Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2004., 18:54   #1
Objavljene Religije

Kao prvo pozdrav svima...

...da budem iskren na forum sam se reg. samo zato jer trebam nekoliko informacija koje ne mogu naæi. Kao što vidite po nicku maturant sam jedne gimnazije i kao maturalni rad sam uzeo temu OBJAVLJENE RELIGIJE... i tu zapravo nastaje problemèiæ i ako netko sa forum zna toèno nabrojati SVE objavljene religije bio bih mu jaaaaaaaaaaako zahvalan.


Živjeli!
 
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 19:02   #2
Sinko,

Postoje samo dvije objevljene religije u čitavom svemiru.

Ona koju je objavio sam Tvorac svemira i ona koju je objavio Lucifer kad se pobunio protiv Božjeg autoriteta. U taj drugi koš ti spadaju na stotine sekti, počev od tzv. kršćanski, pa preko islamske, judaističke, hinduističke, raznih spiritističkih i da ih više ne nabrajam. Bolje se nemoj s tim zamarati.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 19:06   #3
Fulao si forum sinko...ovdje ce ti samo koje kakvi fanatici mlatit gluposti.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 20:27   #4
glavne objavljene religije su ti:



hinduizam + krishna(sveta knjiga- bhagavad gita)

krscanstvo+ isus (sveta knjiga -biblija)

islam +muhamed(sveta knjiga - kuran)

i diskordijanizam+ nasa gospa ERIS (najsvetija knjiga- PRINCIPIA DISCORDIA)

eto to ti napisi i potrazi na netu pa ce svi biti zadovoljni
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 20:48   #5
Jel zoroastrizam objavljena religija , bo.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 21:13   #6
Mogao si izabrat neku laksu temu.

Prvo - pravac knjiznica, kljucna rijec: sociologija. Tu bi trebao pronaci o tipovima religija (primitivne, plemenske, objavljene, spasiteljske, prirodne, ne znam vise, spomeni i nove religiozne pokrete).
S tim pocni. Kratak uvod.

Onda definiraj objavljenu religiju, napravi komparaciju s tzv. pravnom religijom (nisam sigurna, mislim da je to cak isto, iako ces naci da se spominju obje rijeci kod nekih) i sve skupa zamotaj jer to je komplicirano i ne moze se tako strogo dijelit jer ono sto je objavljeno u pravilu sadrzi i zakone ili zapovijedi, itd.
Objavljeno - znaci - Bog objavio, to ti je jasno?
Sigurna sam da ces naci dosta razlicitih definicija.

Objava je u pravilu zapisana u nekim svetim spisima, sve ih navedi i ukratko opisi.
Isto tako, objava se ocituje u cudima. Tu napravi komparaciju s prirodnim religijama.

Objavljene su ti tri velike monoteisticke religije (judaizam, krscanstvo i islam), ali i jos neke, a oko nekih postoje i neslaganja jesu li objavljene ili ne (imaju svete spise, npr.).
Hinduizam, sikizam?

Budi oprezan s teoloskom literaturom jer ce te odvuc u sirinu. Nema potrebe da pises puno o crkvi (vjerojatno ces naci o objavi u crkvi), ali se mozes malo vise zadrzati na krscanstvu i objavi u Isusu Kristu - samo kao vecinsku religiju u Hr.

Tipicno za objavljene religije ti je jos hijerarhija, bogomolje (crkve), strogi zakoni kojima se treba pokoriti, sveti spisi, i - ne znam, pronadji jos.
Razradi temu koliko mozes.

Nemoj se upustati u istrazivanje svetih spisa, ne pises doktorsku dizertaciju. Pronadji dobru literaturu i prepisuj.

Ne znam koliko se moze naci na netu. Mislim da ne puno.
Ako znas engleski, vjerojatno ti je problem puno manji.

I nemoj mislit da cemo ti mi tu pisat maturalnu radnju!
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 00:15   #7
Quote:
Blaise kaže:
Objavljeno - znaci - Bog objavio, to ti je jasno?
That's what they all say



Da, maturant, jel ti objavljena religija gdje je neki tip šatro "primio" direkt sve napisano ili gdje je neko svojevoljno (na temelju svojih uvjerenja) skuho novo učenje? (tu nije bitno što je istina, nego kako se prikazuje)
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 02:53   #8
Sinko, dobro ti je rekla tetka Blaise, odi do knjižnice i potraži literaturu s područja sociologije religije.
A iz čega ti je maturalna - vjeronauk, sociologija, etika, povijest...?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 04:07   #9
Maturant,
nemoj da u maturskom napišeš ovo što ti je JC rekao, jer će početi će da te čudno gledaju... kao nekog pustinjaka.

Objavljene religije su ove što ih je Parsifal, samo je namjerno izostavio još judaizam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 12:29   #10
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

A jeli? A ja sam mislio da je Bog pravedan i da nije kontradiktoran.

Zar je tolko religije slao jednima govorio jedno a drugima drugo? Jeli se to Bog predomisljava?

Hvala ali takvog Boga ja neslijedim.....
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 12:36   #11
Quote:
Shady kaže:
Maturant,
nemoj da u maturskom napišeš ovo što ti je JC rekao, jer će početi će da te čudno gledaju... kao nekog pustinjaka.

Objavljene religije su ove što ih je Parsifal, samo je namjerno izostavio još judaizam.
Znam da bi ga čudno gledali jer su i oni sami neznalice i papci. Nela on napiše kako želi, ali od mene je bar mogao čuti pravu istinu.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 13:58   #12
A onda ti maturant lijepo ces moci zakljuciti da se zapravo bogo nije objavio niti u jednoj od tih religija, nego su to sve ljudi izmislili i rekli "objava bozja".


Cuj, to ti je uvijek tak bilo, kad su ljudi htjeli neke nebuloze provalit u svijet jedini izlaz im je bil da vele da je to Bozja Objava ili Bozja Volja....jer onda se nesmije reci kolko je to nebuloza.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 13:59   #13
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

Ovde treba se takoder uzeti u obzir da se neradi o razlicitim zakonma koji je Uzviseni poslao nego o vjerovanje (vjeru). Znamo da je Isa a.s. promjenio neke zakone koji su imali jevreji itd...

Dakle o vjeri je ovde rijec. Bil nam mozda J-C rekao kako se ta vjera zove i dokaze za to?
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2004., 00:44   #14
Ajmo redom...


Parsifal: fala
Blaise: fakat si se raspisala. A baš sam mislio da neću morat sam pisat radnju. Fala na opširnom odgovoru.
Mljacko: biće da je ono prvo...
Potala: etika...
Shady: hehe



svima!
 
Odgovori s citatom
Old 04.04.2004., 07:40   #15
Potala!

Etika? Super, onda se u zakljucku mozes poigrati i time je li se uvijek objavljivala jedna istina, itd.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 14:22   #16
Quote:
Shady kaže:
Objavljene religije su ove što ih je Parsifal, samo je namjerno izostavio još judaizam.
nisam namjerno !
ali dobro si uocio da sam tu pogrijesio ..

mislim da to ima veze sa tim sto judaizam jako slabo poznajem i ne poznajem osobno niti jednog zidova(niti sam ikada u zivotu razgovarao sa nekim zidovom )

ali dobro poznajem jedan segment ali po meni najvazniji judaizma

KABALU

ali to nije judaizam jer je kabala ono sto je matematika za sve nauke

tj jedan univerzalan ,beskrajno elastican metod tumacenja stvari i pojava

pomocu kabale sam poceo lakse shvacati sebe i druge religije..

steta je sto muslimani, krscani,budisti ne studiraju kabalu na svojim fakultetima..

uz pomoc kabale bi bolje razumjeli i svoju i tudje religije
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.