Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2014., 23:38   #6521
Krv Reicha | William Dietrich
pročitao, recimo da je dobro, zanimljivo uz osjećaj da je moglo i bolje. napoleonove piramide i rossetin ključ dosta bolje, interesantnije


1938. Berlin. Reichsführer SS-a
Heinrich Himmler šalje Kurta
Raedera s grupom istraživača u
Tibet, tragom glasina o
tajanstvenoj sili koja obećava
vječni život. Istovremeno, američki
Nacionalni prirodoslovni muzej
šalje zoologa Benjamina Hooda da
spriječi nacističku ekspediciju u
otkrivanju te tajne. Hood je u
zaostatku, pa mu u sustizanju
Readerove grupe pomaže
avijatičarka Beth Calloway.
DAMIRSAMOBOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 21:57   #6522
Arthur C. Clarke - Grad i Zvijezde

Jedno od ranijih Clarkeovih djela. Svašta je on tu nadrobio, i umjetnu inteligenciju, i telepatiju, i religiju, i međuplanetarna putovanja, i to sve na manje od 250 stranica, ali sve to dobro štima. Mislim, daleko je to od Kraja djetinjstva i Sastanka s Ramom, al je više nego solidno
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 22:43   #6523
Martin Page - Kako sam postao glup
Protagonist romana Antoine je došao do zaključka kako ga svo znanje i intelekt čine izrazito nesretnim te je jedini put do istinske sreće taj da postane glup.
U početku je dobro, prema sredini postaje zamorno i pretenciozno, dok je sami završetak pomalo ofucan. Sveukupan dojam - solidno za ubiti vrijeme na dan-dva, no ništa posebno, naslov romana obećava više nego što zaista i nudi. Tko hoće, može pročitati a i ne mora.

Sad čitam Kita boli more od Kishona. Ako me sjećanje dobro služi, mislim da dosad ništa njegovo nisam čitala. Zasad mogu samo reći da je zabavno, elegantno satirično štivo, sviđa mi se.
Physalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 11:39   #6524
Gillian Flynn: "Nestala" - Amy Dunne netragom nestaje na svoju petu godišnjicu braka, a dokazi upućuju da je za njezin nestanak odgovoran muž Nick... Sama premisa romana nije nešto pretjerano originalna, ali jest način na koji nam je prezentirana. Dakle, imamo dvoje nepouzdanih naratora (Nicka i Amy) koji iznose svoje viđenje njihove veze, pa braka i onoga što je dovelo do događaja u romanu. Svatko priča svoju verziju događaja, a na nama je da odlučimo tko nas više, a tko manje mulja. E sad, u drugom činu roman ipak malo gubi na zamahu, i po meni se tu moglo malo skresati stranica, ali sve ostaje u nekakvim podnošljivim okvirima. Kraj romana isto je genijalan i potpuno neočekivan. Ukratko, oduševljen sam romanom i ne sjećam se kad me neki roman zadnji put toliko uvukao u sebe, da sam s nestrpljenjem čekao što će se dogoditi i zaista ga teško ipuštao iz ruku (znam da je to marketinška fraza, ali s ovim romanom mi se to stvarno događalo). U svakom slučaju, velika preporuka od mene.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 14:25   #6525
Diana Wynne Jones - The Chronicles of Chrestomanci (Charmed Life, The Lives of Christopher Chant, Conrad's Fate, The Magicians of Caprona, Witch Week, The Pinhoe's Egg)


Isčitavanje opusa ove spisateljice i plakanje nad činjenicom da to nisam učinila u djetinjstvu se nastavlja. OK, nije prevedeno, ali svejedno!

Daklem, u ovom serijalu postoje tisuće svjetova, više ili manje sličnih našem, u kojem je magija više ili manje prisutna. Od mnoštva aktivnih čarobnjaka, vještica i ostalih korisnika magije, nisu svi bezazleni - te tu na scenu stupa najmoćniji od svih, Chrestomanci, u ulozi svojevrsnog "policajca". Kroz knjige se djelomično dobiva uvid u njegov život, te u život ljudi u različitim svjetovima- poglavito djece - koji zatraže njegovu pomoć.

Knjige su maštovite, šarene, na momente blesave, no pune posljedica Na momente sam bila iznenađena brutalnošću situacija u knjigama - po tome su sličnije braći Grimm negoli prvim nastavcima Harry Pottera, svakako. Izdaje najbližih članova obitelji, istraživanje "dječje" okrutnosti, likovi s manama koje ih ponekad doslovno koštaju glave..
I sve to upakirano u zanimljive, životne situacije prepune likova različitih kultura, boja kože i spola.

Najviše su me se dojmile prve knjige koje su usko vezane uz Christomancija, iako ću ih sve proslijediti nećacima
Felidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 13:58   #6526
Quote:
Felidae kaže: Pogledaj post
Diana Wynne Jones - The Chronicles of Chrestomanci (Charmed Life, The Lives of Christopher Chant, Conrad's Fate, The Magicians of Caprona, Witch Week, The Pinhoe's Egg)
Bas si me zainteresovala!
Da li se knjige trebaju citati nekim redom ili mozes poceti sa bilo kojom knjigom?
Flow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 15:11   #6527
Rachel Joyce - The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry

Upravo sam zavrsila ovu knjigu. Meni se pravo svidjela!

Pocinje mozda apsurdno, sam naziv knjige to odmah objasnjava: jedan pomalo dosadnjakavi, stariji penzioner ide da ubaci pismo u postanski sanducic i odjednom odluci ono sto mu srce kaze!
Znaci, ne posalje pismo nego odluci da ga licno uruci primaocu. Tako odluci putovati pjeske na drugi kraj zemlje…
Na tom putu upoznaje mnoge osobe I njihove zivote I uzajamno se inspirisu…
Takodje putujuci, tj hodajuci glavni lik razmislja I o svom zivotu, dogadjajima iz proslosti, propustenim prilikama, teskom djetinjstvu…

Kraj knjige je bas dirljiv… nekako zavolis tog starca… zaplakala sam jedno 4 puta… sa tugom i osmjehom…

Meni mnogo lijepa I dirljiva knjiga o ljubavi, gubitku, pokori, nadi
Flow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 19:41   #6528
Quote:
Flow kaže: Pogledaj post
Bas si me zainteresovala!
Da li se knjige trebaju citati nekim redom ili mozes poceti sa bilo kojom knjigom?
Hm, u principu možeš s bilo kojom. Ovdje imaš kronološki, ili slijediš ovaj koji je sama autorica predložila (tako sam ja). No, svaka može stajati sama za sebe!

Ajde, baš me zanima kako će ti se svidjeti!
Felidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 21:42   #6529
Quote:
Felidae kaže: Pogledaj post
Hm, u principu možeš s bilo kojom. Ovdje imaš kronološki, ili slijediš ovaj koji je sama autorica predložila (tako sam ja). No, svaka može stajati sama za sebe!

Ajde, baš me zanima kako će ti se svidjeti!
E hvala!
Samo necu odmah poceti citati, imam jos paar drugih knjiga koje me cekaju, pa kad to zavrsim.
Stavila sam ih u wish-listu svakako.
Flow is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 08:44   #6530
S.King - Djevojčica koja je obožavala Toma Gordona

Vjerujem da mnogi znaju radnju knjige - djevojčica se izgubila dok je šumom šetala sa svojom majkom i bratom. Svaki puta dok se pokušavala orijentirati, krivo je skrenula.

Osobno nisam impresionirana i bila mi je dosadna. Valjda sam očekivala više.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 22:27   #6531
Malo da se i ja uključim. Prvo sam pročitala Majski cvijet...prekrasna i dirljiva knjiga o teškom odrastanju djevojčica u Somaliji i stravičnom činu spolnog obrezivanja. Ostala sam dirnuta i šokirana. Dalje je teklo samo od sebe. Ko luda sam pretraživala knjige na tu temu drugog svijeta. Nije se spavalo,knjige su se nosile pri kuhanju ,na kupanje... Nomatkinja! Izuzetno dirljiva i prekrasna, K. hossini ; Tisuću žarkih sunaca , Gonič zmajeva.Divote! Krovovi Teherana, Krv cvijeća, Slatki okus suza...ljudi navalite! Tko voli naučit nešto o drugoj kulturi,mirisima,ambijentu orijenta, srcu i duši tih ljudi, definitivno neće požaliti! Moje tople preporuke!
Damand is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 17:01   #6532
Sheridan Le Fanu "Carmilla i druge priče o vampirima i duhovima" (talijanski prijevod)-nabavio sam si ovu zbirku priča poznatog irskog pisca Le Fanu-a u obliku e-knjige i prezadovoljan sam za sada.Iako sam pročitao tek dvije priče dosad odlične su,baš lede krv u žilama.Ako imate prilike čitati tog pisca i volite dobar horror,svakako ga preporučujem.Mislim da od njega na hrvatski je prevedena tek Carmilla,ali možda se varam.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 17:55   #6533
Jack Kerouac - Satori u Parizu
Predzadnji roman najpoznatijeg beatnika. Kerouac opisuje svoje događaje tražeći svoje podrijetlo u Parizu i Bretaniji i pronalazi satori(buđenje, shvaćanje). Klasični Kerouac sa svojom jazzovski spontanom prozom o svojim događajima, to ne može biti loše.
MagicRat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 10:16   #6534
SNOBOVI Julian Fellowes.

Možda je Britancima koji ne znaju što bi sa svojom aristokracijim: bi li ih prezirali,mrzili ili se njome ponosili - ovaj roman bio zanimljiv. Meni nije.
Bio mi je dosadnjikav,razvučen i predvidljive radnje.
Autor kao pripadnik obje "kaste" koje pokušava secirati u romanu,ostao je ni v rit ni mimo.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:28   #6535
Ivan Klima, Posljednji stupanj prisnosti

Evangelički svećenik upoznaje udanu ženu s kojom započinje tajnu vezu, sviđa mi se kako se odvija radnja, samo mi je malo grezo kako se žena može zaljubiti u čovjeka koji toliko priča o Bogu i onozemaljskom. Još nisam dovršila, nadam se da će se saznati za sve na kraju.
__________________
Ojala pudiera ir volando a tu ventana...
Serenità is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 13:50   #6536
Elmore Leonard: "Psi lutalice" - Jack Foley, pljačkaš banaka, izlazi iz zatvora na Floridi i na poziv Cunda Reya, zatvorskog prijatelj, odlazi u Los Angeles gdje se spetlja s Cundovom ženom, Dawn Navarro, koja pak ima neke svoje planove oko Jacka i Cunda... Leonard je i na samom kraju svoje karijere (ovo mu je pretpretposljednji roman) još uvijek znao napisati dobar roman. Čovjek je imao svoj stil i nije previše odstupao od njega. Meni taj stil odgovara i volim čitati njegove romane, a ovaj spada među bolje.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:42   #6537
Elmore Leonard: "Raylan" - posljednji Leonardov roman kojim se očito pokušao okoristiti popularnošću televizijske serije "Justified". Dobro štivo, tipično Leonardovsko, bez previše filozofiranja.

Lois McMaster Bujold: "Paldin of Souls" - svojevrstan nastavak "The Curse of Chalion" u kojem se u glavnim ulogama pojavljuju neki sporedni likovi iz tog romana, dok onih glavnih uopće nema, a radnja je smještena par godina kasnije. Neloše, možda tek mrvicu (ali zaista mrvicu) slabije od prethodnog romana. Ista je podjednako zanimljiv lik kao i Cazaril i dobro nosi cijeli roman na svojim plećima. Radnja je fino ispričana, bez previše praznog hoda. Nije loš ovaj svijet koji je Bujoldica stvorila, sviđa mi se prikaz bogova i demona. U svakom slučaju, ovaj mi je serijal puno bolje sjeo od njezine "The Sharing Knife" kvadrilogije. Iako saga o Milesu Vorkosiganu ostaje vrh njezina opusa.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:26   #6538
Krležu, valjda peti put ispočetka, čitam Krležu jer mi je majčinski mozak iščeznuo i on me jedini uspije uvijek vratiti u život.

Nekomu možda glupo, meni predivno, ništa me ne može toliko razveseliti kao njegova knjiga, ništa podići raspoloženje toliko koliko njegove palete boja, baš ga volem, jako. Usput mi diže moral za ispit iz Novije

Uz to gutam neki priglup krimić Tri sekunde Roslunda i Hellstroma, zabavno, teško mi nešto može nadmašiti Millenium trilogiju što se tiče tog nordijskog krimića... Slobodno nabacite, sviđa mi se nordijska književnost.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 17:35   #6539
U Europi, Geert Mak. Zasad mi se sviđa, zanimljivo pokriva povijest Europe u 20. stoljeću
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 19:52   #6540
Quote:
Kresimir Fly kaže: Pogledaj post
Shantaram – Gregory David Roberts

Knjiga je opaka za čitanje u krevetu; ima 816 stranica, ali skoro svaka vrijedi.
Roman o bjeguncu iz Australije u Indiju, čudesni konglomerat religija, naroda, jezika, običaja.
Čovjek piše zanimljivo i čitko, preporučujem ovisnicima o književnosti, a oni drugi će se ionako preplašiti debljine knjige.
Čitam! Prešla sam tek 200 strana, za sad mi se jako sviđa i ne vidim razloga da neće tako i ostati...
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:21.