Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2006., 18:44   #1
HELP! sređivanje stare gitare :(

dakle, kao privremeno rješenje dok ne skupim lovu za novu gitaru, nađoh na tavanu (da, tavanu) jednu staru bar 20 god, neupotrebljavanu barem 10. možete zamislit na kaj liči.. na ništa! al dobro, pitanje prašine u njoj sam ajmo reći riješila, kupljene nove žice ali pragovi su svi..zahrđali, šta već i ne znam kako da to sredim... ima tko kakav prijedlog/ideju/anything?!?!?
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 19:48   #2
pa najbolje rješenje ti je odnesti kod nekog u shop da ti promijeni pragove.
nebi te trebalo ispasti preskupo. ako je gitara stara kao što kažeš malo toga možeš drukčije riješiti
marko_sm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2006., 10:12   #3
Quote:
aniaa kaže:
dakle, kao privremeno rješenje dok ne skupim lovu za novu gitaru, nađoh na tavanu (da, tavanu) jednu staru bar 20 god, neupotrebljavanu barem 10. možete zamislit na kaj liči.. na ništa! al dobro, pitanje prašine u njoj sam ajmo reći riješila, kupljene nove žice ali pragovi su svi..zahrđali, šta već i ne znam kako da to sredim... ima tko kakav prijedlog/ideju/anything?!?!?
pragove možeš sredit na način da ih ispoliraš, ne trebaš ih mjenjat ako nisu do boli potrošeni

naj jednostavniji način da to napraviš ti je sljedeći

1) da ne ostetiš vrat ( ili nedaj bože fretboard ) uzmi onu traku koju koriste autolakileri ( "pikpapir" mislim da se tak zove ) i poljepi je između pragova.

ovako nekako

2) kada si to napravio uzmi jednu spužvu za pranje suđa ( najbolje one metalne - one s finim žičicama za poliranje dušu dalo a možeš i onu običnu u žuto zelenoj kombinaciji

3) e sad ako radiš s onom prvom metalnom spužvom onda ČIM ti se zadere "pikpapir" stani i skini taj podrapani i naljepi novi

Postoji još jedna varijanta da uzmeš uberfini vodeni brusni papir gradacije od 1200 i naviše i fino izbrusiš pragove (moraš onda koristit vodu - tj. namočit brusni papir ali najbitnije ti je da je fina gradacija cca 2000

evo to ti je to

još samo da si rekla da li je električna ili akustična u pitanju
__________________
And I hate your country, And I hate your world, I hate your Gods people who breed on earth who breathe on, Over to the other side, I'm caught stepping out, Over to the other side, I'm gonna recreate a religious experience to tear my fucking heart out...
N3bir0s is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 11:29   #4
eh da, akustična je u pitanju...
dakle, izbrusila sam pragove brus-papirom (ne znam koja je točno gradacija, rekao tata da je taj dobar.. ) i sad imam sređene pragove koji, woohooo, više nisu crno-zeleno-nekakve boje.
a sad, i to 'sredila' bi se očito moglo na 2 načina protumačiti a valjda nisam ništa oštetila... bar ne jako
thanks for help, sad ju još samo treba naštimati... što će biti malo teško, tim više jer se bojim previše zatezati žice da mi nebi pukle... a snaći ću se valjda..
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 13:22   #5
Quote:
aniaa kaže:
eh da, akustična je u pitanju...
dakle, izbrusila sam pragove brus-papirom (ne znam koja je točno gradacija, rekao tata da je taj dobar.. ) i sad imam sređene pragove koji, woohooo, više nisu crno-zeleno-nekakve boje.
a sad, i to 'sredila' bi se očito moglo na 2 načina protumačiti a valjda nisam ništa oštetila... bar ne jako
thanks for help, sad ju još samo treba naštimati... što će biti malo teško, tim više jer se bojim previše zatezati žice da mi nebi pukle... a snaći ću se valjda..

Ovako

Za štimanje možeš koristit sljedeće

ili Gitar tuner ( znači sklop koji možeš kupiti u bilo kojoj bolje opremljenoj trgovini glazbenom opremom )

ili Softwerom ( postoje i besplatni ) preko računala ( treba ti Mikrofon - obični za 20 kn bit će dovoljan )
evo imaš jedan FLASH tuner ovdje

http://www.guitarvoice.com//modules/...eson-tuner.swf
http://www.gieson.com/Library/projects/utilities/tuner/

ova dva gornja su ti za štimanje po sluhu

http://www.guitar.sk/guitar/guitar_software.htm
http://www.soft32.com/download_102682.html


Eto to bi bilo to

mislim da je već neko nekakve softwere za štimanje gitare spominjal ovdje ( ili je to bilo na glazbenom forumu )
__________________
And I hate your country, And I hate your world, I hate your Gods people who breed on earth who breathe on, Over to the other side, I'm caught stepping out, Over to the other side, I'm gonna recreate a religious experience to tear my fucking heart out...
N3bir0s is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 18:32   #6
thanks na linkovima
btw, pukla žica, previše zategnuta, jeeej
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 18:42   #7
Quote:
aniaa kaže:
btw, pukla žica, previše zategnuta, jeeej
Daiquiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 09:20   #8
događa se i to

si stavila nove žice ili si ostavila one stare
__________________
And I hate your country, And I hate your world, I hate your Gods people who breed on earth who breathe on, Over to the other side, I'm caught stepping out, Over to the other side, I'm gonna recreate a religious experience to tear my fucking heart out...
N3bir0s is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 12:26   #9
nove žice, nove....

lekcija br. 1 - ne zateži previše, bolno je kad pukne!
(boli i mene i moj novčanik )

al ajd, da se pohvalim, uspjela sam čak 3 naštimat.. jeeej.. al po sluhu, morat ću si mikrofon kupit pa prek njega možda bolje..
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 16:56   #10
Quote:
aniaa kaže:
nove žice, nove....

lekcija br. 1 - ne zateži previše, bolno je kad pukne!
(boli i mene i moj novčanik )

al ajd, da se pohvalim, uspjela sam čak 3 naštimat.. jeeej.. al po sluhu, morat ću si mikrofon kupit pa prek njega možda bolje..

ak si 3 naštimala onda ove druge 3 nebi trebale biti problem

e sad pretpostavljam da su žice koje su bile prije isto metalne kao i ove

I NE ZATEŽI TO TAK JAKO ( dobro je da te nije žica fliknula po licu ili po oku )

__________________
And I hate your country, And I hate your world, I hate your Gods people who breed on earth who breathe on, Over to the other side, I'm caught stepping out, Over to the other side, I'm gonna recreate a religious experience to tear my fucking heart out...
N3bir0s is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 17:41   #11
eh, skoro pa je...
ma pazim ja na to....

da, i stare su bile metalne, i ove su metalne, preporučio mi tip u shopu plastične al sam ipak metalne uzela, kaj ja znam....
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:49   #12
Quote:
aniaa kaže:
nove žice, nove....

al ajd, da se pohvalim, uspjela sam čak 3 naštimat.. jeeej.. al po sluhu, morat ću si mikrofon kupit pa prek njega možda bolje..
Sto posto si stimujuci po sluhu pogrijesila tonalitet pa si je zategla koju notu vise. Dogodi se.
Ako nemas dijapazon (vilicu za stimanje) ili neki elektronski tuner mozes da koristis neki CD sa melodijom koja sadrzi neku notu koju poznajes.

Npr. ja sam dugo vremena, prije nego sto sam kupio tuner, koristio CD Unplugged od Erica Claptona za stimanje gitare. Na samom pocetku, prije pocetka pjesme Signe cuje se Clapton kako se priprema za pocetak i jasno se cuje zvuk E zice dok se malo zeza sa gitarom.

Usput, zahvaljujuci tom CD-u sam zavolio gitaru i naucio dosta "trikova". Preporucujem ti ga!!!
Daiquiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:13   #13
Quote:
aniaa kaže:
eh, skoro pa je...
ma pazim ja na to....

da, i stare su bile metalne, i ove su metalne, preporučio mi tip u shopu plastične al sam ipak metalne uzela, kaj ja znam....
Plasticne zice se koriste za klasicnu gitaru, i daju veoma "mekan" zvuk a metalne su za folk gitaru i imaju ostriji i jaci zvuk.

Mozda za pocetak i ne bi bilo lose da pocnes sa plasticnim zicama jer su mekse i deblje pa ne sjeku prste kao metalne.
U odnosu na metalne zice imaju slabiji zvuk pa je za sviranje klasicne gitare potrebno koristiti malo vise snage nego za folk gitaru. Ali to je dobar trening.
Sjecam se da kad sam presao sa klasicne na folk gitaru nisam mogao da vjerujem koliko mi je bilo lakse svirati ovu drugu.

S druge strane, ako ti se svidja blues zvuk i spremna si da pretrpis malo ozuljaka na prstima na pocetku, onda stavi metalne.

Puno srece u ucenju i znaj da se neces pokajati.
Daiquiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 21:22   #14
eto, frend se ponudio da me nauči, bar osnove i tako počinjemo sa lekcijama uskoro
aj'm sou hepi

big thanks svima za savjete, od koristi su
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 01:01   #15
ja se godinama stimao po nokia mobu...ona dva bipa za poruku su E... dalje je lako...

ako ti je vrat ravan..citaj gitaru je moguce nastimat..

nakon sto je E definiran fino na 5 i 7 polju zicu po zicu udaras na pragovima tih polja da dobijes pitch harmonix ...dok ton druge po redu udarene zice oscilira nije dobijen ispravan ton..=)) jebi ga tko ce se sad nonstop ustekavat u stimer..=))
morbith is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 09:15   #16
Quote:
morbith kaže:
ja se godinama stimao po nokia mobu...ona dva bipa za poruku su E... dalje je lako...

ako ti je vrat ravan..citaj gitaru je moguce nastimat..

nakon sto je E definiran fino na 5 i 7 polju zicu po zicu udaras na pragovima tih polja da dobijes pitch harmonix ...dok ton druge po redu udarene zice oscilira nije dobijen ispravan ton..=)) jebi ga tko ce se sad nonstop ustekavat u stimer..=))
ima i bolja metoda ako imaš symbian OS na nokiji
__________________
And I hate your country, And I hate your world, I hate your Gods people who breed on earth who breathe on, Over to the other side, I'm caught stepping out, Over to the other side, I'm gonna recreate a religious experience to tear my fucking heart out...
N3bir0s is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 21:42   #17
jok preso na sonyerickson=)) sta kaze simbian..??
morbith is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 18:02   #18
odgovor

ja posudih od frendice gitaru, neku staru, tip mi je predložio da se kupi nova. ak su samo žice promijeni ih.(6kn-12kn.ovisi o debljini, te da li metalna ili plastična) ak je kobilica ili konjić 20 kn. ak su ti prednja ili zadnja ploča napukla-...kupi novu gitaru... ko ja.
Guitar555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 18:48   #19
Da su bile fotke bilo bi još više "opterečenih".....s nekim stvarima u nekim situacijama se nije vrijedno opterečivati
zadresar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.