Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2016., 22:37   #1021
Quote:
mari_2011 kaže: Pogledaj post
narode, platne liste nisu papir kojim cete doma potkuriti u zimi pec.
vec to fakat procitajte svaki mjesec, sve zivo vam pise tamo.
Da, na platnim listama svašta lipoga piše, ako ih dobiješ. A ako ih dobiješ samo jednom ili dvaput u 3 godine koliko radim za ovu firmu onda i nemaš baš puno koristi od toga šta piše na njima kad ne vidiš.
Znam da bi to po zakonu triba dobit svaki misec, al štaš. ipak smo u HR...

Nego, moje pitanje je sljedeće...danas sam (također nakon 3 g.)saznao da imam pravo na 20dana godišnjeg. I evo sad čitam zakon o radu u kojem piše da je to minimalno šta svatko ima ukoliko nije utvrđeno drukčije kolektivnim ugovorom.
Ovo je privatna firma sa 10-ak radnika tako da kolektivni ne postoji i koliko viidm nisu ga obvezni ni imati.
Ne mogu nigdje u zakonu naći dio vezan za dodatne dane godišnjega (staž, obrazovanje, djeca i sl.) osim 5 dana za teške uvjete rada. Da li je to uopće utvrđeno zakonom?
Ili bi po ovome zakonu poslodavac hladno mogao dati 4 tjedna godišnjeg za nekoga sa 30 g.staža npr.?
kvisko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 00:28   #1022
Samo 4 tjedna. Ostali dodatci su obično rezultat pravilnika firme ili kolektivnog ugovora.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 05:02   #1023
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne moraš ti ništa računati - na platnoj listi će ti pisati broj sati koji ti se isplaćuje u ime GO i prosječna cijena sata, ali da, negdje oko pola plaće.
Dobit ćeš jednako da li bila prijavljena još ta 2 tjedna ili ne!
To je odgovor koji sam tražila
Hvala puno jer nisam znala kako to ide a u biti ima logike, samo šta kod nas zna biti puno toga nelogično :zubo.
Jučer sam vidila ovde odgovor i nazvala firmu, rekla je i ona ccc pola plaće.
Najvažnija je info do koje ponekad nije lako doći.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Naravno da nema.
To sam i ja mislila, ali kako su se zakoni mijenjali, nisam bila 100% sigurna.

A kiss me, da li je moguće da trenutni poslodavac ako ja radim do 15-tog, meni odma riješi papire (dok sam na otkaznom roku) jer bi me nova firma odma prijavila od 16-og...htjela sam ih to zamoliti jer mi hitno trebaju papiri.
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 23:19   #1024
Misliš da te odjavi unaprijed? Naravno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 06:50   #1025
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Misliš da te odjavi unaprijed? Naravno.

Da, jer mi papiri trebaju odma sutradan...ali nisam znala da li se to može, Puno hvala kiss me, odjednom se počelo događati...otkaz, novi posao, na vrat na nos i uvatila me panika a nisam se imala gdje informirati.
Odem do firme i zamolim da mi izađu u susret i krenu sa odjavom.
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 20:15   #1026
pozdrav ,imam jedno pitanje
znaci radni tjedan mi je 5 dana tj. 40 sati tjedno i subota je prekovremeno po potrebi , i posto nam je stanje u firmi lose ljudi ne dolaze bas sve subote koje su radne pa su sad uveli novu stvar da ukoliko trebas slobodnu subotu da napises zahtjev za godisnji , pa me zanima da li oni meni mogu pisat godisnji za subotu te ako nemogu postoji li u zakonu clanak kojim se to moze potvrditi?
subzero26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 21:06   #1027
Zavisi što ti piše u ugovoru - je l piše 5-dnevni radni tjedan?
AKo da, onda nemaš ti šta pisati godišnji za dan koji ti je slobodan.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 18:02   #1028
Znaci pise mi da mi je radno vrijeme 40 sati tjedno , a nedjelja je neradni dan a po potrebi se radno vrijeme se moze raspodijeliti drugacije to je sve za sub nista ne pise .
subzero26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 00:08   #1029
Da li u ugovoru piše petodnevni ili šestodnevni radni tjedan?

Poslodavac može napraviti preraspodjelu radnog vremena, ali o tome mora donijeti pisani odluku i izvjesiti ju na vidljivo mjesto (npr oglasna ploča u firmi) i odrediti datum kad odluka stupa na snagu, jer ne smije trajati duže od 6 mjeseci.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 12:06   #1030
Nije nista navedeno dal je petodnevni ii sestodnevni samo to pise sto sam naveo u proslom postu. Ako je 40 sati tjedno onda se valjda podrazumijeva 5 dana po 8 sati .
subzero26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 22:47   #1031
Ne podrazumijeva.
Imate li nekakav Pravilnik u firmi koji to propisuje?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 12:20   #1032
ma nema nista ako i ima mi nemozemo do toga.
subzero26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 20:40   #1033
KOliko imam dana pravo na godišnji ako sam počela radit od četvrtog mjeseca i ako radim 6 dana u tjednu?
Benka1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 22:18   #1034
ZOR kaže : "Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna" ali to je minimum.
Sve više od toga propisano ti je pravilnikom, kolektivnim ugovorom ili ti piše u ugovoru o radu.
Nije svugdje isto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 18:54   #1035
Quote:
Benka1995 kaže: Pogledaj post
KOliko imam dana pravo na godišnji ako sam počela radit od četvrtog mjeseca i ako radim 6 dana u tjednu?
Sada? 12 dana.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:27   #1036
Pozdrav svima, molim odgovor ako netko zna...
Od 07.09.2015. radim u poduzeću kao zamjena za porodiljni. Ugovor mi istječe početkom velječe 2017. (tada se vraća osoba koju mijenjam). I sad me zanima, hoću li ja ostvariti pravo na godišnji za 2017.godinu? Koliko znam, trebala bi ostvariti pravo jer radim u tom poduzeću više od godinu dana, a samo ne znam ostvarujem li pravo na puni godišnji pošto ću raditi samo mjesec dana u toj godini?
Čitala sam ZOR i razne stručne stranice i nigdje nisam našla odgovor kad se zapravo stječe pravo na puni godišnji ako je zadovoljena forma od provedenih 6 mjeseci na radnom mjestu. Ne znam je li točno da ulaskom u Novu godinu svi oni koji su proveli 6 mjeseci ili više imaju pravo na puni godišnji ili ne?

Hvala unaprijed na odgovorima.
Morenita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:55   #1037
Quote:
Morenita kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, molim odgovor ako netko zna...
Od 07.09.2015. radim u poduzeću kao zamjena za porodiljni. Ugovor mi istječe početkom velječe 2017. (tada se vraća osoba koju mijenjam). I sad me zanima, hoću li ja ostvariti pravo na godišnji za 2017.godinu? Koliko znam, trebala bi ostvariti pravo jer radim u tom poduzeću više od godinu dana, a samo ne znam ostvarujem li pravo na puni godišnji pošto ću raditi samo mjesec dana u toj godini?
Čitala sam ZOR i razne stručne stranice i nigdje nisam našla odgovor kad se zapravo stječe pravo na puni godišnji ako je zadovoljena forma od provedenih 6 mjeseci na radnom mjestu. Ne znam je li točno da ulaskom u Novu godinu svi oni koji su proveli 6 mjeseci ili više imaju pravo na puni godišnji ili ne?

Hvala unaprijed na odgovorima.
za 2017. godinu imaš pravo na RAZMJERNI DIO GO.....znači za mjesec dana recimo imaš pravo na 2 dana GO ako je ukupan GO za cijelu godinu 20 dana....
ne možeš imati godišnji za cijelu 2017. godinu jer je nisi odradila....razmjerni dio imaš

evo jedno objašnjenje...da lakše skužiš o čemu se radi....

http://lider.media/aktualno/tvrtke-i...ga-izracunati/
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 15:15   #1038
Quote:
Lenac7 kaže: Pogledaj post
za 2017. godinu imaš pravo na RAZMJERNI DIO GO.....znači za mjesec dana recimo imaš pravo na 2 dana GO ako je ukupan GO za cijelu godinu 20 dana....
ne možeš imati godišnji za cijelu 2017. godinu jer je nisi odradila....razmjerni dio imaš

evo jedno objašnjenje...da lakše skužiš o čemu se radi....

http://lider.media/aktualno/tvrtke-i...ga-izracunati/
Da, zapravo logično da će tako biti. I pretpostavila sam da imam pravo na taj razmjerni dio, hvala na potvrdi i odgovoru, ovaj članak je dosta toga obuhvatio i dobro objasnio.
Morenita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 12:18   #1039
Koliko dana godišnjeg za 2016. ima zaposlenik koji je u firmi A počeo raditi 5.9.?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 23:50   #1040
8 dana
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.