Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2007., 21:23   #3601
Quote:
shark_killer kaže: Pogledaj post
Dakako, svi će hrvati doći živjeti u Zagreb. Pushiona... bit će Lijepa naša Zagreb. Zagreb je totalno izgubio čar... postajemo prenabijena frustrirana metropola... ne znam koga može veseliti putovanje na posao od minimalno pola sata... super je sve to što se toliko grad diže, ali mu nedostaje duše, nema više zg štiha, svi su neke mange, neljubazni trgovci, neljubazni penzići, neljubazni srednjoškolci, neljubazni susjedi...
Sjećam se da su se nekad ljudi u kvartovima družili, danas ljudi dolaze u kvart spavati... Jeste li se ikad pitali koliko znate ljudi iz kvarta, zgrade...

http://www.lov.hr
Ne znam da li je već netko citirao Sinišu Šveca, ali čovjek je sve rekao:
« Zagreb je lijep, ima ljudi koji doista jesu Zagrepčani, ali toliko se toga poseljačilo da je to strašno. Na trenutke mi se Zagreb čini kao getoizirana crna rupa koja je progutala sve loše što je naišlo.

AKO DOĐEM U NEKI DRUGI GRAD, NASTOJAT ĆU SE PONAŠATI KAO GRAĐANIN TOGA GRADA, DOK VEĆINA LJUDI KOJA JE DOŠLA OVAMO POKUŠAVA SVESTI ZAGREB NA ONO OGNJIŠTARSKO I MALOGRAĐANSKO NA ČEMU SU ODGOJENI.

Takvo stanje je praktički nepovratno, a trebat će barem nekoliko generacija da se ponovo stvori svijest o pripadnosti tom gradu i o tome KAKO SE PONAŠA GRAĐANIN GRADA ZAGREBA.»
Siniša Švec
ZAGREB NEWS

Sory ako se netko vrijeđa na ovo ali nažalost to je tako!
Nanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 21:26   #3602
Nije daleko od istine.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 13:37   #3603
:klap:
Quote:
Nanchy kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je već netko citirao Sinišu Šveca, ali čovjek je sve rekao:
« Zagreb je lijep, ima ljudi koji doista jesu Zagrepčani, ali toliko se toga poseljačilo da je to strašno. Na trenutke mi se Zagreb čini kao getoizirana crna rupa koja je progutala sve loše što je naišlo.

AKO DOĐEM U NEKI DRUGI GRAD, NASTOJAT ĆU SE PONAŠATI KAO GRAĐANIN TOGA GRADA, DOK VEĆINA LJUDI KOJA JE DOŠLA OVAMO POKUŠAVA SVESTI ZAGREB NA ONO OGNJIŠTARSKO I MALOGRAĐANSKO NA ČEMU SU ODGOJENI.

Takvo stanje je praktički nepovratno, a trebat će barem nekoliko generacija da se ponovo stvori svijest o pripadnosti tom gradu i o tome KAKO SE PONAŠA GRAĐANIN GRADA ZAGREBA.»
Siniša Švec
ZAGREB NEWS

Sory ako se netko vrijeđa na ovo ali nažalost to je tako!

Lucas 00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 11:25   #3604
Nije to samo Švec rekao. Kad si u Rimu budi ....
To je stvar kulture i pristojnosti koja vrlo često nedostaje dođošima u Zagreb.
Ne svima narno.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:52   #3605
Quote:
Made In Zagreb kaže: Pogledaj post
nisam toliko star ali svejedno

meni najdraze mjesto je bilo Matejina (Silek) prekoputa katedrale, prekrasan birc, nema ga vise, to bi volio da se opet otvori i da se stara ekipa vrati tamo

mislim da nije to da nema toliko stvari u zagrebu, nego je purgerski duh ("ljubim ruke gospoda") nestal, svi su sada sminkeri sponzoruse, nema vise zabava na stari nacin

zagreb umire ljudi a mi to cak niti ne vidimo

hehehe sjećam se i ja Matejine, dva moja frenda i ja smo tam dolazili tak od 1994-5 stalno, svaki četvrtak,petak,subotu i nedjelju uvjek bi ugl. sjedili u istom separeu pili bi pive i slušali Denina kako vješto imitira Štulića, Balaševića, EKV itd.. (on danas ima neki svoj band, vidio sam na telki spot prije par god.) onda onoga visokog rudlavog lika iz Šibenika koji je svirao u talu sa plavim basistom i naravno Dominika koj je svirao više mainstream domaće mjuze, od Dragojevića do Čolića itd..
Eee da mi je ponovno 15-16 godina i ova današnja pamet nebi mi bilo kraja.
Svaki dan smo ružili tri četri dana za redom i ujutro si imao sat vremena mamurluka i ko novi si a danas za sat žešćeg pijančevanja imam tri dana mamurluka. Sjećam se matejina je bila onako intimnija atmosfera sa slabijim toplim svijetlima u podrumu hrpa krigli u oblaku od dima na podu zapackanom od razlivene pive i punom zdrobljenog stakla kao da i još danas odzvanjaju kad prođem pored toga haustora, neke od pjesama naše mladosti i njima u čast evo par dobrih "smrdljivi grad zatvara podrume
smrdljivi grad zatvara ulice
smrdljivi grad je zadovoljan sobom
strukture ga dobro furaju
kosijaneri trule u patikama
muda im zaprasuju ceste
guzice spustaju nisko do poda
kako se oni samo dobro furaju
smrdljivi grad otvara jeftine bircuze
za sljakere sto locu ko pesi
studenti bez diplome
zene bez ljepote
nezenje bez stana
putnici bez para
jeftina mjuza teska cuga
lutrija je njihova furka
jeftina mjuza teska cuga
uzas je moja furka"
&
"iza prozora nemirnog sna
osjecam njihove sjene
gledam kako kroz zidove plesu
kurvini sinovi
zatvori gubicu nije vrijedna zanata
istresi gorcinu do kraja
na strateskim mjestima njihovi ljudi
kurvini sinovi
lutke od krvi bez trunke ideje
ubice na cesti
losa noc bjezim iz grada
oni dolaze
kurvini sinovi
otisao sam daleko do krajnjih granica
more je uzimalo od neba
na drugoj strani znaci oluje
vidio sam kako plaze u tami
hladna noc pred velike dogadjaje
ne zelim vise da se sjecam
znali su gdje ce me naci
kurvini sinovi"
SheeGo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 23:42   #3606
Ja volim svoj Zagreb i nedostaje mi jaaako
AnnieW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 18:01   #3607
....
Quote:
easyrider kaže: Pogledaj post
TIVAN !!!
... joj da, kolko sam se ja tam navozo na onim električnim autićima... i zamislite, frend i ja smo dolazili skroz iz Novog Zagreba, a imali smo samo nekih 12-13g....
Hm, lunapark Tivan stvarno budi sjecanje na lokaciju, koja je bila pravi mali stacionirani luna park. Ne u posjetu, ne sezonski, vec stalni lunapark.

Ako pogledamo dva linka na temu : 1) , 2)

prvo moram ispraviti navod o godini prestanka rada. Ni pod razno nije zavrsio 1985. Slucajno preko obitelji znam sutkinju koja je upravo tada vodila slucaj s vlasnikom parka. Tivan je imao, koliko me pamcenje sluzi, nekoliko sporova oko dozvola i nekih prekrsaja. Zemljiste danasnjeg Sheratona je mnogima bilo interesantno i u visegodisnjoj tranziciji interesa i planova, lunapark je nekako plovio svojim radom.

Sjecam se da je vlasnik kad bi mu netko napravio uslugu, bio poznat po tome sto im je poklanjao brdo zetona za voznju autima, kao i drugim aktivnostima. Istina, imali su ponekad kratke prekide, pa moguce da je 85-ta imala znatniju pauzu. Dal ga je preuzeo neki drugi vlasnik, ne znam. Ali itekako su radili jos koju godinu. Pred kraj je bilo sve vise sadrzaja, a posebno u "arkadnoj prostoriji" gdje su imali zbilja atraktivne arkadne masine.

Netko mi je rekao da su neke od tih arkada (navodno) zavrsile - ako se netko jos sjeca - u malom salonu igara, koji se kasnije nalazio pored kina Slobode, odnosno danasnjeg Tuskanca.

Tko je zivio na potezu, trebao bi se sjetiti ranih 80-tih i cesto parkiranog Lotus Esprita koji se uvijek motao na korak od Lunaparka. Nisam siguran dal je imao ikakve veze sa samim parkom ali cesto je bio parkiran. Ako razmislimo o samoj lokaciji, proslo vrijeme je zapravo izuzetno zgodno propustilo male zabavne sadrzaje, da mogu uopce biti dostupne prakticno u samom centru. Jasno da se nitko tamo nije mogao zadrzati, previse je lokacija bila zanimljiva, znatno mocnijim i umrezenijim igracima. Jedan kratki trenutak zabavanog sadrzaja, u danas nespojivom dijelu grada za Lunapark.

....

Zadnje uređivanje Cat6 : 20.07.2013. at 18:10. Reason: ispravak linka
Cat6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 15:10   #3608
Volio bih se prisjetiti kak je Zagreb izgledao u ne tak davnoj prošlosti, recimo osamdesetih. Zanima me gdje pronaći slike raznih ulica, trgova, zgrada, tvornica, dućana... iz tog doba. I usporediti s onim kak to danas izgleda.
No, svaki link na neke fotografije, kao recimo malo iznad za Ti(k)van...
Hvala!
ronac zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 00:42   #3609
Opet bljezgarenje o nepovratnoj promjeni glavnog grada svih Hrvata na gore.
Nije Beč manje Beč zbog pola milijuna došljaka iz jugoistočne Europe ali Zagreb,ta oduvijek mala i malograđanska palanka neprestano kuka o barbarizmu dotepenaca i nemogućnosti prilagodbe istih na miteleuropski model ponašanja i ophođenja.
Kad građani Zagreba shvate da je duh svakog istinskog velegrada upravo u postojanju i suživotu mentalitetno i običajno različitih etničkih skupina -koliko se god činilo da se pojedinci neuspješno prilagođavaju domorodačkim obrascima ponašanja- prestat će papagajsko ponavljanje "when in Rome..." i balkanska vukojebinica možda i postane gradom.
Do tog lijepog dana,i jučer i danas i sutra Golikov purgerski Zagreb ostat će onaj simpatični agramerski,do-zla-boga dosadni podsjetnik na vremena kojih zapravo nikad nije ni bilo.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 23:14   #3610
Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Opet bljezgarenje o nepovratnoj promjeni glavnog grada svih Hrvata na gore. Nije Beč manje Beč zbog pola milijuna došljaka iz jugoistočne Europe ali Zagreb,ta oduvijek mala i malograđanska palanka neprestano kuka o barbarizmu dotepenaca i nemogućnosti prilagodbe istih na miteleuropski model ponašanja i ophođenja.
Previse pojednostavljujes i mada mi je jasno da je doseg upisa tek komentar, a manje zelja za polemikom, dobrovljno cu se navuci radi visih ciljeva. Zelio bih ti primjerima objasniti, da je nasa gradska, nazovi "netrpeljivost" gotovo crno-bijele kategorije, naspram neusporedivoj slojevitosti kritike, iz kategorije uzora koju predpostavljas komentarom.

Ne znam ako putujes, koliko daleko dosezu granice tvojih izbivanja i koliko si tada upleten u kulturu gradova. No, u Becu jednako zale, bas kao i u DE, na vidno narusenu idilu "nativnog tkiva" gradova. Nativno, rijec koju cu vise puta ponoviti. Na iste stvari koje ekskluziviras za Agramere (kako nas neki stariji medju spomenutim susjedima i dalje zovu) su na jeziku dnevnog razocaranja, upravo na elemente koji se nikad istinski ne misle uklopiti u novu sredinu.

Kad odem u Bavarsku dragim prijateljima, Grünwald, ili kako ga zovu Munch Beverly Hills, napunjen je najvecima facama medijskih i sportskih sfera. Prijateljeva kuca je dvije kuce nasuprot Rummeniggea i stotinjak metara nadomak Bavaria Film studija, gdje je 80 i 90-tih bilo jako zabavno zalaziti. Kad sjedimo za vecerom i kad se skupi doista raznog svijeta, onda ti iz prve ruke mogu reci da su oni 10x strozi prema stvarima koje predstavljas ZG strogocom. Buduci da je prijatelj iz obitelji industrijalaca, vecina njih, a to ce ti potvrditi cak i neki medju srednjim stalezom Bavaraca, smatraju vecinu ostalih pokrajina - totalnim neradnicima! Ako se za stolom nadje i netko iz Baden-Württemberga, onda se vec prica o snovima otcjepljenja. Ne pricamo vise samo o dosljacima, vec i njihovim "najciscim" zemljacima. Smatraju da na ledjima nose najveci teret i da se vecina pokrajina na njih krpa poput najvecih parazita. Ovo je blago sto sam ti rekao, jer mnogi su odavno ideju "odvajanja" prestali komentirati kao salu. Takve price ne izlaze previse iza granica, no, njihova tezina, raste i raste. Kakva kritika tek pada na dosljake, bolje je da ne opisujem.

Bec koji spominjes, jos prvom polovicom 90-tih, s najvecim gadjenjem, stariji nativci gledaju gnusanjem na skripanje guma i otvorene prozore iznad kojih se iskradaju toksicni melosi prizemnog izricaja. Bec je zastrasujuce kompaktan neobicnom kategorijom tranzicijskih gastarbajtera, koji sebe dozivljavaju i opisuju upravo tako, dok u stvarnosti najcesce ostaju trajno nastanjeni. Prijatelj i njegova supruga (nativka) upoznali su me s njihovim prijateljima i saznah, jos sredinom 90-tih, za gotovo epidemiju asimiliranja tubo folka medju Austrijankama, koje hodaju ili se ozene za likove iz bivsih nam regija ex Yu. Nemoj misliti da time tepam nama kao izuzetima. Götz Spielmann svom filmskom omnibusu posvetio je i posebnu pricu na temu zarazne kulture folka na vlastitom terenu.

Uglavnom, provjera s moje strane, dal se radi o "nizim stalezima" naobrazbe i zanimanja, vrlo brzo je pala u vodu. Neke od njih toliko postanu fascinirane kulturom narodnjaka, da za nekoliko mjeseci znaju tekstove kompletnih pjesama! Nema pojma o znacenju ali tekstove znaju napamet! Dovovoljno je nekoliko posjeta takvim klubovima (Hr/Sr/Yu...biraj) i neke Austrijanke, postaju ovisnice za zivota. Trebao bi cuti komentare njihovih roditelja na zetove, struktura kritike, koja se onda transponira na kompletnu kulturu njihova dolaska. Odjednom ti se ZG prica ucini znatno blazom.

Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Kad građani Zagreba shvate da je duh svakog istinskog velegrada upravo u postojanju i suživotu mentalitetno i običajno različitih etničkih skupina -koliko se god činilo da se pojedinci neuspješno prilagođavaju domorodačkim obrascima ponašanja- prestat će papagajsko ponavljanje "when in Rome..." i balkanska vukojebinica možda i postane gradom.
Znas li pricu o sveucilistu u Trstu, gdje je "raja" iz nasih ex regija, 60-tih, nakon sto bi ih iskrcali autobusi, radila piknike, na pripadajucoj povrsini, i svaki put ostavljala groblje hrane iza sebe? Rezultat zbog kojeg se tada materijaliziralo gadjenje i hladnoca prema shopping turistima, bilo da su iz Zagreba ili Panceva. Neki su prenjeli gadjenje i na potomke, sve do danas.

Necu ni spominjati FR iskustva, kvartova koji su i prije socijalne eksplozije bili bure baruta. Nakon 9/11, preko bare, sigurnost se nezdravo povecala, uz gubitke koje ili znas, ili nema svrhe da ih opisujem. Spominjem jer od tada, s druge strane, Londonska prica pocinje u nekim dijelovima zvucati kao NY iz prve polovice 70-tih! Turizam ne dozvoljava da se previse siri prica izvan granica, no ako si tamo, nece ti promaci. Gotovo eksperimentalno naseljavani kvartovi koji FR pricu (mada i dalje stisano) cine bajkom, prema kapacitetima nereda koji ce jednom buknuti. Ponovo, jezikom svakodnevnice, i najgori epitet ili ljutna ZG nativaca, cinit ce se kao uspavnka prema onome sto ce izgovoriti tamo prema dosljackoj populaciji. Odavno se ne prica kako kazes "na gore" vec dijele totalni gubitak povjerenja, u neke stare vrline njihovih poimanja sto je nekad bilo dobro naspram danas. Stvari koje sam ti opisao utjelovljuju prave opasnosti, nesto sto kod nas ne mozes niti u najcrnjoj prognozi ostvariti.

Mi smo previse skloni samopodcjenjivanju, o cemu bi se dalo razgovarati u posebnoj temni, no, ono sto zelis utkati u nasu posebnost, dio je svakodnevnice u vecini EU zemalja, a nisam se ni dotaknuo primjera ostalih, o kojima bi ti imao stosta dodati. Posebno Svicarske i najhladnijeg kantona na svijetu zvanog Lausanne, gdje sofisticiranost predrasuda dostizu vrh piramide. Po pitanju izbjeglica koje su primali, moram u nekim stvarima priznati - s punim pravom.

Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Opet bljezgarenje o nepovratnoj promjeni glavnog grada svih Hrvata na gore.
Ruralizacija glavnog nam grada je tolika, da automatski dugujes debelu argumentaciju i pri najmanjem pokusaju uvjeravanja ostalih u suprotno

...
Cat6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 14:25   #3611
Možda sam opet malčice krivo shvaćen. Svjestan sam kako u većini europskih velegradova starosjedioci kukaju i proklinju dolazak svakog imigranta koji im, eto, ruši sliku o njihovom gradu kao kulturnoj, civiliziranoj, gospodskoj prijestolnici tog dijela kontinenta. Ali ti i takvi valjda ne biraju Bandića za gradonačelnika.

Moj upis se odnosio, indirektno doduše, na komentare velikog dijela forumaša koji Bandiću na forumu jebu mater HERCEGOVAČKU , nekom drugom BOSANSKU a onda trećem TOVARSKU, da bi doslovno istog dana na drugoj temi svršavali na pjesme Dubioze kolektiv i TBF-a. Koji su, vidi čuda, bosanski, odnosno tovarski bendovi od glave do pete.

Licemjerje je, dakako, i inače odlika stanovnika Lijepe Naše ali najizraženiji primjeri istog najevidentniji su u Zagrebu. I zato sam na kraju spomenuo golikovsku agramersku dimenziju Zagreba. Svima puna usta metropole i velegrada a svi bi ugođaj na ulicama, tramvajima i kafićima sveli na ugođaj Zagreba koji je tada imao stotinjak tisuća stanovnika.

Simpatičnost gospon Fulira je neupitna, ljubim ruke milostiva jest izraz gospodskog i kavalirskog ophođenja ali najjača karika zagrebačke kazališne scene danas je bosanski redatelj Oliver Frljić. A osim Frljića u glavni grad su došli i neki drugi Bosanci. Nisu nikad bili u kazalištu, nemaju ni želju ali čine grad Zagreb onim što je danas i podebljaju mu svake godine broj stanovnika.

Ili jesi ili nisi, reče jedan lik u jednom srpskom filmu. Ili metropola( sa svim svojim nedostacima ) ili austrougarska provincija. Zagreb nije i ne može biti i jedno i drugo.

Zadnje uređivanje cul-de-sac : 05.11.2013. at 14:57.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 14:55   #3612
I da, zaboravih nešto bitno. Konstantne usporedbe sa istinskim svjetskim metropolama zorno pokazuju provincijalnost, mentalnu i geografsku, glavnog nam grada a to se lijepo vidi i na ovoj temi.

Odmah pršte usporedbe s Bečom, Minhenom i , ej, New Yorkom i Londonom!!!

Prisjetih se lanjskog članka na jednom renomiranom portalu. Sunce je nakon duge i oštre zime okupalo Zagreb i neki mladi ljudi su odlučili svoj boravak na otvorenom začiniti sjedenjem i čitanjem knjiga na zrinjevačkoj travi, što je autora teksta, očito iskopleksiranog do neslućenih granica, navelo da, citiram, napiše kako slike sa zagrebačkog Zrinjevca neodoljivo podsjećaju na prizore iz njujorškog Cental Parka i londonskog Hyde Parka.

Ne daj Bože da Zagrepčanin napiše kako mladi po parkovima sjede u Bratislavi, Brnu ili Krakowu, ne, ne ; njujorške i londonske vizure su ipak puno bliže zagrebačkim od ovih gore pobrojanih.

Lako, doduše, što netko to napiše ali taj isti tekst netko i lektorira i na kraju netko i objavi. I taj vjerojatno nije Hercegovac ni, ne znam, Zadranin. Nego rođeni Zagrepčanin, onaj koji s dozom prezira gleda na sve nerođene Zagrepčane i onaj koji se, po povratku iz Londona čudi kako ga kustosica jedne cijenjene londonske galerije prije nekoliko godina upita "Zagreb? Jel se to jede?"
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 16:08   #3613
Quote:
Cat6 kaže: Pogledaj post
Mi smo previse skloni samopodcjenjivanju, o cemu bi se dalo razgovarati u posebnoj temni, no, ono sto zelis utkati u nasu posebnost, dio je svakodnevnice u vecini EU zemalja,

Ruralizacija glavnog nam grada je tolika, da automatski dugujes debelu argumentaciju i pri najmanjem pokusaju uvjeravanja ostalih u suprotno.


...
potpis na sve, pogotovo na boldano - to je zaista tako.

cul-de-sac, čini se da baš nisi informiran po tom pitanju.

a zašto misliš da netko koga sjedenje u parkovima podsjeti na londonski hyde park, odmah zagreb uspoređuje s londonom, a trebao bi ga kao usporediti s brnom ili krakowom? totalno promašeno... jer to je samo asocijacija... sjedenje na travi ... naime, nekad se nije smjelo sjediti na travi u zagrebačkim parkovima, pa su ljudi s čežnjom spominjali kako se u londonu u parkovima sjedi na travi i kako je to baš zgodno... ništa više od toga. time nitko nije mislio reći da je zagreb london ili da bi to mogao biti...i zašto misliš da je taj komentator na dotičnom "uglednom portalu" uopće bio u krakowu ili brnu ili bratislavi, da bi ga onda išta u zagrebu asociralo na njih? ja npr. ne znam smije li se u brnu sjediti na travi u parkovima. pa šta - zato ne smijem spomenuti da me sjedenje na travi asocira na londonske parkove?

a ono što tebe i još brojne nedobronamjernike vjerojatno boli je to što zagreb zaista jest imao građansku kulturu - upravo npr. tad u austro-ugarskoj kad s prezirom spomiješ da je bio provincija austro-ugarske. možda je bio provnicija austro-ugarske, ali uljuđena provincija s nekom građanskom kulturom i nivoom tolerancije i suživota bojim se čak nedostižnim za današnje vrijeme... i ako je bio grad od 100.000 stanovnika, bio je GRAD. eto, ta je kultura satrta, jer prvo se s omalovažavanjem lupalo po njoj i sprdalo s njom 50 godina kad su došli neki "novi ljudi" s "novim moralom" od kojih je počela povijest i sve ono ranije bilo je fuj i za sprdnju, umjesto da se od nje pokuša uzeti ono dobro, nešto na što se može "nasloniti" pa graditi dalje...

nažalost, velikodušno zatrpavanje zagreba čobanskim strahom od urbanoga, i junačkog otpora istom, velikodušno se nastavilo, jer je odjednom postalo vrlinom ono to je ranije bila mana (sirovost, zadrtost, primitivizam, nekultura). onaj minimum preostale građanske kulture takve je jako žuljao. a zna se kako se reagira u strahu i kad se duboko nelagodno negdje osjećaš: otporom, agresijom, prezirom. ispljuj i izvređa starosjedioca kako bi ti bilo malo lakše, jer neuk, primitivan čovjek smatra da je nadmoćan tek kad je nekog "svladao" omalovažavanjem i sprdanjem. on se osjeti kao "faca" tek kad u zagrebu domoroca purgera stera u kurac i smije se njegovom "kaj" i kao veliki hrvat "iz poštenog dijela hrvatske", a ne iz "nepoštenog i licemjernog zagreba", postavi bombu na mrski trg bana jelačića u mrskom gradu u koji je eto došao studirati (a mogao je otići bilo gdje, npr. u manje mu mrski split, zadar, riijeku, osijek... ili čak u brno, bratislavu, krakow gdje raste trava na isti način kao u zagrebu )...

u gradove su uvijek pristizali ljudi sa svih strana, no nekad su ipak vjerojatno u gradove dolazili ljudi koji su iskreno i istinski željeli ostvariti neke svoje vrijednosti.... i bilo koji seljak ili provincijalac će se u bilo kojem gradu ugodno osjećati ako osjeća svoju vrijednost i osjeća da nešto (u) tom gradu može dati, ostvariti se, razmijeniti neke vrijednosti s ostalim ljudima. i time s vremenom postaje građanin. netko tko ne osjeća vlastitu vrijednost neće moći osjetiti niti tuđu vrijednost niti poštovati je, jer ne poštuje sebe i to je ta duboka "rupa", nedostatak, koji se ne može ničim ispuniti, ti tada možeš "emitirati" jedino vlastitu gorčnu zbog vlastite praznine i nepsosobnosti i onda je projicirati na taj grad i njegove stanovnike, kao njihovu manu.

svaki put kad netko dođe i ovako ovlaš počne sipati neke generalizacije o zagrebu i zagrepčanima ili 'zagrepčanima' kao nekoj sredini koja njega eto jako jebe i grebe, znam jedino da je duboko neispunjen i neostvaren čovjek kojeg duboko grebe njegova nesposobnost i praznina.

Zadnje uređivanje aryna : 05.11.2013. at 16:20.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 17:16   #3614
Itekako sam informiran. Svjesni smo i ti i ja da takve usporedbe na portalima nisu slučajna asocijacija nekog tko je nedavno bio u Londonu pa ga je zrinjevački prizor po povratku u Zagreb podsjetio na Hyde Park već duboka frustracija novinarčića kojima je od početka devedesetih omogućeno da Zagrebu tepaju kao svjetskoj metropoli a već ih jednodnevni izlet do Graza uvjeri kako zapravo žive u balkanskoj vukojebini.

Svjesni smo i ti i ja kako je Zagreb bio austrougarska provincija, ne kao bio nego bio, a to da je, uvjetno rečeno, građanski duh bio življi i postojaniji nego danas, bio je. Ne iz razloga što je Zagreb bio bog-zna-kako razvijen i napredan grad nego je bio pod vladavinom čijom je bio i boljestojeće su obitelji slale svoju dječicu u bečke škole pa bi se isti vratili s bečkim manirima.

Spočitavaš mi generalizaciju i od toga ne bježim, svi moji prethodni upisi su gadno, pretjerano generalizirani. Ali samo tako se i može raspravljati o ovakvim temama obzirom da su rasprave o jednom gradu i njegovim žiteljima zapravo u startu promašene i deplasirane.

O Zagrebu nemam loše mišljenje, generalno jelte, ali prije pola sata vrtim opet malo komentare i naiđem na "Zagreb je jedini grad s velikim G u čitavoj Hrvatskoj" od forumaša koji inače piše sasvim smisleno i pristojno i, dakako, rođeni je Zagrepčanin pa me to potakne na ovakve rečenice.

Poznajem jako dobro i Zagreb i zagrebačku povijest, i jasna mi je priroda takvih komentara. Kao što su se nekad Beograđani kurčili, tako danas veliki broj građana našeg glavnog grada pokazuje upravo ono čime si etiketirala mene ; nerealiziranost, neispunjenost i nesposobnost. I svjesni su jadni, kao što smo svjesni i ti i ja, da nacionalni tjednik Globus naziva Radničku cestu inačicom londonskog Cityja samo kompleksa radi, ne zbog slučajne asocijacije jer blato, mulj i potleušice nasuprot velebnog Hiltona i Green Golda nisu značajka poslovnih četvrti zapadnoeuropskih gradova već upravo onih od kojih hoh Zagreb cijelu vječnost bježi - balkanskih wannabe velegradova.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 18:40   #3615
mislim da si se ti jako pogubio i da si primarno nedobronamjeran. zato nema smisla s tobom raspravljati, osim toga sjećam te se po otvaranju sličnih tema i pisanja praktički na dlaku istih postova (u ostalim inkarnacijama), već godinama, s uvijek istim rečenicama, uvijek istim šupljim floskulama. dosadno više , ti se boriš sam sa sobom jer te očigledno muči nešto sasvim deseto.

jest da je zagreb na neki način pastorče ljudi koji ga ne vole, (a zašto? pa zato što u principu ne vole ni sami sebe, tj. ne osjećaju niti ikakvu svoju vrijednost, ranije sam napisala što mislim o tome) i to se jako osjeća i naravno da grad ima gomilu mana (kao i svaki). uostalom, zagreb je pastorče svih onih koji ne da ne vole njega, nego zapravo ne vole ni hrvatsku ni svoju zemlju, ni sami sebe... koji u 20 godina naše samostalnosti nisu bili u stanju raditi za dobrobit ove zemlje, nego samo gledati kako da sebe obezbijede preko tuđe grbače... onako barbarski: pokradi, uništi, sravni sa zemljom ako treba, makar trava više ne rasla tamo kud si prošao... pobrini se samo za svoje dupe... pastorče i tih i onh koji su u njega došli s gorčinom i mržnjom (i prezirom prema svemu što je drugačije i nije "tvoje", "iz tvog sela" i "iz tvog plemena") i s tom mržnjom i aktivnim otporom i nastavili živjeti, jer taj im je osjećaj "domaćinski", bez mržnje se osjećaju kao da si im iz duše oteo ono najmilije, ono njihovo autentično, što je autentični dio njih... zagreb je uvijek bio - hm, ajde da tako kažem - predražesan i presuptilni grad da bi dobro podnio toliku količinu bezobrazluka, sirovosti, primitivizma i hajdučije... međutim, nazvati ga balkanskom vukojebinom je stvarno, ovaj, jako preuzetno ... da ponovo ne ponavljam riječ - nedobronamjerno. o, kako se čovjek zaželi zagreba, kad se mrdne negdje drugdje u ne tako daleka mjesta i gradove - a koja se također još ne mogu nazvati balkanskim vukojebinama.

na sreću, ipak nije sve tako crno: u zagreb ipak dolaze i ljudi koji ga vole i koji se ovdje ugodno osjećaju (koji sa zagrebom nemaju baš nikakvih problema, kao ni on s njima), a dovoljno su dobro odgojeni i imaju dovoljno zdravog razuma i ukusa da znaju da se ne sere tamo gdje jedeš, što bi ameri rekli.

Zadnje uređivanje aryna : 05.11.2013. at 18:47.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 19:05   #3616
Nikad nisam pokrenuo nikakvu sličnu temu niti si me u bilo kakvim inkarnacijama na ovom ili drugim forumima mogla sresti na sličnim temama. JEDNOM sam pisao na temi Što vam smeta u gradu Zagrebu i to bi bilo to. Smetali su mi grafiti i neodržavane fasade, ako se dobro sjećam.

Jeftina psihoanaliza ti ni ne stoji, ne kao psihoanaliza nego jer je jeftina i pišeš o nečemu o čemu ne znaš ama baš ništa. Očigledno svatko tko ne ispiše panegirik Zagrebu, tom milom i dražesnom pastorčetu ljudima koji ga ne vole, zapravo ima problem s nečim sasvim desetim.

A onda malo i raspudićevskog obrtaja stvarnosti, svatko kome iz ovih ili onih razloga nije legao Zagreb kao glavni grad svih Hrvata, zapravo ne voli ni Hrvatsku a bogami ni samog sebe.

Ali ja, eto, mogu srati jer u Zagrebu (više) ne jedem.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 19:18   #3617
samo naprijed ako ti dobro čini probavi!
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 00:53   #3618
bila je jedna političko-domorodačka-dotepenačko-domicilnopurgerska tema koja je završila pod ključem, a slično bi mogla i ova ako se nastavi kako se tamo tada nastavilo..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 03:36   #3619
Quote:
Cat6 kaže: Pogledaj post
....




...Netko mi je rekao da su neke od tih arkada (navodno) zavrsile - ako se netko jos sjeca - u malom salonu igara, koji se kasnije nalazio pored kina Slobode, odnosno danasnjeg Tuskanca....

....
netočno. tamo nikada ništa iz tivana nije završilo. bio sam I u tivanu I gore kod kina slobode. vlasnik tih aparata (pok. milivoj) je imao unajmljen prostor od streljane, a sve flipere, nogomete I videoigre je kupovao nove. dakle, niti jedan machine iz tivana nije gore završio.
Jethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 22:51   #3620
Quote:
Jethro kaže: Pogledaj post
netočno. tamo nikada ništa iz tivana nije završilo.
Zato napisah navodno, jer osoba koja je rekla, isto je navodom povezala od nekoga.

Quote:
Jethro kaže: Pogledaj post
bio sam I u tivanu I gore kod kina slobode.
Aludiras "bio" kao netko tko je radio, ili cesto boravio? Nisi precizirao.

Quote:
Jethro kaže: Pogledaj post
niti jedan machine iz tivana nije gore završio.
Ako si radio, zanimalo me je gdje su zavrsile "arkade" iz Tivana? Pred kraj je bio napunjen, jako zanimljivim arkadnim masinama.


...
Cat6 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.