Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2003., 08:41   #41
"Ja sam Put , Istina i Život"

Quote:
slavko kaže:
Zar možemo razgovarati o Putu bez da smo utvrdili što je Istina i kamo mi to ustvari idemo i zašto?
It is good to have an end to journey towards;
but it is the journey that matters in the end. U.LeGuin
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 09:27   #42
Re: "Ja sam Put , Istina i Život"

Quote:
adriatic kaže:
It is good to have an end to journey towards;
but it is the journey that matters in the end. U.LeGuin
slavko:
Prema tome Istinu o nekom ili nečem možemo samo saznavati, a kad saznamo toga u pravilu više nema.
--------------------------------------------------------------------------------
Illegale:
Ne razumijem znacenje recenoga.

Eto Illegale, adriatic mi je pomogao ovim citatom, da se ukratko objasni što sam htio reči.

O ostalom čim uhvatim malo vremena.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 18:48   #43
Quote:
ushirlo kaže:
U ovom osvrtu uzimaš u obzir samo vrijeme, a ja sam govorio o jedinstvu perspektive vremena i prostora: Ako onda promjeniš vrijeme mjenjaju se i perspektiva i prostor tako da ne možemo govoriti o istoj istini. Nova istina ne znači da je druga istina laž. Samo ona istina više ne postoji.
Ideja Istine je vanvremenska. Ona u filozofskom razmatranju ima sve odlike Boga. Cini mi se da je vjernici cak i brkaju sa Bogom. Odnosno Boga s njome.
Quote:
Svoju percepciju kao takvu uzimam sa dozom skepse,
Znači ja mogu misliti na temelju nje da si ti robot, ali neću to kategorički tvrditi.
Zato sto Istina kao koncept nije tebi dostupna, no znas da je tvoje misljenje samo misljenje. Refleksija citave price. No, tu se sada spominje prica o cnjenicnom stanju, koje daje refleksiju, a samo po sebi nosi dio lazi.

I tu je osnovni problem kod ljudi koji vjeruju u Isitnu i one druge.
Quote:
Prihvaćam da je moja percepcija subjektivni doživljaj i ne uzimam je kao objektivnu činjenicu.
Samo racio prihvaćam kao objektivitet.
Jeli odlika racia nepostojanje kontradikcije unutar samog? To je odlika i Isitne. Bar ovog koncepta kojeg isfuravam.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 19:52   #44
Anyway, kroz ovaj topic uocih odredjene probleme oko Istine i razlog neprihvacanja iste sa strane onih koji je ne prihvacaju.

Cini mi se da je razlog u tome sto mada svi prihvacaju cinjenicno stanje kao nesto izvan nas samih, da je isto tako jasno da se u tom cinjenicnom stanju nalazi i gomila lazi. Pa onda izgleda da zapravo i ne postoji razlika izmedju istine i lazi.

Stoga navodim neke osobine Istine sa svog stanovista.

Istina je jedna. Zato veliko I.
Istina je unutar sebe nekontradiktorna, odnosno besprijekorna.
Istina je vjecna, odnosno vanvremenska.
Sve u sebi nosi dio Istine.

Sad, mali problemi svjeta koji je osim na Istini, baziran i na Lazi. Necemu vremenski ovisnom. Necemu mnogostrukom. Necemu sto kolidira sa ostatkom sistema.

Jer mozemo reci da u ovoj prici Istine nema. Da sve na ovom svijetu jeste prolazno, lazljivo. Da ce uvijek biti borba izmedju vise istina i tako dalje. Da je u biti sve jedna velika Laz.

No, opet. Kontradikcije unutar vise istina izjedaju takve istine, i one umiru kao lazi. Ono sto uvijek ostaje je Istina. izmedju ostalog, mozemo reci kako je u svakoj lazi dio Istine koja joj omogucuje trenutni opstanak. Samo, zar nije moguca cista Laz bazirana na poluistini? Po mom uvjerenju to apsolutno nije moguce. Jer u svakoj lazi je pola istine (stara narodna ).

Kako i zasto to mislim? I odakle moje uvjerenje? Na politici mi se dogodila ova spoznaja. Gdje se kefaju razni mentalni entiteti i uvijek jedni druge napadaju kod onog falicnog dijela price. I nitko se ne odrice istoga. Misle da su jednako u pravu i da nema potrebe da se odricu svojih istina (jefitna izlika za odrzavanje lazi). A ocite su.<--- ovo je jedna velika digresija.

No, da se opet vratimo na koncept vise istina, odnosno nepostojanje jedne velike vjecne Istine. Ta prica onemogucuje ljudima sazrijevanje i odricanje falicnosti svoga sistema. Jer ionako je sve falicno. Tu je tesko svako kopanje ispod povrsine s obzirom da se gubis u velikoj konfuziji i masi relativiteta, bez potrebe da se uzdignes iznad istih i uvidis zakonitost, nesto trajnije i vece u cijeloj prici. To jednostavno znatno otezava filozofski napredak. Jer ionako je sve Laz. Eh da. Ljudi se cak i boje kopati, kako to sto otrkiju, tog trenutka ne bi nestalo!?

Koncept Istine kaze da ce u toj prici nestati samo onaj dio lazi, a ono sto ostane zbog uklanjanaj balasta lazi, omogucuje polet. Zna to svaki pokajnik .

Sta jos? Bolji covjek . To je covjek koji ide putem Istine. Koji se odrice nepotrebnog balasta lazi. Sto mu omogucava na kraju krajeva i vjecnost. Jer Istina je vjecna cak <--- malo prenabrijano, ali tako ispada .

Opet jedno pitanje. Sta ako onaj dio necije Istine, znaci kad se covjek potpuno ogoli, ne omogucuje covjeku da prezivi? Jer je preslab? Sta onda?

Postulat kaze da je za laz potrebno stalno ulaganje energije, a za Istinu nije. Prihvacanje Istine, svoju ajmo rec zivotnu energiju mozemo preusmjerit na druge oblike sto nam omogucuju opstanak. No, ovaj put stvari koje su bazirane na sirenje koncepta Istine.

Eto, to je par nasertaka za danas.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 11:23   #45
:-)

"Istina? Što je Istina? - reče Pilat, okrene se i ode, ne sačekavši odgovora...."

(hvala dragom autoru na još dražoj parafrazi citata):-)
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 13:02   #46
Quote:
illegale kaže:
Istina je jedna. Zato veliko I.
Istina je unutar sebe nekontradiktorna, odnosno besprijekorna.
Istina je vjecna, odnosno vanvremenska.
Sve u sebi nosi dio Istine.
Hrabro!
I vrlo vjerojatno potpuno pogrešno...

Istina JEST relativan pojam.
Kao umjetnost...
Koliko nas trenutno ima? Oko 6 milijardi?
Toliko ima istina!
Ne jedna...
Nikako jedna. To bi podrazumjevalo jedno vrhunsko biće kao svevremensku konstantu i vječnog sudiju, a kod mene tako nešto nikako ne prolazi.
Osobenjački duh da, ali sve iznad toga je čista špekulacija.

Quote:
Sve u sebi nosi dio Istine.
Dovoljno rastezljivo da bi bilo prihvatljivo...
Nexus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 08:50   #47
Istina je trenutni integral činjeničnog stanja.

Quote:
illegale kaže:
Ne razumijem. Oces malo pojasnit. Cini mi se da je problem u tome sto Istinu vidim kao potpuno sadrzanu u cinjenicnom stanju, a ne obratno.
Kako ne razumiješ; ti cijelo vrijeme tvrdiš da je istina nešto vječno i konstantno.
Po mojoj definiciji istina je nemjerljiva i nedokučiva.
trenutni- vrijedi samo jedan tren, nemjerljivi dio vremena koji teži ka nuli
integral- zbroj beskonačno mnogo međusobno nekompatibilnih perspektiva - teži beskonačnom

Iz toga proizlazi da je istina umnožak nečega što teži nuli i nečega što teži beskonačnosti - ili nepostoji ili ih ima beskonačno. Ti izaberi.
BTW - ti o istini govoriš kao o nečemu savršenom. To je čisto ideološko gledanje. Tebi je istina bitak, vjera, smisao postojanja...
Da nisi možda ipak vjernik?????????
ushirlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 14:45   #48
Re: :-)

Quote:
nataniel kaže:
"Istina? Što je Istina? - reče Pilat, okrene se i ode, ne sačekavši odgovora...."

(hvala dragom autoru na još dražoj parafrazi citata):-)
Pilat je znao što je istina, bio je osvjedočen ali nije mu bila mila isitna.Da je želio prihvatiti i živjeti istinu morao bih rizikovati svoj položaj namjesnika Judeje, a to nije želio.I zato je izabrao laž.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 18:42   #49
Quote:
ushirlo kaže:
Istina je trenutni integral činjeničnog stanja.
Problem definicije onda taj da se u takvoj istini nalazi i laz. Sto nema veze sa konceptom istine koji osobno razmatram. Tvoj predlozak vise vuce na koncept zvan SVE. Odnosno, koncept koji sam po sebi nema nikakvo znacenje.
Quote:
Kako ne razumiješ; ti cijelo vrijeme tvrdiš da je istina nešto vječno i konstantno.
Po mojoj definiciji istina je nemjerljiva i nedokučiva.
Ha cuj. Moze bit da je nemjerljiva i nedokuciva. No, to nisu bitni djelovi price o Istini. Bitno je da je ideal Istine prilicno primjenjiv i efikasan za kretanje na Put. Tu se hvatam na slavka i njegovo povezivanje te dviej stvari, sto mi je super.
Quote:
trenutni- vrijedi samo jedan tren, nemjerljivi dio vremena koji teži ka nuli
Ponavljam. Sve je trenutak.
Quote:
Iz toga proizlazi da je istina umnožak nečega što teži nuli i nečega što teži beskonačnosti - ili nepostoji ili ih ima beskonačno. Ti izaberi.
Auuuu, kamo si otisao. Nu, bilo bi dobro da se vratimo na pricu o Istini . <--- posalica. BTW, sve=nista. Jedan od postualata koji smo dosta davno utvrdili .
Quote:
BTW - ti o istini govoriš kao o nečemu savršenom. To je čisto ideološko gledanje. Tebi je istina bitak, vjera, smisao postojanja...
Da nisi možda ipak vjernik?????????
Istina jeste vjera. Vjera koja pomaze u krocenju staza zivota. Da se ne vrtimo u mjestu, uzimamo ovaj kompas.

Nu, sto nudi Istina? Nudi sigurnost da cemo uklanjanjem Lazi zadrzati bitak i postojanje. Daje nam vjeru da mozemo probiti granice koje se na prvi pogled cine tesko probivima. Samim time ih i mozemo probiti, za razliku od ideje da nismo imali vjeru.

Radi se zapravo o jednom prilicno zestokom, rafiniranom religijskom konceptu koji covjeku daje snagu za borbu protiv svih nedaca, na kojima bi bez ove vjere pokleknuo.

Cisto psiholoski pak gledano, daje sigurnost, srecu, zadovoljstvo, ispunjenje, koncpiranost i jos hrpu drugih sranja koje nas cini
nasmjesenima <--- vidis .

Eh da. U filoofskom kontekstu, s vjerom u istinu, ne zavrsavas u konfuznom relativizmu koje povisuje entropiju, umjesto da je smanjuje. I mozes zaploviti metafizickim stazama revolucije, bez straha od nepoznatog
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 21:14   #50
Čak i najveća laž je istina, samo ako je se sagleda iz pravog kuta.
Rual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 10:43   #51
Smile post bez naslova

bok,

ne znam sjecate li se jos tema iz staaarog foruma, ali ukljucivale su pitanja koja se ovdje isticu, od pojma Istine, stvarnosti, postojanja, smisla i inog... no kako nemamo linkova na te prastare postove i threadove (imamo li? nije me duugo bilo), zanimljivo je ponovo krenuti iz pocetka...

evo, obzirom da ne se ne traze citati knjiga i poznatih filozofa, vec nas malihi obicnih ljudova, podijelio bih s vama kako ja gledam na to:

Istina je nesto sto ne ovisi o tumacenju, vec postoji neovisna od njega.

Cinjenice su pravila temeljena na istovrsnim zajednickim iskustvima i kao takve su definirane zakonitostima fizike i ostalih ljudskih iskustvenih spoznaja.

Percepcija istine ovisi o uvjerenjima, a uvjerenja su stanja uma temeljena na vlastitoj percepciji cinjenica.

Laz je samo jos jedno tumacenje istine.
__________________
Misli izrecene u ovom postu definitivno odrazavaju zbrku koja vlada samo u mom mozgu i niposto ne odrazavaju stav drustva (cjeline) u kojem se nalazim

my heart is my temple
RzBrzotrz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 12:39   #52
Wellcome back ! Quickdraw McGraw

Quote:
RzBrzotrz kaže: Istina je nesto sto ne ovisi o tumacenju, vec postoji neovisna od njega.
Ovo je, naravno, samo tvoje tumačenje, a istina možda i ne postoji neovisno o tumačenju, usprkos tvom tumačenju da tako mora biti.

PS: Pa gdje si se krio sve ove mjesece(godine?)
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 13:20   #53
thnx

Quote:
adriatic kaže:
Ovo je, naravno, samo tvoje tumačenje, a istina možda i ne postoji neovisno o tumačenju, usprkos tvom tumačenju da tako mora biti.
PS: Pa gdje si se krio sve ove mjesece(godine?)
naravno da je to samo moje tumacenje nigdje ne kazem da tak mora biti u odnosu na postojanje, nego u odnosu na tumacenja...

to je laz, da budem precizniji

da sad ulazim u detalje ideja o postojanju, mail bi opet potrajao... pa necu (za svaki slucaj) ... a koliko sam shvatio, ovdje nije upitno postojanje, vec tumacenje Istine - ili ne?

ili dolazimo na ono istina = postojanje?

btw. ma radio sam 2g. u firmi gdje sam do min-cca. 15 sati dnevno bio u zurbi i nisam mogo ni sjest van posla za komp.... (zadnji suvisli postovi bili su tamo 2001 ) a kamoli svratit na forum ....
a i moja lokacija je dosta tocna ... to znaju svi kaj me poznaju
__________________
Misli izrecene u ovom postu definitivno odrazavaju zbrku koja vlada samo u mom mozgu i niposto ne odrazavaju stav drustva (cjeline) u kojem se nalazim

my heart is my temple
RzBrzotrz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 14:06   #54
Re: thnx

Quote:
RzBrzotrz kaže:
ili dolazimo na ono istina = postojanje
Postoji, ergo istina je...

Laz postoji.
Laz = istina?
Laz = istin(it)a u svojoj lazi?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 14:35   #55
Smile *

Quote:
Gospon Pes kaže:
Postoji, ergo istina je...

Laz postoji.
Laz = istina?
Laz = istin(it)a u svojoj lazi?
vidi ono ili ispred

p.s. takoder, vidi gore: "Laz je samo jos jedno tumacenje istine."

i btw. drago mi je da si jos tu
__________________
Misli izrecene u ovom postu definitivno odrazavaju zbrku koja vlada samo u mom mozgu i niposto ne odrazavaju stav drustva (cjeline) u kojem se nalazim

my heart is my temple
RzBrzotrz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 15:00   #56
Vidjela sam, ali zanemarila. Sama tvrdnja mi je zanimljiva.

Eh, ako idemo po tvome i laz je samo jedno od tumacenja istine, sto je onda istina sama?
Nesto sto postoji neovisno o tumacenju, kazes.
To nekako nije dovoljno jer "postoji" mnogo toga.

I meni je drago da si se ti vratio. Ja te se jos sjecam.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 16:00   #57
vis, a vec sam mislio da su sve samo nove face tu
i da sam u "oblivionu".....

nadam se da mislis na ovu: istina = postojanje ....

ako me se sjecas , onda se moras i sjetiti toga da li sam ikad trazio ikoga da ide po mome?; kao i da sam uvijek nastojao (naravno uz veliku dozu subjektivnosti, ali bar ...) biti objektivan i uvazavati razlicitosti poimanja...

eh, da sad ne odem off-topic ...

zasto nam treba laz uopce?
da dokazemo tko je blize istini?
da dokazemo da smo u pravu?
da si jasno kazemo: da, postoji smisao?
da si objasnimo zivot?

mislis li da sam rekao da je sve laz osim jedne lazi koja je istina? - nadam se da me nisi tako shvatila , bar se ne sjecam da bi me ranije tako shvatila...

mozda bih (uz ogranicenje) mogao reci (niposto tvrditi!),
da je istina:
1. sve sto ne mogu objasniti, a "znam" da postoji
2. apstraktni ideal kome tezimo kako bi ugodili svojoj potrebi za definiranjem sebe i svojeg "postojanja"
3. cilj kojem tezimo zbog ogranicenosti percepcije koju nastojimo "razbiti"

eto, za sad
__________________
Misli izrecene u ovom postu definitivno odrazavaju zbrku koja vlada samo u mom mozgu i niposto ne odrazavaju stav drustva (cjeline) u kojem se nalazim

my heart is my temple
RzBrzotrz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 18:47   #58
Quote:
RzBrzotrz kaže:
nadam se da mislis na ovu: istina = postojanje ....
Da, tu sam mislila.
Quote:
ako me se sjecas , onda se moras i sjetiti toga da li sam ikad trazio ikoga da ide po mome?
Tsts... A tko je to rekao?
No zasto ne bismo (u razgovoru) posli od tvoje tvrdnje?
Mozemo poslije i od neke druge.
Quote:
zasto nam treba laz uopce?
da dokazemo tko je blize istini?
da dokazemo da smo u pravu?
da si jasno kazemo: da, postoji smisao?
da si objasnimo zivot?
Strah (od istine?).
Quote:
mislis li da sam rekao da je sve laz osim jedne lazi koja je istina?
Ne, shvatila sam te da kazes: istina jest.
(Valjda tako i Secundus misli jer cesto veli istina= Bog. )
Quote:
mozda bih (uz ogranicenje) mogao reci (niposto tvrditi!),
da je istina:
1. sve sto ne mogu objasniti, a "znam" da postoji
2. apstraktni ideal kome tezimo kako bi ugodili svojoj potrebi za definiranjem sebe i svojeg "postojanja"
3. cilj kojem tezimo zbog ogranicenosti percepcije koju nastojimo "razbiti"
1. Ako je to istina, a sto je ono sto mozes objasniti?
2. "Apstraktni ideal" meni nekako zvuci kao nedostizan (to bi jos i proslo jer nase sposobnosti su ogranicene), ali i (mozda) nepostojeci kao takav, vec tvorevina nase maste, ono sto mi smatramo idealnim...
3. Ovo mi se svidja jer za sada mislim da istina o necemu "ovisi o kutu gledanja". Mozda je istina o kojoj ovdje pricamo nesto kao zbroj svih tih mogucih kuteva? Sagledavanje u cjelini...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 22:12   #59
Quote:
Gospon Pes kaže:
Da, tu sam mislila.
Tu se radi o bitku. Ne o Istini. Bar ne Istini koja izmedju ostalog moze znaciti Put.
Quote:
Ne, shvatila sam te da kazes: istina jest.
(Valjda tako i Secundus misli jer cesto veli istina= Bog. )
I ti si nasla svakave budale citirat .
Quote:
2. "Apstraktni ideal" meni nekako zvuci kao nedostizan (to bi jos i proslo jer nase sposobnosti su ogranicene), ali i (mozda) nepostojeci kao takav, vec tvorevina nase maste, ono sto mi smatramo idealnim...
Ideal i treba biti nedostizan. Da se covjek usmjeri na samo putovanje kao cilj. Sto je jos jedna super stvar kod ideala i Istine.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 22:15   #60
Quote:
Rual kaže:
Čak i najveća laž je istina, samo ako je se sagleda iz pravog kuta.
Ako je ovo tocno, onda imamo jos jedno jako oruzje provjere istnitosti necega. Jer to nesto onda mora biti bazirno na Istini. Samo, nisam pretjerano siguran, zbog mogucih konstrukata koji su pronikli iz ciste lazi. Khm.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.