Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2003., 14:02   #1
Karfiol

menije karfiol odlican primjer namirnice koja se moze napraviti tako da bude super ukusna i koja se moze taaaako kuhanjem pokvariti da to nije normalno..
(vecina drugih namirnica se moze poslije kvara popraviti.. ali ne i karfiol)..

evo jedan recept od karfiola koji se meni jako svida..

karfiol se skuha u slanoj vodi.. razdvoji na cvjetice i ppzi na mrvici ulja.. onda se doda domaci kajmak (ili kako ja u zadnje vrijeme pravim: vrhnja za kuhanje) tako da se karfiol skroz prekrije.. to se posoli, i doda muskatni orascic i pusti da kuha 7-8 minuta... da kafriol upije vrhnje...

kad je govoto ovo vise lici na umak nego na karfiol pa se takav umak odlicno slaze sa na rostilju pecenom teletinom...


prijatno!
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:09   #2
ja volim kaul na sve nacine, leso, zapecen, pohan...
evo dva recepta

pohani kaul:

napola se skuhaju "cvjetici" kaula u slanoj vodi. procide se. zavaljaju se u brasno, jaje pa prezlu ilitia mrvice. zagrije se ulje i poha se kaul. ovo obozavam jest!!!!!


zapeceni kaul:

kaul otkidamo na vece djelove, kuvamo u slanoj vodi do pola. stavimo ga u skrovadu, i polijemo besamelom i gaudom. pece se pola ure u pecici.

besamel uvik radim pola na maslu pola na ulju i obavezno dodan muskatnog orascica.
prijatno!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:11   #3
njaso, jes' probala kaul kuhat na pari?
Potpuno različit okus, super je.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:19   #4
Thumbs up Mljac, karfiol

Krem juha:
Skuhaj cvjetiće karfiola u posoljenoj vodi, izmiksaj u blenderu. Na ulju poprži malo brašna, dodaj izmiksani karfiol, podlij temeljcem ili vodom, posoli po ukusu, dodaj kiselog vrhnja ili vrhnja za kuhanje, a tko želi malo nakiselo, moze i mrvicu limun soka.

Salata od karfiola:
Skuhaj glavicu karfiola u posoljenoj vodi. Složi skuhane cvjetiće u posudu i prelij dresingom:
2 dcl majoneze
2 žlice kiselog vrhnja
2-3 žlice mlijeka
malo senfa
po potrebi malo limun soka.
Odozgor pospi sitno naribanom mrkvom.

Zepečena u rerni:
Skuhaj, baci na preprženi prezl, prelij vrhnjem i gurni u rernu da se malo zapeče.
Marija_1963 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:29   #5
Quote:
Tija kaže:
njaso, jes' probala kaul kuhat na pari?
Potpuno različit okus, super je.
mislis na leso? doma imamo neke super tece, tako da kaul kuvamo u dec vode... kako se to kuva na pari?
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:33   #6
Kad poham karfiol nikad ga prije ne skuham, radila i to ali mi se ovako puno više sviđa a i ukusniji mi je

Karfiol mi je jedna od najboljih i najukusnijih namirnica i slično se odnosim prema njemu kao i prema gljivama ...iliti trpam ga u sve i svašta
smotana2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:39   #7
Karfiol a la artichkoke

Nasjeckati dosta pershina i cheshnjaka, dodati mrvice, parmezan, maslinovo ulje, sol papar.

Karfiol odvojiti na cvjetice (vece), mladi krumpir samo oprati i malo postrugati, vece prepoloviti.

U pleh gusto naslagati karfiol i krompir, naizmjenichno u jednom sloju, izmedju natisnuti pripremljenu smjesu, dio smjese posuti po vrhu, uliti pola chashe posoljene vode i maslinovog, peci pola sata pokriveno folijom, dovrshiti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 15:16   #8
Quote:
magic kaže:
Karfiol a la artichkoke

Nasjeckati dosta pershina i cheshnjaka, dodati mrvice, parmezan, maslinovo ulje, sol papar.

Karfiol odvojiti na cvjetice (vece), mladi krumpir samo oprati i malo postrugati, vece prepoloviti.

U pleh gusto naslagati karfiol i krompir, naizmjenichno u jednom sloju, izmedju natisnuti pripremljenu smjesu, dio smjese posuti po vrhu, uliti pola chashe posoljene vode i maslinovog, peci pola sata pokriveno folijom, dovrshiti.
Falin te Bože, napokon jedan koristan post
A ne ono jebivjetar, 8 u kilu, crveno, sijedo, brijat minđu, farbat minđu, šišat minđu...
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 15:22   #9
Hocesh reci da mi je mjesto u kuhinji
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 15:24   #10
Vidi, mađik je još tu

Aj' bogati doma, shuma te očekuje Kia shuma
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 20:10   #11
Quote:
njasa kaže:
... kako se to kuva na pari?
U teću se stavi voda a na teću ide ona teća s rupicama, neš kao cjedilo i poklopac. Kaul ne dodiruje vodu kuiš?
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 20:19   #12
Svako je povrce ukusnije kuhano na taj nachin.


Ni soli ne triba
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 20:25   #13
Ja volim skuhati karfiol u slanoj vodi, ohladiti i napraviti salatu: vinsko sirce, ulje, biber i dosta bijelog luka i persuna. Simple but yummy!
__________________
why me???
question mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 22:20   #14
ja najscese paniram karfiol ( jedemo skupa s domacim tartar umakom ).

Brzo je gotovo, a lagano, obicno pojedemo po citavu zdjelu toga
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 11:59   #15
Cvjetača nije baš moje omiljeno povrće, ali mi se ovaj recept od magic čini super i baš ću ga probati.

Evo jednog jela od cvjetače koje sam prije često pripremala "za goste" i svima se uvijek jako sviđalo.

CVJETAČA FANTAZIJA

1 cvjetača oko 1 kg, očistiti oprati u skuhati u slanoj vodi kojoj se doda malo limunovog soka. Kuha se cijela glavica.

20 dkg svježeg sira se propasira, i glatko izmiješa sa 1/8 l mlijeka i 2 žutanjka. Doda se 5 dag maslaca koji se prije toga ugrije do smeđe boje, sol, papar i nasjeckana po jedna vezica vlasca i kopra i sve dobro izmiješati. Čvrsto se istuče oko 1,5 dl slatkog vrhnja i doda u smjesu od sira.

Cvjetaču - cijelu glavicu - staviti u plitku zdjelu i preliti umakom.

Meni je ovo uvijek bilo fino i efektno predjelo.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 12:10   #16
Uff, ne podnosim kaule nikako, to meni smrdiii
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 14:41   #17
Vidim nitko ne spominje klasicni nacin (bar u ZG) pripreme cvjetace, odnosno karfiola

cijela glavica se skuha u vodi u koju je dodana salica mlijeka i mala zlicica secera.
Skuhana glavica se prelije preprzenim mrvicama, jede se s jogurtom ili kiselim vrhnjem.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 21:58   #18
Quote:
bigblue2010 kaže:
Vidim nitko ne spominje klasicni nacin (bar u ZG) pripreme cvjetace, odnosno karfiola

cijela glavica se skuha u vodi u koju je dodana salica mlijeka i mala zlicica secera.
Skuhana glavica se prelije preprzenim mrvicama, jede se s jogurtom ili kiselim vrhnjem.
bez soli?
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 21:49   #19
Quote:
Tija kaže:
njaso, jes' probala kaul kuhat na pari?

e, to ja uvijek radim... i onda ih u mrvice stavim...... ajmeee.... njam!!!
__________________
i rece maja: "jebat ces i tocka" i tako bi
bloody sailor moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 22:46   #20
Jeste probali kuhani karfiol odvojit na puno manje cvjetiće, uvaljat u tijesto za palačinke (malo gušće) i dodati u to zeleno od mladog luka? Super popečci!

Karfiol mi je uz brokulu i rajčicu NAJ NAJ povrće..
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.