Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2006., 00:32   #81
Quote:
trebor kaže:
U svom postu sam se osvrnio na na tvrdnje nekih drugih ( 3D, mreže...) a ne samo na tvoje pisanje.

Billiu sam odgovorio pa te upućujem na taj odgovor.

Na koncu, da i malo to ponovim....dobar CT na kojem se promjena dobro vidi dobar je za početak ali i potpuno dovoljan za kraj dijagnostike. MR se uopće ne mora poslije napraviti i ne znam odkud ti to.
Koji klinac bi se kupovali CT-ovi ako ćeš sve opet slati na MR? Taj MR nije dostupan u svakoj bolnici, dapače, i gdje bi osoba koja CT-om ima jasan ekspanzivni proces negdje u kranijumu čekala još mjesecima i mjesecima na MR koji će to isto pokazati?... ....

MR će se raditi samo onda kad CT-om nešto nije najjasnije a opet kažem, nove generacije CT-a sasvim su močni strojevi, neki potpuno al pari MR. S napomenom da svaka metoda ima svoje jake i slabije strane.

Tako je, Trebore. Sve je tako kako ti kažeš. Cijeli niz mojih liječnika totalni su debili. A MR je i više nego nepotreban. A sada mi se slobodno prestani obraćati. A ne bi bilo loše ni educirati se malo. Nadam se od srca da neće biti prisilna i instant edukacija kao u mom slučaju. I u slučaju drugih dragih ljudi na sličnim temama, koji bi bili i više no zahvalni kada bi napokon prestao prodavati pamet uokolo. Pa, hvala, unaprijed.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 08:07   #82
Samo da raščistim pitanje mreža... Ja sam bila na MR na Šalati. Ugurali su me u usku cijev koja mi je s obje strane dodirivala ramena i preko lica spustili mrežasti plastični vizir. Samo su mi stopala virila van. Nakon pet minuta sam pošizila, izvukli su me van, mislila sam da ću ispaliti na živce totalno. Možda ima i drugačijih aparata za MR, ja to ne znam. Ovaj u kojem sam bila je smrt za klaustrofobičare poput mene. Ne skačite na ljude ako ste u životu vidjeli 1-2 aparata, ima ih raznih.
zazie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 22:46   #83
Quote:
taylorica kaže:
Tako je, Trebore. Sve je tako kako ti kažeš. Cijeli niz mojih liječnika totalni su debili. A MR je i više nego nepotreban. A sada mi se slobodno prestani obraćati. A ne bi bilo loše ni educirati se malo. Nadam se od srca da neće biti prisilna i instant edukacija kao u mom slučaju. I u slučaju drugih dragih ljudi na sličnim temama, koji bi bili i više no zahvalni kada bi napokon prestao prodavati pamet uokolo. Pa, hvala, unaprijed.
Pa vidi milostiva, ja nisam kolerik niti neki tašti seronja pa da isterujem pravdu ovdje s tobom. Ako se tvoja sujeta našla povrijeđena ovom raspravicom ovdje ja ti se ispričavam, to mi nikada nije teško.
No pamet ovdje možeš prodavati jedino ti pa nemoj mene uvlačiti u to. Svoje postove ovdje pišem onako kako stvari u praksi stoje i o čemu imam konkretne informacije.
Sad ako moja dva neurokirurga kažu meni danas eksplicitno - ako je CT dobar i stvar jasna, MR nije nužan jer i tako moramo uraditi kraniotomiju - onda su oni zbilja budale jer nisu utrošili dodatnih HZZO novaca i vremena da nešto sasvim jasno učine "još jasnijim".
No što su oni? Samo neki neurokirurzi koji o tome uopće nisu kompetentni govoriti kraj cijelog niza kojekvih doktora koji vjerojatno nikad krvi ni mozga uživo vidjeli nisu.
( U stvari ispravljam se, ipak sam mali kolerik izgleda )....evo ti i smajlić...

bdw, koji su to drugi "dragi ljudi"?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 22:49   #84
ok, dosta. ne svidja mi se kud ovo ide, nemojte se prepucavat vas dvoje!

uputili ste si po jedan polu-uvrjedjujuci post, sljedeci brisem, nakon toga banam. budite upozoreni, znate da mislim ozbiljno
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 16:39   #85
Imam jedno pitanje u vezi tumora na mozgu. Ako netko ima tumor, da li se to može skužiti po nalazima krvi i urina? Naime, imam već duže vrijeme neizdržive glavobolje, krv mi je u redu, jedino u mokraći imam jako puno bakterija. Ako imam tumor, jel bi mi se to vidjelo u krvnoj slici? Hvala
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 17:00   #86
Koliko sam vidio po prethodnim postovoima, mislim da se tumor na mozgu nemre otkriti iz pretraga urina i krvne slike...osim toga, glavobolje mogu biti uzrokom zbog niza drugih problema (npr. migrena, stres i slično)...najbolje idi doktoru, pa nek ti za početak napravi barem EEG...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 17:40   #87
o.k. hvala
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 18:08   #88
OPĆENITO
Tumor na mozgu koji se prvi put javlja na samom mozgu (primarni tumor; on, dakle, nije odnikud metastazirao)) je rijedak (na njega otpada 1% svih oblika raka i 2,5% smrtnih slučajeva od raka). Svaki četvrti pacijent koji ima rak negdje drugdje na tijelu konačno dobije metastazu tj. tumor na mozgu. Tumor na mozgu se može javiti u svakoj dobi, ali je najčešći kod male djece i osoba srednjih godina. Benigni tumori mozga nisu baš bezazleni, jer izazivaju pritisak na mozak i tako mogu napraviti nepopravljiva neurološka oštećenja. Izgledi za ozdravljenje uvelike ovise o lokaciji tumora i vrsti zahvaćenih moždanih stanica

SIMPTOMI
Simptomi se obično pojavljuju tek kada tumor dosegne određenu veličinu. Tumorska masa stvara pritisak unutar lubanje, koji se očituje u ustrajanim glavoboljama tijekom razdoblja od više tjedana i one su često jače dok ležite. Mogu se pojaviti vrtoglavice i nesvjestice Tu su zatim povraćanje, često popraćeno mučninom, iznenadan početak napadaja grčenja i neobjanjive psihičke promjene. S obzirom na lokaciju tumora, simptomi se mogu očitovati kao: iznenadan gubitak vida, teškoće s govorom ili druge promjene na osjetilima, lokalizirana slabost ili oduzetost (osobito u udovima), oslabljeno pamćenje i gubitak ravnoteže.
Naravno, svi ovi simptomi ne moraju odmah značiti tumor, jer postoji još bolesti s ovakvim simptomima. Svakako se treba obratiti liječniku, ako imate bilo koji od navedenih simptoma.

UZROCI
Malo se zna o uzrocima primarnog tumora na mozgu. Obično se dovodi u vezu s izlaganjem kancerogenim kemijskim tvarima (npr. pesticidima) i radijaciji.

DIJAGNOSTIKA
Sistematski pregled, neurološke pretrage, CT, MR i, rijetko, biopsija.

LIJEČENJE
Kad god je moguće, tumor se kirurški obrađuje. Ako je tumor prevelik, obično ga se smanjuje tzv. gama knifeom (vrsta radioterapije). Operacija benignog tumora (meningioma) često vodi k djelomičnom ili potpunom ozdravljenju. Problem je što su možda već nastala nepopravljiva oštećenja živčanog sustava. Nakon operacije se obično provodi kemo i radioterapija da se unište preostale tumorske stanice.
Ako se radi o dubokom tumoru (npr. multiformni glioblastom), operacija nema smisla jer bi napravili više štete nego koristi. Tada se liječenje usmjeruje na produljenje života pacijenta. Ono obuhvaća kemoterapiju i zračenje (npr. laserskim zrakama). Da bi se smanjili simptomi tumora, primjenjuju se analgetici, antikonvulzivi i kortikosteroidi.
Hrvatska sigurno ima prave stručnjake neurokirurgije (npr. Joško Paladino na Rebru).
Carl Johnson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 18:13   #89
zahvaljujemo na ovom iscrpnom objašnjenju
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 21:08   #90
Bliska osoba napokon ide sutra na magnetnu rezonancu pa ćemo vidjeti kaj će biti. Koliko se čekaju nalazi?
Nadam se da će biti sve OK, jer još uvijek nema nekih očitih simptoma, tako da mislimo da nije ništa ozbiljno.
također, zanima me da li se kod magnetne rezonance treba biti odmoran ili možeš doći i mrtav umoran? Hoće li imati to kakvog utjecaja na nalaz?
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 21:31   #91
Još me samo nekaj zanima za one koji se kuže: kakav tip glavobolja se javlja kod tumora i da li se bolovi mogu ublažiti? U kojem dijelu dana se javlja i koliko su česte glavobolje? Koliko su česte mučnine i povraćanja kod tumora na mozgu? Zahvaljujem!
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 23:52   #92
Fakat si naporan

Neznam odgovore na tvoja pitanja iz samo jednog razloga sto nisam doktor, a i da jesam preko foruma se ne ljeci!!!
Ti bi covjece da ti neko u dvije rjeci napise nesto sto se studira godinama, istrazuje i na kraju ni doktori neznaju sve.

Tumora ima vise vrsta, pojavljuju se na razno raznim mjestima u mozgu, neki smetaju neki ne, neki utjecu na vid, neki na sluh, govor, ravnotezu, ljevu nogu, desnu ruku....
Nekoga boli za popizditi, neko umre neznajuci da ga ima.
Pa nemozes odgovore na tako ozbiljnu stvar dobiti ovdje!

Jedvo, ono stvarno, jedvo cekam te nalaze tvoje frendice, koji su Btw u redu, da otkacis s ovim.

Sorry nisam te mislila uvrijediti, ali stvarno si pretjero
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 15:59   #93
Danas osoba išla na MR...
Uglavnom, došli smo zamo u 8 ujutro, popila je Apaurin za smirenje jer je klaustrofobična, da ne šizne na MR-u. Čekali smo nekih 3 i pol sata i došla je doktorica i izvadila joj je 6 epruveta krvi (skoro se skljokala) i uzela urin, a te pretrage nitko nije ni spominjao. Nakon toga smo čekali još nekih pola sata da bi došla doktorica i rekla da se pokvario stroj za MR. Zbilja nevjerojatno!
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 17:15   #94
Quote:
kemik kaže:
ok, dosta. ne svidja mi se kud ovo ide, nemojte se prepucavat vas dvoje!

uputili ste si po jedan polu-uvrjedjujuci post, sljedeci brisem, nakon toga banam. budite upozoreni, znate da mislim ozbiljno

Ja ti se cudim da uz ovoliko "narodne medicine" i budalastina napisanih ovdje, ovaj topic nije ranije zatvoren.
Ako ovakvi vrse pritisak na svoje liječnike opće medicine da ih na kojekakve pretrage šalju, nije ni čudo da ozbiljni pacijenti na iste čekaju. Da sad ne ulazimo u interese privatničkih lobija...
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 18:07   #95
MR mozga je napravljen...koliko treba čekati rezultate?
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 19:27   #96
3 do 4 mjeseca, ak doktor koji ocitava ne ode na skijanje
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 15:04   #97
Quote:
atlantis kaže:
3 do 4 mjeseca, ak doktor koji ocitava ne ode na skijanje
atlantis, ovaj cinizam proizlazi iz tvog vlastitog iskustva, ili samo olako širiš dezinformacije
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 23:31   #98
Ozbiljno pitam koliko treba da se naprave nalazi...ja sam čuo nekoliko dana...mislim, 3 do 4 mjeseca...možda i nje situacija za sprdanje
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 00:24   #99
Quote:
El Niño kaže:
Ozbiljno pitam koliko treba da se naprave nalazi...ja sam čuo nekoliko dana...mislim, 3 do 4 mjeseca...možda i nje situacija za sprdanje
Treba oko 3 dana da se dobiju nalazi.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 00:50   #100
OK, zahvaljujem na odgovoru...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.