Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2010., 14:26   #201
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
@Vilenica
... da, imas pravo, ne odlucujemo mi, zapravo je i cijela rasprava besmislena, osim sto smo pokazali kako "disemo"...
... na drzavu i institucije se isto tako ne vrijedi osvrtati...

Idem malo guglati da vidim kako je to u dobrom starom Singapuru i slicnim nazadnim mjestima...
zasto nazadnim??
slobodno odi pa vidi najnaprednije drzave
dok se s jedne strane lome koplja oko toga smiej li roditelj dignuti glas i koliko je to zlostavljanje krhke djecje psihe , s druge postoje internati gdje se dandanas provodi fizicko kaznjavanje , kao i boot kampovi gdje se djecicu dotjerava u red "na naucnoj osnovi"
nedavno je bila i vijest iz new yorka , kad je mama zvala policiju jer dijete nije htjelo na spavanje
srecom pa je dijete bilo premalo da shvati da mu ni policija ne moze nista
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:28   #202
Baš ima lip naslov tema a vi se vrtite u krug: da li batinati djecu pa se argumenti ponavljaju: jedni kažu da batinanje odgaja, drugi da proizvodi nasilnike. Tako nećete ništa zaključit. Trebate sagledat širu siku da bi mogli doć do nekog zaključka.
Batinanje ili ne je dio odgoja - jednom kad imaš maloljetnika nasilnika odgoj je već zakazao (neću sad ulazit u priču da li može nastat nasilnik i u obitelji koja ga je dobro odgajala). U tom trenutku odgoj je manji prioritet od nečeg drugog - kako zaštitit društvo od ovog nasilnika. Ne znam baš kako Endimion zamišlja da bi djelovalo suočavanje oči u oči nasilnika i njegove žrtve, ali meni se čini da bi moglo bit traumatično za žrtvu. A ako uvedemo takav tretman kao propisanu "kaznu" za počinjeno zlodjelo, to implicira da će i žrtva bit kažnjena ovakvim sučeljavanjem, što mi ne izgleda kao najsretnije rješenje.
Drugi prijedlozi kreću od psihološkog savjetovanja preko šamaranja do premlaćivanja, doživotnog zatvora i likvidacije. Šta se mene tiče, društvo ima pravo da se štiti od nasilnika i podržat ću rješenje koje pruža bolje rješenje od ovog koje danas imamo. Današnja situacija je da ti mangup premlati dijete i ne možeš ništa poduzeti da se to ne dogodi opet. Ne smiješ ga ubit, istuć, ošamarit, vikat, prijetit, zatvorit. To za tebe neće ni društvo učinit jer ne može kršit prava tog mangupa. Šta je s pravom tvog djeteta da ne bude premlaćivano - pa ništa, možeš se samo nadat.
To je jedna linija rasprave koja se može slijedit.

Druga po mom mišljenju je odgoj koji proizvodi ili ne proizvodi mangupe, da li treba sadržavat šamare i slično.
Za početak, roditelji bi trebali bit kompetentni u odgoju. Kad je taj uvjet ispunjen, moj stav je da bi dva tri šamara tokom djetinjstva bili okej - netko je već napisao, kao iznimka od iznimke. Inače, velik problem današnjeg društva je upravo ovo prvo - nekompetentnost roditelja da odgajaju djecu. Zapadno društvo je organizirano oko porodice: majka, otac, eventualno stariji članovi porodice i djeca. Meni se čini da je tu vrlo mali broj ljudi zadužen za odgoj te da su odgajatelji postavljeni potpuno nekritički: ako ti je to roditelj, on te odgaja. Mogu zamislit da bi djeca imala kvalitetniji odgoj ako bi se živjelo u nešto širim zajednicama, gdje bi djecu odgajali oni koji to znaju i žele zajedničkim naporima, dok se oni koji nemaju interesa za to jednostavno tim ne bi bavili. Ili ako bi pojedinci koji se žele bavit odgojem to radili na loš način, stvar ne bi ostajala iza 4 zida pa da nju saznamo tek kad dobijemo maloljetnika koji pramlaćuje, krade ili ubija. Društvo bi bilo svjesno tog problema i imalo bi načine da ga riješi.

Da se vratim sa utopističke digresije, ja sam kao dijete od 6-7 godina popio stravične batine od starog. Napravio sam nešto ružno, uglavnom nesvestan posljedica, šamar bi bio dovoljan. Ali je uslijedilo batinanje i nastavak batinanja. Naučio sam dvije lekcije: kako je biti žrtva jačeg od sebe - tada sam vrlo zorno shvatio što je to i čvršće nego ikad sam isklesao svoj zakon: ne dovedi slabijeg od sebe u poziciju tvoje žrtve.
Druga lekcija je bila da je moj otac monstrum: to nije bila samo ljutnja, to je bio sadizam. Krvoločni bijes bez imalo empatije - čisti ubilački nagon. Mnogo kasnije sam ovo bolje razumio, ali to nije tema. Zašto ovo navodim: pa eto to je primjer gdje je dijete čak i od nekompetentnog roditelja dobilo neopravdane batine, a iz njih je naučilo dvije korisne lekcije. Drago mi je zbog tih batina, zapravo sad mi ne bi bilo žao ni da sam ih češće dobio. Vjerojatno bih sad bio čvršća, zrelija i mudrija osoba nego što jesam. Mali materijal za raspravu kad već ide u tom smjeru.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:29   #203
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
razlika izmedu nekog doba jkad su batine bile skoro pa iskljucivo sredstvo i kad se pobiralo tako da je dijete bilo crno i plavo i batina koje sluze kao instrument za ukljucivanje slusnog mehanizma je valjda svakom normalnom jasna
jednostavno neka djeca ne zele poslusati dok ih se zaista ne primora
danas imamo djecu koja jako dobro znaju da im se zakonski nista nece dogoditi i koja se upustaju s tim saznanjem u kriminal
danas imamo klince koji su kod kuce super , a u skoli vragovi ,ejr su skuzili da doma ne mogu ,a u skoli mogui proci sa takvim ponasanjem
na cesti takoder ...
Po onome što su mi rekli, mala djeca imaju tu opciju uključivanja slušnog mehanizma zbog šamara, fliske i sl. Djeca predškolske dobi. S ovima u pubertetu ja zbilja nisam sigurna može li se tim putem. Ok, šamar uvijek može biti neki potez triježnjenja ili pražnjenja (pa i odrasli se međusobno šamaraju ponekad), ali ono što s pubertetlijama fali je valjda naprosto jači autoritet roditelja i drugih odraslih ili imanje naprosto nekakvih uzora (a da nisu šoubizerski). Moguće je da se današnji profesori nedovoljno trude razumjeti psihologiju adolescenata, njihove interese i probleme. Tako (to pouzdano znam) postoji stara garda profesora koja naprosto njurga kako su vremena loša i kako djeca ne uče i ne razumiju, a ne znam rade li nešto kvalitativno u smislu da im se približe. Dociranje bi trebalo biti stvar prošlosti u školama.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:39   #204
s malom se djecom pocinje odgoj
sa vecom se ucvrscuje
u neko doba , pubertetlije sasvim prirodno udu u fazu pobune i zelju da ih se prihvati u drustvo odraslih i nije ni cudno ni nenormalno da pokusaju biti nasilni cak i prema vlastitim roditeljima

ja sada pricam o samo jednom segmentu , pa molim da me se ne shvati kao da promoviram mlacenje od do, ili da netko mora figurirati djetetu kao bic bozji i vladati strahovladom

u tim nekim trenucima roditelj mora prepoznati sto se dogada i primjereno reagirati , jer se radi o prekretnicama u odrastanju
da li ce tu biti dovoljno sjesti i popricati , d ali ce trebati podici glas , da li ce neka kazna ili dodavanje vise odgovornosti ili promjena pristupa , ili batine biti potrebne - to je nesto sto ne moze nitko sa strane tko neko konkretno dijete ne pozna, ne moze reci
ja mogu sad za sebe reci , iz ove perspektive , da sam nesto batina pobrao sasvim u redu i 100% zasluzeno i da tu nije bilo ni trunke zlostavljanja
jednostavno , jer sam bio tip kojem je kvocanje bilo nesto sto sam jedva otrpio odslusati i sto nije bilo sanse da bi nakon 3 minute bio u stanju reci o cemu se radilo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:45   #205
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
s malom se djecom pocinje odgoj
sa vecom se ucvrscuje
u neko doba , pubertetlije sasvim prirodno udu u fazu pobune i zelju da ih se prihvati u drustvo odraslih i nije ni cudno ni nenormalno da pokusaju biti nasilni cak i prema vlastitim roditeljima

...
ima i onaj famozni "neću" period od druge do pete godine kad dijete po prvi put postane svjesno sebe kao osobe i svog "ja"... zna bit frustrirajući kao i period puberteta...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:48   #206
da , ali s malcima se moze na razne nacine , dok god ih je moguce usmjeravati i ucjenjivati

problem nastane kad su malo veci i kad opet dodu u taj period ,a nemres ih zajebati s gledanjem crtica ili sladoledom
meni se recimo dobro pokazalo dodati djetetu vise odgovornosti , ali na nacin da to izgleda kao unaprijedenje i povjerenje , a ne kao kazna ili teret
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:52   #207
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da , ali s malcima se moze na razne nacine , dok god ih je moguce usmjeravati i ucjenjivati

problem nastane kad su malo veci i kad opet dodu u taj period ,a nemres ih zajebati s gledanjem crtica ili sladoledom
meni se recimo dobro pokazalo dodati djetetu vise odgovornosti , ali na nacin da to izgleda kao unaprijedenje i povjerenje , a ne kao kazna ili teret
da, mene kao malog ništa nije palilo nego da budem kao odrasli, da radim ono što i oni, da pijem ono što i oni...

inače neki vide problem u modernom odgađanju odrastanja... u starija vremena je cilj bio da djeca što prije odrastu i preuzmu odgovornosti odraslih osoba, a danas nije...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:55   #208
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... u redu, definirao si "zlocinacku odmazdu"... A sto bi po tvome bila "preventivna mjera" i "zasluzena kazna"... Necemo opet u vremeplov pa pricati tko je gdje kada i kako pogrijesio, nego konkretno sto s takvima napraviti, prije nego se docepaju iduceg djeteta ?
Ponavljam, prije svega treba ici na promjenu kaznenog zakona, drustvo u kojem se prelazi olako preko ovakvih stvari, nie sigurno drustvo...pache cemu nam onda uopce treba organizirana zajednica...a rad na sprijecavanju ovakvih situacija mora ici od obitelji, socijalnih radnika, skole...

Evo sto sami klinci, koji najbolje znaju sto se desava, i kakav strah premlacivanje i smrt Luke Ritza predstavlja, dovoljno je procitati sto pisu.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 15:04   #209
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Tako (to pouzdano znam) postoji stara garda profesora koja naprosto njurga kako su vremena loša i kako djeca ne uče i ne razumiju, a ne znam rade li nešto kvalitativno u smislu da im se približe.
Odgajati trebaju roditelji, a profesor nije odgajatelj nego predavač znanja, a da bi on mogao kvalitetno raditi svoj posao prvo roditelji moraju odgojiti svoje dijete tako da sluša i poštuje profesora. Ne vidim razlog zbog čega se profesor mora "približavati" djetetu, dijete zna da ide u školu zbog školovanja, a ne zbog druženja sa profesorom. Uostalom, profesor radi istovremeno sa 20-30 djece i nema mogučnost baviti se sa svakim pojedinačno, a da bi svoj posao mogao kvalitetno raditi potreban mu je autoritet kojeg nema bez barem malo strahopoštovanja.
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 15:11   #210
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Odgajati trebaju roditelji, a profesor nije odgajatelj nego predavač znanja, a da bi on mogao kvalitetno raditi svoj posao prvo roditelji moraju odgojiti svoje dijete tako da sluša i poštuje profesora. Ne vidim razlog zbog čega se profesor mora "približavati" djetetu, dijete zna da ide u školu zbog školovanja, a ne zbog druženja sa profesorom. Uostalom, profesor radi istovremeno sa 20-30 djece i nema mogučnost baviti se sa svakim pojedinačno, a da bi svoj posao mogao kvalitetno raditi potreban mu je autoritet kojeg nema bez barem malo strahopoštovanja.
Pa problem je upravo u tome što dobar dio profesora misli da autoritet ima samo na temelju toga što su profesori. Pa ne bi nikako trebala stvar biti u poslušnosti. Zar ćemo odgajati djecu da budu poslušni članovi društva i zar je samo u tome bit - da slušaju direktive? Ili ćemo ih odgajati da razumiju temeljne ljudske vrijednosti, prava sebe i drugih, tako da se i sami znaju ravnati i postupati adekvatno u određenim situacijama? Dijete koje je zatuklo Luku Ritza, ili bilo kog drugog, nema elementarnu edukaciju iz vrijednosti. Zašto profesor hrvatskog jezika (kroz književnost) ili profesori sociologije, psihologije, filozofije ne bi mogli pripremati učenike i na taj aspekt života, kao takvog? To da profesori nemaju vremena, to su izgovori - ne moraju se oni niti baviti svakim pojedinačno, ali bi morali misliti o odgovornosti za učenika kao ljudsko biće - ne samo o prijenosu znanja. Barem u osnovnim i srednjim školama, fakulteti su nešto drugo.

I još jednom, autoritet je nešto što ima veze s poštovanjem (višesmjernim) i osobnim integritetom osobe, nema veze ni sa strahom ni s batinama. Osim ako je riječ o lažnom autoritetu.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 15:14   #211
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Malo bolje prođi thread. Upravo ne pričamo o tvojim primjerima, već kritiziramo zločinačku odmazdu.
Pročitala sam sve i pratim temu od početka, a to sam napisala upravo zato što vidim da, osim onih koji otvoreno zagovaraju premlaćivanje djece, ima i onih koji to misle upravo onako kako sam ja napisala, pa se to opet trpa u isti koš.
Uostalom, i izrazila sam svoje mišljenje o pitanju koje se postavlja u naslovu ove teme.

A budući da je tema "Jesu li batine stvarno primitivan i besmislen način socijalizacije?", mislim da bismo onda trebali prvo definirati što se točno podrazumijeva pod "batinama".
Jer, znam da smo mi kad smo bili klinci, svaki udarac po guzici nazivali batinama i to veze nije imalo sa premlaćivanjem, lomljenjem kostiju i krvnim podljevima.
A sasvim je jasno da 15-godišnjaka ne možeš baš "preko koljena", pa što bi onda bile "batine" kad je u pitanju tinejdžer?

ZgSash je u par postova objasnio točno ono što i ja mislim - samim razgovorom nećeš doprijeti do tinejdžera, jer on u toj dobi uči i trudi se završiti školu zbog osjećaja obaveze naspram roditelja i straha od reakcije i razočaranja roditelja ako zakaže, a ne zato što je duboko zabrinut za svoju budućnost i eventualan upis fakulteta.
Iz istog se razloga drži podalje od sranja (ovdje mislim na sranja tipa - uništavanje imovine, uzimanje droga... itd).

A klinci koji su u stanju nekoga mlatiti satima su sasvim druga priča - što se njih tiče, kao što je već napisano - tu je odgoj već debelo zakazao i sigurno oni to nisu učinili "iz vedra neba", već su vjerojatno i prije imali raznoraznih ispada sa kojima su se izvukli bez ikakvih posljedica i sada je to samo kulminiralo.

Nemam pojma kako do njih doprijeti i što sa njima učiniti, samo znam da moraju za svoje djelo snositi adekvatne posljedice (ne mislim pod time da i njih treba izmlatiti), a ne snose nikakve dokle su god maloljetni.
Možda se njima i da pomoći i promijeniti njihovo nasilničko ponašanje, ali kad već to ode toliko daleko, ako itko to i može učiniti, onda je to nekakva stručna osoba, a ne roditelj.
Mislim da u toj fazi, kad balavac dođe do toga da je u stanju nekoga mučiti satima, roditelji više ništa ne mogu.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:20   #212
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Dok se zločestu djecu fizički kažnjavalo, društvo je bilo zdravije, sad kad se sa njima počelo "razgovarati" sve je otišlo k vragu, sada oni tuku nas. Nema bez batine ništa, razgovor je za normalne ljude, a budala razumije samo jezik sile.
Društvo je bilo zdravije? Haha. Ovo je toliko pogrešna izjava da ostaneš bez teksta.



Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Pročitala sam sve i pratim temu od početka, a to sam napisala upravo zato što vidim da, osim onih koji otvoreno zagovaraju premlaćivanje djece, ima i onih koji to misle upravo onako kako sam ja napisala, pa se to opet trpa u isti koš.
Uostalom, i izrazila sam svoje mišljenje o pitanju koje se postavlja u naslovu ove teme.

A budući da je tema "Jesu li batine stvarno primitivan i besmislen način socijalizacije?", mislim da bismo onda trebali prvo definirati što se točno podrazumijeva pod "batinama".
Jer, znam da smo mi kad smo bili klinci, svaki udarac po guzici nazivali batinama i to veze nije imalo sa premlaćivanjem, lomljenjem kostiju i krvnim podljevima.
A sasvim je jasno da 15-godišnjaka ne možeš baš "preko koljena", pa što bi onda bile "batine" kad je u pitanju tinejdžer?

ZgSash je u par postova objasnio točno ono što i ja mislim - samim razgovorom nećeš doprijeti do tinejdžera, jer on u toj dobi uči i trudi se završiti školu zbog osjećaja obaveze naspram roditelja i straha od reakcije i razočaranja roditelja ako zakaže, a ne zato što je duboko zabrinut za svoju budućnost i eventualan upis fakulteta.
Iz istog se razloga drži podalje od sranja (ovdje mislim na sranja tipa - uništavanje imovine, uzimanje droga... itd).

A klinci koji su u stanju nekoga mlatiti satima su sasvim druga priča - što se njih tiče, kao što je već napisano - tu je odgoj već debelo zakazao i sigurno oni to nisu učinili "iz vedra neba", već su vjerojatno i prije imali raznoraznih ispada sa kojima su se izvukli bez ikakvih posljedica i sada je to samo kulminiralo.

Nemam pojma kako do njih doprijeti i što sa njima učiniti, samo znam da moraju za svoje djelo snositi adekvatne posljedice (ne mislim pod time da i njih treba izmlatiti), a ne snose nikakve dokle su god maloljetni.
Možda se njima i da pomoći i promijeniti njihovo nasilničko ponašanje, ali kad već to ode toliko daleko, ako itko to i može učiniti, onda je to nekakva stručna osoba, a ne roditelj.
Mislim da u toj fazi, kad balavac dođe do toga da je u stanju nekoga mučiti satima, roditelji više ništa ne mogu.
Slažem se s tobom, i ono što sam rekao ovome ne proturiječi. Međutim, ako si sve pročitala i pratila, mogla si doći do zaključka da nekolicina tjera vodu na svoj mlin, i zagovara (a kasnije pokušava zagladiti stvar) teška kršenja prava čovjeka, dok istovremeno kenja po strani koja je svjesna strahote toga i koja, što je najbolje od svega, niti ne negira da je postojeći sustav nikakav i ne smatra da bi trebali proći nekažnjeno. Apsurd, ali s očitim razlogom zabave par kolovođa.
Vidiš, ja ne mogu smatrati zdravom osobu koja je nasilna i licemjerna i zlobna, a upravo takvi uvijek nanjuše ovakve threadove i onda se iživljavaju.

Vršenje zločina nad kriminalcem je uspostava lažnog autoriteta. I kao što je već rečeno, upravo su zločinačke metode bivše države uzrokovale još veći ponor, da bi dovele do prestravičnih zločina u erupciji Domovinskog rata.
To je kao da posjekotinu na ruci liječiš njenom amputacijom. Dobiješ tijelo bez ruke, manje sposobno za život. Ovi koji zagovaraju zločin na threadu nemaju ljudske vrijednosti, u tome je kvaka svega. To su nasilnici, samo "s druge strane". No svejedno su nasilnici. Zločini nemaju boju.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 02.03.2010. at 16:25.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:30   #213
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Društvo je bilo zdravije? Haha. Ovo je toliko pogrešna izjava da ostaneš bez teksta.
da, društvo je bilo zdravije... samo, u kojem periodu? u doba kad su moji djedovi i bake odrastali, a i kad su njihova djeca odrastala, još uvijek su se tukla nekritički i bez voznog reda kao volovi u kupusu...

onda iza ww2 kreće val promjena koji se sve više i više ubrzava i sad smo došli dotle da roditelji skoro da uopće ne smiju odgajat djecu...

negdje u tom periodu promjena nakon ww2 su ljudi imali zdrav stav prema odgoju...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:36   #214
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
Zašto onda muž ne bi smio udariti andragošku šamarčinu lijenoj ženi, posebno ako je uzdržava i za uzvrat očekuje pospremljeni stan, opeglani veš i skuhani ručak, a ona iznevjeri ta očekivanja?
Zato što:

1) nepospremljen stan nije kriminalna radnja, pljačka jest
2) muž nije DUŽAN skrbiti o toj ženi, može je ostaviti. Roditelj je, međutim, dužan skrbiti o djetetu i u krajnjoj liniji odgovoran za njega
3) ukoliko žena prekrši zakon, za to neće biti prozivan njen muž. S druge strane, roditelji kriminalne djece su konstantno prozivani na odgovornost. Često s pravom, iako smatram da postoje i izuzeci.
4) od muža se očekuje da si izabere ženu koja će mu odgovarati i da onda snosi posljedice svog izbora. A od roditelja se očekuje da dijete odgoji.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:38   #215
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
da, društvo je bilo zdravije... samo, u kojem periodu? u doba kad su moji djedovi i bake odrastali, a i kad su njihova djeca odrastala, još uvijek su se tukla nekritički i bez voznog reda kao volovi u kupusu...

onda iza ww2 kreće val promjena koji se sve više i više ubrzava i sad smo došli dotle da roditelji skoro da uopće ne smiju odgajat djecu...

negdje u tom periodu promjena nakon ww2 su ljudi imali zdrav stav prema odgoju...
Naravno, nemoj ni slučajno zaboraviti iskritizirati Jugoslaviju. To je obvezno. Čak i ako dođe do kognitivne disonance. Glavno da se javno distanciraš od juge.

A kad su to imali zdrav stav prema odgoju? "Malo nakon drugog svjetskog rata". Kad? U doba kada su ljudi nestajali pod naletom crvenog fašizma?

Malo raširi blende na očima. Taj krasni i fini odgoj o kojem govoriš je pogonio ratove u koje se masovno i rado odlazilo. Vrlo zdravo društvo, zar ne?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.03.2010., 16:38   #216
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
Od ostalih nasilnika, vjerojatno nisu bili bijeni oni koje su roditelji napustili ili su živjeli s njima, ali nisu obraćali pažnju na svoju djecu.
Ne, zapravo sam mislio na one koji su bili razmaženi i kojima su roditelji sve dopuštali. Oni koji nisu naučili da neprihvatljivo ponašanje ima negativne poslijedice, npr. u vidu kazni.

Iako, slažem se da bi i ovi koje opisuješ vjerojatno imali problematičnu djecu.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:40   #217
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Naravno, nemoj ni slučajno zaboraviti iskritizirati Jugoslaviju. To je obvezno. Čak i ako dođe do kognitivne disonance. Glavno da se javno distanciraš od juge.

A kad su to imali zdrav stav prema odgoju? "Malo nakon drugog svjetskog rata". Kad? U doba kada su ljudi nestajali pod naletom crvenog fašizma?

Malo raširi blende na očima. Taj krasni i fini odgoj o kojem govoriš je pogonio ratove u koje se masovno i rado odlazilo. Vrlo zdravo društvo, zar ne?
o čem ti čovječe, fulo si pdf, ovo nije politika...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:58   #218
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Pa bilo ih je, naravno. Kad smo rekli da ranije, prije 20 godina i ranije nije bilo maloljetničkog nasilja? Nismo to rekli. Bilo ih je, i prikrivenih i zataškavanih i skandaloznih, posebno u zatvorenim institucijama i određenim regijama (selo, regije s određenim mentalitetom i sl.). Imali smo uvijek zločina iz odmazde (kao što bi mogao biti taj slučaj u popravnom domu - nisam gledala film, hvala, budem), famoznih zločina iz strasti (kao to na svadbama ), osobnih kavgi u birtijama i sl. Ovo što je danas na stvari je rašireno ulično maloljetničko nasilje, u gradovima. Možda je to nasilje prije bilo više lokalizirano na određene subkulturne skupine pa smo to možda više doživljavali kao izolirane incidente (pretpostavka). Ovo što imamo danas je slučaj da regular djeca, djeca roditelja koji su relativno situirani i vode pristojan građanski život, rade krajnje brutalne stvari drugoj djeci. Tako da, tvrdim da je u posljednih dvadeset godina, s novim tehnologijama i promjenama u društvu (veći utjecaji drugih kultura kroz medije, promjene u percepciji uspjeha pojedinca u društvu i sl.) došlo i do pojačane kompetitivnosti među djecom i zločina iz obijesti. To je ono što, po meni, jest novost i uopće ne negira da je zločina raznih vrsta bilo i ranije.

Pa, ne bih to direktno povezao s batinama, ali generalno imam dojam da se nešto JEST promijenilo. Naime, tamo osamdesetih kad sam išao u osnovnu, nastavnici su nam također prijetili jedinicama, ukorima i sl. Samo po sebi - učenike nije bilo briga za tamo neke jedinice i ukore. Ali ITEKAKO ih je bilo briga za poslijedice kad roditelji za to saznaju. Roditelji su uglavnom bili na strani sustava i najviše nas je bilo strah da roditelji ne saznaju.

Danas, međutim, kad klinac dobije jedinicu ili ukor ON zove roditelja i šalje roditelja u školu da kazni NASTAVNIKA. Dakle, generalno, roditelj je taj faktor koji je promijenio strane i koji dovodi do porasta nediscipline u školama.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 18:52   #219
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Pa problem je upravo u tome što dobar dio profesora misli da autoritet ima samo na temelju toga što su profesori. Pa ne bi nikako trebala stvar biti u poslušnosti. Zar ćemo odgajati djecu da budu poslušni članovi društva i zar je samo u tome bit - da slušaju direktive? Ili ćemo ih odgajati da razumiju temeljne ljudske vrijednosti, prava sebe i drugih, tako da se i sami znaju ravnati i postupati adekvatno u određenim situacijama? Dijete koje je zatuklo Luku Ritza, ili bilo kog drugog, nema elementarnu edukaciju iz vrijednosti.
Puno ti filozofiraš o pravima, ljudskim vrijednostima itd., ali djeca nisu dorasla tome da to sve mogu shvatiti, shvatit će to kad odrastu, a da bi tada razumno o tome razmišljali moraju u djetinjstvu naučiti što se smije što se nesmije, da se starije mora poštivat, da za neposluh slijedi kazna, da profesor zna što je ispravan postupak, a ne da balavac uletava profesoru u facu i drelji se o svojim pravima o kojima pojma nema jer ima iskrivljenu sliku o tome do koje granice ta prava idu. I mogu ponovit, škola nije odgajalište, dijete treba odgojiti kod kuće i takvog ga poslati među ljude.
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Društvo je bilo zdravije? Haha. Ovo je toliko pogrešna izjava da ostaneš bez teksta.
Da, bilo je zdravije, ljudske vrijednosti su bile na puno višem nivou od današnjeg vremena kad nitko nikog ne mora poštivati jer svi imaju svoja prava da budu bahati i bezobrazni.
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:21   #220
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Puno ti filozofiraš o pravima, ljudskim vrijednostima itd., ali djeca nisu dorasla tome da to sve mogu shvatiti, shvatit će to kad odrastu, a da bi tada razumno o tome razmišljali moraju u djetinjstvu naučiti što se smije što se nesmije, da se starije mora poštivat, da za neposluh slijedi kazna, da profesor zna što je ispravan postupak, a ne da balavac uletava profesoru u facu i drelji se o svojim pravima o kojima pojma nema jer ima iskrivljenu sliku o tome do koje granice ta prava idu. I mogu ponovit, škola nije odgajalište, dijete treba odgojiti kod kuće i takvog ga poslati među ljude.
Da tvoja logika funkcionira:
1. u prošlosti ne bi bilo djece zločinaca
2. djeca-zločinci koje se mlatilo više nikada ne bi počinili zločin
3. sve države koje odobravaju nasilje u svrhu odgoja bile bi savršene, bez zločinaca i vrlo prosperitetne u svakom pogledu

I gle čuda. Sve stavke su neistinite. You fail.

Iako je primarni odgoj od roditelja/staratelja, škola je obrazovno-odgojna ustanova i nipošto se ne smije upogoniti bez odgojnog dijela. U školi se provodi ogroman dio vremena, kako osnovnoj tako srednjoj, i zapustiti odgoj značilo bi zapustiti razvoj mladog čovjeka.

Svašta na forumu možeš čuti, svašta.



Quote:
Da, bilo je zdravije, ljudske vrijednosti su bile na puno višem nivou od današnjeg vremena kad nitko nikog ne mora poštivati jer svi imaju svoja prava da budu bahati i bezobrazni.
O da, vrlo zdravo. Svijet prepun zločina, kako onih pod zaštitom zakona, tako onih izvan njega, krcat diskriminacije, omalovažavanja, bez ikakve nade u pravdu. Krasan svijet.
Ovakvi upisi me podsjećaju na one starčiće koje moralne panike željni novinari intervjuiraju nakon što se dogodi neki zločin, koji puni mržnje i zlobe u kameru ponosno viču kako bi oni opet otvorili Goli otok. Iz očiju im isijava sadizam, a ljudi ga tako dobro popuše.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.