Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2014., 19:18   #1001
Hm...stvar je u tome da kiša nije dobro raspoređena. Sad je u jednom danu pala mjesečna količina. A suša traje duže od mjesec dana...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 18:03   #1002
Lako je meni za moj vrt, i ako se sve uništi posadit ću ponovo bar nešto. Meni je žao ovih ljudi kojima je poljoprivreda egzistencija, kako preživjeti, platiti kredite. Al ovakvi extremi su postali normala. Jel uopće moguće proizvoditi na veliko na neki moderan način uz pomoć tehnologije, i osigurat si prinose bez obzira na vrijeme. Jesu li staklenici dovoljna zaštita od extremne klime? Naravno od poplave se ne možeš nikako zaštititi. Vidimo ovih dana da su i mali potoci napravili velike poplave, a da ne govorim o velikom rijekama koje potope i kilometrima dalje od svog toka.
forumama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 19:09   #1003
Quote:
forumama kaže: Pogledaj post
Lako je meni za moj vrt, i ako se sve uništi posadit ću ponovo bar nešto. Meni je žao ovih ljudi kojima je poljoprivreda egzistencija, kako preživjeti, platiti kredite. Al ovakvi extremi su postali normala. Jel uopće moguće proizvoditi na veliko na neki moderan način uz pomoć tehnologije, i osigurat si prinose bez obzira na vrijeme. Jesu li staklenici dovoljna zaštita od extremne klime? Naravno od poplave se ne možeš nikako zaštititi. Vidimo ovih dana da su i mali potoci napravili velike poplave, a da ne govorim o velikom rijekama koje potope i kilometrima dalje od svog toka.
Jesu rješenje ako se sve radi kak treba,tko ima hidroponiju uglavnom nema nikakve štete,jer biljke ne rastu u zemlji,već u kamenoj vuni odignutoj od tla 40-tak centimetara...
Oni koji proizvode u tlu,obavezno moraju imati drenažu oko objekata,što im opet ne pomaže mnogo nakon ovakvih ogromnih količina oborina,jer voda jednostavno nema gdje otići...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 20:16   #1004
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Jesu rješenje ako se sve radi kak treba,tko ima hidroponiju uglavnom nema nikakve štete,jer biljke ne rastu u zemlji,već u kamenoj vuni odignutoj od tla 40-tak centimetara...
Oni koji proizvode u tlu,obavezno moraju imati drenažu oko objekata,što im opet ne pomaže mnogo nakon ovakvih ogromnih količina oborina,jer voda jednostavno nema gdje otići...
Čak i kad sve radiš kak treba zaštićeni prostor postaje beskoristan kad ti dođe vodeni val visine metar i pol pa nosi sve pred sobom.
Ništa danas više nije sigurno...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 08:30   #1005
Nitko ništa ne piše.
Kod mene je situacija dosta slaba.
Sve što je u uzdignutim gredicama je odlično, a većina toga što je u vrtu je jadno.
Mislim da još nisam nikad doživio da nešto posadim i da uopće ne raste.
To mi je slučaj sa paprikom.
Sadio sam je u nekoliko navrata i dalje ima 5 cm i nije se pomakla sa mjesta.
Nevjerovatno.
Paradajz je polusumnjv kao i krumpir, u subotu sam ih pošpricao sa Cuprablau jer su počeli pokazivati znakove peronospore ili pepelnice.
Opet ću pošpricati za vikend.
Kupus, kelj, poriluk su zdravi ali sporo rastu iako je vrlo toplo i zemlja je vlažna.
Tikvice posadio flance prije 20 dana, nisu se pomakli sa mjesta.
Mislim da od paprike neće biti ništa, jer sad je uopće prekasno za nekakav rast, satrat će ih vrućina.
Posadio oko 20 flanaca i neću imati ništa, a pretprošle godine kad sam imao samo 3 flanca najeli smo se paprike.
Nije dobro
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 08:41   #1006
@pinzgauer, ima nade za tvoje povrće...

Vremenske prilike bile su nepogodne za toploljubive biljke (rajčica, paprika), bilo im je prehladno i rast je zaustavljen.
Ni drugim vrstama nisu bili optimalni uvjeti, previše vode...

Sad kad krenu vrućine redovito ih zalijevaj i prihranjuj. I stavi mrežu za zasjenu da sunce ne sprži biljke.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 21:36   #1007
Ja imam vrt na mjestu gdje najbolje rastu proizvodi za gemište i orasi, sve ostalo je za K.....C.

I tako krenu vrućine, a prije toga sve isto kao i kod pinzgauera, no međutim, odlučio sam zalijevati SVE, čak i rabarbaru, SVAKI dan. oko pol 11.

Nemrem verovat, sve je krenulo rasti, toplina , voda i ljubav, i sve se raskalašilo. Raste ko ludo.
najjača fora je kad gledaš stabljiku rajčice, koja je tanka pri dnu, i onda na vrhu, zbog topline i vode, zadebljala se ko srednji prst debljine. Formula za uspjeh = VODA + toplina.

Jedino kaj me muči, nama nam onih super teta kaj su sve sadile početkom žuje, pa se hvalile kak bu imale tone poljoprivrednih proizvoda jer su posadile taman kad treba ........;O)... A ono...
Ove godine nema šljiva ni krušaka, Oraha ko u priči jedino kaj stablo odbacuje dupliće.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 07:01   #1008
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
odlučio sam zalijevati SVE, čak i rabarbaru,...
oko mene nitko nema rabarabaru, pa nemam gdje pitati...što je sa zalijevanjem rabarbare? to se ne radi baš često ?

Quote:
Jedino kaj me muči, nama nam onih super teta kaj su sve sadile početkom žuje, pa se hvalile kak bu imale tone poljoprivrednih proizvoda jer su posadile taman kad treba ........;O)... A ono...
...

sad će se javiti sa super vijestima , navijam
ja se ne sjećam da sam se hvalila, ali sa sadnjom sam počela još u veljači ( tada sam stavila krumpir pod slamu ) , a većinu posijala oko sredine ožujka - berem na veliko krumpir, mrkve, grašak, bob, salatu, blitvu, korabicu ...mislim da ću za dan-dva prve tikvice obrati, a i pome su već jako krupne i lagano dobijaju pravu boju.
loši su mi krastavci i batat , sve ostalo milina gledati .
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 09:16   #1009
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
oko mene nitko nema rabarabaru, pa nemam gdje pitati...što je sa zalijevanjem rabarbare? to se ne radi baš često ?

Ma ne, nisam ih uopće zalijevao, ali uvidio sam da su listovi polegli, i zalijem je , sutradan strše u vis.
Ja ih imam 9 komada, jer sam u krivo vrijeme rasadio korijenje. Dobro je,uspio sam shebat jednu, ali sam od nje dobio 4 nove sadnice.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 10:44   #1010
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ma ne, nisam ih uopće zalijevao, ali uvidio sam da su listovi polegli, i zalijem je , sutradan strše u vis.
Ja ih imam 9 komada, jer sam u krivo vrijeme rasadio korijenje. Dobro je,uspio sam shebat jednu, ali sam od nje dobio 4 nove sadnice.
ma ti si super, ja od nekih početnih 25-30 kom (uzgajala iz sjemena) imam još
7-8 kom
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 22:33   #1011
Evo bio danas zalit, reko idem poslušat diabolicu.
Jad i bijeda.
Nema tu pomoći, to je neka boleština poharala.
Paradajz je sađen 4 puta, svaki puta novi flanci i skoro svi su bolesni.
Paprika je za počupat, za niš drugo.
Krumpir stagnira, uopće neće cvjetati, sporadične mrlje nalik na plamenjaču ili peronosporu.
Lubenice i dinje bolesne.
Tikvice zdrave ali jedva da se miču.
Začine sam posijao prije mjesec i pol, nema ih još za lijek.
Ono što normalno raste kod mene u vrtu je zelje, blitva, luk, grah i salata.
U uzdignutim gredicama imam salatu, srebrenac, kasno zelje i ciklu i to je sve savršeno, pljuc, pljuc-da ne ureknem.
Opet zajebana godina.

Jel sadite šta?
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 23:50   #1012
Istina sve je raslo sporije do prije 7 dana, ali u zadnje vrijeme eksplozija, čak će i paprike, koje su sađene iz flanaca, sadašnje visine nekih 20 cm procvijetati, rajčica OK, ali krastavac ne raste, je napala flance neka bolest, pa sam posijao sjeme, i sad ovo raste ko ludo.
Iskreno nemam se kaj buniti, zasad sve ide onak kak treba samo sa 20 dana zakašnjenja, al što je tu je .
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 23:54   #1013
knjiža, niš od toga, predugo traje, ja dobio korijen od susede i rastavio ga na sastavne dijelove nakon godinu dana u mojoj zemlji i raste.
Zarazila me rabarbarom jednim glupim primitivnim kolačem koji je napravila, pa sam se i sam našao u tom uzgoju. Ne pitaj za recept, sjećam se jedino da je donji dio suh a gornji je pun rabarbare i kiselkastog okusa, ko gemišt....;O)....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 05:48   #1014
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
knjiža, niš od toga, predugo traje, ja dobio korijen od susede i rastavio ga na sastavne dijelove nakon godinu dana u mojoj zemlji i raste.
Zarazila me rabarbarom jednim glupim primitivnim kolačem koji je napravila, pa sam se i sam našao u tom uzgoju. Ne pitaj za recept, sjećam se jedino da je donji dio suh a gornji je pun rabarbare i kiselkastog okusa, ko gemišt....;O)....
e znala sam da ćeš mi to reći
al nema fakat kod mene nitko tu rabarbaru, a većina niti ne zna što je to , tako da nisam imala od koga uzeti

a ja sam ju tražila jer muku mučim sa krumpirovom zlaticom - a rabarbara bi navodno trebala privlačiti smrdljive martine prave sorte koji se hrane ličinkama zlatice
ako ne pomogne sa zlaticama, na kolač okusa gemišta se sigurno neću buniti
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 06:25   #1015
imam ja , dobila od susjede, i već dvije god.u proljeće olista pa nestane...
al moram priznati rijetko ju zalijevam...sad me sram

http://www.sadnice.eu/povrće/rabarbara
kad ju naučim uzgajati, naručit ću si još ...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 17:44   #1016
Najavljuju da će biti kiša slijedećih 6 dana.
Od povrća mi neće ostati ni p
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 22:24   #1017
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
...
Jedino kaj me muči, nama nam onih super teta kaj su sve sadile početkom žuje, pa se hvalile kak bu imale tone poljoprivrednih proizvoda jer su posadile taman kad treba ........;O)... A ono...
Ove godine nema šljiva ni krušaka, Oraha ko u priči jedino kaj stablo odbacuje dupliće.
mi smo ti vec u berbi pa nemamo vremena za forum,
pošto sam jedna od tih koja je sadila krajem veljace, pocetkom ožujka, moram priznati da se ni najmanje nisam pokajala...grašak jedna tura pobrana, za vikend druga a, mislim da ce i onaj poslije biti još jedna jer i dalje cvate (urod naspram prijašnjih godina kad je sađen u 4 mj, trostruko veci)...blitva iz vrta se vec kuhala, salata i peršin (normalno list) se uredno bere vec neko vrijeme, (on i mrkva nikli super, možda cak i pregusto)...slanutak vec stvara mahune, mahune i grah samo što ne procvjetaju,...cikla, isto o.k....špinat u škrinji... tak da sad dođe i neznam kakva suša, više mi nemre napraviti veliku štetu....
ništa od sjemena nije istrunulo kako ste nas plašili, sve je nicalo u svoje vrijeme, unatoc kišnom vremenu i hladnoci....
tako da, u svakom slucaju iduce godine pocinjem sa sadnjom u isto vrijeme, jedino što jesensku sadnju luka odgađam za 5 mj i odustajem od ljubicastog i srebrenca....još cu sad probati nakon graška na te gredice stavili jedan dio paradajza, cisto da vidim dal je istina ono što kažu da mu kasnija sadnja u tom slucaju niš ne škodi....

Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
...
loši su mi krastavci i batat , sve ostalo milina gledati .
i meni su krastavci loši, možda jer sam ih sadila kasnije...(šalim se), mislim da je stvar lošeg sjemena, svi se nešto ovu godinu žale na njih

Zadnje uređivanje tanita : 12.06.2014. at 22:31.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:23   #1018
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
i meni su krastavci loši, možda jer sam ih sadila kasnije...(šalim se), mislim da je stvar lošeg sjemena, svi se nešto ovu godinu žale na njih
ja sam sjeme dobila od susjede, ona ga svaku godinu ubere i spremi , dakle nije kupovno....
nije mi niklo uopće... nije ni njoj, no iskusna žena ostavila si je pola za svaki slučaj, tako da je posadila ponovo pred tjedan dana i evo sad ovi novi niču...

uglavnom kod mene samo salate i luka u izobilju... (bilo je i nešto graška, rotkvice no prebrzo su odrvenile...)
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 17:13   #1019
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
ja sam sjeme dobila od susjede, ona ga svaku godinu ubere i spremi , dakle nije kupovno....
nije mi niklo uopće... nije ni njoj, no iskusna žena ostavila si je pola za svaki slučaj, tako da je posadila ponovo pred tjedan dana i evo sad ovi novi niču...

uglavnom kod mene samo salate i luka u izobilju... (bilo je i nešto graška, rotkvice no prebrzo su odrvenile...)
onda valjda nije godina za krastavce ..kod mene nakon 3 pokušaja, trc, trc pa krastavac....
ja sam preponosna na svoj grašak 7 kg u škrinji iz dvije 3 vrecice po 200g... a, bit ce ga još nešto sitno...

meni ove godine idu ove mahunarke (grah, mahune, slanutak) al, jesenski luk koma....(nikak da ga prežalim)...više cu imati od vrecice ovog nedavno sađenog neg od 3 jesenske...

sad namjeravam staviti još malo graha, cisto da vidim koji ce biti bolji, onaj ranije sađen il ovaj kasnije, salatu sam posijala neku 4 godišnja doba prošli put, poriluk mi je nešto sitan da ga presađujem i sad malo odmaram cupajuci travu koja raste ko mutava....
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 18:01   #1020
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
onda valjda nije godina za krastavce ..kod mene nakon 3 pokušaja, trc, trc pa krastavac....
ja sam preponosna na svoj grašak 7 kg u škrinji iz dvije 3 vrecice po 200g... a, bit ce ga još nešto sitno...

meni ove godine idu ove mahunarke (grah, mahune, slanutak) al, jesenski luk koma....(nikak da ga prežalim)...više cu imati od vrecice ovog nedavno sađenog neg od 3 jesenske...

sad namjeravam staviti još malo graha, cisto da vidim koji ce biti bolji, onaj ranije sađen il ovaj kasnije, salatu sam posijala neku 4 godišnja doba prošli put, poriluk mi je nešto sitan da ga presađujem i sad malo odmaram cupajuci travu koja raste ko mutava....
Kako će koja povrtna kultura rasti isključivo ovisi o vremenskim prilikama.
S obzirom kakva je bila zima i kakvo je bilo proljeće jasno je da luk ne može biti dobar.

Grah će biti dobar ako ovih dana ne počne sušno razdoblje. U protivnom ga moraš redovito zalijevati ako misliš nešto ubrati sa njega. I preporučujem ti sadnju niskih sorata.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:19.