Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2007., 16:23   #1
Osobni liječnik

Može li mi netko objasniti što pojam OSOBNI liječnik konkretno znači kod nas?

Postoji li baš određeni liječnik opće prakse za svakog od nas kod kojeg bi trebali ići u najbližoj zdravstvenoj ustanovi/domu zdravlja dakle ovisno o mjestu življenja ili se određeni pregledi i potvrde/uputnice/dokumenti mogu dobiti kod bilo kojeg liječnika bez obzira na mjesto dakle bilo gdje... ukoliko se recimo preselimo živjeti negdje drugdje itd...

mislim jasno mi je da me neće nitko odbiti ukoliko je neophodna potreba, ali zanima me u ovim slučajevima gdje to nije neophodno tj. što je preporučljivo u takvim situacijama.

hvala
floortaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 00:12   #2
Obicno ljudi imaju karton kod nekog lijecnika koji im se dopada, pa njemu idu konstantno kad god imaju problema ili im treba pregled. To je njihov osobni lijecnik opce prakse.

Kome ides izaberes sam, mozes promijeniti izbor, odnosno prenjeti svoj karton drugome, tj. odjaviti se od prvoga implicitno time sto se prijavis kod drugoga. Svaki lijecnik dobiva za pacijente prijavljene kod njega mjesecnu glavarinu od HZZO-a.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 00:26   #3
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Obicno ljudi imaju karton kod nekog lijecnika koji im se dopada, pa njemu idu konstantno kad god imaju problema ili im treba pregled. To je njihov osobni lijecnik opce prakse.

Kome ides izaberes sam, mozes promijeniti izbor, odnosno prenjeti svoj karton drugome, tj. odjaviti se od prvoga implicitno time sto se prijavis kod drugoga. Svaki lijecnik dobiva za pacijente prijavljene kod njega mjesecnu glavarinu od HZZO-a.
e puno hvala.

znaš li možda za primjerice potvrdu za bolovanje treba li liječnik kod kojeg odem kontaktirati mog "matičnog" liječnika zbog kartona i sl..?
floortaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 08:34   #4
bolovanje ti može otvoriti, dati potvrdu i doznake samo izabrani liječnik opće prakse kod kojeg si prijavljen u HZZO-u
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 08:37   #5
Quote:
floortaker kaže: Pogledaj post
e puno hvala.

znaš li možda za primjerice potvrdu za bolovanje treba li liječnik kod kojeg odem kontaktirati mog "matičnog" liječnika zbog kartona i sl..?
Potvrdu za bolovanje će ti dati tvoj "osobni" liječnik.Znači u mjestu gdje živiš,gdje imaš karton itd....a ako si promijenila mjesto boravka prebacit će ti i karton od liječnika A do liječnika B ,pa će ti liječnik B kao tvoj novoizabrani liječnik riješit bolovanje i ostalo...
Ne možeš imat 3,4,5 liječnika koji prebacuju tvoj karton imaš jednog i amen!
Starlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 09:33   #6
Ako nema jednog osobnog, onda je vjerojatno prijavljen kod nekog a da za to i ne zna. Ali, osobnog se lijecnika moze mijenjati cijele godine, tako da prvi put kad dodje drugom lijecniku onda ce mu taj postati osobni, samo mu treba reci da to zeli, te mu taj moze raditi svu papirologiju.

Karton se u principu ne prebacuje nego se otvara novi. Koncept kartona u kome je sva povijest bolesti je i dobr i los. Dobro je imati sve informacije na jednom mjestu, lose je da ih nema pacijent nego netko drugi (moguce zlouporabe, problem s povjerljivosti podataka, problem kad covijek odesli u drugu drzavu a njegovi podaci ga ne prate).
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 11:27   #7
Ali kad jednog liječnika mijenjaš drugim ,svi podaci i sva papirologija ne ostaje kod prvog nego se prebacuje drugom liječniku.Jer inače ispada da imaš zdravstvenu dokumentaciju diljem lijepe naše
A ako pacijent nezna tko mu je liječnik to može lako provjerit preko socijalnog!
Starlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 20:56   #8
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Ako nema jednog osobnog, onda je vjerojatno prijavljen kod nekog a da za to i ne zna. Ali, osobnog se lijecnika moze mijenjati cijele godine, tako da prvi put kad dodje drugom lijecniku onda ce mu taj postati osobni, samo mu treba reci da to zeli, te mu taj moze raditi svu papirologiju.

Karton se u principu ne prebacuje nego se otvara novi. Koncept kartona u kome je sva povijest bolesti je i dobr i los. Dobro je imati sve informacije na jednom mjestu, lose je da ih nema pacijent nego netko drugi (moguce zlouporabe, problem s povjerljivosti podataka, problem kad covijek odesli u drugu drzavu a njegovi podaci ga ne prate).
da, upravo o tome se radi.

jednostavno ne znam tko mi je osobni liječnik s obzirom da ih nisam posjećivao već godinama, u međuvremenu mijenjao adresu stanovanja, a i prije nisam bio na čisto tko bi bio taj jelte "osobni" doktor.
floortaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 23:57   #9
osobni liječnik nema veze s adresom stanovanja

odi do nadležnog hzzo-a da ti u evidenciji pogledaju kome pripadaš, ako nemaš nikoga izaberi po želji
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 22:17   #10
Preselila sam se i trebam novog lijecnika opce prakse...na Trešnjevci, po mogucnosti u onom Domu zdravlja kod Parka. Ako netko ima preporuku, bila bih vrlo zahvalna
Margita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 14:53   #11
Sta nema nikoga iz Zagreba sa Tresnjevke?
Margita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 13:51   #12
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Ako nema jednog osobnog, onda je vjerojatno prijavljen kod nekog a da za to i ne zna. Ali, osobnog se lijecnika moze mijenjati cijele godine, tako da prvi put kad dodje drugom lijecniku onda ce mu taj postati osobni, samo mu treba reci da to zeli, te mu taj moze raditi svu papirologiju.

Karton se u principu ne prebacuje nego se otvara novi. Koncept kartona u kome je sva povijest bolesti je i dobr i los. Dobro je imati sve informacije na jednom mjestu, lose je da ih nema pacijent nego netko drugi (moguce zlouporabe, problem s povjerljivosti podataka, problem kad covijek odesli u drugu drzavu a njegovi podaci ga ne prate).
što ako se preselim novom liječniku, on ne želi otvoriti novi karton nego traži stari, a ja ne želim da me podaci prate? imam nekakvo pravo da zatražim novi? što se onda događa sa starim? baca se?
melanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 14:18   #13
Quote:
melanny kaže: Pogledaj post
što ako se preselim novom liječniku, on ne želi otvoriti novi karton nego traži stari, a ja ne želim da me podaci prate? imam nekakvo pravo da zatražim novi? što se onda događa sa starim? baca se?
Ne postoje više kartoni u pisanom obliku. Danas postoji centralni računalni sustav u kojem postoje baze gdje su zapisani svi podaci o osiguraniku. Te podatke je nemoguće izbrisati. Kada se mijenja liječnik, ode se kod novog željenog liječnika obiteljske medicine koji, ukoliko nije još ispunio max. zadanu kvotu pacijenata, daje ispisani zahtjev o promjeni liječnika koji se nosi na HZZO i koji to onda odobravaju potvrdom. Prijenos podataka (virtualni karton) je interan i radi se unutar sustava, što je zapravo i dobro, jer ne trebaš ići kod starog liječnika doživiti eventualnu neugodnost i onda nositi karton od točke a do točke b.
Dakle, s potvrdom HZZOa, tehnički postaješ pacijent novog liječnika i to je za tebe kraj priče.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:17   #14
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ne postoje više kartoni u pisanom obliku. Danas postoji centralni računalni sustav u kojem postoje baze gdje su zapisani svi podaci o osiguraniku. Te podatke je nemoguće izbrisati. Kada se mijenja liječnik, ode se kod novog željenog liječnika obiteljske medicine koji, ukoliko nije još ispunio max. zadanu kvotu pacijenata, daje ispisani zahtjev o promjeni liječnika koji se nosi na HZZO i koji to onda odobravaju potvrdom. Prijenos podataka (virtualni karton) je interan i radi se unutar sustava, što je zapravo i dobro, jer ne trebaš ići kod starog liječnika doživiti eventualnu neugodnost i onda nositi karton od točke a do točke b.
Dakle, s potvrdom HZZOa, tehnički postaješ pacijent novog liječnika i to je za tebe kraj priče.
a moje drugo pitanje? jel moguće da jednostavno otvorim novi karton, ako hoću?
melanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:22   #15
Quote:
melanny kaže: Pogledaj post
a moje drugo pitanje? jel moguće da jednostavno otvorim novi karton, ako hoću?
Kratko i jasno, nije moguće. To ne dozvoljava ni zakon ni informatičko rješenje sustava.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 23:09   #16
Quote:
melanny kaže: Pogledaj post
a moje drugo pitanje? jel moguće da jednostavno otvorim novi karton, ako hoću?
Ovo je otprilike kao da pitaš možeš li otvoriti novi rodni list ili dobiti novi JMBG.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.