Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2013., 02:09   #1561
Ovo leto sam isao prema Demir Hisar od Skopje sa autobus.
Bio je muslimanski praznik Ramazan,ja isao bas treci dan i to pladne,da izbegnem vrucine.Nisam prosao par godina inace u te nasoke.

Od Skopje do Gostivar vidis da albanska sela buhtaju,gradi se nenormalno,od kuce (ispod 3 sprata nemas kuca),preko nove velike gjamije pa do razne gospodarske objekte.Pored puta imas deonice po 30 km gde u neprekinata serija su izgragjeni/se grade razno razne kapacitete,magacine,skladove sve sa albanska imena,albanske i kosovske zastave pred njih...i sve sto se gradi je sa tipicna albanska arhitektura.
Baska sto video sam jedan kup kuca sa istaknuta albanska zastava.

Napravilo mi utisak da albanski uticaj u Gostivar je ogroman,cak veci nego u Tetovo.
Vidi se po gradbe,po natpise,oseca se iako bus je svratio samo do autbuske pa nisam bas skroz onako opipao grad.

Prema Kicevo po put imalo je nekoliko 30 metarskih jarbola sa ogromne albanske zastave.
Grobove i spomenike UCK.
Albanske zastave na ograde.
I jos albanske zastave istaknute na kuce.

A saobracaj KONSTANTAN,iako pala noc usred put se formiraju kolone (albanci zbog praznika idu gore dole,kod rodbine,baska albanski gasterbajteri su tu...).
U blizini do mene u autobus dvojca putnika pricaju sa sofer o stanje koje gledamo,pamtim reci sofera autobusa:

''Vidis...ne bre,gde mozemo mi sa njih,oni drze do svoje,drze do tradicije,zato ce i da nas pojedu''.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 10:19   #1562
Од т.н. "превентивна поделба" на Македонија корист ќе имаат сите. Албанците ќе ги задоволат своите "големоалбански идеи", а Македонците ќе изгубат помал дел доколку етничките Албанци се одделат сега, отколку за една-две децении, бидејќи нивниот наталитет рапидно расте, констатира авторот Иван Диков во бугарскиот весник "Новините"
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 10:23   #1563
(hahaha)

Со секс до голема Албанија

По "освојувањето" на Косово со стапка на наталитет невиден во Европа, Албанците сега испраќаат "заљубени млади невести" во запуштените села на јужниот дел од Србија, но и во западниот дел на Македонија и ги мажат за дваесетина години постари ергени


Албанските штркови слетуваат на српските планини и ја цртаат границата на "голема Албанија". Зад "романтичните" приказни за "изненадна љубов" на Албанките кои се мажат за постари српски ергени од запуштените планински села се крие сосема сигурен вносен бизнис. Според "Курир", српските служби за безбедност се сомневаат дека станува збор за стратегија за понатамошно ширење на албанскиот етнички простор на периферните подрачја на централна Србија.
- Како што со невидена стапка на наталитет го освоија Косово, па и добар дел од југот на Србија, сега ја спремаат следната етапа. Млади Албанки, повеќето од околината на Скадар, преку агенции запознаваат осамени српски домаќини кои по правило се над десет години постари од нив. Откако нивните роднини ќе се уверат колку земја поседува младоженецот и дека е единствен наследник, се одобрува бракот бидејќи е речиси сигурно дека девојката ќе го надживее мажот и ќе го наследи имотот. А, кога тоа ќе се случи по неа од Албанија ќе стигнат роднините, а можеби и нејзиниот иден маж, вели за "Курир", соговорник близок до српската служба за безбедност. Според него, интересно е тоа што албанските снаи доаѓаат масовно во Рашката област, која се потпира на Косово.
- Веројатно тука има и вистински љубови. И тоа се случува. Но, размислете добро: зошто ниеден албанско-српски брак не е склучен во Источна Србија каде исто така има многу сиромашни села од кои побегнаа речиси сите девојки? Се ова и премногу наликува на смислена стратегија, вели соговорникот на "Курир". Тој смета дека е многу веројатно Албанците сето ова да го прават смислено, зашто децата ќе ги воспитуваат по албанските обичаи.
- Децата сигурно ќе учат албански јазик и култура бидејќи домаќините поради работата немаат време да ги воспитуваат. Ним работниот ден им трае од утро до вечер. Но, повеќето од тие оженети велат дека тие жени им ги спасиле куќите од затворање, вели тој.
Вакви случаи, но на македонски ергени за албански невести има и во некои села во западниот дел на Македонија, но тој број засега е помал во однос на Србија, каде според албанскиот весник "Шкип" околу 8.000 Срби во изминатиов период ја посетиле Албанија, во потрага на своите идни сопруги. За две години во Србија се омажиле 86 Албанки.
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 19:31   #1564
Makedonija i Somalija jedine u svijetu bez popisa stanovništva

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...=clanci_manual
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 16:04   #1565
Фрапантни разлики меѓу МВР и Статистика

Министерството за внатрешни работи секоја година, во изминативе десет години, евидентирало по 8.000 новородени деца повеќе од она што како податок му го давало на Заводот за статистика за бројот на новородените, открива „Нова Македонија“.

Според моментната евиденција на МВР, во Македонија годишно како родени се запишуваат просечно од 30 до 32 илјади бебиња. Заводот за статистика, повикувајќи се на податоци што ги добива токму од МВР, објавува дека во просек во Македонија се раѓаат од 22 до 23 илјади деца.

Различни бројки има и во бројот на умрените лица, но тука разликата се движи од 500 до 1.000 лица помалку во евиденцијата на Статистика од онаа на МВР.

Следењето на податоците од МВР би значело дека за 10 години државата добила речиси стотина илјади граѓани за кој никој не знае и кои не влегуваат во државните статистички проекции не само во геополитичка туку и во економска смисла.

Различните бројки отвараат многу дилеми и не се работи за едноставна статистичка грешка. Колку навистина деца се раѓаат во Македонија? Дали се точни бројките на Заводот за статистика, кој ги добивал податоците од МВР, или пак на МВР? Дали е можно во официјалните податоци да постои грешка или некој да интервенирал отпосле?
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 17:55   #1566
Ovaj tekst je totalna glupost. 23 hiljade rođenih je realan broj s obzirom na brojnost, starosnu strukturu i fertilitet prvenstveno Makedonaca i Albanaca, a potom i ostalih (koji doduše ne doprinose nešto značajnije broju rođenih). Ako i postoji sumnja ta je taj broj veći nema govora o 30-32 hiljade. To bi bio natalitet na nivou Kosova!
Cakson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 21:02   #1567
Tu se radi o nekakav uzasni mix i nedorazumevanje ukljucujeci rogjene u inostranstvo,smesano sa glupavo novinarstvo.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 10:37   #1568
Дека има континуиран пад на бројот на запишани основци, покажува евиденцијата на Државниот завод за статистика:

Учебна година Бр. на ученици

2006/2007 228.207
2007/2008 220.833
2008/2009 215.078
2009/2010 208.980
2010/2011 201.914
2011/2012 198.856
2012/2013 195.311
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 18:24   #1569
Kada taman pomislih da nesto znam o demografiji i da mogu nesto da zakljucim vezano za Bosnu videh Bagaturov post i shvatim da nemam pojma
Bagature ti si najkrvaviji iako bas i nisi u pravu u vezi dosta toga
mislim na onaj post gde si rekao danas Srba 30-33% i Bosnjaka preko 50%
ne poznajem te i stvarno ne znam odakle ti taj podatak da li si ga mozda izmislio, ali iz recenice bih zakljucio da ti je javio neko tipa Bakir iz predsednistva
ajde videcemo
ali urami da ce teritorija biti suprotna!
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 17:24   #1570
U Makedoniju, bulgarska zajednica za 4god.mogu postignati do 25% (alb)

http://almakos.com/index.php?news=33837
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 22:27   #1571
Македонското население во периодот од 2009/2010 година се намалило за – 3605 граѓани.

Албанското население во истиот овој период 2009/2010 се зголемило за + 8548 граѓани.

Тоа е разлика од 12 153 граѓани. За само две години албанското население во Македонија нараснало за 0,59 проценти на сметка на македонското. Со тоа албанската процентуална застапеност се зголемила од 25,57 % на 26,06 % додека Македонската опаднала од 65,17 % на 64, 42 %.

Доколку бројката од 0,50 % ја земеме како константа која би го илустрирала растот на албанското население во изминатите 8 години од 2003 до 2011, во Македонија живеат или ќе живеат околу 28 до 29 проценти на албанска популација. Албанското население на секои две години нараснува за 1 процент додека од Македонците на секои две години умира по 1 процент со што во 2011 година нивната процентуална застапеност би била нешто над 60,42 %

Доколку овој природен прираст продолжи да се развива со исто темпо во следните дваесет години Македонците ќе паднат на границата од 50 % додека албанската популација ќе достигне речиси 40 проценти.
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:16   #1572
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Kada taman pomislih da nesto znam o demografiji i da mogu nesto da zakljucim vezano za Bosnu videh Bagaturov post i shvatim da nemam pojma
Bagature ti si najkrvaviji iako bas i nisi u pravu u vezi dosta toga
mislim na onaj post gde si rekao danas Srba 30-33% i Bosnjaka preko 50%
ne poznajem te i stvarno ne znam odakle ti taj podatak da li si ga mozda izmislio, ali iz recenice bih zakljucio da ti je javio neko tipa Bakir iz predsednistva
ajde videcemo
ali urami da ce teritorija biti suprotna!
Sve te dojave mi dolaze iz predsednitva.
True story bro.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:28   #1573
Quote:
nataliteti kaže: Pogledaj post
Македонското население во периодот од 2009/2010 година се намалило за – 3605 граѓани.

Албанското население во истиот овој период 2009/2010 се зголемило за + 8548 граѓани.

Тоа е разлика од 12 153 граѓани. За само две години албанското население во Македонија нараснало за 0,59 проценти на сметка на македонското. Со тоа албанската процентуална застапеност се зголемила од 25,57 % на 26,06 % додека Македонската опаднала од 65,17 % на 64, 42 %.

Доколку бројката од 0,50 % ја земеме како константа која би го илустрирала растот на албанското население во изминатите 8 години од 2003 до 2011, во Македонија живеат или ќе живеат околу 28 до 29 проценти на албанска популација. Албанското население на секои две години нараснува за 1 процент додека од Македонците на секои две години умира по 1 процент со што во 2011 година нивната процентуална застапеност би била нешто над 60,42 %

Доколку овој природен прираст продолжи да се развива со исто темпо во следните дваесет години Македонците ќе паднат на границата од 50 % додека албанската популација ќе достигне речиси 40 проценти.
Makedonci na popis su bili 64.2% a ne 65,17%.

Inace moguce je da makedonci su danas 65%-u najboljem slucaju,62% srednja varijanta,61% najniza procena.
Makedonci mogu biti komotni dok god su na 59-60+%,kad budu otisli pod psiholoske granice i na 58%,57,56,55 e tad postaje klizavo.

Ako padnu pod 55%,tad moze vec da se prica i za sami opstanak Makedonije,bar u ovom obliku.
Narocito jer albanci se sve vise namecu kao lider ostalih muslimanskih naroda.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:23   #1574
Демогравскиот дебалк кој го доживува Охрид речиси 20 години, кој е нај изразен во иселувањето пред се на младите луѓе во Скопје , Европа и прекуоеканските земји, но и во немањето проста репродукција на населението, ја доведе Општина Охрид да биде помала од Општина Струга.

И не само Општина Струга што денес има поголемо население од Општина Охрид, туку таа е поголема речиси за една третина, барем ако се суди според податоците од Заводот за статистика кој го проциенил населението во 2011 година кога според проценките во Охрид своје живееле имале 42.033 .

Бидејќи нов попис не се направи, како релевантен податок може да се земем само оваа бројка која ја дала статистика на својот портал

Во исто време бидејќи попис не е спроведен во и Општина Струга, ако ги погледнеме податоците на статистика за оваа општина ќе видиме дека таму во истиот период живееле 64.956 жители или 22 923 повеќе жители од Општина Охрид.

Ако се земе во предвид дека Општина Струга се врати во старите граници, а Дебарца остана како посебна општина, бројките се уште попоразителни бидјеќи во Општина Дебарца соред проценките живеат едвај 4.244 жители, или исто колку во Вевчани, што пак покажува дека во некогашните две општини каде доминираше Охрид, сега е помал за над 20 000 жители во однос на струшката оштина.
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:24   #1575
РАЗЛИЧНИ ПОДАТОЦИ ЗА НАСЕЛЕНИЕТО ВО ОХРИД

Колкаво е во моментов населението во Охрид по се изгледа прецизно не може да каже никој. Според податоците на статистика објавени во 2011 година Охрид имал 42 033 жители, додека пак на официјалниот профил на Википедија на Општина Охрид ( кој е дел од профилите кои се одржуваат официјално за сите општини во Македонија) во 2012 градот имал 53.006 жители. Податокот дека градот има 42 033 жители како официјален стоеше на овој профил до пред околу два месеца кога е променет и сега стои бројот 53 006 жтели.

Според проценките на политичките партии кои редовно го бројат населението во градот заради изборни калкулации, во Охрид реално живеат под 40 000 жители.
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 16:58   #1576
A da pises neko svoje misljenje nataliteti ?
Mislim ok, ove bljuvotine od novinara ne moram i tu citati....

Bila ja ovo odlicna tema....
John Shepard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 21:13   #1577
Tada kad dodje vreme JOHN SHEPARD!

Pozdrav iz DZS!
nataliteti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 21:34   #1578
Opa,pa imamo insajder.

Daj bre nataliteti lobiraj tamo da puste za treco trimesecje predvreme.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 21:45   #1579
Veliki pad rodjenih u Albaniji.

http://www.instat.gov.al/media/20857...ka_2_2013_.pdf
Laert is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 22:08   #1580
Quote:
Laert kaže: Pogledaj post
Prebaci ovdje

https://www.forum.hr/showthread.php?t=742635&page=25
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.