Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2009., 23:26   #201
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
status redovnog studenta prestaje s akademskom godinom u kojoj se napuni 26-ta god jel? a i osoba nemože biti osigurana preko roditelja douz d 26-tog rođendana? Jel je* oK. mene od travnja do sad evo 30.09.2009 je osiguravao fakultet. sad sam upisala zadnju godinu petu fakulteta. i blokirali mi iksicu što povlači da daklem vjerovatno nemam više studentska prava. ALI ja sam studentica pete godine. wtf? studentica bez prava. dali po tome jednako tako nemam ni prav ana zdravsveno preko faksa?
1. Koja ti je osnova osiguranja na zdr.iskaznici (kombinacija slova i 5-znamenkastog broja, npr. A 00208)? Važno je za ispravan odgovor.
2. Do navršene 26. godine života redovni student može biti osiguran kao član obitelji. Student može biti redovan student u 30. godini života, ali ne može biti osiguran kao član.
3. Studenta osigurava fakultet ako roditelji nisu zdravstveno osigurani.
4. Možeš biti osigurana kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od datuma odjave s prethodnog osiguranja.

Konačan odgovor slijedi nakon tvog odgovora na točku 1.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 20:26   #202
A 208

e al to mi stara knjižica od petog mjeseca sam preko faks aosigurana i valjda je nova knjiž došla kod njih al nisam ju nikad podigla...ugl na onom papiru koji mi služi kao umisto knjiž piše oznaka osnive osiguranaj 304

Zadnje uređivanje felis23 : 29.09.2009. at 20:46.
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 20:12   #203
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
A 208

e al to mi stara knjižica od petog mjeseca sam preko faks aosigurana i valjda je nova knjiž došla kod njih al nisam ju nikad podigla...ugl na onom papiru koji mi služi kao umisto knjiž piše oznaka osnive osiguranaj 304
A 208 je nevažeća iskaznica, to je bilo osiguranje preko roditelja u radnom odnosu. J 304 je osiguranje preko fakulteta i tako možeš biti osigurana dok si redovan student. Nije mi jasno zašto te je fakultet osigurao? Roditelji nemaju osiguranje? Kad si navršila 26 godina?Faks osigurava studente dok su redovni i ako osoba nema druge mogućnosti da se zdravstveno osigura (fakulteti plaćaju zdr.osiguranje za studente i zato ograniče zdr.osiguranje preko sebe).
Bitno je s kojim datumom više nisi redovan student i od tog datuma u roku od 30 dana imaš pravo na zdr.osiguranje kao nezaposlena osoba (osnova osiguranja F 120 ili F 123 - ovisi koji HZZO je u pitanju). Potrebna dokumentacija je tiskanica 2, osobna iskaznica na uvid, potvrda na kojoj piše otkad nisi redovan student ili indeks na uvid (ako u njemu isto piše). Naravno, prije toga te faks mora odjaviti. Možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu da ne gubiš vrijeme.

Molim te odgovor na moja pitanja, baš me zanima.
Ti ništa ne gubiš prijelazom na novu osnovu, samo u HZZO vrati staru iskaznicu A 208 na poništenje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 20:38   #204
Zdravstveno osiguranje - prebivaliste/boraviste

Pozdrav svima,

Dakle, cura mi studira u Zagrebu, a prijavljena je u Splitu. Dakle boraviste je Zagreb, a prebivaliste Split. E sad, ona bi trebala primati jedan lijek preko zdravstvenog, medutim zbog toga sto studira u Zagrebu to joj predstavlja problem. Dakle doktorica iz Zagreba je salje (moglo bi se reci tjera) da navedeni lijek trazi preko Splita gdje je i prijavljena, ali njoj bi daleko vise odgovaralo da navedeni lijek i terapiju zatrazi u Zagrebu jer tu provodi 95% vremena u godini. Da li ona moze prebaciti zdravstveno u Zagreb, ima li ona pravo u Zagrebu da se prijavi i prima lijek, ili bi morala promijenti prebivaliste? Ako mora promijeniti kakva je procedura? Problem je i sto prima stipendiju preko Splita, da li bi je onda izgubila?
Uglavnom molim pomoc... Imate li kakav savjet.

Unaprijed hvala.
__________________
Shame and disgrace over mental unrest
Keeps us from saving those we love
The grace within our hearts and the sorrow in our souls
darknes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 22:29   #205
Quote:
darknes kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Dakle, cura mi studira u Zagrebu, a prijavljena je u Splitu. Dakle boraviste je Zagreb, a prebivaliste Split. E sad, ona bi trebala primati jedan lijek preko zdravstvenog, medutim zbog toga sto studira u Zagrebu to joj predstavlja problem. Dakle doktorica iz Zagreba je salje (moglo bi se reci tjera) da navedeni lijek trazi preko Splita gdje je i prijavljena, ali njoj bi daleko vise odgovaralo da navedeni lijek i terapiju zatrazi u Zagrebu jer tu provodi 95% vremena u godini. Da li ona moze prebaciti zdravstveno u Zagreb, ima li ona pravo u Zagrebu da se prijavi i prima lijek, ili bi morala promijenti prebivaliste? Ako mora promijeniti kakva je procedura? Problem je i sto prima stipendiju preko Splita, da li bi je onda izgubila?
Uglavnom molim pomoc... Imate li kakav savjet.

Unaprijed hvala.
Ako cura ima prijavljeno i prebivalište i boravište (regularno na MUP-u) rješenje je slijedeće:
- mora odabrati liječnika opće prakse u Zg/ginekologa/stomatologa (ovisno tko joj treba dati recept za lijek) i tada sve obavlja kod novoizabranog liječnika u Zg a ne u St
- kod novoizabranog liječnika potpisuje izjavu (tipizirani obrazac) da želi baš tog liječnika, liječnik dostavlja svoje nove pacijente na upis u HZZO, a HZZO sređuje dostavu kartona
- od dana potpisa izjave liječi se kod novog liječnika u Zg

Neka liječniku uzme potvrdu o prijavljenom boravištu, jer se na izjavi navodi razlog biranja liječnika (važno za HZZO).

Ne mijenja se zdravstveno (zdr.iskaznica ostaje ista), već se mijenja liječnik. Zato ju dr iz Zg tjera u St - jer je dr iz Zg nema na svom popisu pacijenata.

Stipendiju prima prema prebivalištu, a zdr.zaštitu ima prema boravištu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 01:06   #206
Imam problem. Naime...

redovni sam student imam 22 godine, nisam tražio dopunsko osiguranje na koje imam pravo besplatno. Taman se sjetio ah mogao bi podignut tu potvrdu da ne plaćam zubarici 15 kn. Ali počeli su bolovi u trbuhu i operirao sam slijepo crijevo :O , bio sam u bolnici par dana, i dali su mi račun od 1300 kn. Nakon operacije sam sredio to dopunsko zdravstveno, ali mi piše da vrijedi od 18.9.2009. do 18.9. 2010.

Moram platit u roku od 15 dana. E sad, budući da sam redovni student pitanje je vrijedi li dopunsko ipso facto jer sam student ili samo ako podignem tu potvrdu.
Po onome što sam prošvrljao po netu skužio sam da bi to vrijedilo samo za one koji to podignu, što je blesavo jer onda nemaju dopunsko studenti koji ne podignu to. Svjestan sam gluposti što nisam napravio to zdravstveno početkom godine.

Ako me tuže mogu mi na ovrhi uzet samo električnu gitaru, krevet i ormar jer ja nemam nikakve imovine

Ima ko kakav savjet?
radzid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 12:43   #207
Quote:
radzid kaže: Pogledaj post
Imam problem. Naime...

redovni sam student imam 22 godine, nisam tražio dopunsko osiguranje na koje imam pravo besplatno. Taman se sjetio ah mogao bi podignut tu potvrdu da ne plaćam zubarici 15 kn. Ali počeli su bolovi u trbuhu i operirao sam slijepo crijevo :O , bio sam u bolnici par dana, i dali su mi račun od 1300 kn. Nakon operacije sam sredio to dopunsko zdravstveno, ali mi piše da vrijedi od 18.9.2009. do 18.9. 2010.

Moram platit u roku od 15 dana. E sad, budući da sam redovni student pitanje je vrijedi li dopunsko ipso facto jer sam student ili samo ako podignem tu potvrdu.
Po onome što sam prošvrljao po netu skužio sam da bi to vrijedilo samo za one koji to podignu, što je blesavo jer onda nemaju dopunsko studenti koji ne podignu to. Svjestan sam gluposti što nisam napravio to zdravstveno početkom godine.

Ako me tuže mogu mi na ovrhi uzet samo električnu gitaru, krevet i ormar jer ja nemam nikakve imovine

Ima ko kakav savjet?
Redovni učenici s navršenih 18 godina života kao i redovni studenti sklapaju ugovor / policu o dopunskom zdravstvenom osiguranju, ali na teret državnog proračuna tj. sredstva za plaćanje premije osiguravaju se u državnom proračunu. Pravo na sklapanje ugovora / police na teret državnog proračuna dokazuju osnovom potvrde o redovnom školovanju odnosno o redovnom studiranju.

Ponudu obvezno potpisuje osoba koja želi postati osiguranikom.
Svojim potpisom na ponudi osiguranik/ugovaratelj potvrđuje prihvaćanje Općih i posebnih uvjeta dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Prava i obveze iz ugovora o dopunskom zdravstvenom osiguranju počinju vrijediti u roku od 30 dana od dana sklapanja ugovora.

Znači, svojim potpisom potvrdio si da prihvaćaš Opće uvjete (napisane na poleđini police - sitnim slovima), a da bi polica pokrila troškove operacije, trebao si je sklopiti 30 dana prije te operacije. Samim tim što si redovni student ne podrazumijeva se da si oslobođen plaćanja troškova zdr.osiguranja. Isto dokazuješ policom ili iskaznicom DZO, kojeg si napravio sa zakašnjenjem.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:44   #208
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
A 208 je nevažeća iskaznica, to je bilo osiguranje preko roditelja u radnom odnosu. J 304 je osiguranje preko fakulteta i tako možeš biti osigurana dok si redovan student. Nije mi jasno zašto te je fakultet osigurao? Roditelji nemaju osiguranje? Kad si navršila 26 godina?Faks osigurava studente dok su redovni i ako osoba nema druge mogućnosti da se zdravstveno osigura (fakulteti plaćaju zdr.osiguranje za studente i zato ograniče zdr.osiguranje preko sebe).
Bitno je s kojim datumom više nisi redovan student i od tog datuma u roku od 30 dana imaš pravo na zdr.osiguranje kao nezaposlena osoba (osnova osiguranja F 120 ili F 123 - ovisi koji HZZO je u pitanju). Potrebna dokumentacija je tiskanica 2, osobna iskaznica na uvid, potvrda na kojoj piše otkad nisi redovan student ili indeks na uvid (ako u njemu isto piše). Naravno, prije toga te faks mora odjaviti. Možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu da ne gubiš vrijeme.

Molim te odgovor na moja pitanja, baš me zanima.
Ti ništa ne gubiš prijelazom na novu osnovu, samo u HZZO vrati staru iskaznicu A 208 na poništenje.
pozz, ovako u travnju sam napunila 26, do tad sam bila osigurana preko majke. OD travnja sam osigurana preko fakulteta s ststusom redvnog stud.
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 11:35   #209
Imam i ja pitanje u svezi zdravstvenoga.

Student sam, izgubila sam redovna prava 30.09., nemam još 26 godina, osigurana sam preko majke. Jel ja gubim onda pravo na zdravstveno, trebam li se gdje javiti ???
miss_marple is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 18:22   #210
Quote:
miss_marple kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje u svezi zdravstvenoga.

Student sam, izgubila sam redovna prava 30.09., nemam još 26 godina, osigurana sam preko majke. Jel ja gubim onda pravo na zdravstveno, trebam li se gdje javiti ???
Ako više nisi redovni student u roku od 30 dana (znači do 30.10.) trebaš se odjaviti od majke (tiskanica 3 i stara zdr.isk.), te prijaviti kao nezaposlena osoba koja je prekinula redovito školovanje (tiskanica 3, osobna iskaznica, potvrda fakulteta ili indeks s datumom prekida redovnog školovanja). Kao nezaposlena osoba imaš pravo i na besplatno dopunsko osiguranje (na teret države). Pazi na rok, inače gubiš pravo na zdr.osiguranje!

Ovdje nije bitno što nemaš 26 godina, već je bitan datum prekida redovnog školovanja od kojeg teku rokovi.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 18:25   #211
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
pozz, ovako u travnju sam napunila 26, do tad sam bila osigurana preko majke. OD travnja sam osigurana preko fakulteta s ststusom redvnog stud.
Fakulteti jako rijetko osiguravaju studente preko sebe, poradi plaćanja. Imala si pravo i na besplatno zdr.osiguranje i baš mi je čudno da te faks osigurao.

Nadam se da koristiš tiskanicu umjesto pogrešne zdr.iskaznice.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 16:49   #212
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ako više nisi redovni student u roku od 30 dana (znači do 30.10.) trebaš se odjaviti od majke (tiskanica 3 i stara zdr.isk.), te prijaviti kao nezaposlena osoba koja je prekinula redovito školovanje (tiskanica 3, osobna iskaznica, potvrda fakulteta ili indeks s datumom prekida redovnog školovanja). Kao nezaposlena osoba imaš pravo i na besplatno dopunsko osiguranje (na teret države). Pazi na rok, inače gubiš pravo na zdr.osiguranje!

Ovdje nije bitno što nemaš 26 godina, već je bitan datum prekida redovnog školovanja od kojeg teku rokovi.
Jel se moram prijaviti i na burzu i od njih dignuti potvrdu o nezaposlenosti?
miss_marple is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 18:09   #213
Quote:
miss_marple kaže: Pogledaj post
Jel se moram prijaviti i na burzu i od njih dignuti potvrdu o nezaposlenosti?
Ne, zdravstveno osiguranje nije uvjetovano prijavom na Hrvatski zavod za zapošljavanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 18:54   #214
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Fakulteti jako rijetko osiguravaju studente preko sebe, poradi plaćanja. Imala si pravo i na besplatno zdr.osiguranje i baš mi je čudno da te faks osigurao.

Nadam se da koristiš tiskanicu umjesto pogrešne zdr.iskaznice.
pa u biti velika većina mojih kolega preko 26 (a sa statusom redovitog stud) su osigurani preko faksa, nemali broj nas su upravo područni uredi hzzo-a uputili na to da se možemo il preko faksa osigurat il na burzi kao nezaposleni.

don't worry koristim papir
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 19:01   #215
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ne, zdravstveno osiguranje nije uvjetovano prijavom na Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Oki, thanks puno
miss_marple is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 21:22   #216
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
pa u biti velika većina mojih kolega preko 26 (a sa statusom redovitog stud) su osigurani preko faksa, nemali broj nas su upravo područni uredi hzzo-a uputili na to da se možemo il preko faksa osigurat il na burzi kao nezaposleni.
don't worry koristim papir

To je sukladno Zakonu o obveznom zdr.osiguranju, samo to ne prakticira većina fakulteta (zbog plaćanja) i studenti se u 90% slučajeva osiguravaju kao nezaposlene osobe. Zato sam pitala.

Dobro za papir
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 23:04   #217
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
To je sukladno Zakonu o obveznom zdr.osiguranju, samo to ne prakticira većina fakulteta (zbog plaćanja) i studenti se u 90% slučajeva osiguravaju kao nezaposlene osobe. Zato sam pitala.

Dobro za papir

ma kuzim kuzim nakanu tvoju. Mozda je to zato jer imamo ogromnu školarinu i dugo se studira pa je to valjda ipak neki ''minimum'' s njihove strane za nas studente.

inače, tebi thnx za odgovorim do sad.
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 11:39   #218
Pozz!
Imam jedno pitanje. Čim sam otvorila bolovanje radi komplikacija u trudnoći sam uzela policu dopunskog, ali kako sam dobivala onih 4500 kn, sam odlučila plaćati 80 kn.
Moje je pitanje slijedeće: kada se vratim na posao nakon porodiljnog ću imati plaću veću od 5500 kn. Da li me HZZO može nekako skužiti i ako da kakve su posljedice?
Thx
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 00:03   #219
Quote:
scarlet1 kaže: Pogledaj post
Pozz!
Imam jedno pitanje. Čim sam otvorila bolovanje radi komplikacija u trudnoći sam uzela policu dopunskog, ali kako sam dobivala onih 4500 kn, sam odlučila plaćati 80 kn.
Moje je pitanje slijedeće: kada se vratim na posao nakon porodiljnog ću imati plaću veću od 5500 kn. Da li me HZZO može nekako skužiti i ako da kakve su posljedice?
Thx
Trudnicama HZZO u cijelosti osigurava plaćanje zdravstvenih usluga, ali samo za stanja i poremećaje vezane na trudnoću. Znači zbog trudnoće nisi trebala uzeti dopunsko.
Ali za sve druge bolesti, stanja ili povrede plaćaš sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite. Ako ti je uredna trudnoća i nemaš druge zdravstvene probleme, možeš otkazati policu.

Mogu te skužiti, ali dok se vratiš na posao isteći će ti ova sadašnja polica dopunskog, pa ćeš ako ti i dalje bude trebala napraviti novu s višom premijom i sve ok.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 16.10.2009. at 00:14.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 14:00   #220
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Trudnicama HZZO u cijelosti osigurava plaćanje zdravstvenih usluga, ali samo za stanja i poremećaje vezane na trudnoću. Znači zbog trudnoće nisi trebala uzeti dopunsko.
Ali za sve druge bolesti, stanja ili povrede plaćaš sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite. Ako ti je uredna trudnoća i nemaš druge zdravstvene probleme, možeš otkazati policu.

Mogu te skužiti, ali dok se vratiš na posao isteći će ti ova sadašnja polica dopunskog, pa ćeš ako ti i dalje bude trebala napraviti novu s višom premijom i sve ok.
Hvala, policu sam uzela radi drugih razloga. Ali, zanima me, ako i dalje obnovim policu na 80 kn kad počmem raditi, da li će me skužiti. Kako oni to provjeravaju, onak nasumično, ili baš sve...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.