.
Uz uvjete iz ovog zakona stranka ima pravo zalbe i kad prvostepeni organ nije u odredjenom roku donio rjesenje o njezinom zehtjevu.
protiv rjesenja donesenog u drugom stepenu zalba nije dopustena.
ZUP clanak 11a kaze:
Rjesenje protiv kojeg nema redovnog pravnog lijeka u upravnom postupku (konacno u upravnom postupku) a kojim je stranka stekla kakvo pravo , odnosno kojim su stranci odredjene kakve obveze , moze se ponistiti , ukinuti ili izmjeniti samo u slucajevima koji su zakonom predvidjeni.
ZUP clanak 12 kaze:
Rjesenje protiv kojega se ne moze izjaviti zalba ni pokrenuti upravni spor (pravomocno rjesenje) , a kojim je stranka stekla odredjena prava , odnosno kojim su stranci odredjene neke obveze , moze se ponistiti , ukinuti ili izmjeniti samo u slucajevima koji su zakonom predvidjeni.

ako se ne varam sudovi postupaju po ZUP-u
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 12:48   #20
...znaci, po svemu sto ste napisali, ispada da je rjesenje koje sam spominjala postalo pravomocno, buduci nije ulozena zalba u tih 15 dana..... ali zasto sud onda ne daje tu klauzulu pravomocnosti?!?!?!
Moze li se uloziti kakav prigovor, zahtjev, molba?!?!? Rjesenjem se nista ne odlucuje, o nikakvim pravima i obvezama, samo se potvrdjuje presuda stranog suda koja je postala pravomocna prije dvije godine.
camus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.