Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2010., 22:52   #6921
Evo da ja ispricam svoj slucaj.

Prije godinu-godinu ipo zubarica mi je radila na petici plombu.
Ne sjecam se jeli me taj zub tada bolio, ili je ona sama nesto uocila
uglavno nakon toga meni je ostalo praznog prostora izmedu petice i sestice, gdje bi mi nakon jela ostalo ostataka hrane.
Kada bi isao "usisat" te ostatke zub bi me odmah zabolio.
Ja odem nakon kojeg dana kod zubarice, i ona mi kaze da ce tu prazninu meso popunit,jer je vjerojatno stavljala oni stezac oko zuba pa se malo meso uvuklo. Nakon nekog vremena to se i dogodilo vise me zub nije bolio.

Prije par mjeseci, taj isti zub mi je postao osjetljiv na hladno,i nisam mogao zvakati sa tom stranom i ja odem kod zubarice, i ona mene posalje na snimak, a na slici sve dobro sa peticom, ali cetvorka ima karijes i ona kaze to je to, nabila tu plobmu , a peticu mi nije ni takla.
Nista se nije promijenilo nakon toga, ali nisam htio opet ici jer mi je bilo mrsko, jednostavno nisam muckao zube hladnom vodom., niti sam zvakao na toj strani.


Sve tako do prije 2-3 tjedna, kada me je jednu subotu strasno zabolio, morao sam piti tablete protiv bolova da mi se to smiri, a preko noci sam se svako 1 sat budio, pa u wc muckat zube u mlakoj vodi....

Kada sam dosao kod zubarice ona pogleda opet tu snimku i da ce popravit tu jedan kraj plombe, kao sto je i napravila.
Nakon toga dodem ja doma isprobavam na hladno nista mi ne smeta, ni pritisak na peticu, ja cili sretan mislim sve je rjeseno.... kad nakon 3 dana nemogu zvakat tom stranom.

I danas sam slucajno pritiskom ispod jagodicne kosti osjeti da me tada zub boli, a iznutra je dovoljan lagani pritisak u meso iznad zuba, da bi me on zabolio.

Sta da radim? Jeli imao netko li netko slican slucaj? Bilo koja pomoc bi bila dobra

Isprika za dugi tekst, ali morao sam
markosplit is offline  
Old 08.04.2010., 23:27   #6922
Slikati tu stranu da se vidi je li upala zivca ili sto je.. drzi se..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 08.04.2010., 23:43   #6923
Gutaperka brate imam dva pitanja

Naiem danas sam bio kod zubara i veli da imam toliki karijes da mi mora izvaditi živac , očistiti tri kanala , i plombirati , naravno to pol plate ode ali nema veze !

Nego danas mi je dao anesteziju (duplu dozu) i jel moguće da me toliko ošamutila da sam se skoro onesvijestio , a da kažem da nisam bio sposoban da upravljam autom .

I još jedno , stavio mi je otrov na korijen i pokrpao sa nečim bijelm , jel smijem četkicom preko toga ribati da operem kutnjake ?
vidra is offline  
Old 08.04.2010., 23:47   #6924
možeš zube normalno prati, samo nemoj previše jako ribati taj zub di je otrov jer cilj da to što dulje ostane u zubu.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Old 08.04.2010., 23:51   #6925
Quote:
hellie kaže: Pogledaj post
možeš zube normalno prati, samo nemoj previše jako ribati taj zub di je otrov jer cilj da to što dulje ostane u zubu.
Hvala
vidra is offline  
Old 09.04.2010., 00:52   #6926
I izbjegavaj jesti tvrdu hranu na taj zub da ne bi pukao ako ga dosta fali, a kazes da je bio velik karijes..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 09.04.2010., 01:42   #6927
Ovako. Imam i ja jedan problem, pa sam malo kopao po internetu, našao ovaj forum, registrirao se... vidim da ima dosta ljudi voljnih pomoći...

Iskreno, godinama nisam bio kod zubara, nisam zapravo imao nikakvih poteškoća (zube perem redovito), a redovitu kontrolu sam zanemarivao...

Prije nekih godinu dana osjetio sam bol u desnom donjem dijelu zubiju. I to me konstantno boli kad jedem na toj strani, pa zapravo i ne koristim tu stranu prilikom jel više. Najintenzivnija bol je recimo ako nešto hladno konzumiram (hladna voda) ili ako trebam žvakati i sl... Pojavi se neka vrlo oštra bol koja prođe s vremenom. Nažalost, nikako ne mogu detektirati o kojem se zubu radi i da li se uopće radi o zubu, jer se ništa na njemu ne vidi da je pštećen, bolestan itd.. I tako je eto već cca 1 god...
Sad sam to odlučio riješiti, pa sam i u potrazi za nekim dobrim zubarom (iz Zagreba).

Moja 2 pitanja u vezi ovog:

1) O čemu bi se tu moglo raditi? Posjetit ću zubara, ali me baš zanima i vaše mišljenje.

2) Da li bi to moglo biti povezano s problemom zadaha kojega sam isto primjetio i baš je neugodan? Imao sam ga i prije ali ne baš tako intenzivno pa se nije skoro ni primjećivalo. Sad je stvarno loše. Operem zube i pet isto

Hvala na odgovoru / odgovorima.
LisacH is offline  
Old 09.04.2010., 10:45   #6928
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
Evo da ja ispricam svoj slucaj.

Prije godinu-godinu ipo zubarica mi je radila na petici plombu.
Ne sjecam se jeli me taj zub tada bolio, ili je ona sama nesto uocila
uglavno nakon toga meni je ostalo praznog prostora izmedu petice i sestice, gdje bi mi nakon jela ostalo ostataka hrane.
Kada bi isao "usisat" te ostatke zub bi me odmah zabolio.
Ja odem nakon kojeg dana kod zubarice, i ona mi kaze da ce tu prazninu meso popunit,jer je vjerojatno stavljala oni stezac oko zuba pa se malo meso uvuklo. Nakon nekog vremena to se i dogodilo vise me zub nije bolio.

Prije par mjeseci, taj isti zub mi je postao osjetljiv na hladno,i nisam mogao zvakati sa tom stranom i ja odem kod zubarice, i ona mene posalje na snimak, a na slici sve dobro sa peticom, ali cetvorka ima karijes i ona kaze to je to, nabila tu plobmu , a peticu mi nije ni takla.
Nista se nije promijenilo nakon toga, ali nisam htio opet ici jer mi je bilo mrsko, jednostavno nisam muckao zube hladnom vodom., niti sam zvakao na toj strani.


Sve tako do prije 2-3 tjedna, kada me je jednu subotu strasno zabolio, morao sam piti tablete protiv bolova da mi se to smiri, a preko noci sam se svako 1 sat budio, pa u wc muckat zube u mlakoj vodi....

Kada sam dosao kod zubarice ona pogleda opet tu snimku i da ce popravit tu jedan kraj plombe, kao sto je i napravila.
Nakon toga dodem ja doma isprobavam na hladno nista mi ne smeta, ni pritisak na peticu, ja cili sretan mislim sve je rjeseno.... kad nakon 3 dana nemogu zvakat tom stranom.

I danas sam slucajno pritiskom ispod jagodicne kosti osjeti da me tada zub boli, a iznutra je dovoljan lagani pritisak u meso iznad zuba, da bi me on zabolio.

Sta da radim? Jeli imao netko li netko slican slucaj? Bilo koja pomoc bi bila dobra

Isprika za dugi tekst, ali morao sam
ako je u pitanju velika plomba ili duboki karijes lako moguće da je došlo do bezbolnog odumiranja živca na tom zubu koji te boli.To što te sad boli je zbog toga jer se upala razbuktala,to se obično češće događa u toplijem periodu godine i ne mora se uvijek vidjeti na slici.Naravno,ovo je pretpostavka jer da bi dobio pravu dijagnozu treba napraviti pregled i eventualno pogledati sliku.

Uglavnom ništa nerješivo,kanali se liječe i napune,stavi se plomba(ili krunica ako je takav slučja da je to potrebno) i i dalje imaš tu zub
Gutaperka is offline  
Old 09.04.2010., 10:54   #6929
Quote:
vidra kaže: Pogledaj post
Gutaperka brate imam dva pitanja

Naiem danas sam bio kod zubara i veli da imam toliki karijes da mi mora izvaditi živac , očistiti tri kanala , i plombirati , naravno to pol plate ode ali nema veze !

Nego danas mi je dao anesteziju (duplu dozu) i jel moguće da me toliko ošamutila da sam se skoro onesvijestio , a da kažem da nisam bio sposoban da upravljam autom .

I još jedno , stavio mi je otrov na korijen i pokrpao sa nečim bijelm , jel smijem četkicom preko toga ribati da operem kutnjake ?
Vidro brate,drago mi je da te opet vidim tj.čitam

Gledaj,šta se tiče zuba nemoj gledati na cijenu nego na to da je stomatolog voljan i stručan da ti spasi taj zub tj.dobro ga očisti i dobro napuni.To što si bio ošamućen nakon anestezije,to prije da je od straha ili šoka nego zbog samog anestetika,tako nešto se zna relativno često dogoditi i nije ništa neobično.

Četkicom nemoj baš ribati preko tog bijelog da ne ispadne,kad pereš taj kutnjak pripazi da to ne iščeprkaš.Ako se to i dogodi ništa strašno ali ćeš morati do stomatologa da ti ponovo stavi taj lijek
Gutaperka is offline  
Old 09.04.2010., 10:57   #6930
Quote:
LisacH kaže: Pogledaj post
Ovako. Imam i ja jedan problem, pa sam malo kopao po internetu, našao ovaj forum, registrirao se... vidim da ima dosta ljudi voljnih pomoći...

Iskreno, godinama nisam bio kod zubara, nisam zapravo imao nikakvih poteškoća (zube perem redovito), a redovitu kontrolu sam zanemarivao...

Prije nekih godinu dana osjetio sam bol u desnom donjem dijelu zubiju. I to me konstantno boli kad jedem na toj strani, pa zapravo i ne koristim tu stranu prilikom jel više. Najintenzivnija bol je recimo ako nešto hladno konzumiram (hladna voda) ili ako trebam žvakati i sl... Pojavi se neka vrlo oštra bol koja prođe s vremenom. Nažalost, nikako ne mogu detektirati o kojem se zubu radi i da li se uopće radi o zubu, jer se ništa na njemu ne vidi da je pštećen, bolestan itd.. I tako je eto već cca 1 god...
Sad sam to odlučio riješiti, pa sam i u potrazi za nekim dobrim zubarom (iz Zagreba).

Moja 2 pitanja u vezi ovog:

1) O čemu bi se tu moglo raditi? Posjetit ću zubara, ali me baš zanima i vaše mišljenje.

2) Da li bi to moglo biti povezano s problemom zadaha kojega sam isto primjetio i baš je neugodan? Imao sam ga i prije ali ne baš tako intenzivno pa se nije skoro ni primjećivalo. Sad je stvarno loše. Operem zube i pet isto

Hvala na odgovoru / odgovorima.
moguće je više stvari ali po ovome što si opisao rekao bi da je u pitanju karijes
Gutaperka is offline  
Old 09.04.2010., 11:34   #6931
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
Vidro brate,drago mi je da te opet vidim tj.čitam

Gledaj,šta se tiče zuba nemoj gledati na cijenu nego na to da je stomatolog voljan i stručan da ti spasi taj zub tj.dobro ga očisti i dobro napuni.To što si bio ošamućen nakon anestezije,to prije da je od straha ili šoka nego zbog samog anestetika,tako nešto se zna relativno često dogoditi i nije ništa neobično.

Četkicom nemoj baš ribati preko tog bijelog da ne ispadne,kad pereš taj kutnjak pripazi da to ne iščeprkaš.Ako se to i dogodi ništa strašno ali ćeš morati do stomatologa da ti ponovo stavi taj lijek
Hvala
vidra is offline  
Old 09.04.2010., 21:05   #6932
nastavak

dakle ovako - nakon mjesec i pol lijecenja tri prednja zuba (jedinice i dvojke), napunjeni su korijeni i stavljene nadogradnje (od cirkona), a jedna dvojka ima metalnu nadogradnju od prije jer se nije mogla izvaditi..e sad, doktor mi je najprije rekao da mi je korijen kratak i da ce trebati staviti krunice u paru ili bloku, a kasnije je promijenio misljenje i rekao da mogu i pojedinacno..ja nemam niti 2 mm svog korijena ispod desni tako da se bojim da ako mi stavi pojedincano krune (cirkon) to nece sve skupa bas dugo trajati (pogotovo ako lijecenje nije uspjelo i budem morala raditi apikotomiju), a s druge strane lakse cu odrzavati higijenu i estetski ce to bolje izgledati..

bilo kakav savjet je dobrodosao! puno hvala!
amicus curiae is offline  
Old 09.04.2010., 21:38   #6933
Quote:
amicus curiae kaže: Pogledaj post
dakle ovako - nakon mjesec i pol lijecenja tri prednja zuba (jedinice i dvojke), napunjeni su korijeni i stavljene nadogradnje (od cirkona), a jedna dvojka ima metalnu nadogradnju od prije jer se nije mogla izvaditi..e sad, doktor mi je najprije rekao da mi je korijen kratak i da ce trebati staviti krunice u paru ili bloku, a kasnije je promijenio misljenje i rekao da mogu i pojedinacno..ja nemam niti 2 mm svog korijena ispod desni tako da se bojim da ako mi stavi pojedincano krune (cirkon) to nece sve skupa bas dugo trajati (pogotovo ako lijecenje nije uspjelo i budem morala raditi apikotomiju), a s druge strane lakse cu odrzavati higijenu i estetski ce to bolje izgledati..

bilo kakav savjet je dobrodosao! puno hvala!
Sigurno imate vise od 2mm korijena u kosti
Krumpir is offline  
Old 09.04.2010., 23:01   #6934
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Sigurno imate vise od 2mm korijena u kosti
Imam, mislila sam reci da mi je korijen skroz u razini desni, ne vidi se cak niti ta 2 mm ispod desni (a ranije mi je doktor to nesto spominjao). Mislim da mi je doktor rekao da mi je korijen nekih 10 ili 12 mm, ne mogu se sad tocno sjetiti. Ja se bojim da mi korijen ne bi izdrzao dugo sa teskim krunama.

I jos jedno pitanje ako moze - koja je razlika izmedju ljevane nadogradnje i drugih nadogradnja?

thx
amicus curiae is offline  
Old 10.04.2010., 08:06   #6935
jucer sam vadio zub...
nakon toga sam kratko dobio temperaturu... sada imam oteknuce tamo gdje je vadjen..

jel to ok?
Taroth is offline  
Old 10.04.2010., 13:32   #6936
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
jucer sam vadio zub...
nakon toga sam kratko dobio temperaturu... sada imam oteknuce tamo gdje je vadjen..

jel to ok?
događa se,ništa alarmantno.Ako bi imao temperaturu više dana i jake bolove tada bi se trebao javiti svom stomatologu
Gutaperka is offline  
Old 10.04.2010., 14:24   #6937
Zubiću , koliko treba stajati taj otrov u zubu , lud sam više , smeta mi , ne boli ni ništa ali je jednostavno neugodno , imam nešto u sebi, što ne mogu odstraniti .

Možda da probam domaći zuberaj , ići se zapiti u kafanu ,nekom opsovati majku i vadimo zub vanka ?
vidra is offline  
Old 10.04.2010., 18:19   #6938
Quote:
vidra kaže: Pogledaj post
Zubiću , koliko treba stajati taj otrov u zubu , lud sam više , smeta mi , ne boli ni ništa ali je jednostavno neugodno , imam nešto u sebi, što ne mogu odstraniti .

Možda da probam domaći zuberaj , ići se zapiti u kafanu ,nekom opsovati majku i vadimo zub vanka ?
10-tak dana do dva tjedna.Glede druge opcije koju navodiš pazi da odeš u kafanu di su studirali stomatologiju,da se ne dogodi da ti izvade krivi zub.Jer šta neki TFR (teški fizički radnik) zna koji zub treba vaditi,pogotovo kad malo popije
Gutaperka is offline  
Old 11.04.2010., 19:03   #6939
Zubno meso

Pozdrav svima. Imam problem s lijevom jedinicom dolje meso se jednostavno povuklo,ali ne izmedju zubi nego baš po sredini zuba.
http://i40.tinypic.com/20b22iv.jpg

http://i39.tinypic.com/jal2yu.jpg

Evo 2 slikice ne znam da li se dobro vidi.
Sutra ću otići odmah kod zubara iako sam naručen 26.4 za popravak jednog.Pa ako ima tko onak savjet što? kako ? i što bi to moglo biti neka napiše,imam 16 godina i ne želim ostat bez njega.Hvala svima na odgovorima
Marek15 is offline  
Old 11.04.2010., 19:31   #6940
Granulom u zubu!

Bok!
Ovako imam jedan problem! Na desnoj dvojki mi se potrgal zub: izgleda ovako

http://img145.imageshack.us/img145/5...prilikeuy6.jpg

ovaj gore dio iznad crnog mi fali, a dole crna točka je granulom

Zubar mi je pregledaval taj zub i poslal me na rengen i dok je pogledal sliku zaključil je da nebi bilo dobro stavljati navlaku na taj zub već da ga se izvadi, jer bi navlaka mogla nabiti cijeli zub unutra i nastal bi kaos!
E sad, ja neznam kaj da napravim, zub me niti malo ne boli, a zanima me dal bi se ipak to dalo izliječiti i poraviti s navlakom!

Hvala svima na savjetima!
mate11111 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.