Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2007., 18:33   #1
Kako se postaje svetac?

Zanima me koji su uvjeti da netko bude proglašen svecem od strane KC?
Koja su to djela učinjena od tih ljudi da su proglašeni svecima?
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 23:57   #2
nisam bas strucnjak za to i ne znam bas tocnu proceduru...

ali prvo ti ide beatifikacija... znaci prvo mora postati blazenik... uvijeti su:
- da je umro "herojskom" smrcu (mucen, pogubljen,...)
- da se na njegov zagovor dogodilo neko (dokemntirano) cudo (najcesce su to ozdravljenja)
- da je zivio kreposnim zivotom
- i mozda ih ima jos, ali ovi su ti koje ja znam

e nakon beatifikacije odnosno progalsenja blazenikom ide ti kanonizacija ili proglasnjea svetim...

a uvijeti su ti (osim onih gore tri navedneih):
- neko novo cudo po zagovoru (sada vec blazenika)
- mora se za tog blazenika znati ja mislim u zemlji iz koje je on porijeklom (to je posao Crkve da obavjesti, obrazuje vjernike)
- i mora ga se stovati (da ima oltare u nekim crkvama i tako to)
- i naravno... vjerojatno ima jos nesto, ali ja znam samo ove...

takodjer vazna stvar ti je da dok imas svecenika koji se trudi da skupi podatke o tome da je kandidat za beatifikaciju/kanonizaciju zivio krijeposno i da su se dogodila cuda po njegovom zagovoru, u isto vrijeme imas svecenika koji trazi suprotne dokaze... koji ce to opovrgnuti ili koji ce biti dovoljni da se proces beatifikacije/kanonizacije obustavi... taj drugi se zove "djavolji odvjetnik"

a zasto pitas?
__________________
Što Bog da i sreća junačka.
super_leptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:12   #3
najkraće moguće: svaki katolik-kršćanin se trudi nasljedovati krista. u svemu. (prvi kršćani su svi bili sveti)

ako i koliko uspiju, najprije postaju uzor u svojoj zajednici. još za života. i postaju legendarni.
dalje ovisi o mnogo čemu. za takve legende je u prijašnja vremena trebalo puno više vremena . zato su neki proglašeni svecima i nakon nekoliko stotina godina.

zbog mogućih neosnovanih legendi (kojih je bilo) crkva je propisala stroga pravila a jedno od važnijih je i tzv advocatus diaboli, tj đavolji advokat, čija je dužnost da osporava sve dokaze o svetosti. svi ti materijali i oni za i oni protiv, dolaze pred službenu komisiju koja na kraju odlučuje...
o 3 stvari:
1. usvaja prijedlog
2. odbija prijedlog

3. ako usvoji, odlučuje o tome hoće li svetac (svetica) biti
a) lokalnog karaktera i u vezi s tim dopustiti uvrštenje u kalenadr
b) općeg karaktera, pa će ga štovati sva crkva, pa su baš sve lokalne crkve upisati u zajednički kalendar.

dakle, postoje i lokalni sveci, odnosno blaženici ( prva stepenica ) ili
mučenici... tih se (mučenika) nađe u svim vremenima...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 07:38   #4
tako se postaje PROGLAŠENI svetac. sveti ljudi prema shvaćanju katolika su oni koji su poslje smrti otišli u raj. proglasiti nekog svetim ne znači ništa više doli reći: "ovo je bio dobar čovjek, mi sa velikom sigurnošću možemo reći da je u raju"
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 09:02   #5
Prvo, treba umrijeti...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 09:05   #6
Kao i za sve ,ako imaš dobru vezu nema problema.
freddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 15:15   #7
Zahvaljujem se na odgovorima.
Zanimljivo mi je to kako crkva ima u svojim redovima nekoga koga naziva advocatus diaboli. Stvara mi se slika nekog advokata koji podmeće i igra prljavo. Nekako mi je teško shvatljivo to da mi ljudi, odabiremo pojedince za koje utvrđujemo da su zasigurno u raju, tj. kraj Boga.

Quote:
dakle, postoje i lokalni sveci, odnosno blaženici
Sad mi nekej nije jasno kak se može biti lokalni svetac?! Kaj ima neki lokalni raj?!
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:18   #8
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
Zanima me koji su uvjeti da netko bude proglašen svecem od strane KC?
Koja su to djela učinjena od tih ljudi da su proglašeni svecima?
I ti isto mozes biti svetac.
Postoje tri principa koje moras ispunjavati a to su " Dobra misao , dobra rijec i dobro dijelo . "
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:51   #9
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se na odgovorima.
Zanimljivo mi je to kako crkva ima u svojim redovima nekoga koga naziva advocatus diaboli. Stvara mi se slika nekog advokata koji podmeće i igra prljavo. Nekako mi je teško shvatljivo to da mi ljudi, odabiremo pojedince za koje utvrđujemo da su zasigurno u raju, tj. kraj Boga.

Sad mi nekej nije jasno kak se može biti lokalni svetac?! Kaj ima neki lokalni raj?!
đavolji odvjetnik služi jednostavno da bi vjećanje bilo pošteno, treba se dobiti puna slika o tom čovjeku, kako njegovi uspjesi tako i propusti.

a lokalni svetac znači da u tog sveca ne vjeruje cjelokupna kršćanska crkva nego neka njena frakcija. tako mi se čini da sam na tvu čuo da je ruska pravoslavna crkva svojedobno proglasila ivana groznog svetim (očito ga tada još nisu zvali grozni), a katolička crkva ne. ali ovo stvarno nisam siguran, nešto se mutno sjećam pa sam možda štogod pobrkao.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:56   #10
Quote:
Zanima me koji su uvjeti da netko bude proglašen svecem od strane KC?
Koja su to djela učinjena od tih ljudi da su proglašeni svecima?
Pa gledaj, ti ljudi ti idu svijetom i misionare. Dotiču ljude i mole sa njima. Kada od par milijuna netko ozdravi, to je čudo i on je svet.

Vrlo jednostavno.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 21:38   #11
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
Zanima me koji su uvjeti da netko bude proglašen svecem od strane KC?
Koja su to djela učinjena od tih ljudi da su proglašeni svecima?
mora znati koristit CNC tokarski stroj
 
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 08:06   #12
Quote:
đejms bond 007 kaže: Pogledaj post
mora znati koristit CNC tokarski stroj
Da, to mora znati i suprotna strana. Maršal Tito je tokario kao hobist i postao svetac.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 09:06   #13
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
a lokalni svetac znači da u tog sveca ne vjeruje cjelokupna kršćanska crkva nego neka njena frakcija. tako mi se čini da sam na tvu čuo da je ruska pravoslavna crkva svojedobno proglasila ivana groznog svetim (očito ga tada još nisu zvali grozni), a katolička crkva ne.
govorimo o cjelokupnim katoličkim lokalnim crkvama, a ne o pravoslavnim, koje imaju svoju proceduru.

proglašavanje nekog svetim vrijedi za cjelokupno katoličku crkvu, ali svi naprosto ne stanu u prepun kalendar. zato se poneki prepuštaju u lokalnu proslavu. recimo primjer stepinca... on je bitan (kao mučenik) u lokalnoj hrvatskoj crkvi, koja se onda i brine o obilježavanju u određenom danu koji vrijedi samo za lokalne, hrvatske katoličke potrebe... jer je tu crkvu na neki način i zadužio. to mu je i priznato kazuom u vatikanu, te je time i dobiven sveopći uzor svim katolicima...

u tom smislu ga službeno mogu slaviti i slave i najčešće i hrvatski katolički iseljenici u mjesnim crkvama gdje se nalaze. da nije službeno potvrđen, to ne bi baš mogli...osim možda prirediti misu zadušnicu na datum njegove smrti kao i za svakog drugog pokojnika!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 09:54   #14
Ne postoje striktna pravila. Sve je od slučaja do slučaja.
__________________
Ne smijete jesti ništa što crkne. Daj to pridošlici koji boravi u tvojim gradovima neka jede ili pak prodaj tuđincu.
-Ponovljeni zakon 14:21
Anicet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 10:00   #15
Naravno da postoje pravila i koraci.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 10:07   #16
Quote:
super_leptir kaže: Pogledaj post
ali prvo ti ide beatifikacija... znaci prvo mora postati blazenik... uvijeti su:
- da je umro "herojskom" smrcu (mucen, pogubljen,...)- da se na njegov zagovor dogodilo neko (dokemntirano) cudo (najcesce su to ozdravljenja)
- da je zivio kreposnim zivotom
- i mozda ih ima jos, ali ovi su ti koje ja znam
Kako se u ovo uklapa ex Papa?!
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 10:31   #17
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da, to mora znati i suprotna strana. Maršal Tito je tokario kao hobist i postao svetac.
Maršal također
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 10:34   #18
Quote:
NekaNovaJa kaže: Pogledaj post
Kako se u ovo uklapa ex Papa?!
Dobro pitanje. Prvotnu znatiželju mi je potakao prošli papa i postupak oko njega. Zanimljivo je to kak se može i prek reda ići. Zar u crkvi ne bi svi trebali biti jednaki i imati jednaka prava?! Izgleda da ipak ima i povlaštenijih.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 12:45   #19
Quote:
NekaNovaJa kaže: Pogledaj post
Kako se u ovo uklapa ex Papa?!
Za proglašenje svetosti ne treba imati sve uvjete, nego dio. Proučava se način života i/ili smrti i ako je stanje zadovoljavajuće, eto...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 15:16   #20
saint (sānt) pronunciation
n.
1. (Abbr. St. or S.) Christianity. A person officially recognized, especially by canonization, as being entitled to public veneration and capable of interceding for people on earth.


Dakle, u slobodnom prijevodu, svetac je osoba službeno prepoznata, osobito od Rimokatoličke crkve, kao osoba kojoj se daje za pravo da je javnost obožava i koja je sposobna zauzeti se za ljude na Zemlji.

Ono što je meni paradoksalno u čitavoj priči je da Vojtila - "Sveti" otac postaje "Svetac". Ako je čovjek za života nosio titulu "Sveti", onda se podrazumijeva da je svetac. Čemu onda dokazivati da je svetac?! Ako se, pak, nakon njegove smrti mora dokazivati da je bio svetac, onda znači da je neutemeljeno nosio titulu "Sveti" otac.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.