Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2012., 17:02   #1
Što nam *zaista* prijeti?

Strah od propasti svijeta se mijenja manje često nego moda, ali se ipak razlikuje po razdobljima. U davna vremena su se ljudi bojali kuge, ne tako davno se smatralo sigurnim da će se New York ugušiti u konjskom izmetu, za vrijeme hladnog rata nam je prijetio nuklearni armageddon, pa njemački "waldsterben" (odumiranje šuma), zatim ozonska rupa. Dok su neki rizici svojevremenu civilizaciju zaista doveli do ruba propasti (kuga, 30-godišnji rat), drugi strahovi su se pokazali neosnovanim.

Koji od današnjih rizika su zaista značajni? Pokušajmo sastaviti spisak i usporediti razne opasnosti koje nam prijete. Što od toga bi nas zaista moglo pomesti sa ovog planeta? Spontano mi pada na pamet:

Globalno zatopljenje
Manjak pitke vode
Nestanak fosilnih energenata
Manjak umjetnog gnojiva
Erupcija ogromnog vulkana, globalno zatamnjenje i zahlađenje

Nastavite po volji.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 22:02   #2
prenapučenost
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 06:59   #3
Mislim da nuklearni rat nije odbacena opcija... Ne kao istrebljivanje covjecanstva, ali kao zatiranje civilizacije kakvu poznajemo...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 10:46   #4
Slazem se da opasnost od nuklearne katastrofe ili rata jos nije iskljucena posebni kad se vidi napetost izmedu Izraela i Irana koji nazalost imaju nuklearne projektile.
Od sljedecih faktora globalno zatopljavanje,pitka voda zbog koje bi u bliskoj buducnosti mogli izbijati ratovi,a onda izumiranje odredenih zivotinjskih vrsta koje su od vaznosti u ocuvanju prirodne ravnoteze. Zatim susa koja pogada sve vece dijelove planeta,a na kraju nekakav virus koji moze pobjeci iz laboratorija slucajno ili namjerno.
Maksimilian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 12:51   #5
masovne malfunkcije sive moždane tvari će nam kad-tad doći glave...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 16:20   #6
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
prenapučenost
To bi značilo da nikakako ne možemo opstati sa 7 milijardi ljudi.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 16:22   #7
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Mislim da nuklearni rat nije odbacena opcija... Ne kao istrebljivanje covjecanstva, ali kao zatiranje civilizacije kakvu poznajemo...
Nuklearni rat ne bi bio isti kao prije 30 godina. Danas bi to bila regionalna pojava, i broj projektila, ukupni ekvivalent megatona TNT-a bi bio za redove veličine manji od strateškog nuklearnog rata.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 18:48   #8
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
masovne malfunkcije sive moždane tvari će nam kad-tad doći glave...
Ne pročitah sve, ali je ovo rečenica koja sve govori!

I druge vrste na ovoj planeti obitavaju unazad 3 mlrd godina, ali niti jedna vrsta nije opasna kao mi. Ne samo opasna za svoj vlastiti opstanak, nego i za milijune drugih.

Sve moguće katastrofe nisu ni blizu tako pogubne kao čovjek.
Ova planeta je dovoljno velika i bogata da može udržavati ne samo 7 mlrd ljudskih jedniki, već još toliko.
Druga je pjesma kako raspolažemo resursima.

Netko je rekao:
čovjek oprašta jednom, Bog oprašta uvijek, a Priroda nikada!
Pomalo mi je žao što neću svjedočiti dooms dayu ljudske vrste, makar i ja bila u toj masi.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.