Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2009., 10:24   #1141
Može li netko nešto reći o prezimenu Mikac.

hvala
kolekcionar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 13:32   #1142
Gledam jučer malo dnevnik i tamo neki svećenik u Dalmaciji za svako hrvatsko krsno ime daruje 1000 kn. I onda navodi neka "hrvatska" imena Petar, Marija, Šimun, Gabrijel--(kužite kaj mislim, znači katolička,ali nisu hrvatska već su to židovska imena). I tako se našo reč da ćemo Hrvate svijećom tražit u Hrvatskoj. Kasnije kao primjer hrvatskog imena dali su novokrštenu curicu Hrvaticu Gabrielu (katoličko ime, po arhanđelu), ali zanimljivog prezimena Milošević. Jel Milošević hrvatsko prezime budući da ih ima dosta po Dalmaciji ili kako zvuči srpsko? Kak je nastalo Milo+Šević
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 14:55   #1143
ima i Srba i Hrvata miloševicća, osobno znam vise njih Hrvata
Milošević je nastalo od imena Miloš a Miloš je inače jedno od najstarijih hrv. imena,vjerovali ili ne..na stranu to sto je to postalo popularno kod njih pa je s vrmeenom to postalo "njihovo" ime..
imam negdje popis najstarije zabiljezenih hrv. imena ..i tamo je Miloš a znam da u zap.Hercegovini ima dosta hrv. obitelji prezimena Miloš...(izvorno je to hercegovacko prezime)
btw, npr. u srbiji je tomislav cesto ime, ne bi me cudilo da je cesce ime nego kod nas..jer je srpski kralj imenovao svoje sinove po republikama Kraljevine SHS-andrej po slovencima, tomislav po hrvatima, a za srbiju se ne sjecam imena..i onda se tako tomislav kao ime jako popularizirao tamo..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 17:41   #1144
[QUOTE=Lelatea;12513608]Molim porijeklo prezimena Belic,
Hvala.
beli358 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 20:04   #1145
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
btw, npr. u srbiji je tomislav cesto ime, ne bi me cudilo da je cesce ime nego kod nas..jer je srpski kralj imenovao svoje sinove po republikama Kraljevine SHS-andrej po slovencima, tomislav po hrvatima, a za srbiju se ne sjecam imena..i onda se tako tomislav kao ime jako popularizirao tamo..
Treci je bio Petar, prijestolonasljednik. Zapravo je bio prvi.
Drazein is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 12:03   #1146
Quote:
LUISSA MARY kaže: Pogledaj post
koliko znam,od 1900 godine dokumenti za matične knjige mogu se pronaći u matičnim knjigama,ali kad se naiđe na zid što onda?
1.suprugova prabaka je umrla između 1906-1909 na području Novske,nema je pod ničim,kao da je nestala...kako je to moguće?
2.suprugov djed,po majci pokopan u slavonskom brodu,exumiran nema podataka gdje..dal je moguće da se o tome ne vode podaci?ima li ko takva iskustva?
Moje je porijeklo iz Novske, iztrazio sam nazad do 1755 god. kad je Novska postala kapetanija.
Znateli nesto vise o povijesti Novske.
savski granicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 09:31   #1147
Ova tema je genijalna! Zna li netko ponešto o prezimenima Vladušić i Mikčevac? Svaki je podatak dobrodosao...
Uncle Albert is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 11:25   #1148
Evo tko hoće mogu mu ja naći nekaj o njegovom ili njezinom prezimenu pošto imam doma Hrvatski prezimenik
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:57   #1149
Quote:
expressivo kaže: Pogledaj post
Evo tko hoće mogu mu ja naći nekaj o njegovom ili njezinom prezimenu pošto imam doma Hrvatski prezimenik
Evo prve zamolbe:
prezime KAVUR

i još iz istog kraja

BIZJAK


Hvala!
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 14:10   #1150
Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
Evo prve zamolbe:
prezime KAVUR

i još iz istog kraja

BIZJAK


Hvala!
vidio sam puno ovdje koji traže prezimena pa ćeš morat sačekat, jer imam sad predavanja pa neću stići sve napisati sada, al do navečer budem
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:47   #1151
@mustricolaris
evo ovak, ovaj prezimenik obuhvaća, top 1000 prezimena u Hrvatskoj.
Al za svako prezime ima otkud potječe, al za neka malo manje poznata prezimena nema objašnjenja

al evo, za Kavur: to je prezime obično u Zagrebu i okolici, onda ima ih dosta u Krapina Selo (Konjščina) čak 41 u 16 obitelji, onda u ponegdje u Slavoniji(osijek, Našice) i Karlovcu, tako, kontinentalna Hrvatska, sveukupno u Hrvatskoj 166

Bizjak: najviše ih ima u Zagrebu , onda Primorje i Istra (Rijeka, Pula, Medulin) i nešto malo u Slavoniji i jako malo po Dalmaciji, sveukupno 136 u cijeloj Hrvatskoj


btw , ajde ljudi pitajte, valjda vas zanima kolko vas je i gdje vas ima
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:44   #1152
Papić
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:00   #1153
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Papić
Od nadimka Papo,za Pavla.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:03   #1154
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Papić
Papić: papas, "otac, svećenik" to je značenje, a ima vas 1782 i 242. ste u Hrvatskoj po brojnosti.
Znači ima vas svugdje a najviše u Zagrebu čak 305 u 130 obitelji, onda vas ima u okolici Zagreba, oko Čazme, u Slavoniji dosta, onda u Dalmaciji najviše u Kaštelama (gotovo u svim Kaštelama), u Banovini i Lici
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:07   #1155
Sumnjam da je po Hercegovini naveliko korišten latinski
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:21   #1156
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Sumnjam da je po Hercegovini naveliko korišten latinski
kakve sad to veze ima s ovim?
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:35   #1157
Quote:
expressivo kaže: Pogledaj post
Papić: papas, "otac, svećenik" to je značenje, a ima vas 1782 i 242. ste u Hrvatskoj po brojnosti.
Znači ima vas svugdje a najviše u Zagrebu čak 305 u 130 obitelji, onda vas ima u okolici Zagreba, oko Čazme, u Slavoniji dosta, onda u Dalmaciji najviše u Kaštelama (gotovo u svim Kaštelama), u Banovini i Lici
1782 individue ili toliko obitelji?

U biti, prema navedenom ima nas u cijeloj Hrvatskoj?I nisam baš shvatio ovo sa ocem, svećenikom.Mene zanima podrijetlo samog prezimena, odakle je poteklo iz kojeg kraja, jer ovo je trenutno stanje sada, koje me baš toliko i ne zanima kao povijesni dio.
U svakom slučaju hvala na odgovoru.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:48   #1158
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
1782 individue ili toliko obitelji?

U biti, prema navedenom ima nas u cijeloj Hrvatskoj?I nisam baš shvatio ovo sa ocem, svećenikom.Mene zanima podrijetlo samog prezimena, odakle je poteklo iz kojeg kraja, jer ovo je trenutno stanje sada, koje me baš toliko i ne zanima kao povijesni dio.
U svakom slučaju hvala na odgovoru.
Iz Hercegovine,na način koji sam naveo. Nikakvi pape i papamobili,pusti ga
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:51   #1159
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
1782 individue ili toliko obitelji?

U biti, prema navedenom ima nas u cijeloj Hrvatskoj?I nisam baš shvatio ovo sa ocem, svećenikom.Mene zanima podrijetlo samog prezimena, odakle je poteklo iz kojeg kraja, jer ovo je trenutno stanje sada, koje me baš toliko i ne zanima kao povijesni dio.
U svakom slučaju hvala na odgovoru.
1782 individue, i da prema navedenom ima vas skoro po cijeloj Hrvatskoj. Ovo s ocem, Papić je izvedenica od Papa što u biti znači otac ili vrhovni svećenik, a što se tiče porijekla, porijeklo vuče iz Dalmacije, ne onaj primorski dio već onaj bliže Hercegovini
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:53   #1160
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Iz Hercegovine,na način koji sam naveo. Nikakvi pape i papamobili,pusti ga
ti možeš reći jedno, al stručnjaci su rekli drugo...
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.