Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2012., 15:44   #241
Exclamation

Tata mog dečka radi u Mađarskoj i ima boravište tamo kao i vizu, plaću prima u hrvatskoj banci na devizni račun, više od 6 mj. je vani i sad bi me zanimalo da li je obavezan plaćati porez na dohodak i ako je koliko iznosi stopa? Hvala
lady96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 16:05   #242
Quote:
lady96 kaže: Pogledaj post
Tata mog dečka radi u Mađarskoj i ima boravište tamo kao i vizu, plaću prima u hrvatskoj banci na devizni račun, više od 6 mj. je vani i sad bi me zanimalo da li je obavezan plaćati porez na dohodak i ako je koliko iznosi stopa? Hvala
Koliko se sjećam, još tamo neke 199x godine su HR & H potpisale bilateralni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. To znači da nije obavezan plaćati porez u Hrvatskoj. Iako, nešto mi je tu čudno... Pomoću kojih trikova dobije plaću u stranoj valuti (u odnosu na HUF), ako i radi i živi u Madjarskoj? Madjari bi rekli : Az nem lehet. Ez nem így működik. To može jedino ako Forinte koje primi promijeni u € (ili što već) i sam sebi pošalje sa deviznog računa u H na devizni račun u Hr.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 12:49   #243
Ovako, zaradjujem preko interneta novce kao Freelancer.
Bio sam u poreznoj u svom gradu i kazu da moram placati 25% poreza i 10% od tih 25% prireza.

Pare bi mi sjedale na paypal, i onda bi ja sa paypala prebacio na devizni u PBZ-u.

Da li ima netko iskustva s time i moze savjet dati?
Rekla je teta u poreznoj da oni ne gledaju devizni i da bi onda morao platiti onoliko koliko ja prijavim da sam zaradio...
Wikiboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 01:25   #244
zanima me treba li platiti porez ako imam prihode iz inozemstva
radi se o nekakvih 100k kuna godisnje koje bi primao na devizni racun?
ima li porezna uvid u transakcije na deviznom racunu? kolika je granica ulaska u sustav pdv-a?
seg20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 08:49   #245
Quote:
seg20 kaže: Pogledaj post
zanima me treba li platiti porez ako imam prihode iz inozemstva
treba definirati jesi li hr. rezident ( izgleda da jesi)
izvor dohotka/vrstu dohotka
postoji li ili ne ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s državom/državama izvorom dohotka . pa nastavno na to i ug. o socijalnom osiguranju
....

Quote:
ima li porezna uvid u transakcije na deviznom racunu?
nisam sigurna, mislim da postoji i da porezna ima uvid u devizni žiro račun,
a da banke traže u slučaju takvih primanja da otvoriš baš devizni žiro

Quote:
kolika je granica ulaska u sustav pdv-a?
230 000 kn
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 09:15   #246
Pozdrav svima!

Čitam redom sve postove, ali ništa mi nije jasno. Najsrdačnije bi zamolio, ako postoji koja dobra duša, pa da mi malo pojasni te stvari s porezom.

Podaci
Prebivalište: RH
Mjesto rada: Saudijska Arabija
Porez u Saudijskoj: 0%
Sjedište sestrinske firme: Saudijska Arabija
Sjedište glavne firme: Italija

Pitanje, jednostavno , Kako platiti što manji porez u RH ili ga izbjeći ako je moguće?

poz
mariobo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:02   #247
najprije moraš znati jesi li hr rezident ili nisi

ugrubo, jesi li 183 dana godišnje u hr ?
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:05   #248
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
najprije moraš znati jesi li hr rezident ili nisi

ugrubo, jesi li 183 dana godišnje u hr ?
Kako da procijenim jesam HR rezident ili neP

Godišnje sam u RH više od 183 dana, ali sam prijavljen da radim i tih 183 dana kad sam na odmoru u RH.
mariobo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:18   #249
imaš tu objašnjenje tko je rezident (str.8) uputa

ostalo se na tebe ne odnosi jer sa saud .arabijom nije sklopljen ug. o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:21   #250
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
imaš tu objašnjenje tko je rezident (str.8) uputa

ostalo se na tebe ne odnosi jer sa saud .arabijom nije sklopljen ug. o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Pa dobro, po tome sam rezident. Napisao sam da mi je prebivalište u RH.

Da li onda plačam taj porez i koliko?

Glava me boli od svega.....
mariobo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:38   #251
12,25, i 40 % ovisno o visini prihoda + prirez
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:39   #252
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
12,25, i 40 % ovisno o visini prihoda + prirez
Prihod je veći od 20 000 pa je vjerojatno ovaj od 40%.... PA to mi se ne isplati ni pod razno da mi fuckin država uzme 40%....
mariobo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:29   #253
Ima li Porezna uprava uvid u štedne račune? Jedna američka kompanija mi uplaćuje novac na PayPal koji je spojen s kunskim štednim računom.
U članku 101. Općeg poreznog zakona je navedeno: Banke su dužne Poreznoj upravi dostavljati podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa pravnih osoba, fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost obrta i slobodnih zanimanja i građana, osim podataka o prometu tekućih računa i štednih uloga.
Moram priznati da mi je sve to malo nejasno pa vas molim za odgovor.
louis.im is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:23   #254
Quote:
mariobo11 kaže: Pogledaj post
Prihod je veći od 20 000 pa je vjerojatno ovaj od 40%.... PA to mi se ne isplati ni pod razno da mi fuckin država uzme 40%....
A nekom drugom se, kao, isplati .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 05:36   #255
Pozdrav svima, jedno pitanje imam.

Ako zivis u stranoj zemlji, placu primas (i porez placas) u stranoj zemlji, a u RH imas nekretninu - da li si obvezan platiti u RH ikakav porez na dohodak?

Logika mi nalaze da nisi obvezan platiti ikakav porez u RH.....ali RH je drzava u kojoj logika bas i ne vrijedi.....
__________________

======
Simplicity is the ultimate sophistication. (LdV)
Quantum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 16:46   #256
Pozdrav svima!

Treba mi pomoć i da mi netko objasni u kratko oporezivanje uplata iz inozemstva! Konkretno radi se o poslu internet assessora za kompaniju Lionbridge iz Irske! Ja bih bila po njihovom ugovoru Independent Contractor i morala bih sama plaćat porez! Da li ja moram plaćat samo porez i prirez ili i uplatu u mirovinsko osiguranje! Da li se to radi po uplati ili godišnje! I da napomenem nezaposlena sam i na burzi što znači da bi ja to sve obavljala kao fizička osoba bez ikakvih otvaranja firmi, obrta i tome slično. Hvala svim na odgovorima! Pozz
Žuja9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 09:32   #257
Quote:
Žuja9 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Treba mi pomoć i da mi netko objasni u kratko oporezivanje uplata iz inozemstva! Konkretno radi se o poslu internet assessora za kompaniju Lionbridge iz Irske! Ja bih bila po njihovom ugovoru Independent Contractor i morala bih sama plaćat porez! Da li ja moram plaćat samo porez i prirez ili i uplatu u mirovinsko osiguranje! Da li se to radi po uplati ili godišnje! I da napomenem nezaposlena sam i na burzi što znači da bi ja to sve obavljala kao fizička osoba bez ikakvih otvaranja firmi, obrta i tome slično. Hvala svim na odgovorima! Pozz
Pitaj na burzi, mislim da sasvim sigurno nećeš moći ostati na burzi i imati prava nezaposlenih. Morati ćeš i sama plaćati poreze i doprinose....pitaj poreznu. Dosta nepovoljno za tebe, pojest će ti to četvrtinu zarade.
Wolion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 09:34   #258
Quote:
Quantum kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, jedno pitanje imam.

Ako zivis u stranoj zemlji, placu primas (i porez placas) u stranoj zemlji, a u RH imas nekretninu - da li si obvezan platiti u RH ikakav porez na dohodak?

Logika mi nalaze da nisi obvezan platiti ikakav porez u RH.....ali RH je drzava u kojoj logika bas i ne vrijedi.....
Porez na dohodak je porez na dohodak.....dakle ne... eventualno porez na rentanje, ako rentaš nekretninu, i ako bude novog poreza na nekretninu.
Wolion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 16:38   #259
Quote:
Wolion kaže: Pogledaj post
Pitaj na burzi, mislim da sasvim sigurno nećeš moći ostati na burzi i imati prava nezaposlenih. Morati ćeš i sama plaćati poreze i doprinose....pitaj poreznu. Dosta nepovoljno za tebe, pojest će ti to četvrtinu zarade.
Da je bar četvrtina to bi bilo super nego ispada više od pola konkretno 54%!
Hvala na odgovoru u svakom slučaju! Ak još netko nešto zna nek napiše! Hvala
Žuja9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 09:29   #260
Quote:
Žuja9 kaže: Pogledaj post
Da je bar četvrtina to bi bilo super nego ispada više od pola konkretno 54%!
Hvala na odgovoru u svakom slučaju! Ak još netko nešto zna nek napiše! Hvala
Pokušaj vidjeti s Ircima da dio plaćaju tebi, a pola tvom bratu/sestri/prijatelju.....smanji neto zaradu ispod 2400 kn mjesečno i nećeš ništa morati plaćati.

Ako je posao dugotrajniji, osnuj tvrtku i preko nje naplaćuj.
Ovisi o poslodavcu koliko je fleksibilan. U pravilu strance nije briga za hrvatske zakone koji kažnjavaju one koji nešto žele raditi.
Wolion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.