Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2008., 22:48   #201
Quote:
monam kaže: Pogledaj post
Ja i moj dragi smo nedavno bili kumovi, ja imam sve sakramente a on je samo kršten i sve je bilo u redu svečenika nije ništa davio pošto smo crkveno vjenčani, a za vjenčanje je bilo dovoljno da samo jedan supružnik ima sve sakramente. Iako sam čula da su velike razlike od župe do župe, kao da svaki svečenik ima drugačije zakone.
ne znam kako ti je tvoj svecenik to objasnio, ali u ovom braku si samo ti vezana btw. Tvoj muz se slobodno moze ici prezenit i nikom niš, a ti vise nemas pravo zenidbe u katolickoj crkvi ukoliko ti to ne dozvoli crkveni sud. prokopaj malo po kanonskom pravu Jer u trenutku obreda si samo ti bila vezevina brakom, on nije tamo ni morao biti, druga je stvar ako je svecenik to elegantno izveo zbog "mira u selu"
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 22:57   #202
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Baka je od malih nogu vjernica, tako je odgojena i jako upućena u sve detalje, a u crkvi se nije vjenčala jer je djed radio u firmi u kojoj su ljudi zbog takvih stvari dobivali otkaze. Moj otac je kršten 1958. poskrivećki jer je baka to jako željela, a nije htjela da djed ima problema.
a zasto mislis da je to bilo samo u 60ima? ja sam '79 krstena poskrivecki u radni dan bez prisustva mojih roditelja. Baka me odnijela u jastuku, teta mi bila kuma i za 15min na zadnju kapiju bris kuci
ni tata, ni mama srecom nisu dobili otkaz jer se nije saznalo, ali da im je i danas zao sto nisu prisustvovali tom cinu ziher je.
a onda su buraza '83 krstili kad je stari bio na sluzbenom putu, a mama mu isla ko pratnja, ujo bio kum i kad smo isli kuci i dan danas se sjecam one mucne situacije kad treba izac napolje da nas onaj čiko sto puši pored drveta ne vidi

aha, zaboravila sam rec da je prica "za publiku" bila da kao baka vodi studentariju (tetu moju kumu i uju bratovog kuma) da zapale svijecu za ispit, a beba u jastuku je eto tu jer nema di drugdje bit srecom nemam vise brace i sestara jer nam je ponestalo studentarije
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 23:22   #203
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
a ta prevara ide njoj na dusu
nismo mi nikoga prevarili; kao sto rekoh, svecenik je znao koja je situacija.

ako moze doci hinudis/budist/musliman/pravoslavac i postati katolik, ja zelim znati koje je to pravilo koje kaze da ja ne mogu to isto uciniti.

no, dobro... ja ionako s crkvom vise nemam nikakve veze, pa mi je sasvim svejedno sto ce tko misliti.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 23:29   #204
Quote:
Crimson Petal kaže: Pogledaj post
ako moze doci hinudis/budist/musliman/pravoslavac i postati katolik,
pa i on to može pod određenim pravilima i uvjetima koje ispuni. zašto oni ne bi vrijedili za tebe?
tojest, uvjeti su isti za budista i ateista.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 23:36   #205
pa da, mislim, jel uvjet za budista da su mu roditelji vjencani u crkvi ili da mu je krsna kuma vjencana u crkvi?
okej, nisam bila punoljetna kad sam odlucila, ali barem je bila MOJA odluka, nije netko drugi odlucio umjesto mene.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 09:02   #206
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
ne znam kako ti je tvoj svecenik to objasnio, ali u ovom braku si samo ti vezana btw. Tvoj muz se slobodno moze ici prezenit i nikom niš, a ti vise nemas pravo zenidbe u katolickoj crkvi ukoliko ti to ne dozvoli crkveni sud. prokopaj malo po kanonskom pravu Jer u trenutku obreda si samo ti bila vezevina brakom, on nije tamo ni morao biti, druga je stvar ako je svecenik to elegantno izveo zbog "mira u selu"
Kako može jedna osoba biti vezana brakom, pa nisam sama u braku. Pa ne piše na vjenčanom listu samo moje ime nego i njegovo, tako da od njegove ženidbe barem u crkvi nema ništa. A "selo" sa mojim vjenčanjem nije imalo ništa, svečenik u Novom Zagrebu je rekao da je dovljno da ja imam sakramente tako smo normalno i svoju djecu krstili u crkvi samo na osnovi mojih sakramenata.
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:46   #207
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da se pradavnog običaja da se u nedajbože slučaju krsni kum brine za djecu nitko, ali baš nitko dolovno ne drži (i, kaj, onda bi se za svako dijete brinuo netko drugi, ako imaš više djece? ili sva djeca moraju imat istog kuma?)

bez veze, ja sam mislila da to nitko ne shvaća doslovce.
ne shvaćam ja doslovce, nego sam ateist i bit kumstva - "vođenje kroz vjerski život" je prilično nizak na mojoj ljestvici važnosti, ali da kuma bude osoba bliska djetetu i nama i da nam je dio života i da posjećuje dijete ne samo na rođendan te da imam povjerenje u tu osobu (pa čak i da joj povjerim dijete ukoliko se nama nešto desi) - e to mi jeste JAKO važno.
I da se mene sada doslovce ne shvaća - ukoliko se nama nešto desi - i moji i njegovi roditelji i sestre su tu.
Utpala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 09:17   #208
Quote:
monam kaže: Pogledaj post
Kako može jedna osoba biti vezana brakom, pa nisam sama u braku. Pa ne piše na vjenčanom listu samo moje ime nego i njegovo, tako da od njegove ženidbe barem u crkvi nema ništa. A "selo" sa mojim vjenčanjem nije imalo ništa, svečenik u Novom Zagrebu je rekao da je dovljno da ja imam sakramente tako smo normalno i svoju djecu krstili u crkvi samo na osnovi mojih sakramenata.
kao sto rekoh prolistaj malo po kanonskom pravu
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 10:53   #209
Jel to stvarno ne vrijede ti neki sakramenti krstenja po kanonskom pravu?

Pod kojim recimo uvjetima ne bi bili vazeci?
__________________
Mora li se imat sig?
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 11:06   #210
Rajna, nisi jasno postavila pitanje

pretpostavljam da mislis da muz od monat, koji jest krsten, a za kojeg je magic blue rekla da nije vezan brakom, unatoc tome sto su se monat i on vjencali u crkvi, ima nevazece krstenje?
ako sam te dobro shvatila, krivo mislis. njegovo krstenje je njegovo krstenje, nema sto vaziti/ne vaziti, ne moze se "ponistiti".

sto se braka tice: ja ne znam kako su oni sklopili brak, je li za njega vazeci ili ne, mislim da u slucaju kada su oboje mladenaca krsteni, sakrament vjencanja vrijedi za oboje. ovo sto magic blue spominje je situacija kada je jedan od mladenaca npr. ateist, ili musliman ili whatever, a pristaje na vjencanje u crkvi i pristaje na to da ce djeca biti odgajana u crkvi. u tom slucaju sklapa se brak pred svecenikom, ali tako da je sakrament samo za onoga koji je katolik, dok za nekatolika, naravno, to nije sakrament. znam za par takvih slucajeva, mladozenja je bio nekatolik a mladenka katolkinja. a sad, ako je netko krsten a nema prvu pricest i firmu, nisam sigurna kako se izvede, tj. tko je u pravu, monat ili magic blue.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 11:10   #211
Ne, nisam mislila na konkretni slucaj. Opcenito pitam.

Poznajem slucajeve gdje jedan od roditelja nije bio za krstenje, pa je ipak dijete uzeto, odvedeno i krsteno od tog drugog roditelja.

Uvijek sam se pitala je li se taj svecenik zapitao gdje je taj drugi roditelj.
__________________
Mora li se imat sig?
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 11:13   #212
a to, to je druga prica. ja sam se zakacila za ovo o brakovima
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 11:26   #213
Quote:
Utpala kaže: Pogledaj post
ne shvaćam ja doslovce, nego sam ateist i bit kumstva - "vođenje kroz vjerski život" je prilično nizak na mojoj ljestvici važnosti, .....
Uzela sam ovdje ovaj citat, ali u stvari mogla sam i neki drugi.
Dragi moji roditelji evo prepisat ću vam iz najobičnijeg molitvenika mali dio obreda krštenja.
1. Na oca i majku spada da u pratnji kuma/e predstave Crkvi dijete za krštenje. Krstitelj (svećenik) na vratima crkve najprije pita roditelje:
Roditelji koje ćete ime dati svom djetetu?
Roditelji (odgovaraju): I....
Krstitelj: Što tražite od Crkve Božje za I.....?
Roditelji: Krštenje
Krstitelj: Vi tražite krštenje za svoje dijete. Time se obavezujete da ga odgajate u vjeri, kako bi živjelo prema Božjim zapovijedima, ljubilo Gospodina i svoga bližnjega, kao što nas je Krist učio.
Jeste li toga svjesni?
Roditelji: Jesmo

E, pa roditelji - ako toga niste svjesni razmislite malo o krštenju svog djeteta i ostavite mu da samo odluči jednog dana.

Postoji i krštenje u nuždi.
Kada se dijete/osoba nađe u smrtnoj opasnosti, a ne postoji mogućnost da svećenik stigne na vrijeme krštenje može obaviti i druga osoba.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 11:58   #214
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
E, pa roditelji - ako toga niste svjesni razmislite malo o krštenju svog djeteta i ostavite mu da samo odluči jednog dana.
Pa to i jeste zapravo pocetna zamisao i bila. I na kraju krajeva prvi krscani se jesu krstili u nekim godinama.

Drugo je sto se kasnije sve preokrenulo.

Mislim da se po ovoj sadasnjoj praksi i radi tako da dijete ni nema nikakvoga izbora.
__________________
Mora li se imat sig?
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:00   #215
Tu sam više mislila na one roditelje koji se odlučuju na krštenje djeteta samo zbog sela/običaja/linije manjeg otpora/votever.......

Ja sam svoju djecu krstila jer ih i odgajam u vjeri. Da je drugačije ne bih ih krstila. I to je to.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:19   #216
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
Tu sam više mislila na one roditelje koji se odlučuju na krštenje djeteta samo zbog sela/običaja/linije manjeg otpora/votever.......

Evo nakon rata zivim na relaciji Sarajevo - Mostar i mogu ti reci da je 90% (ako ne i vise) ovakvih slucajeva.

Isto tako mogu reci da sa strane Crkve sve to ostaje nekako liseno svog pravog znacenja - samo gledaju da ti uzmu pare. Ne salim se, zaista, voljela bih da jesam.
__________________
Mora li se imat sig?
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:34   #217
Znam ja, ne živim baš u oblacima i nisam idealista.
Ne mogu čak ni reći da me posebno brine koje razloge ljudi imaju kad odluče krstiti/ne krstiti dijete.
Ali ljuti me kad ljudi raspravljaju o tome da im župnik hoće/neće krstiti dijete i može li im netko biti kum ili ne, ili je župnik ovakav ili onakav, a sami vjeru ne prakticiraju.
To mi je onak tipa: želim krstiti dijete u katoličkoj crkvi radi obitelji, želim da mu kum/kuma bude osoba druge vjere jer je dobar/moralan itd. I ljutim se na svećenika što mu se moje ideje baš ne sviđaju. Mislim vtf
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 16:12   #218
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
a zasto mislis da je to bilo samo u 60ima? ja sam '79 krstena poskrivecki u radni dan bez prisustva mojih roditelja. Baka me odnijela u jastuku, teta mi bila kuma i za 15min na zadnju kapiju bris kuci
ni tata, ni mama srecom nisu dobili otkaz jer se nije saznalo, ali da im je i danas zao sto nisu prisustvovali tom cinu ziher je.
a onda su buraza '83 krstili kad je stari bio na sluzbenom putu, a mama mu isla ko pratnja, ujo bio kum i kad smo isli kuci i dan danas se sjecam one mucne situacije kad treba izac napolje da nas onaj čiko sto puši pored drveta ne vidi

aha, zaboravila sam rec da je prica "za publiku" bila da kao baka vodi studentariju (tetu moju kumu i uju bratovog kuma) da zapale svijecu za ispit, a beba u jastuku je eto tu jer nema di drugdje bit srecom nemam vise brace i sestara jer nam je ponestalo studentarije
Ja nigdje nisam napisala da je tako bilo samo u 60-ima.
Jako dobro znam da se to događalo i puno kasnije. Samo sam rekla da je moja baka tada (60-ih) uspjela biti kuma s djevojačkim prezimenom, a da su tatu poskrivećki krstili.
Moja prijateljica je '80 isto tako krštena, nije to bilo jako pohvalno u ono vrijeme pa su se ljudi skrivali.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:28   #219
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post

E, pa roditelji - ako toga niste svjesni razmislite malo o krštenju svog djeteta i ostavite mu da samo odluči jednog dana.
Ja bih. Ali nisam sama roditelj. I otac se pita, a njemu je bitno da je mala krštena...
Utpala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:33   #220
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
Znam ja, ne živim baš u oblacima i nisam idealista.
Ne mogu čak ni reći da me posebno brine koje razloge ljudi imaju kad odluče krstiti/ne krstiti dijete.
Ali ljuti me kad ljudi raspravljaju o tome da im župnik hoće/neće krstiti dijete i može li im netko biti kum ili ne, ili je župnik ovakav ili onakav, a sami vjeru ne prakticiraju.
To mi je onak tipa: želim krstiti dijete u katoličkoj crkvi radi obitelji, želim da mu kum/kuma bude osoba druge vjere jer je dobar/moralan itd. I ljutim se na svećenika što mu se moje ideje baš ne sviđaju. Mislim vtf
... nekak se osjećam prozvanom iako ne bih trebala jer nisam nigdje izjavila da se ljutim na svećenika jer se drži svojih principa... Samo sam komentirala svoju situaciju...
Utpala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.